[OSE] [dobrodružství] Volokarnovy katakomby

Diskuze o hrách, které se vracejí k herním stylům D&D v 70. letech.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[OSE] [dobrodružství] Volokarnovy katakomby

Příspěvek od Markus »

Volokarnovy katakomby.jpg
:arrow? Volokarnovy katakomby v Databázi
:arrow? Stránka na Mytagu (včetně map ke stažení a odkazů na koupi)
Nedávno se ve stísněných putykách a mezi vinnými stánky Arak Brannie roznesla zpráva, že u severních břehů ostrova – kde se mezi houževnatými křovinami, háji olivovníků a tklivými rozvalinami zašlých časů pohybují už jen pasáčci se svými ovcemi – byli spatřeni orkové. a tak znepokojení patricijové z městské Rady nechali okamžitě vyhlásit, že kdo orky vykouří, tomu bude dovoleno ponechat si jejich poklady. A když se k lupu připletou i starodávné mince z dávných hrobek? Nepříjemné otázky ohledně takovýchto podružností tentokrát nikdo klást nebude…

Vaults of Volokarnos (česky vyšlo jako Volokarnovy katakomby) je začátečnické dobrodružství pro Basic D&D a od něj odvozené retroklony. Jedná se o dungeon – komplex pohřebišť, do kterého pronikli orčí pašeráci a jiné živly – situovaný do prostředí se středomořským (post-římským) laděním. Dobrodružství si klade za cíl demonstrovat principy popsané v Basic D&D, používá tedy náhodné generování, výchozí nepřátele, magické předměty a poklady ze základní příručky, řídí se vodítky pro tvorbu dobrodružství... a ukazuje, jak je možné spojit je ve funkční celek. Zároveň slouží jako „školicí“ dobrodružství pro nové hráče, které ovšem není zjednodušené. Jeskyně má dostatečný prostorový rozsah (52 popsaných lokací), aby vznikal prostor pro taktizování, a zároveň má nekompromisní obtížnost i vysoké odměny.

Jako bonus obsahuje na závěr jednostránkový popis přístavního města a jednostránkový zárodek pobřežního světa inspirovaného Dalmácií.

Původně vyšlo samostatně pod názvem Volokarnosz Sírkamrái jako úvodní dobrodružství pro maďarský retroklon Kazamaták és Kompániák, později vyšlo v anglické verzi v 9. čísle zinu Echoes from Fomalhaut. V roce 2022 vyšel český překlad adaptovaný pro Old-school Essentials.
Jedno políčko na mapě má 10 × 10 stop, jasný? :D
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
Bifi
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 642
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: [OSE] [dobrodružství] Volokarnovy katakomby

Příspěvek od Ota »

Postup Volokarnovými katakombami pomalu pokračuje.
Systém: Zapovězené země
Počet postav: 3 postavy hráčů (od minula jedna přibyla a jedna ubyla) a 1 strážný, který tam s nimi šel dobrovolně z osobních důvodů.
Úroveň postav: Těžko se to odhaduje, ale řekněme tak druhá úroveň.
Cíl výpravy: Najít Volokarnovo kopí (lokace 32) a lebku šíleného Volokarnova čaroděje Thorbuse (lokace 16).
Dosud navštívených lokací: 8
Aktuální pozice: Lokace 16 (v originále Krypta soudce, v našem případě Krypta šíleného Thorbuse)
Zápis: viewtopic.php?p=652353#p652353
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 642
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: [OSE] [dobrodružství] Volokarnovy katakomby

Příspěvek od Ota »

Postup Volokarnovými katakombami pokračuje.

Systém: Zapovězené země
Počet postav: 3 postavy hráčů (od minula jedna přibyla a jedna ubyla) a 1 strážný, který tam s nimi šel dobrovolně z osobních důvodů.
Úroveň postav: Těžko se to odhaduje, ale řekněme už začátek třetí.
Cíl výpravy: Najít Volokarnovo kopí (lokace 32) a lebku šíleného Volokarnova čaroděje Thorbuse (lokace 16). Lebka nalezena!!!
Dosud navštívených lokací: 17
Aktuální pozice: Lokace 26 - Katakomby, pod ghúlím útokem
Zápis: viewtopic.php?p=653125#p653125
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 642
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: [OSE] [dobrodružství] Volokarnovy katakomby

Příspěvek od Ota »

Úkoly ve Volokarnových katakombách úspěšně dokončeny.

Systém: Zapovězené země
Počet postav: 3 postavy hráčů (od minula jedna přibyla a jedna ubyla) + 2 družiníci (lovec a divoška).
Úroveň postav: Zhruba třetí.
Cíl výpravy: Najít Volokarnovo kopí (lokace 32) a lebku šíleného Volokarnova čaroděje Thorbuse (lokace 16). Lebka nalezena!!! Kopí nalezeno!!!
Dosud navštívených lokací: 23
Aktuální pozice: mimo Katakomby
Zápis: viewtopic.php?p=655008#p655008

Háčky do budoucna:
- postavy mají Volokarnovo kopí pouze zapůjčené a musí ho do měsíce vrátit.
- postava orka si touží promluvit s místním náčelníkem Brutem Orkokrevným
- postavy uvažují o tom, že Katakomby vyčístí a obnoví provoz věštírny před Volokarnovou kryptou
- zatím postavy spatřily pouze 2 kultisty, jednoho mrtvého a druhého šíleného, kultisté matematikové by mohli hrát ještě nějakou roli

Co se mi na Katakombách líbilo:
- pestrost překážek (plamenné sochy, otočné pilíře, nebezpečné sarkofágy, magnetismus, hrabiví trpaslíci atd.)
- Brutus Orkokrevný (postavy cítí respekt, aniž by ho vůbec viděly :) )
- nelineární mapa, takže postavy mají na výběr, kam dál

Kde jsem cítil rezervy:
- pro Vypravěče dost "naňahňaný" popis místností, ale jelikož to sám při psaní popisů dělám, nemůžu si stěžovat moc :).
- u křišťálových soch mi chyběl aspoň jeden řádek popisu ohledně jejich "přísnosti", která určí, co postavám ještě dovolí a co už ne.
- zarazila mě, že jediná možnost, jak se dostat do Volokarnovy krypty, bylo zvednout ultratěžké dveře, kdyby je postavy nedokázaly zvednout, výprava by skončila zklamáním (je fakt, že jsem to hrál v ZZ, v OSE možná existují nějaká otevírací kouzla)
- paradoxně hustota obsahu, měl jsem strach, že nedokážu uhlídat vše, co může hrát při rozhodování hráčů roli (šíření hluku a světla, tajné stěny se skrývajícími se příšerami, zaseklé a nezaseklé dveře, náhodná setkání, pasti atd.). Prostě bylo těch místností na mě moc, takže to spíš vypadá na rezervy Vypravěče :).
Za tento příspěvek děkují uživateli Ota:
Markus
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSE] [dobrodružství] Volokarnovy katakomby

Příspěvek od Markus »

Díky za všechny postřehy a zápisy. Jsi první, o kom vím, že to reálně hrál (druhý je Vaarsuvis). A bavilo mě sledovat, jak hráči postupují.

Pěkné je, že jsi to rovnou pokřivil do svojí kampaně a vůbec nepoužíváš původní zápletku („Jděte vymlátit orky“). A je vidět, že ten modul je tak pestrý a otevřený, že umožňuje různá využití.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSE] [dobrodružství] Volokarnovy katakomby

Příspěvek od Markus »

Ota píše: 24. 10. 2022, 09:19 Co se mi na Katakombách líbilo:

Kde jsem cítil rezervy:
Nechceš tohle překopírovat do databáze a přidat k tomu pár hvězdiček? Mrk mrk. :wink:
Odpovědět

Zpět na „Old School Renesance (OSR)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti