Je cosi prohnilého ve správě státu

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4817
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od midewiwin »

Vallun píše: 16. 3. 2023, 20:16
midewiwin píše: 16. 3. 2023, 19:43Jde mi o to, o čem jsi se sám zmínil: aby obec v roli stavebníka prošla normálně stavebním řízením jako každý jiný subjekt a aby rozhodnutí v tomto řízení nebylo v kompetenci samosprávy.
Formálně není, fakticky je - a pod tlakem Starostů to má nové stavební právo ještě posílit:(
Tomu nerozumím. Podle mne je rozhodnutí ve stavebním řízení buď v kompetenci státu anebo samosprávy. Něco jako těhotentsví - buď je žena v tom anebo není. Nemůže být těhotná jen trochu.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

midewiwin píše: 16. 3. 2023, 20:53Tomu nerozumím. Podle mne je rozhodnutí ve stavebním řízení buď v kompetenci státu anebo samosprávy. Něco jako těhotenství - buď je žena v tom anebo není. Nemůže být těhotná jen trochu.
Ale no tak...stavební řízení je a bude součástí přeneseného výkonu státní správy - tedy de iure je to v kompetenci státu, ale de facto ten ouřada je řízen samosprávou, musí poslouchat starostu...ten ho může prakticky kdykoliv vyhodit nebo mu šáhnout na peníze...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Corny »

Midewiwin: Stavební řízení na úrovni obcí řeší obecní úřad v rámci své přenesené působnosti, v níž defacto vykonává "státní správu" z pověření za stát (podobně jako například obce řeší přestupky na úseku dopravy, které neřeší jako samospráva). Ta je formálně a zákonně vzato oddělena od té samosprávné a neměla by jí být zpravidla ovlivňována. Tahle "neovlivnitelnost" je pak v praxi ideálně kontrolována nadřízenými orgány (krajský úřad), případně specializovanými orgány veřejné správy, eventuálně správními soudy.

Reálně je ale třeba brát v potaz to, že pořád je to ten samý barák,v té samé obci, jedna banda lidí a šéfuje tomu podobná skupina která spolu drží partu. Takže byť František formálně vzato dělá přenesenou působnost a měl by ji dělat nezávisle na přání zastupitelstva obce, tak reálně ta neovlivnitelnost často pokulhává, protože pan starosta a pan tajemník si to vyříkali u piva. Pak už záleží docela na tom, jak jsou aktivní občané, kontrolní a nadřízené orgány atd.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4817
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od midewiwin »

Takže jste shodně dospěli k tomu, co je špatně. Snažím se tu říct, že výkon stavebního úřadu v přenesené působnosti obcí je zločin a měl by být vyčleněn jako výhradní záležitost státní správy.
Naposledy upravil(a) midewiwin dne 16. 3. 2023, 22:51, celkem upraveno 1 x.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Corny »

Já jen ujasňuju, jak to s tou dělbou samosprávné a přenesené působnosti z hlediska zákona a praxe vypadá, protože jsem měl pocit, že v tom panuje nejasnost. Nehodnotím.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

midewiwin píše: 16. 3. 2023, 22:42Snažím se tu říct, že výkon stavebního úřadu v přenesené působnosti obcí je zločin a měl by být vyčleněn jako výhradní záležitost státní správy.
To se zela shodujeme...ale to momentálně neprojde:(
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Corny »

Ono to není ani dost dobře realizovatelné, minimálně v aktuálním klimatu. Nejsou lidi, ani politická vůle. A jelikož jsou úředníci "banda pijavic a parazitů", tak vytvoření nějakých nových samostatných orgánů na úrovni obcí zajišťujících v tomto smyslu státní správu (protože nějaká hierarchie a decentralizace tam víceméně být musí, nebo je to alespoň žádoucí) by se asi ani u běžného občanstva nesetkalo s velkou podporou.

Aktuálně je asi nejzdravější hlavně držet pevnou ruku ze strany nadřízených orgánů, poctivě kontrolovat a aby občané byli aktivní, ptali se a byli bdělí. Místy je to chabé, ale občas to funguje překvapivě dobře.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

Pojmenujmež to otevřeně - obnovení okresních úřadů... lidi by se našli...v digitální době by ani nebyla problémem fyzická dostupnost...

Problém dozoru nadřízených orgánů je, že nesmí vstupovat do živých kauz...:/
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Corny »

To vidíš trochu zbytečně formalisticky, normálně v rámci periodické místní kontroly výkonu přenesené působnosti pravidelně dochází ke kontrole i dosud neuzavřených případů, případně ne pravomocně ukončených. Zároveň pokud jsou vztahy mezi nadřízeným a podřízeným orgánem zdravé (nebo naopak razantní), tak si lze ty podřízené orgány docela dobře vycvičit, aby s tebou aktivně komunikovali a konzultovali. Taktéž Svobodný přístup k informacím je místy poměrně efektivní názor na to vytáhnout na povrch nějaké choulostivé případy a dostat je do hledáčku.

Obnovení okresních úřadů...jako u naší aktuální vlády to nehrozí a u jakékoliv jiné tě voliči sežerou za živa. A lidi bohužel nejsou, už teď je personální situace na obcích co se alespoň minimálně kvalifikovaných lidí týče poměrně zoufalá, prakticky do každého kontrolního protokolu se snažíme vecpat doporučení na personální navýšení, a výběrová řízení jsou zpravidla vyprázdněná a úspěšná až na několikáterý pokus.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vitus »

Vallun píše: 16. 3. 2023, 19:40 To jo, ale to je i u nás:) Obce mají možnost si stanovit nějaký koeficient u daně z nemovitosti...

Ale to se bavíme o stanovení sazby daně, výběr daní, tzn. ten proces sběru peněz dělají jen státy a federální úřadu (pokud vím) ne samotná města...
Pardon, tady má pravdu Sosáček - v USA skutečně existují daně na federální, státní, okresní (counties) a místní (městské, boroughs) úrovni (většinou je to kombinace federální + státní nebo federální + státní + okresní nebo federální + státní + místní a pod), kde se daňová přiznání podávají k různým berním úřadům.

Já jsem například žil a pracoval (měl příjem) v NJ, takže jsem platil jako federální daň do federálnímu berňáku, tak státní daň státní berňáku a měl jsem kliku, že jsem žil ve Wood-Ridge v Bergen county, protože tam nebyla ani okresní ani místní (městská) daň, ale o deset kilometrů (alias 2 města) dál na sever to už byl Orange county, kde měli tu okresní daň a na druhou stranu o deset kilometrů dál na jih zase měli tu místní (městskou) daň.

EDIT: Některé státy nebo město (nejsem si jist okresy) mají uzavřenu dohodu s federálním berním úřadem, že jim bude spravovat tu státní nebo místní daň (tuším to tak má stát NY, respektive NYC), ale i tak se musí podávat zvláštní daňové přiznání (na jiném formuláři), byť nejde na dva rozdílné berní úřady.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

Aha, diky za doplnění...já vycházel z vyprávění naší anglictinářky co byla někde z Missouri nebo okolo...a ta říkala, že sice mají 4 daně, ale vybírá je jeden berňák...a nedávno něco podobného bylo i v Myšlenkách zločince...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vitus »

Vallun píše: 17. 3. 2023, 09:30 Aha, diky za doplnění...já vycházel z vyprávění naší anglictinářky co byla někde z Missouri nebo okolo...a ta říkala, že sice mají 4 daně, ale vybírá je jeden berňák...a nedávno něco podobného bylo i v Myšlenkách zločince...
Já mám pocit, že k tomu nedorozumění dochází, že jeden berňák ty daně pro ty ostatní sice spravuje (tedy můžeš všechny 4 formuláře podat na jednom místě a zaplatit to najednou), ale ze správního hlediska se jedná skutečně o 4 různé daně (proto ty 4 různé formuláře). Ovšem netuším, jak je to v Missouri, tam jsem ani nikdy nebyl - pravda je, že se ty místní berní úřady mohou s tím federálním (nebo mezi sebou) tuším dohodnout na různých modelech.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Fendrych poslední dobou jede:
https://nazory.aktualne.cz/komentare/se ... 47ab5f122/

Víme o těch kandidátech něco problematického, nebo si fakt senát jen honí tričko, jak je důležitý?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

Je to nesmysl... soudci NSS jsou obecně špička a aktivně ústavní argumentaci aplikují...

K Baxovi lze vznést námitku věku, ale jinak podle toho, co vím a jak jsem ho potkal - je to přirozený příští předseda ÚS... lidsky klasa, odborně špička..

Wintra jsem zažil jako cca staršího spolužáka/mladého asáka.. a pak dostkrát na jednáních legislativního typu. Taky jasná volba ... velmi inteligentní, výtečný akademik...

Zemanovou znám nejméně, ale známí z NSS jí chválí, prý skvělá pocesualistka, lze snad vytýkat užší odborné směřování...ale celkem asi na 6 různých oblastí...

Za mne všichni 3 jsou správná volba...

A postup senátu je snaha ODS ovládnout prezidenta...a protlačit Bendu...(takže s díky nasrat..)

A myslím, že Senát jako celek je schválí...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Jo, přesně takovým dojmem to na mě taky působí. Je vidět, jak Fiala je možná sám o sobě zajímavý člověk, ale rozhodně nerepresentuje ani zdaleka celou stranu a je tam stále silné klauso/zemanofilní (vskutečnosti rusofašo) křídlo (jako Zahradil a podobná svoloč).
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů