[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21026
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Separátní diskuze o projektu databáze RPG, odděleno pro přehlednost. V téhle diskuzi řešíme kategorizaci - žánry, mechaniky, systémy... Jak přesně různé věci klasifikovat. Co ještě je a co není hra.

Vedlejší diskuze:
:arrow? Dokumentace a pokyny k zadávání obsahu
:arrow? Obecná diskuze k projektu (komentáře technického rázu).

Wishlist anotací
Chcete anotaci ke hře nebo produkty, které zatím v databázi chybí? Řekněte si o ně.

Historický komplecionismus - Doplňování edic
V databázi máme jiné edice těchto her; chtělo by to i tyhle edice kvůli úplnosti – plus aspoň rámcově vysvětlit rozdíly:
- Burning Wheel - rozsekat na Classic, Revised a Gold?
- Conspiracy X 2.0
- Cortex - Všichni členové rodiny, máme jen Cortex Prime
- Das Schwartze Auge: 1. edice, 2. edice, 3. edice
- Drakar och Demoner: 1. až 3. dohromady; Expert, 4. a 5. dohromady; 6. zvlášť,
- Dzikie Pola (1e)
- FTL: 2448, chybí třetí edice
- Hackmaster 5e
- Heaven & Earth: 1. edice, 2. edice
- In Nomine Satanis / Magna Veritas - máme jen jednu edici z pěti
- Mechwarrior: je jich víc a mají divné názvy (třeba Battletech)
- Midgard: 1e, 2e, 3e, 5e
- Mutant: chybí Mutant: Undergångens arvtagare (2002) a Mutant: Hindenburg (2020)
- Mutants & Masterminds: 1e, 3e
- Over the Edge: 3e
- Shadowrun Anarchy
- SpyCraft- Classic
- Tribe 8 - druhá edice
- Unknown Armies: 1e, 3e


Dech draka:
- Kdo bude pokračovat v načaté práci a doplní zbytek tohohle?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21026
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

KDolecek píše: 7. 1. 2022, 12:46 Navrhuji tag tvůrčí/tvořící/obsahotvorné. Většinou minimalistická, vyprávěcí RPG, která se dají hrát samostatně, ale také se často používají k tvorbě obsahu pro navazující hru v jiném systému.
Z toho co znám tam spadá The Ground Itself, Ex Umbra, Ex Novo, The Quiet Year, Microscope
Máš to tam. Teď to chce zaplnit hrami. Tohle je těžce mimo můj obor, tak ani nevím, co k tomu přidat z her, které už v databázi jsou.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21026
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Iwar the Homeless píše: 27. 1. 2022, 14:31 dik ale myslel som to ako vlastnú katerógiu časopisu pod ktoré môžem pridávať anotácie ako je to napr s drakarrom. Ale môže to byť aj takto. Nevedel som aký je štandardný postup ale už teda viem :D
Promiň, čtu to znova a došlo mi, že tu možná proběhl komunikační šum. Je to přesně, jak píšeš – jako Drakkar. Teď můžeš v pravém menu dát Přidat > Číslo časopidu a Wormskin už tam bude mezi možnostmi.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1650
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Passingby »

Má smysl dělat značku/kategorii/něco pro gamebooky? Jsou tu sólo "RPGčka" i generátorová "neRPGčka" (The Quiet Year a je teoreticky možný, že sem časem někdo zadá i věci jako Ex Umbra, Ex Novo, Microscope...), takže by možná stálo za to je sem přidat. I třeba kvůli "tradici" Lone Wolfa, Fighting Fantasy a dalších (i českých), které měly na "vývoj české RPG scény" nemalý vliv.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21026
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Gamebooky jsou v tuhle chvíli mimo záběr databáze a asi bych to tak nechal – to už bysme tam mohli rovnou mít deskovky. A herní "textovkové" severy. A.... A.... A...

Jde hlavně o to nerozšiřovat si záběr na něco (dalšího), co stejně nikdy nemůžeme zvládnout zaevidovat.

EDIT: S gamebooky je i ta potíž, že moc nezapadají do struktury, kterou to má. Byl by gamebook klasifikovaný jako "RPG hra"? A Fighting Fantasy by byla "rodina her"? A ať by to bylo klasifikované jakkoli, tak máme problém s tím, že na to nesedí tagy... Prostě už je to mimo záběr, nepočítalo se s tím.
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus tito uživatelé (celkem 2):
Quentin, Passingby
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1650
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Passingby »

Markus píše: 29. 1. 2022, 18:25 EDIT: S gamebooky je i ta potíž, že moc nezapadají do struktury, kterou to má. Byl by gamebook klasifikovaný jako "RPG hra"? A Fighting Fantasy by byla "rodina her"? A ať by to bylo klasifikované jakkoli, tak máme problém s tím, že na to nesedí tagy... Prostě už je to mimo záběr, nepočítalo se s tím.
Stačilo by to brát jako sólo dobrodružství. Tzn. systém by byl třeba Fighting Fantasy, GURPS nebo Lone Wolf (nevím, jestli se pravidla v nových vydáních Lone Wolfů nějak změnila), typ produktu (nebo co se vybírá na začátku) by byl Dobrodružství a dal by se tomu nový tag Gamebook (+ asi i Sólová, který tam je). Ten tag Gamebook by se asi víc hodil do značek pro dobrodružství.

Ale to je čistě hypotetická technická diskuze... Co mně asi nerví víc je to, že když jsem zadával 8 přiruček v řadě, jedna mi trvala asi 4 minuty. A to jsem měl to skoro komplet připravené a většinu věcí jsem jenom kopíroval. :D Ale vzhledem k tomu, jak je databáze udělaná, nepočítám s tím, že by to šlo nějak zrychlit.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21026
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Byl jsem v PM upozorněn, že argumentace technickou proveditelností je šikmá plocha, protože technicky se dá vyřešit všechno, jenom se mi nechce. :)

Vážně jde o to, že se mi nechce rozšiřovat záběr. "Databáze RPG" (resp. "stolních RPG") je celkem pochopitelně intuitivní ohraničení toho, co nás zajímá. A když se zejména na tom konci spektra, kde jde o hry "vyprávěcí", objeví nějaká hra, jejíž zařazení je nejasné, máme benevolentní přístup: prostě ji nebudeme vylučovat a dáme ji tam (viz). Stejně tak tam máme neherní knihy o RPG (viz).

Ale gamebook už je prostě jiné médium, tam není žádný spor o tom, že je to mimo záběr. Pak bysme byli "Databáze RPG a gamebooků"? A v tu chvíli už můžeš začít přidávat další věci, které hráče RPG zajímají. Figurkové wargames? Počítačové RPG? Ostatně proč ne knížky?

Promiň, ale v tomhle si myslím, že méně je více. Než dělat všechno polovičatě, tak aspoň jednu věc jakžtakž pořádně. Už jenom naplnit tu RPG část nikdy nezvládneme, tak proč si přidělávat práci.

EDIT: 4 minuty jsou dobrý. To je turborychlost :)
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus tito uživatelé (celkem 3):
Quentin, kin, MarkyParky
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1650
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Passingby »

Tím "Ale to je čistě hypotetická technická diskuze..." jsem myslel "Ok, whatever, máš teď jiné starosti a můj návrh stejně neřeší ten problém, že pak někdo ty gamebooky bude muset zadávat. Nicméně, já jsem si zde svou myšlenku odložil a ta tu teď může v klidu zapadnout a být zapomenuta." :-D

Jinak hraničních deskovek (Descent, Talisman, Dead of Winter...) bych se moc nebál, ty jsou podchycený na Zatrolených hrách, takže není důvod cpát je sem.

EDIT :-) Mně zase 4 minuty přišly hrozně moc - akorát jsem kopíroval položky z notepadu (včetně komplet připraveného textu anotace, kde jsem jenom poznačil na pár místech tučné písmo), zkontroloval si jména autorů (abych neudělal duplicity typu "C.J. Carella" vs "C. J. Carella" nebo "David Pulver" vs "David L. Pulver") a vybral a zaklikal tagy. To musí jít i rychleji :-D
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21026
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Přijde vám štítek Korporace k něčemu dobrý? Mám nutkání ho v zájmu zjednodušení smazat, protože stejně sdružuje věci, které budou kyperpunk nebo sci-fi (a v těch žánrech je vesměs implicitně obsažený), takže to vlastně dubluje.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Selhan »

Většinou jsem velmi štítek-positive, ale uznávám, že tenhle je asi fakt zbytečný. To už bych tam dal radši "kapitalismus" :D
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21026
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Dík, je projednou fajn slyšet, že nejsem úplně mimo. :) Já mám štítky taky rád, ale když spojujou věci napříč a vytvářejí krásné Vénovy diagramy. Štítek, který je v zásadě jen podmnožinou (skoro totožně se kryjící) jiného, mi přijde trochu zbytný. Kapitalismus bude asi podobný případ – v zásadě každá „kyberpunk hra“ nebo „sci-fi (hard)“ hra bude obsahovat kapitalismus, takže bychom zase značili stejnou věc dvěma štítky. Hoooooodně teoreticky si dokážu představit hry o kapitalismu, co nejsou ani kyberpunk ani sci-fi (nějaká současná storygame? něco WFRP-like o raném rozvoji kapitalismu? :)), ale to je tak hypotetické a asi vzácné, že to za to nejspíš nestojí.
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 750
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

[databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Nordoslav »

Add mechaniky:
Přijde mi zbytečné x možností jakými kostkami se hází, jestli je to k6, k8, k10...
Chybí mi "player facing rolls"
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16480
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od MarkyParky »

Informace o tom, jakými kostkami se hází je celkem fajn, protože z ní poznáš, jestli můžeš hru vytáhnout na chalupě s kámoši, kde je jen pár šestistěnek z Člověče, zda ti postačí tvá domácí sada nebo zda máš shánět fateovky nebo pochybné veci jako d13, případně balíček karet.

Samozřejmě asi by se šikla trochu rekonstrukce.

Kategorie hlavně d6, d10 nebo fudge/Fate dávají smysl.
Kategorie hlavně d4 vypadá jako kravina.
A kategorie "DnD dice set" naopak docela chybí.

"Player facing Rolls" je dobrá vlastnost na kategorizaci, jen bych ji popsal lidštěji.
Za tento příspěvek děkují uživateli MarkyParky:
Fafrin
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1753
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Corny »

Se ti pravidelně stává, že s sebou taháš nějakou hru, aby jsi si ji mohl zahrát třeba na chalupě, ale nemáš s sebou kostky, které k té hře potřebuješ?

Jinak nebyla by pak lepší třeba informace o tom, co všechno kromě příručky je ke hře potřeba?
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16480
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od MarkyParky »

Corny píše: 5. 6. 2022, 20:55 Se ti pravidelně stává, že s sebou taháš nějakou hru, aby jsi si ji mohl zahrát třeba na chalupě, ale nemáš s sebou kostky, které k té hře potřebuješ?
Se mi pravidelně stává, že jsem někde a najednou někdo řekne "pojďme si zahrát..."

A občas je nálada na to vyzkoušet nějakou novou hru a hodilo by se omezit si výpis na hratelné hry.
Za tento příspěvek děkují uživateli MarkyParky:
Fafrin
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1753
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Corny »

Opět mi připadá docela zajímavý, že někdo navrhne hru a přitom k tomu nemá to, co k té hře potřebuje. Resp. mě se asi nestává, že bych do nějaké společnosti nebo někam, kde se to může hodit, bral hru na možné zahrání, ale nebral bych si k tomu třeba Fudge kostky, když bych věděl, že k té hře jsou potřeba. Ale jako stát se to samozřejmě může, i když asi nevím, jak by mi v takové chvíli pomohlo, že jsou ty kostky popsané v databázi.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti