[HRA] Putování zimou

Moderátoři: MarkyParky, Sarsaparillos, GM Brněnský drak

Odpovědět
Myrick Lysbærer

Re: [HRA] Putování zimou

Příspěvek od Myrick Lysbærer »

🔮 Eos jde o život dcery. Zůstane s ní (ano) nebo půjde se mnou (ne): Yes

Opustím Tristana a prosmýknu se ven, do tmy. Nejdůležitější je nepadnout do žádné z nastražených pastí, ale to není těžké. Druhá věc, která se mi nesmí stát, je zabloudění. Do zajetí varou bych nechtěl padnout ani kdyby mne to nezdržovalo od záchrany Sardy.

Face danger: Strong hit

Naštěstí mám cestu dobře popsanou a když se dostanu blíž, tak už se dokonce mohu najít peřeje podle sluchu. Potěší mě navíc, že tu nejsou žádné nastražené pasti - a tedy i žádní varou. Dojdu pod peřeje.

Značná část ne zakrytá ledovou krustou, která vytváří přiřozené, ale kluzké schodiště smérem vzhůru. Vyčaruji trochu světla, abych z barvy ledu snadno poznal, které stupně jsou křehké a tenké, a kde je led dostatečně pevný nebo pokrývá pevný kámen.

S touto pomocí se vydám vzhůru jinak potemělým korytem.

Face danger: Weak hit

Světo dokáže zabránit tomu nejhoršímu - abych se propadl do ledové vody nebo uvízl - ale nepomůže mi se kluzkostí ledu samotného. Výtup se tak stane doslova zkouškou mé vůle a trpělivosti, kdy některé úseky zdolávám třeba čtyřikrát, než se mi podaří najít cestu.

Konečně stanu na vrchu peřejí a hledím na malou loučku, porostlou bělostnými dvoukvítky, otočenými za měsíčním světlem. Sehnu se k nim a začnu je trhat.

🌕🌕🌕 Mám sovu.
Je to místo něčím dalším zvláštní? No.

Celou dobu jsem nervózní. Zvláštní květy na specifickém místě, divím se, že tu nenarazím na nějakého podivného tvora, ducha nebo poustevníka, kterému právě sklízím z jeho zahrádky. Ale ani když mám už květů plný vak, neobjeví se ani náznak něčí přítomnosti. Klid na louce přerušuje jen dunění peřejí.
Myrick Lysbærer

Expansive trail

S nasbíranými Sovami se vrátím k začatku peřejí a podívám se dolů. Nechce se mi cestu plnou pádů a uklouznutí znovu absolvovat a ještě k tomu směrem dolů a s rizikem, že cestou ztratím drahocený náklad.

Rozhodnu se vzít to okolo. Přibližný směr znám a doufám, že podobně jako mi předtím pomohlo zurčení vodopádu najít svůj cíl, tentokrát můj sluch zachytí zvuky osady.

Začnu se prodírat houštinami a sestupovat po svahu šikmo směrem, kde tuším osadu. Proto mne překvapí, že jen kousek od palouku se Sovami najdu stezku a to dokonce čerstvou.

Vede do osady?

Chvíli se jí držím, ale když zjistím, že se stáčí příliš na východ, tak se rozhodnu ji opustit. Celou cestu mi ale vrtá hlavou, proč mi o ní Katja neřekla. Ušetřila by mi namáhavý výstup. Nebo o ní neví? A kdo ji tedy vyšlapal a vysekal?

Kousek se vrátím a zkouším hledat nějaké stopy, odhozenou věc či něco, co by mi napovědělo.

Gather information: Miss - It wastes resources.

Nedaří se mi nic zjistit, je příliš velká tma. Zkusím si přivolat na pomoc své světlo, ale veškerá síla, co jsem naposledy nabral ze slunce, je již vyčerpaná.

Nakonec sáhnu do zásob a udělám si ze zbytků toho, co máme, pár pochodní. Ani ty nepomohou a jsem na sebe jen naśtvaný, co všechno jsem vyplácal.

Nakonec je vztekle odhodím na jedno vydupané místo, aby nic nezapálily a vydám se po tmě zpět tam, kde tuším osadu. Chvíli trvá než si oči tmě uvyknou a také měsíc se na nebi mezitím posunul, takže si nejsem úplně jistý směrem.

Face Danger: Miss: You are separated from something or someone.

Když se obzoru začne objevovat světlý pruh naznačující svítání a já nenarazím na jedinou varou past, jediný náznak blízké osady a neuslyším žádný jiný zvuk než obćasné zapraskání větví pod těžkým sněhem, definitivně si přiznám, že jsem se ztratil.
Tristan Baldurson

Příspěvek od Tristan Baldurson »

Celou noc sebou vrtím na lůžku. Záda svědí jak ďas, nedokážu na nich jen tak ležet, nedokážu na nich neležet. Občas na chvíli zaberu, pak se najednou probudím a zírám do tmy ke dveřím. Myrick nikde, jen z vedle těžce dýchá Sarda. Zase usnu, zas se probudím. Je ještě tma, když venku uslyším troubit roh. Olan svolává svoje muže, takže i mě.

Vyhrabu se z Katjiny chatrče, popadnu jen něco málo do huby a pár svojich věcí. Moc toho už s sebou ani nemám. Štve mě, že se Myrick nevrátil, ale nic s tím teď nenadělám. Přísaha mě táhne k palisádě.

🔮 Kolik mužů se akce účastní? (5+ 1d10): d10 - 3 = 8
Koně nebo pěšky? Rolled 35 vs. 50: Yes

V matném světle slunce za obzorem vidím u brány hlouček lidí. Je jich celkem dost. Pak ale poznám, že půlka jsou ženy, které s bojovníky loučí. Vůdkyně kruhu Indirra je po jednom obchází a věší jim na krk dřevěné sošky. Musela je vyřezávat celou noc. Když mě Olon uvidí, mávne rukou a bojovníci vyskočí do sedel. To není moc dobrý nápad, ale nechci zas hned dělat problémy.

"Čekali, že pojedeme na koních," zabručím, když k nim dorazím. "Většina pastí je jednoduchá, dobře vidět pro toho, kdo je pozorný. Nebo kdo jde pěšky. Udělal jsem v noci průzkum."

Olon kouká střídavě na mě a na Indirru. Je mi jasné, na koho se tu snaží udělat dojem. Je to Strážce, ne umělec. Vůdcem nikdy nebude, leda by si našel tu správnou ženu.

"Pojedeme na koních," prohlásí samozřejmě. "Musíme mít dost sil. Ty taky vypadáš, Tristane, žes měl v noci spíš spát a ne ohledávat les."
"Vím," zabručím. "Tak mi dejte koně, abych vám stačil."

Ještě v šeru projedeme bránou do lesa. Jedu první, Olon po mojem boku. Ukazuju ze sedla kopím na nástrahy, které jsem už viděl, i na ty, které se nám ukazují teď. Je nás celkem málo, takže musíme udržet moment překvapení i všechny síly, které máme. Tohle je na mně.

🔀 Face Danger Provedu jezdce přes nástrahy varou? (Rozum) Strong Hit
🎲 Action Score 6 + 2 + 1(🌲) = 9 Challenge Dice 8, 4
✍️ You are successful: Take +1📈.

Jedeme volným krokem v řadě za sebou až do míst, kde pastí začne ubývat, až se ztratí úplně. Jsme na konci zasněženého suťoviště, kterým se na jaře valí z kopce voda. Celou dobu by nás tu měli krásně na ráně ze svahu, ale my včera nebyli blbí a do léčky nevlítli. Olon zkontroluje všechny muže a uznale na mě kývne. Začíná mě snad i brát vážně, když něco dokážu, nebo když u toho není Indirra.

Seskočím z koně a vyrazím se podívat po sněhových deskách. Dva mladíci se ke mně přidají. Nevím přesně, odkud varou útočí a oni taky netuší. Viděl jsem jenom ty korále s bobulemi a nic víc. Snad tu po někom něco zůstalo, nebo najdeme krev. Varou moc stop v lese nenechávají, ale zima a jejich včerejší útok nám dávají šanci.

🔀 Gather Information Najdu cestu k varou? (Rozum) Weak Hit
🎲 Action Score 6 + 2 + 1 = 9 Challenge Dice 5, 10
✍️ The information complicates your quest or introduces a new danger. Envision what you discover (Ask the Oracle if unsure), and take +1📈.
🔮 Action [1] Scheme + Theme [57] Blood
🔮 Goal [87] Prove worthiness

Blbý je, když zanedlouho tu krev fakt najdeme. Není ji ale tolik ve sněhu v zamrzlých stopách, jak bych čekal. Je namazaná na stromech a kamenech, a ne jen tak nějak, ale v podivných čmáranicích, které hodně vzdáleně připomínají naše runy. Jsou to značky, kterými si varou značí území. A jsou psané krví... trochu naberu na jazyk... krví varou.

"Tohle jsem už viděl kdysi na severu v horách," povídám za chvíli Olonovi, když pokračujeme kolem krvavých značek dál do lesa. "Je to znak války, zabírají si tohle území. Ale nevím, proč zrovna svoji vlastní krví."
"Jsou jako vlci," poví mladík s ostře šlehanými rysy. "Bojují o vedení. Mladý chce místo starého. Vrátí se jako vítěz, nebo zemře. Tyhle nevyženeme, nezastrašíme, nedomluvíme se. Musíme je zabít, nebo zabijí oni nás."

🔀 Přísahám, že vám pomohu odrazit útok, který Zátiší hrozí!
🌕🌕🌕 Dovedl jsem jezdce k táboru varou
Orákulum

Příspěvek od Orákulum »

Myricku,

těžko říct, jestli je v tuhle chvíli lepší být v lese ztracený sám, nebo s někým.

Do tíživého ticha se začnou vkrádat vzdálené zvuky a rychle zesilují. Uvědomíš si, že se přibližují, a že jde o kroky a nezřetelný rozhovor. Pak uvidíš v ranní mlze dvě postavy, vysokou a štíhlou a menší ještě štíhlejší. Možná rodič a dítě? Jdou kus od tebe, mezi stromy v místech, kde jsi viděl tajemnou stezku, o které ti Katja neřekla. Cizinci se dostanou dost blízko, abys zaslechl útržek jejich rozhovoru:

"...bezpečné, když tu jsou ti vlkouši?" ptá se vysoký roztřesený hlas.
"Jsou daleko v lese a naši Strážci jsou jim v patách," odpovídá hlubší a pevnější.
"Ale tam v podzemí...!"
"Tam taky nejsou. Nic tam už není, víš to přece. Neboj se pořád, nemáš čeho. A přidej do kroku, ať jsme zpátky, než se..."

Víc už nerozumíš. Dvojice o tobě neví a směřuje očividně pryč od osady. Zdá se, že do podzemí, a to by mělo být v okolí jenom jedno - prstaré ruiny, ve kterých na podzim Tristan zatočil s nechutnými masožravými červy. Ale v ruinách by opravdu už nic dalšího nemělo být, nebo je to jinak?

Myricku, stezka vede mezi červími ruinami a nějakým místem poblíž osady.
Tristan Baldurson

"Jestli chtějí zemřít, budiž," pronese Olon a plivne na krvavou značku.

Pak poklekne do sněhu a vezme do dlaní dřevěnou sošku od Indirry. Zavře oči a cosi šeptá, ostatní se k němu přidají. Koně začnou nervózně přešlapovat, les se na okamžik utiší. Koukám nad sebe skrz větve, ale měsíc je dávno pryč a nemám tu nic, z čeho bych nabral sílu. Kromě krve.

Poodejdu stranou a zabořím ruce hluboko do sněhu. Snažím se prohrabat k hlíně, rozmočit ji se sněhem do bláta a do něj namíchat zaschlou krev varou.

🔀 Visage Povede se rituál? (Rozum) Weak Hit
🎲 Action Score 5 + 2 + 0 = 7 Challenge Dice 1, 7
✍️ You may add +2🎲 and take +1📈 on a hit when you Secure an Advantage or Compel using fear or intimidation. But the blood must be your own; Endure Harm (2🩸).

🔀 Endure Harm Ustojím bolest? (Železo) Weak Hit
🎲 Action Score 1 + 3 + 0 = 4 Challenge Dice 7, 2
✍️ You press on.

Čmáranic na kamenech je tu spousta, ale krve málo. Musím sáhnout po vlastní. Vytáhnu dýku a hrubě se říznu do zad, do míst, které měl Myrick radši vypálit, ale jenom je ošetřil. Cítím, že můj vnitřní medvěd se při tom neklidně třese. Radši by prolíval cizí krev, ale to teprv přijde.

Přetřu si směsí krve a bláta a obličej, jenom několik jednoduchých pruhů a půlkruh na čelo, který snad připomíná měsíc. Víc není potřeba a ani nestihnu, Olon na mě už volá.

🔮 Zvolí spíš přepadení nebo nájezd? Rolled 50 vs. 75: Yes

Koně jsou uvázaní a muži si upevňují zbroje a chystají zbraně. Dál půjdeme pěšky, Olon chce moment překvapení. Nejsem dobrý špeh, ale nic s tím teď nezmůžu. Vezmu si svých pár věcí a vyrazíme.

🔮 Location Description [67] Blighted + Location [68] Bay/Fjord

Krvavé značky nás vedou podél suťoviště do úzkého sevřeného údolí. Vidíme první stopy a slyšíme nedaleko lomoz. Mezi skalami toho moc neroste a stromy, co tu zbyly, jsou seschlé a pokroucené, jako by je sežehl krutý mráz nebo nějaká hnusná nemoc. Všechno je tu mrtvé, žádné stopy po zeleni nebo zvířatech. Usadili se tu varou z nějakého důvodu? Nebo za to můžou oni?

Samotné varou uvidíme uprostřed údolí u břehu zamrzlého jezírka. Nemají žádné stany ani domy, vypadají spíš jako elfové, divní, divocí elfové.

Olon zastaví, ukáže na nás a bojovníci se rozestoupí. Mezi řídkými pahýly a nízkými balvany bude těžké se dostat blíž, každý si musí najít vlastní cestu. Pustím se dopředu ve stínu skaliska a doufám, že my ostatní neutečou. Chci se dostat na dosah, dokud o mně neví.

🔮 Je varou zhruba jako nás? Rolled 5 vs. 75: Yes
Varou jsou Dangerous - 🌕🌕 za ⚔️, dávají 2🩸 - je jich zhruba stejně 🌑🌑🌑🌑🌑🌑🌑🌑🌑🌑

🔀 Enter the Fray Dostanu se na dobré místo k přepadu? (Stín) Miss
🎲 Action Score 1 + 1 + 0 = 2 Challenge Dice 9, 3
✍️ -5📉 ➡️ Weak Hit
✍️ Bolster your position: Take +2📈.

Plížím se přikrčený u země, schovávám za balvany a rychle přebíhám do krytu. Dělám co můžu, ale stejně to nestačí. Olon si vybral dobře a já zůstávám pozadu. Když Olon vyskočí a ožene se po prvním varou svojí sekerou, zbývá mi ještě pořádný kus. Varou zavijí, vrhnou se po zbraních a na nás. Nemám se kam schovat, stihnu akorát najít místo, kde mám krytá záda a už je první z nich u mě.

Zařvu a bodnu proti někomu kopím, zkouším se ho zbavit dřív, než mě obklíčí. Všimnu si, jak jeho žluté oči rychle zamrkají. Oproti ostatním, bojovníkům ve zbrojích, sem tu já v kůžích a medvědím ksichtem spíš jako jeden z nich.

🔀 Clash Dostanu se na dobré místo k přepadu? (Železo) Miss
🎲 Action Score 2 + 3 + 1 = 6 Challenge Dice 10, 7
✍️ You are outmatched and must Pay the price. Your foe has inititative.
🔮 Pay the Price [50] A new danger or foe is revealed.

Varou po mně ale skočí, jak by se nechumelilo a zamáčkne mě do sněhu. Stojí mě hodně sil udržet jeho drápy a kostěný nůž dál od mojeho krku. Hekám a vrčím, nad hlavou se mi míhá jeho tlama a spousta zacuchaných chlupů. Najednou uvidím, proč se na mě tak vrhnul - vysoko nad námi visí na skále dřevěný koš nebo klec a z něj se natahují úzké dětské ruce. Neříkal Olon, že mu unesli syna? A musel jsem zrovna já vylézt v místě, kde ho drží?

Shodím ze sebe varou a vyhrabu se na čtyři. Uvidím sem přibíhat další, pak mě varou popadne za nohu a strhne zpátky na zem. Vystrčím obličej ze sněhu, nadechnu se a zařvu. Děcko v kleci na skále mi připomene, proč jsem vlastně tady. Přísahal jsem chránit Zátiší, ve kterém asi pořád ještě leží i umírající Sarda. Ať si to varou vymlátí na mně, ale žádné děcko dneska neumře!

Vyskočím ze sněhu a vycením zuby na varou. Jsou na sněhu rychlejší než my, ale Olan s bojovníky jsou jim v zádech. Stačí je zdržet, nahnat je ke skále a počkat na ostatní.

Vrhnu se do chumlu varou jako smyslu zbavený. Točím se kolem dokola, kůže a kopí lítají vzduchem a zkouším strhnout celý chumel řevu a těl blíž ke skále, stranou od koše a zranitelného kluka nad námi.

🔀 Secure an Advantage Natáhnu na sebe varou? (Železo) Weak Hit
🎲 Action Score 5 + 3 (😡✊) + 3 = 10 Challenge Dice 10, 7
✍️ You gain advantage. Take control: Make another move now (not a progress move), and add +1🎲 +3📈(😡✊)

Zběsile odrážím výpady nožů a kopí, strhávám ze sebe dotěrné drápy, snažím se krýt si raněná záda a nastavit hřbety varou Olanovým chlapům. Ti doběhnou až ve chvíli, kdy mě varou skoro utlučou, ale sotva se objeví, jejich sekery zkropí sníh krví. I já přestanu divočet a zaútočím na nejzranitelnější kusy poblíž.

🔀 Strike Natáhnu na sebe varou? (Železo) Weak Hit
🎲 Action Score 2 + 3 + 2 = 7 Challenge Dice 9, 4
✍️ Inflict your ⚔️ and lose initiative.
✍️ 2⚔️ (kopí) ➡️ 🌕🌕🌕🌕🌑🌑🌑🌑🌑🌑

🔮 Combat Action [80] Attack with precision.

Podaří se mi trefit nekrytý bok a neopatrnou ruku. K tomu vyrazím jedno kopí a dostanu se z chumlu ven. Bojovníci zkouší tlačit varou ke skále, ale tohle nejsou lidi. Varou na skálu doslova skáčou, rychle šplhají kus nad nás a pak se vrhají zpátky dolů do míst, kde se nezvládáme chránit. Z lovců se zas stává kořist.

Slyším křik chlapů, kterým se varou dostanou na tělo a zaryjou do nich svoje drápy a dýky. Vidím, jak olizují svoje zbraně a oči jim divoce pulzují. Útočí na nejslabší a raněné a cítí, že jsem jeden z nich. Opřu se zády doslova o skálu, popadnu pevně kopí a čekám, až po mně skočí další z nich.

🔀 Face Danger Udržím varou od těla? (Železo) Miss
🎲 Action Score 1 + 3 + 1 = 5 Challenge Dice 7, 6
✍️ -7📉 ➡️ Weak Hit
✍️ You succeed, but you are dispirited or afraid: Endure Stress (1🧠).

🔀 Endure Stress Udržím nervy? (Vůle) Strong Hit
🎲 Action Score 4 + 4 + 0 = 8 Challenge Dice 5, 4
✍️ Embrace the darkness: Take +1📈.

Statný varou s houstou hřívou plnou kamení a korálů po mně skočí, jako bysem byl nějaký králík. Zaváhám a srazím ho kopím na poslední chvíli, dopadne těsně vedle mě. Naše obličeje se dotknou, cítím žár jeho očí a smrad z huby, on se o mě otře jakoby nic a děsivě zavyje, až mi zalehne v uších. Ostatní se k němu na okamžik přidají. Dojde mi, že jsem narazil na jejich vůdce. Tlačí se přes mě blíž ke koši s Olonovým synkem, asi tuší, co pro nás naše děcka znamenají. Zařvu na něj zpátky, ale ani to s ním nehne. Napadne mě, že medvěd na mojí tváři z krve a bláta mi už tu nijak nepomůže. Už zase se musím spolehnout na to, co nosím uvnitř, a ne na to, co mám na sobě. Ale varou ještě netuší, co všechno v sobě mám.

Kopnu jejich vůdce kolenem mezi nohy, do zad dostane herdu kopím a hned potom ho vrhnu po dalším. Tři rychlé kroky, mám ho zas v ruce...

🔀 Strike Podaří se mi protiútok? (Železo) Strong Hit with a Match
🎲 Action Score 2 + 3 + 1(📌) = 6 Challenge Dice 4, 4
✍️ Inflict +1⚔️. You retain initiative.
✍️ 2⚔️ (kopí) +1⚔️ ➡️ 🌕🌕🌕🌕🌕🌕🌕🌕🌕🌕

...a seknu přes krk dalšího varou. Tomu už kouká ze zad malá sekera jednoho z bojovníků a skácí se k zemi. Přimáčknu se bokem k jednomu bojovníkovi a společně odrazíme další drsný výpad. Varou se snaží dostat ke kleci s hochem, ale stojíme mezi nimi a tlačíme je ze všech sil zpátky. Jejich vůdce olízne svoji krvavou dýku, oči se mu rozšíří a skočí po mně. Vrhnu se stranou, přetáhnu ho přes záda kopím a srazím k zemi. Napřáhnu ruce vysoko nad hlavu a uvidím, jak ze strany přiskočí Olon se svoji sekerou namířenou na jeho krk. Naše pohledy se na okamžik potkají. Nezaváhám a hodím svoje kopí po dalším z varou. Olon setne jejich vůdce.

🔀 End the Fight Hotovo? (Postup) Strong Hit
🎲 Action Score 10 Challenge Dice 9, 3
✍️ This foe is no longer in the fight. They are killed, out of action, flee, or surrender as appropriate to the situation and your intent.
🔮 Utrpěli bojovníci drsné ztráty? Rolled 39 vs. 25: No

Vytí konečně přestane a chvíli po něm i ostatní řev a křik. Dorazím posledního varou a slyším jenom sténání jednoho chlapa a brek děcka v koši nad námi. Olon nechá hlavu poraženého vůdce na zemi a vrhne se ke svému synkovi. Stojí nás to ještě další síly a dost lana, abysme ten koš dostali dolů, ale podaří se.

"Tohle ti nezapomenu," procedí na mě Olon skrz zuby, když se se svým brečícím synkem může obejmout. "Mohls ho zabít, a nechal jsi ho mně. A mám svojeho kluka. Nezapomenu to."
"A Indirra určitě nezapomene, že jsi zachránil Kruh," zavrčím na něj já.

Olon se zamračí a přikývne. Oba víme, že se nám líp bude žít jako spojencům, než jako rivalům. I když sochu na vršku u palisády mám v Zátiší zatím jenom já.
Myrick Lysbærer

Chvíli se mi honí hlavou, jestli nemám dvojici sledovat. Jejich chování je podezřelé.

Pak si ale uvědomím, že už tak mám zpoždění, měl jsem Sovu donést k Sardě se svítáním, a problém někoho jiného je .. problém někoho jiného. A je důležitější se zorientovat.

"Hej, vy tam! Hledám cestu do Zátiší!" zahalekám a vystoupím z křoviska, "vypadáte, jako že to tu znáte. Můžete mi pomoct?"

🔀 Compel Řeknou mi, jak dál? (Rozum) Weak Hit
🎲 Action Score 6 + 2 + 0 = 8 Challenge Dice 2, 8
✍️ They’ll do what you want or share what they know. Take +1📈. If you use this exchange to Gather Information, make that move now and add +1🎲. But they ask something of you in return. Envision what they want (Ask the Oracle if unsure).

Muž doprovázející mladého vyhublého chlapce, sebou trhne.

🔮Ask the Oracle: Likely Jsou ze Zátiší? Rolled 96 vs. 75: No

"A ty jsi ze Zátiší a zatoulal se nebo co? Bývá zvykem se představit, když po někom něco chceš," oboří se na mě.
Není ze Zátiší, pomyslím si, protože kdyby byl, tak by věděl, že nejsem a zeptal by se jinak.

"Ne, nejsem ze Zátiší. Ale mám tam vnučku, nemocnou, a spěchám ji na pomoc," rozhodnu se být otevřený a upřímný. "Jmenuji se Myrick a v poslední dobou cestuji Železnými zeměmi sem a tam, takže vlastně nejsem nikde doma."

"Takže tobě hodně záleží na tom, aby ses tam dostal, viď?" Přikývnu.

🔮Co za to bude chtít? Theme [89] Truth Action [10] Control

"Tvá upřímnost se mi zamlouvá a hodí. Řeknu ti, kde je Zátiší, ale budu od tebe něco potřebovat."
"Doufám, že mě to něco nezdrží," namítnu, "neboť Sardě, mé vnučce, nezbývá moc času."
"Neboj se, nezdržíme tě ani chvilku. Vlastně nám stačí jen jedno. Abys v Zátiší Olonovi po pravdě řekl, co jsi tady na cestě viděl."
"A co jsem vlastně viděl?" zeptám se a upři při tom pohled na vystrašeného vyhublého mladíka, protože když už mám sloužit jako posel pravdy, chci mít jistotu, že nejsem jen nástrojem nějakých intrik. A mladík vypadá jako slabší článek oné dvojice.

🔀 Gather Information Co prokecne mladík? (Rozum) Strong Hit
🎲 Action Score 6 + 3 + 1 = 10 Challenge Dice 4, 8
✍️ You discover something helpful and specific. The path you must follow or action you must take to make progress is made clear. Envision what you learn (Ask the Oracle if unsure), and take +2📈

🔮Character Oracle Result Role [18] Mercenary

"My- my- my jsme nájezdní válečníci," postoupí vyžle o krok dopředu, nasadí pevnější hlas a vyprsí se.
Nevypadají na to.
"Námezdní," opraví ho muž a vezme si opět slovo. "A buď zticha. Já chci aby tady Myrick řekl Olonovi, co viděl, ale nic víc."
"Proč Olon musí vědět, že jsem tu byli, ale nesmí Olon vědět, že jdeme do jeskyní pro ..."
"TICHO!"

Podívám se na staršího muže. "No, chtěl jsi po mě, abych řekl pravdu. Takže včetně toho, že něco nesmí vědět, ale nevím co?"

Vyžle se na vyššího muže podívá a ten se zamyslí.

Stále ještě nemám domyšleno, proč tam jdou. Co o nich zatím vím:
- jsou to žoldáci, jeden zkušený, druhý mladé ucho
- nejsou ze Zátiší, ale ten starší má něco nevypořádaného s Olonem, kvůli čemu potřebova absolvovat cestu dřív než (něco)...
- jdou po nově vyšlapané pěšině, takže tu buďto ten starší už několikrát byl nebo ji odněkud zná
- ten mladší je tu ale poprvé
- ten starší chtěl, aby se Olon dozvěděl že do jeskyní někdo chodí, ale už nechtěl pustit víc detailů
- a to, co se od nich dozvím, by mi mělo nějak pomoct na mojí cestě.
Máte-li někdo nápad, klidně sem s ním. Jinak zkusím pokračovat později sám.
Myrick Lysbærer

Mai
Kova
Verena
No! Není ze známé lokace
Dlouhá slatina
HELL YES! Je blízko.

"Dobře, přiznám barvu. Ale až to udělám, tak tě naopak požádám, abys nic z toho, co ti řeknu, Olonovi neříkal."

"Není to trochu složité, co říkat smím a co ne?"

"Je, ale když mě necháš vše vysvětlit, tak snad pochopíš."

Přikývnu.

"Jmenuji se Mai a tohle je Kova, můj synovec, kterého zaučuju umění ... Strážce k pronajmutí. Ano, mám tohle označení raději než slova jako žoldák nebo námezdní válečník, protože nejsem žádný vrah a své ukoly si vybírám. Nicméně Kova má pravdu, ve skutečnosti nejsme víc než námezdní válečníci s trochou cti.

Momentálně pro ženu jménem Verena z Dlouhé slatiny. To je v podstatě sousední osada, na druhé straně tohohle hřebenu," mávne na sever. "Na podzim si mě najmula, abych chodil do jeskyní a obkresloval tam pro ní runy, které se tam nachází. Jestli jsem to pochopil správně, tak dříve byly ty jeskyně lidem nedostupné, protože tam žili nebezpeční červi, ale nějaký statečný válečník porazil jejich matku a jejich líheň tak zničil. Mě se taková práce hodila - při neštěstí na lovu totiž tady Kovimu zahynul otec a pokrevní pouto mě zavázalo vzít ho k sobě do učení. Nebyl ale ještě připravený na to cestovat se mnou, a tak jsem souhlasil výménou za to, že budu moct v Dlouhé slatině nějaký čas zůstat a Koviho mezitím vycvičím dovednostem potřebným k přežití na cestách.

Netuším proč, ale když jsem tu práci bral, Verena mě přiměla přísahat, že neprozradím nic o jejich výpravách ani o runách Olonovi. Souhlasil jsem.

Uplynulo pár měsíců a já jsem naučil Koviho skoro všechno, co člověk potřebuje znát, než se vydá na cestu. A zároveň už mě to táhne na cesty - nejsem zvyklý trávit dlouhý čas v jednom a tom samém kruhu, vidět stále jedny a ty samé tváře a dokonce poslouchat výčitky, že bych měl přidat ruku k dílu i jinak, než jen prací pro Verenu - i když musím říct, že tuhle výčitku jsem zaslechl jen jednou, Verena si pak dotyčnou ženu nechala zavolat k sobě a od té doby se mi dotyčná vyhýbá a nikdo jiný už nic podobného neřekl. Jenže i když nikdo nic nahlas neřekl, z pohledů a významného ticha kolem sebe poznáš, co si lidi myslí. Začal jsem cítit potřebu vyrazit dál ... Ale zároveň mě vázala přísaha Vereně - zatím jsem jí obrkreslil necelou polovinu run, které se dole nachází. A představa, že budu muset v Dlouhé slatině zůstat až do léta, než svou práci dokončí, mě tížila.

Také jsem cítil, že Kovimu už pobyt v osadě nic dalšího nedává. Že potřebuje vyrazit ven. Rozhodl jsem se tedy dneska ho vzít na výpravu do jeskyní poprvé s sebou. Jsou teď celkem bezpečné, když se vyhneš místům kde roste břečťan a tak to měla být dobrá první zkušenost. A je to na opačnou stranu, než kde je území Varou. No a cestou jsme narazili na tebe.

A musím přiznat, že jak jsi mě zaskočil, hlavou mi proběhl nápad, za který se teď zpětně stydím, protože nebyl hodný čestného válečníka, ale už jsem ho vyslovil a tys se mnou od počátku jednal na rovinu, měl by ses tedy dozvědět vše.

Přísahal jsem Vereně, že neprozradím Olonovi, co v jeskyních dělám a kam chodím. Ale napadlo mě, že kdyby náhodný svědek v Zátiší oznámil, že našel v lese pěšinu vedoucí od jeskyň do Dlouhé slatiny a na ní dvojici pocestných, možná by to samo vzbudilo Olonovu zvědavost a začal by pátrat po tom, co se v jeskyních děje. Pokud by zkřížil Vereniny plány, možná by ji to přimělo předčasně mě uvolnit z přísahy, kterou jsem jí složil - ostatně už jsem jí toho z podzemí obkreslil dost. A Verena by mě zároveň nepodezřívala, protože zatím vždy jsem chodil do jeskyní sám, dnes to bylo s Kovim poprvé."

Dlouhé vyprávění zjevně mladého Koviho znudilo, protože nám přestal věnovat pozornost a začal si hrát s klackem a kamenem na pěšině.

"Chápu. A proto jsi mě teď musel požádat, aby Olonovi neřekl nic - protože to bys zradil svou přísahu."

Mai přikývne.

"Ale zároveň bys chtěl získat svobodu. Nechceš dál do jeskyní chodit, ne daší půlrok."

Opět přikývnutí.

"Pak ti mohu říct jen jedno, Tvůj nápad by nejspíš stejně nepadl na úrodnou půdu. Olon má plné ruce práce s varou, kteří ohrožují vesnici a nemyslím si, že by zmínce o dvou pocestných a pěšině věnoval velkou pozornost. A zároveň bych ti doporučoval nebrat přísahy na lehkou váhu - jedním z důvodů, proč teď spěchám pomoci své vnučce je fakt, že její otec a matka nebrali na lehkou váhu své přísahy a propadli našeptávání bytosti, které se říká Prastarý, a která láká do svých tenat křivopřísežníky. Chceš-li svobodu, zajdi za Verenou a promluv si s ní o tom otevřeně. Ostatně mluvil jsi o sobě jako o válečníkovi se ctí - myslím, že intrikaření, o které ses pokusil, není dobrý příklad Kovimu, jak by takový čestný válečník měl jednat.

Ale aby ses nemusel hlasu Prastarého nebo svého vlastního svědomí bát, zároveň ti mohu slíbit, že Olonovi opravdu nic o našem setkání neřeknu, nanejvýš o pěšině samotné a i to jen, kdyby se přímo vyptával. Svou přísahu jsi tedy neporušil.

A teď bychom se už neměli zdržovat. Na mě čeká chřadnoucí vnučka, na tebe a Koviho překreslování run v temnotách. Rád jsem tě potkal, Mei a přeji ti, abys brzy mohl vyrazit zase do světa, ale nevěš hlavu, pokud se to nepodaří hned a vyrazíte až v létě. Kovi je mladý, ty také nejsi stařec nad hrobem a pár měsíců vám snad neublíží. Já čekal na okamžik, kdy se budu moct vydat do světa, skoro celý život."

Secure advantage: Chci se rozejít v dobrém a dodat mu naději, třeba pro nějaké příští setkání...
Weak hit, +2 momentum.

Mai naposledy přikývne a dodá: "Máš pravdu, Myricku. Udělám to tak. A ty spěchej." Ještě jednou mi popíše cestu do zátiší a rozloučíme se. Kovi naposledy kopne do kamene a věnuje mi jeden krátký pohled, prozrazující, že náš rozhovor přeci jen na půl ucha poslouchal.
Tristan Baldurson

... Zátiší ...

🔀 Přísahám, že vám pomohu odrazit útok, který Zátiší hrozí!
🌕🌕🌕 Pobili jsme varou

K osadě se vracíme klidným krokem. Až když se za lesem objeví palisáda, přejdou jezdci do cvalu a s hlasitým rykem vjedou domů. Vrhají se k nim jejich rodiny a bojovníci jeden přes druhého vyprávějí o vítězné bitce s varou a ukazují menší i větší rány. Ryšavý vazoun přitáhne k palisádě nahrubo otesaný kmen a pustí se se svojí sekerou do památečného sousoší.

Olon sesedne z koně poslední, svojeho synka drží v náručí a zamíří přímo za Indirrou. Náš úspěch popisuje stručně a věcně, s pokorou a úctou. Všimnu si ale, jak se na Indirru dívá, a jak ona na něj. Pak mě konečně zavolají, abych přidal i svoje dojmy a zkušenosti.

Přísahám, že vám pomohu odrazit útok, který Zátiší hrozí!
🔀 Fulfill Your Vow Splnil jsem, co bylo potřeba? (Postup) Strong Hit
🎲 Action Score 9 Challenge Dice 6, 1
✍️ Your quest is complete. Mark experience.

Odkývu to, co Olon už vypověděl a nezapomenu dodat, že rebelujícího vůdce varou zabil on sám, kdyby se tím snad zapomněl pochlubit. Indirra se pustí do děkovné řeči, ale nemám čas ani sílu tu přešlapovat na místě. Všechno mě bolí a to ještě pořád nevím, jak je na tom Myrick a Sarda. Nechám vůdkyni a Strážce slavit a vyrazím rychle ke Katje domů.

Myricku, jak to u Katji vypadá?
Myrick Lysbærer

Kolik hodin po svítání dorazím zpět do Zátiší? 2.

Díky popisu od Mai už nezabloudím do Zátiší dorazím ještě před polednem. Ani pořadně nepozdravím starší a udivené muže strážící průchod v palisádě. Nevěnuju jim pozornost, nedojde mi, že bojeschopní jsou teď někde s Tristanem na výpravě za varou. A oni sice vědí, kdo jsem, ale nevěděli, že jsem byl v noci venku a proběhnu vesnicí až ke Katjině skrýši, takže jejich údiv je na místě. Ale nechají mě jít.

🌕🌕🌕 Jsem zpátky v osadě.

"Tady máš sovu. Stihl jsem to včas?" vyrazí ze mě, hned jak vběhnu do chatrče.

Fullfil your wow: Weak hit. There is more to be done. +0 EXP.

Éos se svým mužem, kteří sedí Sardě kolem lůžka pozvednou ke mě své nešťastné tváře.
Katja ani nezavrtí hlavou, ani nepokýve. "Dost včas na to, aby nezemřela. Ale ne dost rychle na to, abych dokázala Stín z jejího těla zcela vypudit. Odvar ze Sovy zabrání tomu, aby se dál šířil. Ale bude potřeba udělat víc..."

"Co víc? Přísahám při železe, že získám cokoliv, abych Sardu zcela vyléčil," vypadne ze mě okamžitě.

Swear and iron wow: Weak hit. You start with more questions than answers.
Dangerous quest.

"To já nevím, to už překračuje hranice mých znalostí. Budeš muset najít někoho, kdo takovým věcem rozumí. Prozatím ti bude muset stačit, že když mě konečně necháš dodělat ten odvar, bude Sarda z nejhoršího venku." S tím si převezme květy a vydá se s nimi ke kotlíku a ohni.

Nechá mě osamotě s rodinou.

Hledíme na sebe a já docela dlouho hledám slova. Nakonec ze mě vypadne jen: "Myslím to vážně. Jste moje rodina."

Forge a bond: Po rerollu za splněný quest mám Weak hit.
A protože jsem právě složit tu přísahu, tak si bond zapisuju.

Neodpoví, ale v jejich očích vidím, že se na mě spoléhají. Jsme jedna rodina. Odcizení, které mezi námi bylo, je pryč.

Později odpoledne, když se působením lektvaru Sardě vrátí do tváří trochu barvy a její kůže přestane být na omak studená, oslovím znovu Katju. "Bude moct cestovat? Měli jsme v plánu spolu pokračovat na sever, do Bouřných vrchů."

Bude moct cestovat? Ano, když to bude relativně mírné prostředí Útočiště nebo Zázemí, ale ne do hor.

"Cestovat ano, ale ne do Bouřných vrchů, natož v zimě," zakroutí hlavou Katja. "A ne dnes."
"Na to jsem ani nepomýšlel. Vím, že potřebuje čas na zotavenou." A sám při tom přemýšlím, jak to provést, abych Sardu nevystavil nebezpečí, ona mě nezdrzovala od hledání léku pro ni i kamenne Rattle, ale zároveň jsem se od rodiny neodloučil nebo alespoň ne na dlouho.

"Eos? Flinte?" dojdu nakonec za nimi. "Počkejme teď pár dnů, než Sarda nabere trochu sil. Potom se společně vydáme na sever a budeme pátrat po někom, kdo by znal lék na vyhnání Stínu. Rozdělíme se tehdy, pokud se o někom dozvíme a já ho půjdu vyhledat. A kdyby se to nepodařilo než dorazíme k úpatí Bouřných vrchů, tak se vydáte údolími v zázemí na východ. Já budu pokračovat podle původního plánu a vyzvednu vás na pobřeží - se lékem pro Sardu nebo bez, ale určitě s kamenem Rattle."

Secure an advantage: Dávám dohromady plán. Miss with Match.

Dlouho na mě hledí, a pak Éos vytrysknou slzy, když začne vrtět hlavou.

"Nezlob se na mě, táto, ale ne. V tomhle stavu nemůžeme Sardu tahat po cestách. Vím, že jsme se sotva dali dohromady a už se zase loučíme, ale musí to tak být. Ty jsi přísahal, že najdeš pro Sardu lék, a já ti věřím. Ale hledat ho půjdeš sám, bez nás.Na ni je toho teď moc. A na mě už také. Potřebujeme klid a mír, a ten v zimě na cestách mít nebudeme. Pokud se válečníci vrátí z výpravy na varou vítěžně a Zátiší bude opět bezpečným místem, zůstaneme tady do jara. Sarda mezitím posílí. A teprve až jí se stínem pomohou teplé paprsky jarního slunce, vydáme se na cestu - domů. Do Bouřného lesa, kam patříme.

Vím, že se tam shledáme. Vím, že mezitím dokážeš spoustu věcí, získat ten podivný kámen, zatočit s Hiršamem a pokročit se všechmi těmi sliby, co jsi dal matce když umírala. Ale teď si musíme říct sbohem. Až se vrátí Tristan a válečníci, vyrazíte spolu zase dál. Však bez nás máte i větší šanci najít někoho, kdo bude vědět, co se Sardou dál ..."

Zastavím ji, než propukne úplně v pláč. "Máš pravdu," pokývu, "máš ve všem pravdu." Uvnitř mě to loučení s právě sjednocenou rodinou hluboce bolí. -2 spirit, protože mám -1, druhý přetéká do momenta.

Endure stress: Weak hit, you press on.

V tu chvíli se za námi ozve heknutí. Sarda přichází k sobě. Kousnu se do rtů, překonám pocity, které mnou cloumají a jdu si k ní sednout, stejně jako její rodiče. Sedíme tam dlouho a užíváme si každé slovo, které ze sebe vypraví. Tak dlouho, že mineme vítězný návrat bojovníků z osady.

Tak nás najde Tristan. Vstanu od lože a abychom nerušili, vyvedu ho opět ven. Zpravím ho o všech událostech i o novém slibu který jsem dal. A protože on není v Zátiší místní, povím mu i o stezce a námezdném stŕažci, kterého jsem potkal.

A jsme zase spolu. Co budeme dělat dál?
Tristan Baldurson

Poslouchám Myricka a snažím se nedat najevo, jak moc se o Sardu bojím. Nemyslím si, že tu jen tak bez pomoci nabere síly, ale nechám si to pro sebe. Myrick to stejně asi tuší a její rodiče by akorát panikařili.

"Na hřebenu kus odsud žije Maya. Umí číst z ohně stejně jako ty. A vůbec toho ví víc, než bych já vědět chtěl. Mohla by pomoct najít lék. Akorát posledně, když jsem ji viděl, byla těžce nemocná. Nevím, jestli ještě někomu může pomoct. A dole v údolí je zalezlý Morell. Je to schopný bylinkář a léčitel, ale nemůže mě vystát, sám nevím proč. Nebo... no to je jedno. Slíbil jsem mu, že už mě neuvidí, a není to tak dávno.

Nevím, kdo z nich je lepší možnost. Asi ani jedna není úplně dobrá. Rozmysli se, je to na tobě. Cestu znám o oběma."

Myricku, kam vyrazíme?
Myrick Lysbærer

"Tedy nejdřív za Mayou. Toho Morella bychom navštívili teprve pokud zjistíme, že Maya už nám nic neřekne."

Večer po návratu bojovníků panuje v Zátiší radostná atmosféra a když vidím, jak se lidé mají ke Katje a Massiasovi, uvědomím si, že stejné zacházení čeká i mou rodinu a uleví se mi.

+2 spirit

To se mi ještě potvrdí, když druhý den ráno dostaneme od místních spoustu proviantu na cestu. Určitě v tom bude mít prsty i vděčnost Tristanovi za válečný úspěch, ale když vám v zimě v Železných zemích někdo dá zásoby na cestu, neptáte se, co ho k tomu vede.

+1 supply a škrtám unprepared

"Veď nás, ty víš kde ta Maya žije," pobídnu Tristana, když se rozloučíme s posledním z osadníků.
Myrick Lysbærer

Vyrazíme kupředu, ale jen co zmizí palisáda za zatáčkou něco mě napadne.

"Lidé ze Zátiší byli štědří, ale mě to stejně stačilo jen na základní vybavení a nemám dost zásob na dlouhou cestu. Napadlo mě - ten poražený kmen varou. Když si chystali pasti na lidi, pochybuju že se zvířaty to měli jinak. Pojďme projet jejich území a podívat se na to, jestli se něco nenachytalo do jejich vrší, ok a sítí. Mít krom základních věcí i nějaké kožešiny navíc, maso nebo lůj, to by se nám hodilo. A možná i samotný materiál těch pastí, sítě, lana, kolíky ..."

Resuply, weak hit. Beru +2 supply za -2 momentum.

Odhad se ukázal být správným, v pastech je toho dost. Ale jejich hledáním a objížděním strávíme skoro celý den. A protože nechceme tábořit přímo na území varou, trmácíme se pak ještě chvíli temnou nocí na sever. Teprve když nás únava donutí zastavit, uděláme to. Jediné štěstí je, že ve všudypřítomném chladu nám nehrozí, že by se kořist, zejména maso, zkazila a jeho zpracování si tak necháme na ráno.

Make camp, weak hit: Beru +1 zdraví.

Jediné, co uděláme hned, jsou vnitřnosti ulovených bobrů. Rozdělám malý ohníček a uvařím z nich silnou polévku, aby nás zahřála a doplnila nám sil. S plným břichem se pak spí jedna radost a síly se začnou pomalu vracet.

Ráno si vzpomenu, jak mě na výpravě pro Sovu zradila má hůl, že už v sobě nemá žádného světla. Vstanu tedy hned se svítáním, vylezu na vysoký kámen a uvítám obřadem vycházející slunce.

Světlonoš, weak hit: Mám nabito 3 sluníčka.
Tristan Baldurson

Rozloučím se se všemi, které znám jménem, i s těmi ostatními. Moje jméno tu už zná každý. Indirra prohodí, že snad mě aspoň do konce zimy nebudou potřebovat. Poznamenám, že s Olonem určitě ne. A tím to pro mě skončí.

Kdybych si musel vybrat, kde nechat přes zimu svoji rodinu, Zátiší by to nebylo. Ale Myrick si vybrat nemůže, takže mu do toho nekecám a nechám ho soustředit se na cestu. Přijít na jiné myšlenky po tom všem mu určitě přijde vhod.

Večer, když jím Myrickovu polívku, hledím do plamenů a dlouho mlčky přemýšlím. Už dávno jsme necestovali spolu sami, jestli vůbec někdy?

"Je zvláštní být s tebou sám," povím mu před spaním. "Chlap, co ovládá světlo a oheň, co slouží smrti. Jestli se někdy ukáže, co jsi skutečně zač, bude to teď. V horách nás nečeká nic příjemného."

🔀 Camp: Recuperate: Take +1🩸

Ráno ale trochu příjemnější je. Pomlácené tělo se začíná dávat dohromady, mám dost sil pro cestu na kopec. Stezku k Maye znám, je nepříjemná a strmá, ale teď už nás nic nežene. Je fakt, že jít i se Sardou, bylo by to o dost horší.

🔮 Žije Maya ještě? Rolled 83 vs. 50: No

Dovedu Myricka až na vrchol skalisek rozervaných divokými větry. Protáhneme se spletí chodeb, zakrýváme si uši před ohlušující meluzínou, až dojdeme do míst hustě popsaných runami. Tady bych už měl vidět v další jeskyni Mayin oheň. Nevidím ho.

Mayu najdeme v široké jeskyni bez stropu s výhledem na hvězdy. Leží ve svojí těžké poničené zbroji na místě, kde jsem ji viděl naposled. Z ostatků nepoznám, jestli zemřela dnes ráno, nebo už při posledním úplňku. Chvílemi dokonce vypadá, že jenom spí.

Na chvíli si u ní dřepnu. Sesbírám ze země runové kameny, ze kterých četla o minulosti i budoucnosti, a naskládám jí je na oči a ústa. Přeložím její ruce na hrudi a vtlačím do prstů jeden z kamenů.

"Věděla, že tohle je její poslední zima na tomhle hrozném místě. Myslím, že i věděla, že odsud neodejde. Věděla toho sakra moc. Možná... možná i věděla o tobě a co se stane Sardě. Bouřný vrch pro ni nebyl tajemstvím. Třeba by nám mohla pomoct i po smrti, ale nevím, jestli je tohle bezpečné. Někoho jako Maya možná nechceš nikam převádět, ani s ní teď mluvit. Nevím, je to na tobě. K Morellovi musíme dolů z kopce, do nemocí zamořeného lesa, k protivnému dědkovi, který mi nedokáže odpustit. Nic tím nenaznačuju, ale..."

Myricku, je to tvoje. Jak se rozmyslíš?

🔀 Secure an Advantage Připravím Mayu na přechod? (Rozum) Miss
🎲 Action Score 1 + 2 + 0 = 3 Challenge Dice 5, 4
✍️ You fail or your assumptions betray you. Pay the Price.

🔮 Pay the Price [34] The current situation worsens.

Sotva dokončím větu, prožene se jeskyní tak ledový průvan, že mě až na okamžik poskočí srdce a musím si dýcháním rozehřát prsty na rukou. Přes vlastní dech vidím, jak runové kameny na Mayině tváři neklidně poskakují sem a tam, jako by byly chycené v nějakém malém vzdušném víru nebo zemětřesení.

"Možná se Maye nebude chtít mluvit, Myricku," zavrčím nervózně. "Nebo naopak je potřeba s ní mluvit teď hned, než se stane... něco ještě horšího."

Vidím to tak, že duch Mayi je z nějakého důvodu hodně neklidný a pokud se tvůj rituál nepovede, hrozí nám obzvlášť silné nepříjemnosti.
Myrick Lysbærer

Svíčky musím zapalovat třikrát, protože mi je průvan pokaždé zhasí dřív, než dokončím kruh.

Při posledním pokusu je kolem dokola obestavím kameny, aby k nim poryvy nemohly. Zároveň mezi hromádkami oblázků vysypu solí ochranné runy. Beru Tristanovo varování vážně.

Ochranný obrazec: Strong hit: Obrazec téměř jistě případného nepřítele a jeho zachycení mi přidá +2 momentum.

Pak začnu promlouvat k Maye a volat ji k nám.

Poselství: Weak hit: Duch se zjeví a můžete pár minut vést rozhovor. Vyhodnocuj vhodné tahy (máš +1🎲). Duch také přinese znepokojující zprávy nesouvisející s tvým záměrem. Představ si, co ti poví (zeptej se Orákula) a utržíš -1🧠 (Endure Stress).

"Stráví tě to! Máš stejný dar, jako mám já. Cítím to," zaskřípe hlasem mrtvé tělo. Trhnu s sebou. "Čerpá sílu z krve. Kolik jsi obětoval lidí, abys ho měl? He? Žádného. Protože si nebere cizí krev, ale tvou. Jako si bral mou."

Mrtvola se na mě otočí prázdným pohledem.

"Spolu ze silou krve odejde i síla vůle. Vzdej se daru, dokud můžeš. Přestaň ho používat, dokud to ovládáš. Jestli už teď není pozdě. Pokud ano, můžeš už jen oddalovat konec. Bylinami."

Otočí hlavu na Tristana: "On ví jakými. Posílala jsem ho pro ně."

🔀 Endure Stress Jak ustojím zprávu o tom, co mě ohrožuje? (Srdce) Weak Hit
🎲 Action Score 6 + 2 + 0 = 8 Challenge Dice 4, 9
✍️ You press on.

I když Maya nezmíní jaký dar, Tristan mi řekl, co dovedla .. a já si moc dobře pamatuju, že už jsem musel přiživovat plameny vlastní krví a jak slabý jsem se potom cítil. Takže se mi na chvíli rozbuší srdce.

Ale pak si uvědomím, že ještě necítím nějaké zvláštní nutkání hledět do ohně pořád dokola - dokonce ani kvůli Sardě. A jsem tedy od pochybného konce mnohem dál, než byla Maya, když si nechala poslat Tristana pro byliny, které jí dávaly ještě trochu času. A také si uvědomím, proč byl její duch neklidný - cítil potřebu mé varovat, i kdybych ji nepřivolal. A uklidním se.

"Děkuji za varování," odpovím uctivě. Hlava mrtvé s sebou znovu trhne a pohlédne na mě, "ale pokud dovolíš, kvůli tomu jsem nepřišel. Vytrhl jsem tě z klidu smrti, protože má vnučka je v ohrožení."

Chvíli přemýšlím, zda mám jít rovnou k věci nebo vyprávět celý příběh - vytržená duše může být netrpělivá. Ale potřebuji správnou radu, a tak volím pomalejší postup a začnu vyprávět.

🔀 Secure an Advantage Vzpomínám na události a vyprávím je mrtvole, abych si připravil půdu na otázku (Rozum) Miss
🎲 Action Score 1 + 3 + 1 = 5 Challenge Dice 8, 9
✍️ You fail or your assumptions betray you. Pay the Price.
🔮 A surprising development complicates your quest.

Když skončím se všemi detaily ohledně Sovy, zjistím, že mrtvola neodpovídá. Stále na mě hledí svýma prázdnýma očima, ústa má otevřená, ale ani se nehne.

Jenže svíčky dál hoří.

"Tristane?" zachvěje se mi hlas... "Já ji asi unudil k smrti...," pokusím se o hloupý vtip, "... ale protože je mrtvá a vyvolaná ze záhrobí, zasekla se někde mezi - ani neodešla, ani není tady. Co budeme dělat?"

🔮 You waste resources.

Jakmile ale větu dokončím, hned vím, jak to napravit. "Musíme jí připomenout něco, co dělala zaživa a zároveň ji to zabilo. Musíme zapálit oheň. Rychle, máme v zásobách něco, co bude dobře hořet?"

-2 📦

Jakmile oheň ozáří její tvář, stočí se k němu a znovu s sebou trhne. "Sovu říkáš? A zůstala v Zátiší? Mám se podívat, jak se jí daří?"

"Ne, stačí když mi poradíš, co mám dělat dál. Stín už nepostupuje, ale zůstal v ní. Chci ho vyhnat. Kde mám hledat pomoc?"

🔀 Gather Information Co mi poradí Maya (Rozum) Strong Hit
🎲 Action Score 1 + 3 + 1 = 5 Challenge Dice 1, 4
✍️ You discover something helpful and specific. The path you must follow or action you must take to make progress is made clear. Envision what you learn (Ask the Oracle if unsure), and take +2📈
Action and Theme
🔮Oracle Result Action [33] Aid Theme [29] Trade

"Já to nevím. Ale vím, kdo by to mohl vědět. Někdo, kdo má velkou paměť a mnoho toho viděl, poznal.
"Musíš najít obchodnici jménem Temura. Pojď, ukážu ti v ohni, kde se nachází..." začne natahovat své spáry k ohništi.
"Ne, žádný oheň. Oheň žádá krev, pamatuješ? Sama jsi mi to řekla. A už v sobě žádnou nemáš.... Řeknimi, kde tu Temuru najdu, a já ji najdu po svém."

Zastaví ji to. Otočí se na mě. "Temura je obryně z Bouřných vrchů. Ale se svým mamutem objížděla různá místa a obchodovala s kdekým. S elfy, s lidmi, s varou. Možná i s trolly. Ta bude vědět."

Přikývnu. Poděkuji uctivě a ještě jednou se omluvím, že jsem ji vytáhl ze záhrobí. "Nezapomeň na mé varování. Nepodlehni svodům hledění do ohně, nebo tě stráví stejná nemoc jako mě," připomene mi naposledy, a pak se položí zpět. Svíce zhasnou, rituál je u konce.

Otočím se na Tristana.
"Ještě jednou díky za varování. Čekal jsem sice jiné nebezpečí, ale i tak mi pomohlo, že jsem věděl o tom neklidu. Tedy obryně. Obchodnice. Doufám, že ji nemoc ještě nedostihla a není také mrtvá. Alespoň že je to také na sever, kam máme namířeno. Nešli jsme sem zbytečně. Je mi jen líto těch zásob. Promiň, vím, že jsme strávili celý den jejich obstaráváním. Ale teď ... myslím, že Maya si zaslouží pohřbít."
Tristan Baldurson

Kukám opodál na Myricka, přešlapuju u stěny studené skály a neopovážím se ani nahlas dýchat. Až když Myrick skončí, otřu si z čela ledový pot a najdu sílu mluvit: "Děkuju, žes to zvládl. Nedokázal bych Mayu asi zastavit. Jiné nemrtvé a běsy jo, ji... ji ne."

Dál to nerozmazávám a rozhodnu se zahnat nepříjemné myšlenky prací. Tady nikde ve skalách není možné zakopat lidské tělo, ale něco jako pohřeb zvládneme. Důležitější je stejně to, co Myrick poví a domluví s dalším světem, než jak hlubokou díru vykopeme.

Udělám, co je v mojich silách a pak se projdu mezi Mayinými věcmi. Co z našich zásob se dalo spálit, jsme spálili, ale třeba tu bude aspoň ještě něco málo k jídlu nebo léčení.

🔀 Resupply Najdu tu něco užitečného? (Rozum) Miss with a Match
🎲 Action Score 3 + 2 + 0 = 5 Challenge Dice 8, 8
✍️ You find nothing helpful. 🔮 Pay the Price.[22] Your action has an unintended effect. 🔮 Major Plot Twist [64] The true enemy is revealed.

"Je to zvláštní. Maya kdysi komusi něco přísahala a zavedlo ji to až sem, na tak děsivé místo, kde strávila zbytek života ve svojí zbroji koukáním do run a plamenů," přemýšlím nahlas a obracím u toho hliněné lahvičky. Jedna mi vyklouzne, rozbije se a vyteče z ní silně páchnoucí kaše.
"Tobě možná hrozí něco podobného," pokračuju v myšlenkách a přesunu se od lahviček k polici s nástroji, "aspoň Maya si to myslí. A já v sobě tahám Měsíčního medvěda, který mě vede kdoví kam, ale taky mi už při tom šlo několikrát víc o hubu, než když jsem seděl v Šedé řece."
Nechám staré rezavé nástroje být a popojdu k vakům pověšeným na skále. "Čeká to každého z nás, kdo sahá po síle, že ho časem pohltí? Byl třeba i takový Hiršam lepší člověk, než ho to sežralo zevnitř? Co bude se Sardou? A nevyzrál na to všechno nejlíp Bjorn, když nechal stíny..."

Větu nedokončím. Zůstanu stát s hubou otevřenou pod hranou otevřené jeskyně a hledím nad sebe, kde se na skále proti hvězděnému nebi zvedl obrovský stín. Široké tělo na čtyřech, kulatá hlava a špičaté uši. Nevydá ani zvuk, jenom hluboké zlověstné vrčení. Koutkem oka hodím po Maye a té smradlavé rozbité lahvičce. Je pozdě, tohle už nestihnu uklidit. Stín na skále se protáhne a přikrčí.

"Lev!!" zařvu z plných plic a sáhnu po kopí. "Utíkej, lev!"

Stín se přehoupne přes hranu skály a vrhne se na mě.

Rank: Dangerous Dává 2🩸, za ⚔️ jsou 🌕🌕
Features: Nimble and quiet
Drives: Hunt the prey, Play with the weak
Tactics: Suprise jump attack, Use elevation, Disarm

🔀 Enter the Fray Zaskočí mě lev? (Rozum) Miss
🎲 Action Score 1 + 2 + 0 = 3 Challenge Dice 6, 3
✍️ Combat begins with you at disadvantage. Pay the price. Your foe has initiative.

Sotva sevřu kopí, dopadne na mě těžké chlupaté tělo a srazí mě na zem. Do ramen se mi zaryjou ostré drápy a svoji zbraň pustím. Pravou rukou se snažím udržet si od obličeje zubatou tlamu, levačkou hledám v botě dýku. Lev se mnou smýká sem a tam a nemít na sobě všechny ty kůže, už jsou tu ze mě cáry. Dlouho takhle ale nevydržím.

🔀 Face Danger Zvládnu se ozbrojit? (Železo) Weak Hit
🎲 Action Score 3 + 3 + 0 = 6 Challenge Dice 4, 7
✍️ You succeed, but you are dispirited or afraid: Endure Stress (1🧠).

Strašně dlouho mi trvá se pohnout a natáhnout až k nohám. Lev je těžký jak kráva a mám jediné štěstí, že mě drží pod sebou a doráží jenom tlamou a ne i drápy. Ale jestli se po něm ožene Myrick, roztrhne ho jak hadrovou panenku. Sakra práce, musím ho udržet!

🔀 Endure Stress Ustojím obavy? (Vůle) Strong Hit
🎲 Action Score 5 + 3 + 0 = 8 Challenge Dice 4, 6
✍️ Embrace the darkness: Take +1📈.

Konečně nahmatám a vytáhnu dýku. Jestli si chce kočka hrát, tak teď se ukáže, kdo tu má ostré drápy! Když už můžu kopat nohama, zapřu se o zem, lva zmáčknu pod krkem a navzdory bolesti ho zkusím překlopit na bok. Jestli mi odkryje slabiny, bude další rána hodně bolet!

🔀 Secure an Advantage Dostanu se ke slabému místu? (Železo) Weak Hit
🎲 Action Score 4 + 3 + 0 = 7 Challenge Dice 1, 8
✍️ You gain advantage. Prepare to act: Take +2📈.

Podaří se mi lva dostat na stranu, ale kůže na ramenou už to začíná vzdávat a vidím z ní cáry na lvích drápech. Já musím ještě chvíli vydržet, přehmátnu dýku a vší silou ji zabodnu lvovi do slabin.

🔀 Strike Zasáhnu lva do slabin? (Železo) Strong Hit
🎲 Action Score 5 + 3 + 0 = 8 Challenge Dice 5, 4
✍️ Inflict +1⚔️. You retain initiative.
2⚔️ +1⚔️ = 3⚔️ = 🌕🌕🌕🌕🌕🌕🌑🌑🌑🌑

Dýka zajede hluboko a lev kvílivě zařve. Převalím se na druhý bok a zvednu aspoň na čtyři. Šelma proti šelmě.

Myricku, co děláš zatím ty?
Odpovědět

Zpět na „[PBP] Železné přísahy“