Veganství

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
komi
Příspěvky: 674
Registrován: 17. 8. 2012, 19:07

Re: Veganství

Příspěvek od komi »

Marky: ještě jak ses ptal na ty nákupy šetrněji vypěstovaných mrtvolek, tak můžeš mrknout i zde: https://www.adresarfarmaru.cz třeba máš někde poblíž nějakou prodejnu nebo jezdíváš příležitostně kolem nějaké farmy
Za tento příspěvek děkují uživateli komi:
MarkyParky
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Veganství

Příspěvek od Corny »

Mag píše: 5. 6. 2023, 08:24 Zkoušel tu už někdo z vás už to veganský "riso" ? Je to v pohodě ? Dá se to jíst ?
V zájmu experimentu jsem si to teď koupil na sváču, vanilkovou variantu (docela škoda, že měli jen vanilkovou a čokoládovou, to je trochu meh výběr) a musím říct, že je moc dobrá, asi bych asi nepoznal nutně, že je veganská. Asi bych klidně ocenil i méně slazenou verzi.
Za tento příspěvek děkují uživateli Corny:
Mag
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Veganství

Příspěvek od midewiwin »

Já jsem do bezmasých receptů napsala pár příkladů s použitím medovo-hořčičného dipu v domnění, že to není porušení veganských pravidel, ale teď mě znejistěl článek o bulharském horolezci Atanasu Skatovovi, který v roce 2014 ohlásil, že jako první vegan zdolal Everest. Nebylo mu to uznáno, protože se prolátlo, že jedl med.
Tak jak? Je to stejný přečin jako uzený bůček?
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Veganství

Příspěvek od Corny »

Včelí med je živočišný produkt, proto z povahy věci nemůže být veganský. Jestli je to "stejný" problém jako u bůčku...být vegan asi není o tom dělat si nějaký žebříček.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6890
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Veganství

Příspěvek od Antharon »

Corny píše: 5. 6. 2023, 16:08 Včelí med je živočišný produkt, proto z povahy věci nemůže být veganský. Jestli je to "stejný" problém jako u bůčku...být vegan asi není o tom dělat si nějaký žebříček.
Chcel som teraz napisat nieco o tom, ze ten vcelar sa o tie vcely stara maju sa u neho dobre, ale tak nejak som si uvedomil, ze ich vykoristuje rovnako ako ostatne zvierata a ze humanne (podla beznych veganskych meritok) ziskat med je nemozne.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Veganství

Příspěvek od midewiwin »

Tak jo. Já jsem med podvědomě řadila mezi pokrmy, díky kterým přežívali už sběrači. Že pak jenom přišli na to, jak včelky přimět, kam mají med snášet, aby ho nemuseli hledat v různých dutinách v lese. Žádná jatka nebo kuřátka v těsných klecích, ani nic podobného, co v dnešní civilizaci dělá z chovů zvířat horor a co stálo u zavržení masa, vajec a dalších produktů z oboru živočišných bílkovin.
Nemusím všemu rozumět, že?
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Veganství

Příspěvek od Quentin »

Moc o tom nevím, neberte mě vážně.

Tím, že je to beztak jen glorifikovaný cukr a nekupoval jsem ho ani předtím, tak to nemusím řešit.

Nechci se hádat, jestli hmyz dokáže trpět nebo cítit bolest, rozhodně s ním nesoucítím stejně jako třeba s prasetem (i když berušku radši vynesu ven, než bych ji jen rozplácnul), ale když přistoupíme na šikanu včel pro výrobu medu, tak už jsme jen krok od výroby mouky ze cvrčků, a to vypadá slušně evil.

Etika stranou, matně jsem někde pochytil, že komerční chov včel není moc dobrý pro divoké včely a další opylovače.

*kradení medu výměnou za horší cukr nebo sirup, mechanické zranění při odběru medu, zastřihávání křídel královně, rozšiřování stejných komerčních druhů, které jsou pak náchylnější na nemoci (což nakonec vede ke spálení celých kolonií) etc.
Naposledy upravil(a) Quentin dne 5. 6. 2023, 17:23, celkem upraveno 1 x.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Veganství

Příspěvek od Corny »

Ono asi o tu šetrnost vůči tomu zvířeti tolik nejde, ostatně můžu se o svá kuřátka, kravičky a včelky starat sebelépe, ale defacto je tak či tak vykořisťuju a tak mléko či med od nich vegan být nemůže. Pro mě to nevyrábí a nedávají mi to dobrovolně, což je asi ta hlavní pointa (a teda další důvody, kterými je chov včel člověkem něco jiného než jejich život v přirozeném prostředí) (Což teda jakože neznamená, že když jsem vegan, ALE piju mléko od vlastní kravičky, která se mi spokojeně pase na statku, starám se o ni jako o vlastní dítě a má víc životního prostoru, než já, že jsem hned masožravý Satan, že).

(Jen BTW, já s tím třeba osobně nesouhlasím a chov včel i získávání medu mi připadají úplně v pohodě, nejsou to postoje, pod které se osobně podepisuju. Já jen, abyste Mě nevysvětlovali, proč vám chov včel nepřipadá Evil :D)
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Veganství

Příspěvek od midewiwin »

Quentin píše: 5. 6. 2023, 17:20 Moc o tom nevím, neberte mě vážně.

Tím, že je to beztak jen glorifikovaný cukr a nekupoval jsem ho ani předtím, tak to nemusím řešit.

Nechci se hádat, jestli hmyz dokáže trpět nebo cítit bolest, rozhodně s ním nesoucítím stejně jako třeba s prasetem (i když berušku radši vynesu ven, než bych ji jen rozplácnul), ale když přistoupíme na šikanu včel pro výrobu medu, tak už jsme jen krok od výroby mouky ze cvrčků, a to vypadá slušně evil.

Etika stranou, matně jsem někde pochytil, že komerční chov včel není moc dobrý pro divoké včely a další opylovače.

*kradení medu výměnou za horší cukr nebo sirup, mechanické zranění při odběru medu, zastřihávání křídel královně, rozšiřování stejných komerčních druhů, které jsou pak náchylnější na nemoci (což nakonec vede ke spálení celých kolonií) etc.
Quentine, nosil bys hedvábný šátek, když víš, že při získání toho materiálu dochází k šikaně bourců? Nebo vlněný svetr při představě, jak lidi šikanózně stříhají ovečky, úplně jako na běžícím pásu?
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Veganství

Příspěvek od Quentin »

midewiwin píše: 5. 6. 2023, 17:30Quentine, nosil bys hedvábný šátek, když víš, že při získání toho materiálu dochází k šikaně bourců? Nebo vlněný svetr při představě, jak lidi šikanózně stříhají ovečky, úplně jako na běžícím pásu?
Ne, kůži, vlnu, peří ani hedvábí vegani nenosí.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Veganství

Příspěvek od Selhan »

Být veganem je mnohem těžší, než jsem si myslel.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Veganství

Příspěvek od midewiwin »

Selhan píše: 5. 6. 2023, 17:45 Být veganem je mnohem těžší, než jsem si myslel.
Být bdělý a ostražitý je nutnost.
Asi by mě spousta věcí bez ideové přípravy nenapadla. Třeba že jsou zapovězené kožené výrobky. Většinou mám doma všelijaké umělohmotné věci, ale teď jsem vzala do ruky pouzdro na nůž a ejhle! Už vím, že by muselo jít do popelnice.
Ještě že ten nůž má dřevěnou rukojeť. Být z paroží, letěl by taky.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Veganství

Příspěvek od Quentin »

Selhan píše: 5. 6. 2023, 17:45 Být veganem je mnohem těžší, než jsem si myslel.
Jedina obtizna vec na veganstvi je krutost ostatnich. Vsechny tyhle drobnosti jako dat si misto medu jine sladidlo jsou nic.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Veganství

Příspěvek od Quentin »

midewiwin píše: 5. 6. 2023, 17:54 teď jsem vzala do ruky pouzdro na nůž a ejhle! Už vím, že by muselo jít do popelnice.
Ještě že ten nůž má dřevěnou rukojeť. Být z paroží, letěl by taky.
Vyhazovat stavajici veci uz nikomu nepomuze. Ja bych taky nevyhodil cool tezitko, i kdyby bylo z lidske lebky :)
Za tento příspěvek děkují uživateli Quentin:
Mag
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Veganství

Příspěvek od York »

Quentin píše: 5. 6. 2023, 17:20*kradení medu výměnou za horší cukr nebo sirup, mechanické zranění při odběru medu, zastřihávání křídel královně, rozšiřování stejných komerčních druhů, které jsou pak náchylnější na nemoci (což nakonec vede ke spálení celých kolonií) etc.
Shodou okolností jsem na základce několik let včelařil a rozhodně si nemyslím, že bychom včelám ubližovali. Včelař se jim naopak snaží vytvořit super podmínky - větrání, správnou teplotu, dost prostoru, přikrmuje je, když jsou špatný podmínky, řeší jejich nemoci a tak dál.

Ono je to jako se všim. Když se o včelstva stará zkušenej včelař, kterej to dělá rád, tak je to pro oba výhodná spolupráce. Když se to začne dělat průmyslově, tak je z toho průmysl.
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů