Shadowdark

Diskuze o hrách, které se vracejí k herním stylům D&D v 70. letech.
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

Shadowdark

Příspěvek od RPG Fórum »

Obrázek

:arrow? Shadowdark (2023)

Shadowdark je fantasy hra dělaná pro dobrodružství v duchu sword & sorcery, která se snaží přinášet tradiční principy známé z old-school renesance (OSR) ve formě „redesignované po 50 letech inovací“. Hráči se vypraví do temných kobek, kde na ně v temnotách číhají podlé nestvůry a na objevení čekají drahokamy blyštící se v zapomenutých trůnech.

Hra obsahuje čtyři klasická povolání (bojovník, kněz, kouzelník, zloděj), postavy mají obvyklých 6 vlastností určených hodem 3k6 a k vyhodnocování slouží povědomý systém postavený na hodech 20stěnnou kostkou. Hra dodržuje i mnohé tradiční principy OSR, například udělování zkušeností za nalezené poklady nebo hody na morálku a reakci. Nadto ale používá řadu zjednodušení a optimalizací, například abstraktní vzdálenosti (těsná, blízká, daleká), mechaniku výhod a nevýhod, náhodně určované schopnosti povolání, hody na úspěch kouzlení nebo zjednodušené počítání zatížení jen podle počtu položek v inventáři.

Finální verze vyšla po úspěšném Kickstarteru v roce 2023, ačkoli už dřív byly k dispozici náhledy. Základní příručka má 330 stran a obsahuje i pestrý výběr kouzel, magických předmětů, stovky nestvůr a spousty náhodných tabulek na generování lecčeho. Ke hře vychází oficiální zine Cursed Scroll s dalšími doplňky.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Markus »

mrakomrak píše: 1. 12. 2022, 16:34 Nezkoušel někdo > https://www.thearcanelibrary.com/pages/shadowdark
Docela mě to zaujalo - mix 5e, OSR TTRpgeček a ICRPG...hm?
Shadowdark neznám, ale tohle je vtipnej nápad:
In Shadowdark RPG, real time comes into play. A torch only holds back the looming darkness for one hour of actual game time! There isn't a moment to spare when your only light source is guttering low...
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
mrakomrak
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Passingby »

Koukal jsem na to zběžně někdy v létě, ale nedostal jsem se dál než k "Hmmm, hezký ilustrace..." Další class&level variace na DnD... To už mi koncepčně přišlo zajímavější to ICRPG.

A jestli vidím dobře, tak kouzelníci/klerici tam mají jenom cca 50% úspěšnost seslání kouzla (hážou proti 10+levelKouzla, můžou si přičíst opravu za Int/Wis, která roste o kousek rychleji než v DnD, ale buď si k tomu nepřičítají svou úroveň, nebo se jí to ztratilo někde po cestě do pdf).

Ale ilustrace jsou pořád stejně hezký, preferuju lineart a čb sazbu.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Stařec
Příspěvky: 226
Registrován: 25. 8. 2010, 11:30

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Stařec »

A já ke všemu asi nevidím, kde je v tom to ICRPG.
Verba vana aut risui apta non loqui!
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Selhan »

To je od autorky toho dobroduzstvi v divadle, co tak strhal Jerson. Ale nezkousel jsem to.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
mrakomrak
Příspěvky: 122
Registrován: 24. 10. 2020, 10:12

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od mrakomrak »

Markus píše: 1. 12. 2022, 18:23 Shadowdark neznám, ale tohle je vtipnej nápad:
In Shadowdark RPG, real time comes into play. A torch only holds back the looming darkness for one hour of actual game time! There isn't a moment to spare when your only light source is guttering low...
Mě to přijde super, takový ala Darkest dungeon.

Jinak po přečtení > ano chci si to zahrát, nic převratného ale mohlo by to být poměrně rychlá hra. :-)=
Z ICRPG to má max použití vzdáleností jinak jsem tam toho moc nenašel.

Jinak tento system magie byl jeden z těch co jsem dlouhodobě používal v Knave a fungovalo to dobře. V "grim dark fantasy" ideální.
"Simplicity is the key to freeing the imagination!" Scotty ‘DM SCOTTY’ McFarland
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Zajímavé projekty z Kickstarteru

Příspěvek od Passingby »

Rozhovor s autorkou Shadowdarku (Kelsey Dionne vs Dave Thaumavore). Moc jsem to nečetl. Pro někoho může být zajímavé info o tom, jak její podnikání funguje.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Shadowdark

Příspěvek od Markus »

Shadowdark je novým hitem takové té sekce oldschoolové scény, co chce „tradiční principy s moderními pravidly“, takže bylo načase nějak mu tady vytvořit diskuzi. A napsal jsem pro vás anotaci – viz záhlaví.
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
mrakomrak
Odpovědět

Zpět na „Old School Renesance (OSR)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti