86. číslo vydáno!

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

86. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

Právě vychází 86. číslo časopisu Drakkar!

Číslo 86 najdete na stránkách projektu zde!
Inspirační téma čísla: "Přítel/nepřítel"
úvodní haiku píše:čí zrak nás měří?
pod rozkvetlou třešní
očekávání
Obrázek

Přejeme vám příjemné čtení!

Obsah:
- dobrodružství „Jedna nekludná noc“ (Skenderax)
- Extraterestriální rasy (Kin)
- Ravnburgh: Válka o dědictví dunfordské (Ecthelion)
- Cizí postavy pro Příběhy Impéria (Boubaque, Ecthelion)

Redaktoři i autoři vám budou velice vděční za veškeré komentáře, připomínky a reakce na články.
Pokud si najdete chvíli, abyste jim napsali, budeme vám my i oni velice vděční.
:wink:
Za tento příspěvek děkují uživateli Ecthelion:
kin
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: 86. číslo vydáno!

Příspěvek od boubaque »

Mimochodem, za nápad na ty NPCčka jsem chtěl poděkovat Quentinovi a trochu jsem doufal, že na něj budeme moct rovnou odkázat, ale... nějak zatím není na co odkazovat ;)
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 86. číslo vydáno!

Příspěvek od Jerson »

Chtěl jsem se zeptat hry extraterestriální rasy jsou odněkud převzaté, nebo vytvořené?
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 86. číslo vydáno!

Příspěvek od Quentin »

Ty rasy jsou správně kreativní :-)

Jedna nekludná noc se mi líbí, ale vlastně nevím, jestli obsahuje dost informací, abych to dovedl vést. Možná to někdy zkusím.
Za tento příspěvek děkují uživateli Quentin:
kin
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: 86. číslo vydáno!

Příspěvek od boubaque »

Jerson píše: 1. 5. 2022, 08:25 Chtěl jsem se zeptat hry extraterestriální rasy jsou odněkud převzaté, nebo vytvořené?
To ti asi bude muset odpovědět Kin, ale mě teda popravdě vlbec nenapadlo, že by měly být odněkud převzaté.* Jak to napadlo tebe?

*EDIT: zvlášť když o převzetí nebo inspiraci není v textu ani slovo
Za tento příspěvek děkují uživateli boubaque:
kin
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 919
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: 86. číslo vydáno!

Příspěvek od kin »

Jerson píše: 1. 5. 2022, 08:25 Chtěl jsem se zeptat hry extraterestriální rasy jsou odněkud převzaté, nebo vytvořené?
Vytvořené :)

Je to taková šuplíkovka, chtěl jsem z nich udělat pamflet, ale k tomu mi ještě chybí obrázky.
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: 86. číslo vydáno!

Příspěvek od Log 1=0 »

Tak jsem to pročetl.

Nejvíc bych chtěl pochválit Kina. Ty rasy jsou originální, ne unikátní, ale originální, a se spoustou zajímavého potenciálu. Není jich moc, ale to až tak nevadí, kvalita nad kvantitou.

Dobrodružství je taky celkem fajn. Není to hratelný modul, spíše materiál na dopracování (nebo dobrou improvizaci), a není to nic revolučního, ale dovedu si představit, že bych to za určitých okolností použil, takže jsem za něj velmi rád.

NPC, no, nečetl jsem všechna, ale jako taková ne-náhodná tabulka to je užitečné. A líbí se mi, jak se názvy kategorií dle pohlaví mění mezi jednotlivými třídami.

Válka: Je to hlavně kus omáčky, co dotváří svět, ale jestli z toho Ravenburgu ten setting fakt chcete udělat, tako to je něco, co se bude hodit. Jen jedna věc mi nedává smysl.
Blanche je čerstvě dospělá. Jsme ve středověku, ale už se má ujímat vlády, takže řekněme, že je jí 15. Jestli válka trvá bezmála čtyři desetiletí, ake když se narodila, jela už válka 25 let. Millicent bylo dejme tomu taky patnáct na začátku války (o poručnících se tam nemluví, ale kdyby jí bylo méně, byli by v počátcích klíčoví). Takže tu Blanche měla ve 40? To je docela pozdě, zvláště s renesanční medicínou. Podobně na druhé straně. Culbert je poloviční bratr "starého" pána. Zvolený vzdoropán. Žoldnéř. To nemohl být na začátku té války kluk, pod 20 bych s tím nešel. Apíš ale víc. Takže teď je mu 60, spíš ale víc. O potenciálním následníkovi ani slovo. To musí všichni fakt věřit v jeho tuhý kořínek. Tldr: Neujela vám s těmi čtyřmi desetiletími ruka?

A s tím Úvodním haiku na konci čísla byste taky měli něco udělat.
Za tento příspěvek děkují uživateli Log 1=0:
kin
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: 86. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

Log 1=0 píše: 1. 5. 2022, 22:05Tak jsem to pročetl.
Klasicky moc díky za reakci! :clap:
Log 1=0 píše: 1. 5. 2022, 22:05Tldr: Neujela vám s těmi čtyřmi desetiletími ruka?
Vždycky se může stát, ale doufám, že ne, protože tvoje odhady víceméně odpovídají tomu, co jsem tak plánoval.
Log 1=0 píše: 1. 5. 2022, 22:05Blanche je čerstvě dospělá. Jsme ve středověku, ale už se má ujímat vlády, takže řekněme, že je jí 15.
Spíš jsem počítal 17 až 18, přiznám se, že ve svých hrách tu plnoletost prostě posouvám k dnešnímu standardu. Je to anachronismus, ale vyhnu se tím věcem jako svádění třináctiletých holek šestnáctiletými týpky (zdravíme Romea a Julii)... což se vyplatí.
Log 1=0 píše: 1. 5. 2022, 22:05Takže tu Blanche měla ve 40? To je docela pozdě, zvláště s renesanční medicínou.
Tohle byl záměr a je to přesně tak jak píšeš. Paní Millicent neměla dědice v době začátku krize, narodilo se jí dítě až velice pozdě a navíc to byla zase holka (po které už dalšího dědice díky věku mít nebude)... což krizi udrželo dál při životě.
Log 1=0 píše: 1. 5. 2022, 22:05Culbert je poloviční bratr "starého" pána. Zvolený vzdoropán. Žoldnéř. To nemohl být na začátku té války kluk, pod 20 bych s tím nešel. Apíš ale víc. Takže teď je mu 60, spíš ale víc.
Opět souhlas. Je to v současnosti už starý muž, ale pořád fyzicky fit a vede svoje vojáky do bitev, nosí brnění a jezdí na koni.
Log 1=0 píše: 1. 5. 2022, 22:05O potenciálním následníkovi ani slovo. To musí všichni fakt věřit v jeho tuhý kořínek.
Následník pro pana Cuthberta je něco, co jsem nestihl úplně promyslet. Předběžně jsem si říkal, že by měl mít nástupnictví pokryté, první myšlenka byli tak 2-4 synové (ale žádný z nich schopný)... ale nestíhal jsem to do uzávěrky pořádně promyslet, tak jsem to radši nechal stranou a musím ty důsledky dořešit.
Log 1=0 píše: 1. 5. 2022, 22:05A s tím Úvodním haiku na konci čísla byste taky měli něco udělat.
Pokusíme se, díky za připomenutí. Zatím pořád nebyl čas. :doh:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: 86. číslo vydáno!

Příspěvek od Log 1=0 »

Tak jestli to je záměr, tak OK, čtyřicetiletá prvorodička a šedesátiletý rytíř jsou sice vzácné úkazy, ale může se stát. Jen jsou to tak extrémní situace, že bych je možná trochu explicitněji zdůraznil, protože takhle, když si to vlastně jen dopočítávám, to je matoucí, působí to trochu jako chyba.

A následníka by pan Cuthbert mít měl, jinak by jeho strana tohle dobou dost ztrácela na prespektivitě.

(Já dávám plnoletost na 15. Jo, je to brzo, ale už se mi z toho nezvedá žaludek a že středověk bral tohle hopem, je tak známé, že 18 už mi působí moc ahistoricky.)
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: 86. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

Log 1=0 píše: 3. 5. 2022, 21:06Tak jestli to je záměr, tak OK, čtyřicetiletá prvorodička a šedesátiletý rytíř jsou sice vzácné úkazy, ale může se stát. Jen jsou to tak extrémní situace, že bych je možná trochu explicitněji zdůraznil, protože takhle, když si to vlastně jen dopočítávám, to je matoucí, působí to trochu jako chyba.
Dobrá poznámka, asi to chce prostě rozvést a přímo zmínit, aby to člověk nemusel dopočítávat.
Log 1=0 píše: 3. 5. 2022, 21:06A následníka by pan Cuthbert mít měl, jinak by jeho strana tohle dobou dost ztrácela na prespektivitě.
Souhlasím. Nějak to musí mít pořešené, aby od něj neodpadli straníci, ale musím trochu dořešit jak přesně to bude. Zatím se čím dál víc přikláním k několika synům (a případně i levobočkům), aby následnictví bylo zajištěné, ale zároveň do budoucna trochu nejisté (příliš mnoho lidí s nárokem na titul).
Log 1=0 píše: 3. 5. 2022, 21:06(Já dávám plnoletost na 15. Jo, je to brzo, ale už se mi z toho nezvedá žaludek a že středověk bral tohle hopem, je tak známé, že 18 už mi působí moc ahistoricky.)
Může být. Je to fantasy, takže se to dá udělat jak chceš a jak se ti to hodí. Já jsem to prostě ve svých hrách neřešil a tím pádem používám plus mínus současnou zletilost (15-18). Plně uznávám, že je to anachronismus. $D
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: 86. číslo vydáno!

Příspěvek od ilgir »

Chm, dělníci a chudina v Příbězích Impéria se oblékají vkusněji, než současní milionáři. Smutné.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 86. číslo vydáno!

Příspěvek od Vallun »

ilgir píše: 5. 5. 2022, 10:19 Chm, dělníci a chudina v Příbězích Impéria se oblékají vkusněji, než současní milionáři. Smutné.
Jo, toho jsem si všiml taky, Elioni se chytli do pasti vlkvality vlastního kreslení :D
Takový kabát jako má trn dělník, abys dneska pohledal....;)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: 86. číslo vydáno!

Příspěvek od Vitus »

ilgir píše: 5. 5. 2022, 10:19 Chm, dělníci a chudina v Příbězích Impéria se oblékají vkusněji, než současní milionáři. Smutné.
Já to tedy beru tak, že i ti dělníci jsou zobrazeni v podstatě ve svátečním oblečení, a protože "šaty dělaj člověka", tak i u nás v 19. století bylo, že "na neděli do kostela" měli i lidé z chudých vrstev jedny sváteční šaty, často kvalitní, do kterých investovali.

Ostatně tahle mentalita se zachovala například i v Rusku - tam často rodina bude raději o hladu, ale oblečená bude slušně a kvalitně.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: 86. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

Tak ono to oblečení těch tříd je dost komplexní věc a postihnout ho v jedné kresbě je neřešitelný problém.

Styl a móda oblékání všech tříd byla více/méně stejná. Rozdíl byl jen v tom kolik za ně utráceli a kolikrát ho nosili. Zatímco lordstvo mohlo mít kvalitní outfit nový na každnou akci, chudina měla jenom jeden. Ale i ty jedny saty byly kvalitní, protoze musely vydrzet. Opravovali si, je aby vydržely. Oproti vyšším vrstvám se tedy lišili spíš jen onošeností a zašpiněním. Střední vrstvy měly šaty na neděli, co mohli točit* (ale ty se opět lišily jen onošeností a zašpiněností, ne tak moc střihem).
K tomu měly střední vrstvy pár extra kousků, které točili denně. U mužů obvykle vesty a vázanky, u žen šátky a doplňky. Představa, že by chudina nenosila pláště a kabáty je lichá. Bez nich by zimu nepřežili. Ale holt nosili stejný kabát roky. A proto byly ty kabáty dost kvalitní.

(+ U vysších vrstev do toho hraje dalších tisíc pravidel pro oblékání dle příležitosti a denní doby. Pro ilustraci jsem použil příklad.)

* Tenhle institut byl i u některých bohatších příslušníků chudiny. A vyžadovalo to institut zastavárny. V pondělí jsi nedelní šaty zastavil a v sobotu je vykoupil... ale to je další can of worms.

Tu třídní příslušnost spíš než střih reflektovala barevnost. Obecně, čím míň jsi šaty střídal, tím tmavší šaty jsi nosil, protože na nich bylo míň vidět opotřebení. A obráceně, čím bohatší jsi byl tím víc pestrých barev jsi nosil.
Tohle je přibližně to, co je pozadí té ilustrace. Ale to co píšu víc je prostě jednou kresbou nepřenositelné. Chce to prostě brát to jako obrázek.

TLDR: Ve viktoriánské anglii byly třídy sociálně-ekonomickým dělením a neměly různe uniformy, které by se daly snadno nakreslit.

EDIT: Tady je třeba příklad moderní skupiny, která reenactuje život v londýnském slumu (oblečení jsou tak podle starých fotek důkladně vytvořená). Je vidět, že ani lidi ze slumu nebyli oblečení v hadrech.

Obrázek
Za tento příspěvek děkují uživateli Ecthelion tito uživatelé (celkem 3):
Sarsaparillos, boubaque, kin
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů