Knihy & komiksy - vaše názory a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2694
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Liga spravedlnosti: Věční hrdinové - 30%
Sbírka doplňujících sešitů k eventu Věčné zlo. Nutno znát pro pochopení. Tady jsou vlastně originy záporáků, které jsou krátké a popravdě i dost zajímavé. A příběh Cyborga a Kovových lidí. Který je zajímavý o dost méně, ale obsahuje nějakou tu akci. Na to, že to je doplněk k eventu tu je i značný potenciál. Původy záporáků, i jejich řádění v osobní rovině stojí za to číst. Jenže mají málo prostoru, protože tam musíme rvát odkazy na Věčné zlo, které stejně musíte znát, abyste je chápali. I ti Kovoví lidé by mohli mít zajímavou dynamiku, ale jejich příběh je strašlivě uspěchaný, protože se musí stihnout, než event skončí. A samozřejmě je taky zdržován odkazy. Takže sbírka doplňkových sešitů, zabitá tím, že je prostě jen sbírka doplňkových sešitů. Meh.

Tajemství ostrova za prkennou ohradou - 80%
Zatím nejlepší Pavel Čech. Vyprávění o kamarádech, takových těch "správných klucích", co blbnou, jezdí na kolech, prolézají ruiny a tak. To celé rámované jako sny/vzpomínky záhadného starého muže v nemocnici. Nemá to zrovna dechberoucí příběh, většinu komiksu tvoří drobné epizodky o klukovském kamarádství, které se ale strašně příjemně čtou. A když to začne nabírat vážný tón, je to přirozené, a svým způsobem to dává smysl. A na konci se protonou sny a realita, minulost a přítomnost, možné a skutečné, magické a reálné. A celé to moc pěkně zapadne do sebe. A samozřejmě Čech a jeho obří panely a vyprávění s málo slovy, se stylovou kresbou. Nezmění to člověku náhled na život, ale o to tady nejde, a v tom, oco se tenhle komiks snaží, je vlastně perfektní.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32329
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Cormack McCarthy - Cesta - 55 %, aneb hodně slabá trojka.

Knížka má jen necelých 200 stránek, ale přesto se pocitově docela táhne. Chápu, že určitá dějová bezobsažnost je zřejmě uměleckým záměrem, který má podtrhnout náboženský rozměr vyprávění (údajně dosti snížený proti původní verzi zvané Grál), nicméně zajímavé to pro nepostiženého čtenáře není. Stejně tak záměr neposkytnout informace o apokalypse a přesné kvalifikaci jejích projevů - vyjma toho, že uchová potraviny nejméně 9 let poživatelné (alespoň některé...) - působí nakonec spíše jako autorova lenost, než brilantnost. Nehledě k tomu, že po katastrofě přírodního původu a naznačené intenzity by popílek ve vzduchu více než 9 let určitě nevydržel...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2694
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Asterix a galský školní rok - 30%
Jsem velkým fanouškem Asterixe, ale to neznamená, že jsem nadšený ze všeho, kde se objeví. A z tohoto bohužel nadšený nejsem. On to totiž není příběh, ale série anekdot, více či méně meta, které se průběžně tvořily během vydávání hlavní řady. Některé, jako třeba titulní školní rok, jsou i docela vtipné, ale jiné jen reagují na nějaké dění, jsou banální a o ničem. Celkový dojem je velmi meh.

Narozeniny Asterixe a Obelixe - 30%
V podstatě totéž, jako výše zmíněný školní rok. Akorát tady se alespoň Uderzo odvázal, a namaloval pár opravdu nečekaných panelů, které jinde jen tak neuvidíte. Ale je to něco pro tak skalní fanoušky, že se do toho nevejdu ani já, co mám tyhle komiksy fakt rád.

Lobo vs Maska - 30%
Tohle hodnocení je možná dost nefér. Protože hlavní problém tohohle komiksu je, že vůbec, ale vůbec není pro mě. Pokud víte, kdo jsou Lobo a Maska, je vám asi předem jasné, co je obsahem komiksu. Absurdní, nesmyslná brutalita a obludná míra násilí, stylizovaná jako humorná záležitost. No, humorná, ony kolem toho ani nejsou stavěné skutečné vtipy, jen pár referencí a pak ta naprosto neuvěitelná přestřelenost a šílenost. A já nechápu, co je na tom tak zábavné, už dlouho jsem se u komiksu takhle nenudil. Ale to plyne z celkového pojetí, které ale celkem sedí k něčemu, co se jmenuje Lobo versus Maska. Dokonce jsem místy ocenil, že autoři se nezastaví fakt před ničím, a dokonce se k závěru snaží o malý dějový zvrat. Vlastně bych věřil i tomu, že někdo jiný dá klidně o padesát procentních bodů víc. Ale já hodnotím za sebe.

Asterix v Itálii - 50%
Jeden z nových Asterixů, které tvoří nový autorský tým, scénárista Jean-Yves Ferri a kreslíř Didier Conrad. Dosud jsem od nich nic nečetl, byť to není jejich první Asterix, a byl jsem tedy zvědav, jak si s tím odkazem poradili. No, vlastně dobře. Je vidět, že ví, o čem Asterix je, a dávají to do komiksu. Sice už to působí trochu ohraně, ale co si budeme povídat, tohle je nějaký třicátý sedmý díl, a zas tak nosná a bohatá ta základní myšlenka není. Vtipů a narážek je tu hodně, a spíše povedených. Zato postavy se i na poměry své série chovají divně a nelogicky. Kresba je velmi podobná původní, sice místy nesedí nějaké detaily, ale to je spíše můj fanouškovský bias. Takže takový neutrální dojem. Na klasiky se to zdaleka nechytá, ale protože jsem kdysi vytrpěl i ty s prominutím sračky, co tvořil Uderzo bez Gosciniho, ačkoli neumí psát a ze zdravotních důvodů se mu hůř kreslil, tak tihle noví pánové působí tak trochu jako živá voda. Myslím, že se rozhodně vyrovnají tomu slabšímu od původních autorů a myslím, že s trochou štěstí se jim podaří sérii i někam posunout.

Dobrodružství rabiho Harveyho - 70%
Mám rád židovský humor, a také příběhy o chytrácích, kteří řeší situace aut of the box. A to tenhle komiks obsahuje na každé stránce. Příběhy připomínají lidová vyprávění (různá témata, nekonzistence v jednání hlavní postavy - párkrát se chytrý rabín zachová spíše jako blázen- a podobně), což nejspíše jsou. Autor je ale pškně zpracoval a přesadil do prostředí divokého západu. Kde je evidentně plno židů. Což nevím, jak je realistické, aůle působí to nezvykle a není to nijak vysvětleno. Což až tak nevadí, ale je to zároveň zahozená příležitost ty vyprávěnky trochu propojit, pohrát si s tím, vytvořit prostředí jako "skutečné" místo. Takhel je to spíše adaptace lidových příběhů. Pěkná, trochu osobitá, ale se všemi nevýhodami. I tak to ale rozhodně stojí za přečtení.

Potápěč - 80%
Hlavní hrdina je opravář na vrtné plošině, který se ani po spoustě let nevyrovnal se smrtí otce, to ho pronásleduje, a hrozí, že to poškodí jeho vlastní rodinu (má manželku v devátém měsíci). Což nění ždímáno pro laciné drama, ale je to přesto tvrdě realistické a dost syrové. A zároveň se to proplétá se vzpomínkovými pasážemi, pracuje se tu se sny a symboly. A všechno to do sebe hezky zapadá.

Jediné s čím mám trochu problém je kresba. Ne protože je stylizvaná do čar a šmouh, všichni jsou tu vlastně oškliví a je to ponuré a černobílé. To všechno se naopak k tématu skvěle hodí. Jenže místy tu začíná ujíždět anatomie, a když si potřetí za pět stránek všimnu, že má postava jedno oko výrazně níž než druhé, tak to ruší. Nevím, jestli je to neumětelství nebo nějaký záměr, ale komiksu to trochu škodí. Ale ne tpolik, aby to potopilo skvělý scénář.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2694
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Jen tak mimochodem, Tajemství za prkennou ohradou má věnování různým literárním postavám. Jsou tam Rychlé šípy, čtyři mušketýři, Frodo a Sam, Vinetou a Old Satherhand, Tom Sawyer a Huckleberry Finn, a hafo dalších. Většinu znám, jednu skupinu jsem uměl vygooglit (kluky z Knoflíkové války), ale fakt netuším kdo jsou:
Pavel a Ludva
Yan a Sam
Splašený kůň a Hrb
Bob a Han.
A nějak mi to straší v hlavě. Neznáte to někdo?
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32329
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Log 1=0 píše: 1. 10. 2022, 01:21Yan a Sam
Tohle by snad měl být E.T. Setton - Dva divoši
Fakt hezká knížka...:)
Za tento příspěvek děkují uživateli Vallun:
Wolfus
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Faskal »

Pavel a Ludva je Chata v Jezerní kotlině od Foglara.
Nejkrásnější příběh o lásce od Foglara.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6651
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od boubaque »

Log 1=0 píše: 1. 10. 2022, 01:21 Pavel a Ludva
Musrl jsem dohledat, protoze jsem mel jen nejasne tuseni, ze je to Foglar. A je to tak:
Chata v jezerni kotline

EDIT:
Eh, jaktoze se mi Faskaluv prispevek nezobrazil...? Anebo jsem slepy.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Argonantus »

Není to Boba Fett a Han Solo?
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1112
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Wolfus »

Vallun píše: 1. 10. 2022, 08:05
Log 1=0 píše: 1. 10. 2022, 01:21Yan a Sam
Tohle by snad měl být E.T. Setton - Dva divoši
Fakt hezká knížka...:)
Ako maly som ju miloval. Tie nakresy a postupy som velakrat neuspesne napodobnoval 😀 Pribeh bol samozrejme tiez super.
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6651
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od boubaque »

Jinak Splašený kůň a Hrb jsou podle všeho bojovníci kmene Lakotů Crazy Horse a Hump / High Backbone. Jestli se k nim váže nějaký zvláštní příběh, kniha, komiks, film... netuším.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32329
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Vallun »

boubaque píše: 1. 10. 2022, 14:58 Jinak Splašený kůň a Hrb jsou podle všeho bojovníci kmene Lakotů Crazy Horse a Hump / High Backbone. Jestli se k nim váže nějaký zvláštní příběh, kniha, komiks, film... netuším.
Matně si vybavuji, že o nich snad psal něco Jack London...?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1112
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Wolfus »

Alebo Synovia velkej medvedice od L. Welskopf.
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2694
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Vallun: Díky.
Faskal + Boubaque: Díky.
Argonantus: Popravdě mě napadli, ale moc nezapadají mezi ostatní, kde to bylka vždycky dvojice nebo parta kamarádů, což i zapadalo do témart toho komiksu. A Fett a Solo nejsou kamarádi ani náhodou.
Boubaque + Vallun + Wolfus: Že se tak jmenovali dva slavní Indiáni, vím, ale tohle jsou evidentně hrdinové dobrodružných příběhů, takže to musí buď z nějaké indiánky o nich, nebo z čehokoli jiného, kde si hrdinové vybrali přezdívky podle nich.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1112
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Wolfus »

Preto som napisal nazov serie knih o Indianoch, kde minimalne Crazy Horse vystupoval...
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2694
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Jo jasně. Akorát, že jsem si přečetl anotace, a tam o nich není ani slovo. To bych spíš čekal to jméno hlavního hrdiny.
Za tento příspěvek děkují uživateli Log 1=0:
Wolfus
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 5 hostů