Jednoruční kuše

O rodině D&D, tradičně nejhranější RPG hře. Včetně d20, což jsou hry odvozené od třetí edice D&D.
Zwire
Příspěvky: 35
Registrován: 27. 6. 2021, 20:27

Jednoruční kuše

Příspěvek od Zwire »

Zdravím. Mám dotaz k DnD 5e (vlastně i JaD).

Jak používáte ruční kuši? Respektive tato kuše je jako jediná zbraň na dálku použitelná jednou rukou, tak by mě zajímalo, jak to lze kreativně využít, protože má menší dmg a menší dostřel než lehká kuše (na ní jsou potřeba obě ruce), tak jaké plus oproti tomu plyne z použití jednou rukou?

Dokáži si představit její použití v rámci roleplay. Držím rukojmí za krk a zároveň mu můžu mířit kuší na hlavu nebo můžu mířit na někoho jiného (a rukojmí držím před sebou jako štít). Volnou rukou můžu otevírat dveře, bedny apod a zároveň mám v druhé ruce nataženou kuši a kryji se tím. V jedné ruce mám lampu/pochodeň, v druhé kuši. A podobně...

Ale lze tuto výhodu nějak použít i v boji (jak moc jdou zneužít pravidla?). Je to jednoruční zbraň, tudíž se schopnosti boje s dvěma zbraněmi můžu mít teoreticky v druhé ruce ještě meč nebo na Ramba dvě kuše? :D (U obou případů si ale nedokáži představit nabíjení, takže to bude blbost)
Jako použitelná možnost mi přijde, že v druhé ruce držím štít a kryji se s ním, přičemž se štítem bych jakž takž dokázal i nabíjet. Takže tady mi přijde konečně výhoda ruční kuše použitelná.
Nebo ani to podle vás nejde a výhoda jednoruční kuše bude opravdu jenom pro roleplay?
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7501
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Jednoruční kuše

Příspěvek od Bifi »

Fikčne je ručná kuša prezentovaná ako mestská zbraň, keďže cieľ skôr nebude mať zbroj a zároveň sa dá ľahšie skryť pod plášť. Výhodou je aj ľahšie a rýchlejšie nabíjanie. Tiež som narazil na to, že ručná kuša sama osebe cieľ síce asi nezabije, ale je skvelým vehiklom na doručenie jedu - aj preto je to zbraň asasinov.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoruční kuše

Příspěvek od Jarilo »

Přesně jak píše Bifi.

Někdy se lze setkat s úpravou, kdy je taková malá kuše připevněná na předloktí a chytře schovaná.

Asasíni s oblibou šipky namáčí do různých jedů - některé působí extrémně rychle, jiné naopak pomalu, případně jen cíl paralyzují - záleží na situaci a potřebách objednatele. Aby se chránili, mohou na takové otrávené šipky (na hroty) dávat chrániče z vosku, který pak mohou snadno sundat.

Co se týče toho nabíjení, díky tomu že jsou kompaktní a lehčí, může mít útočník třeba dvě nebo tři.

Někdy bych rád odvedl oneshot, kde by se hráči ujali role Spárů - elitních zabijáků a agentů císařství Malaz

Vzpomínám na asasína Šipku ze Sleziny, kde jsme hráli záporaky v Ebonovo kampani. To byl mega zážitek.
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Odpovědět

Zpět na „Dungeons and Dragons a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti