Warhammer Fantasy Roleplay

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Bajo »

ObrázekObrázekObrázekObrázek

Rodina her zasazených do Starého světa, fantasy variace na naši renesanční Svatou říši římskou.Německé vlivy jsou patrné na kultuře i jménech (často slovních hrátkách s němčinou). Říše je ohrožovaná vlivem Chaosu, zhmotňujícího se v tajných kultech chaotických bohů, v mutantech a zvěrolidech, kteří se ukrývají v hlubokých lesích, ale i v armádách zelenokožců a chaotických válečníků, kteří nikdy nepřestávají plánovat další invazi. Ladění je drsnější, temné. Hry používají systém kariér.

Jednotlivé tituly:
:arrow? Warhammer: The Mass Combat Fantasy Role-Playing Game (1983) – První prototyp warhammerovského RPG
:arrow? Warhammer Fantasy Roleplay (1e) (1986)
:arrow? Warhammer Fantasy Roleplay (2e) (2005)
:arrow? Warhammer Fantasy Roleplay (3e) (2009)
:arrow? Warhammer Fantasy Roleplay (4e) (2018)
:arrow? Zweihänder, retroklon starých edic WFRP, má samostatnou diskuzi

Jiné diskuze:
:!: Shrnutí pravidel třetí edice
:arrow? Zápis: [WFRP] Můj první Warhammer
:arrow? Zápis: [WFRP] Séria one-shot dobrodružstiev

Další odkazy
:arrow? Markusův článek o historii WFRP a další články o WFRP
Za tento příspěvek děkují uživateli Bajo:
Samuel
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Markus »

My jsme zatím Death on the Reik vlastně nezačali. Po obnovení kampaně za sebou máme zatím jen dvě sezení a obě zatím jen v jiném dobrodružství (Affair of the Hidden Jewel), které jsem tam vložil „na rozehřátí“. DotR nás čeká teď, ale zatím jsme se od Vánoc nesešli. Blíží se to. :)

Ano, často citovaným problémem DotR je, že ten začátek je blbě zaháčkovaný a postavy nemají moc motivaci to řešit. On je to ve skutečnosti možná spíš problém předchozího Shadows over Bögenhafen, které prostě nebylo původně napsané pro Enemy Within –respektive v okamžiku psaní vůbec nevěděli, kam ta kampaň má směřovat, takže ty vazby mezi jednotlivými díly jsou slabé.

Je škoda, že v tom novém remaku od Cubicle 7 tyhle vazby nijak neposílily – zachovává to vlastně originál i s jeho nedostatky. Existujou nějaké fanouškovské úpravy a doporučení, jak oba díly líp propojit, ale my hrajeme podle originálního znění. Nijak zvlášť mě to netrápí, mít kampaň jako sérii volně souvisejících incidentů mi vlastně přijde zajímavější než mít jednu epickou dějovou linku s filmovým dějovým obloukem.

Vyřešili jsme to prostě domluvou na začátku dobrodružství: „Death on the Reik je o tom, že vaše postavy chtějí přijít na kloub tomu, co se to tady děje, a rozhodly se vyhledat Etelku Herzen, protože to je zatím jediná stopa.“ Prostě jsem to takhle natvrdo zadal hráčům jako quest a zdá se, že s tím nemají problém.
m4jk
Příspěvky: 55
Registrován: 19. 10. 2011, 17:54
Bydliště: Brno

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od m4jk »

Ach tak, já si říkal, že jsem moc dlouho neviděl zápisky!

Pro jistotu to hodím do spoileru, protože budu trochu anříkat nad dějem... :D
Spoiler
No, s přechodem z Bögenhafenu zas takový problém nebyl, jelikož z těch x NPCček si hráči zapamatovali zrovna Elvyru, takže cesta do Weissbrucku byla dána. Pak to vzali obloukem přes Carroburg do Altdorfu. A tam začaly veškeré problémy. Háčky jsou opravdu mizivé a pokud se hráči na ně cíleně nechytí, tak navázat je na hlavu. Nějakými obchodními pobídkami, side questy atp. jde nějak hráče směřovat, ale dostat je až do Grissenwaldu, kde se pořádně něco stane je takové uhhh. Možná by prospělo menší měřítko :think:
Ještě přemýšlím, že děj zmrazím, nebo to nechám proběhnout a koukneme až na power behind the throne.
Ale tvé řešení je asi tvůrci zamýšleno. Takže jsem si sám naběhl na vidle dohodou s hráči, že je nebudu do Enemy Within tlačit.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Markus »

No jo, to máš těžká. V Enemy Within musíš hráče do děje tlačit. :) Mě až udivuje, kolik je v textu dobrodružství v těch postranních boxech věnováno energie tomu, když „hráči se vydají někam jinam a jak je sakra dostat zpátky do koleje“. Tady mi přijde, že dohoda funguje nejlíp. Pokud vím, že dobrodružství má pokračovat třeba ve městě Grissenwald, můžu prostě hráčům říct, že připravený obsah mám v Grissenwaldu a bylo by záhodno se tam dostat.

Sandboxy, kdy si hráči můžou dělat, co chtějí, mám rád... ale v OSR hrách. Přijde mi trochu neslučitelný s příběhovou kampaní, kde prostě nemám dostatečně popsané nic kromě hlavní dějové linie a nedokážu improvizovat uspokojivá NPCčka nebo zápletky.

Ale jestli to zvládáš, tak velký obdiv a klobouk dolů. :)
m4jk
Příspěvky: 55
Registrován: 19. 10. 2011, 17:54
Bydliště: Brno

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od m4jk »

Tak oni se možná ještě chytnou. Plánují cestu do Nulnu, což je přes Grissenwald povede, tak se ještě uvidí :-)= Mimochodem, těch návodů, jak udržet hráče v kolejích, jsem si taky všimnul. Čím to je? Dobou, kdy EW vzniklo?

K té improvizaci: Záleží, co považuješ za "uspokojivé". Jak občas čtu fórum, tak si myslím, že mé vyprávění to by to rozhodně nebylo :D

A pravidla WFRP podle mě ani improvizaci moc nepomáhají. Potvory v bestiáři jsou strašné papíry a pokud chci těžký souboj atp. strávím jeho návrhem daleko víc času, než bych považoval za vhodné.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Markus »

Esence WFRP v jednom obrázku.

Obrázek
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
Winnie
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Bifi »

"Hojí se pravé zápěstí." Yes.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Markus »

Akorát jsme právě zjistili, že kněží Shallye mají kouzlo Shallya's Tears, které vyléčí minimálně jedno kritické zranění. A pokud správně chápu systém kněžského kouzlení, tak to není jinak omezené ani to nemá žádné negativum (kromě možnosti, že hodíš fumble na Pray). Jinými slovy, WFRP 4e je opět broken as hell. Podle těchhle pravidel by se v tom světě mohl leckdo nechat magicky léčit (grimdark my ass!).

EDIT: Ona teda možnost vyrušit kritické zranění tím, že si necháš poškodit zbroj, je taky broken as hell. Ale to jsem ze hry prostě vyhodil. :)
Black Adder
Příspěvky: 148
Registrován: 3. 2. 2018, 16:35

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Black Adder »

Sigmar s Vámi,
po dlouhém přemýšlení, srovnávání a několika herních pokusech, budeme s dětmi (kterým je to úplně jedno) hrát 1.ed s několika homeupgrady z 2. a 4. ed :-)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Markus »

Proženeš děti Warhammerem, ať se učí o krutosti života, jo? Co na ně chystáš? Nějaká známá dobrodružství, nebo něco vlastního?

WFRP 1e je asi dobrá volba, protože je výrazně jednodušší.
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Rillae »

Markus píše: 25. 1. 2023, 17:50 Akorát jsme právě zjistili, že kněží Shallye mají kouzlo Shallya's Tears, které vyléčí minimálně jedno kritické zranění. A pokud správně chápu systém kněžského kouzlení, tak to není jinak omezené ani to nemá žádné negativum (kromě možnosti, že hodíš fumble na Pray). Jinými slovy, WFRP 4e je opět broken as hell. Podle těchhle pravidel by se v tom světě mohl leckdo nechat magicky léčit (grimdark my ass!).
No, mohlo to bejt ještě horší. Aspoň nedorůstaj usekaný ruce, nohy, a další ne tak důležitý části anatomie
Black Adder
Příspěvky: 148
Registrován: 3. 2. 2018, 16:35

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Black Adder »

Markus píše: 6. 2. 2023, 16:16 Proženeš děti Warhammerem, ať se učí o krutosti života, jo? Co na ně chystáš? Nějaká známá dobrodružství, nebo něco vlastního?

WFRP 1e je asi dobrá volba, protože je výrazně jednodušší.
Právě, přijde mi jednodušší. No a děti (moje dvě + až čtyři další ve věku 7 - 12) už za sebou mají takovej povídací paskvil z w40k, jelikož toho máme mraky figurek.
Krutosti života - určitě je tam nenechám skákat o jedné noze apod. 😁 ale tyhle pravidla znám v podstatě zpaměti a velice snadno se kombinují s WFB a právě tou w40k. Takže učit se něco jiného, s časem který mám, je nesmysl.
A vybral jsem Doomstone kampaň (což je snad původem D&D, ne) kde je jasně (na WH 😁) dané zlo. Před lety jsme ji hráli, takže z mé strany taky minimum úsilí na učení, i když je to už dvacet let, pořád mám doma nějaké poznámky 😎
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Rillae »

Bude sourcebook pro Lustrii. A pravidla pro zakládání a správu osídlení

https://cubicle7games.com/blog/whats-co ... y-roleplay

Už se chystáte, conquistadoři?
captain66
Příspěvky: 321
Registrován: 30. 7. 2009, 15:15

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od captain66 »

Rillae píše: 10. 2. 2023, 17:49
Už se chystáte, conquistadoři?
Od chvile, co to ohlasili v lete na Genconu :)

Jinak se musim donutit neco ruzne jsem sepsat, kdyz Enemy Within hraju s nekolika skupinami (jako hrac jsem na konci Grognard Death on the Reik, jako GM mam jednu skupinu u konce Power Behind the Throne, dve u konce Death on the Reik a dve v Bogenhafenu v Enemy in Shadows).
Bolt actions speak louder than words.
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Rillae »

captain66 píše: 10. 2. 2023, 18:08
Rillae píše: 10. 2. 2023, 17:49
Už se chystáte, conquistadoři?
Od chvile, co to ohlasili v lete na Genconu :)
Jo, tak to mi ušlo... to je tim, že primárně sleduju, co chystá FASA ohledně toho jejich steamweird "shadowrunu" 1879, frog god games/necromancer games, a battletech, to sou moje top 3 priority


EDIT: a momentálně sleduju, jak mi na letišti měněj gate... asi potřeti během půl hodiny :D
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Markus »

Captain: Ty vedeš pět rozehraných Enemy Within? :-o

A neplete se ti, kdo kde co udělal? :)

Jinak já jsem k všem těm rozšířeným vlažný, nekoupil jsem si nic kromě dobrodružství a Companionů. Na ta rozšíření jsem koukal do PDFka a přijdou mi k ničemu. Respektive asi pro to nemám využití. Další pravidla nepotřebuju a hratelné materiály v tom spíš nejsou. Jsou to takové podklady k tomu, kdybych si chtěl například z fleku vymýšlet sám kampaň v Lustrii... což nebudu. Ale kdyby ji udělali oni, tak mě zajímá. :) Obecný sourcebook spíš ne.

Momentálně mám pět Companionů a vůbec netuším, kdy ty materiály z nich využiju. Asi nikdy. Ale dávám si za úkol snažit se je dostávat do hry! Je to teda dost dřina.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 7 hostů