[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Separátní diskuze o projektu databáze RPG, odděleno pro přehlednost. V téhle diskuzi řešíme kategorizaci - žánry, mechaniky, systémy... Jak přesně různé věci klasifikovat. Co ještě je a co není hra.

Vedlejší diskuze:
:arrow? Dokumentace a pokyny k zadávání obsahu
:arrow? Obecná diskuze k projektu (komentáře technického rázu).

Wishlist anotací
Chcete anotaci ke hře nebo produkty, které zatím v databázi chybí? Řekněte si o ně.

Historický komplecionismus - Doplňování edic
V databázi máme jiné edice těchto her; chtělo by to i tyhle edice kvůli úplnosti – plus aspoň rámcově vysvětlit rozdíly:
- Burning Wheel - rozsekat na Classic, Revised a Gold?
- Conspiracy X 2.0
- Cortex - Všichni členové rodiny, máme jen Cortex Prime
- Das Schwartze Auge: 1. edice, 2. edice, 3. edice
- Drakar och Demoner: 1. až 3. dohromady; Expert, 4. a 5. dohromady; 6. zvlášť,
- Dzikie Pola (1e)
- FTL: 2448, chybí třetí edice
- Hackmaster 5e
- Heaven & Earth: 1. edice, 2. edice
- In Nomine Satanis / Magna Veritas - máme jen jednu edici z pěti
- Mechwarrior: je jich víc a mají divné názvy (třeba Battletech)
- Midgard: 1e, 2e, 3e, 5e
- Mutant: chybí Mutant: Undergångens arvtagare (2002) a Mutant: Hindenburg (2020)
- Mutants & Masterminds: 1e, 3e
- Over the Edge: 3e
- Shadowrun Anarchy
- SpyCraft- Classic
- Tribe 8 - druhá edice
- Unknown Armies: 1e, 3e


Dech draka:
- Kdo bude pokračovat v načaté práci a doplní zbytek tohohle?
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Passingby »

Markus píše: 14. 10. 2021, 15:04 Anebo to tam prostě rovnou naflákej a já to případně opravím – je to asi jednodušší proces než to ladit v diskuzích. Všechno se dá změnit, doplnit, aktualizovat nebo kdykoli revertovat, takže nehrozí, že se něco pokazí.
Ok, Fuzion jsem dal jako hru (protoze nemůžu vytvářet systémy), Champions jsem dal jako hru, a budou tam chybět vydavatelé. Rozděl si to podle libosti, nicméně můj odhad je, že je to u nás natolik okrajová (nebo spíš zaokrajová) záležitost, že asi nemá smysl snažit se rozklíčovat a česky zdokumentovat jejich publikační historii...

Fuzion jsem zadal proto, abych "mohl" (šlo by to sice i bez toho, ale...) zadat Usagiho od Goldrushe, Hero jsem potřeboval, abych mohl zadat Fuzion, a Champions, abych mohl zadat Hero... Interlock, který je druhým zdrojem pro Fuzion už v DB máte. :D

A Usagiho zadávám proto, že ho máš v hitlistu a že je u nás díky komiksu známý. :think:

Jo, a to Fudge/Fuzion mají vyřešené tak, že je to celé ve Fuzion a na konci je jedna stránka s (aspoň na pohled) relativně jednoduchou konverzí do Fudge :D :D :D
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Díky moc! Vzal jsem ten text a překlopil jsem to do anotace systémů: Hero a Fuzion. V tuhle chvíli je tedy možné přidávat hry, a systém se ti nabídne v příslušné nabídce.

Na tomhle místě se omlouvám za mystifikaci, když jsem řekl, že by to měly být "hry". Teď jsem se na to konečně díval podrobně – a to, cos zadal, je skutečně popis systému (ve smyslu mechanické jádro sdílené různými hrami). Hero System zdá se samostatně vůbec nevyšel – vždy jenom jako součást nějaké jiné hry (např. těch Champions). Fuzions možná nějakou samostatnou podobu má, zkusím to prozkoumat a případně kouknu, jestli ji tam nějak nemůžu zadat.

Ještě přidávám systém Fudge... Jednostránková implementace u Usagiho je taky implementace, takže to využijeme. :)

EDIT: Tak zjevně Hero má taky samostatné vydání? Uff, to je bordel. Proč ta RPGčka nemůžou být jednoduchá? :)
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Passingby »

Máme nějaký tag pro minimalistické hry, kde jsou postavy rozlišené hlavně vybavením? (Můžou mít nějakou sadu základních vlastností, ale jinak - v té nejčistší podobě - nemají úrovně, povolání, dovednosti ani žádné jiné schopnosti.) A moc mě nenapadá, jak to jednoduše říct česky (loot-based nebo equipment-based characters).
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Markus »

Nemáme, klidně přidám... jen si nejsem jistý, jestli už to není přílišná granularita? Respektive těch her asi nebude moc a všechny už beztak budou mít tak „minimalistická“.

Discuss!
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Passingby »

Jo, to je otázka, docela se to s těmi minimalistickými překrývá. Jedna věc je hodnotit samotný pravidla, druhá hodnotit knížku/příručku, ve které jsou i s dalšíma věcma. Asi mi trochu nesedělo označovat jako "minimalistickou" hru něco, co má 400-stránkovou základní příručku, i když systém samotný je jednoduchý.

Equip-based se dá zpětně použít třeba i na Dobrodružnou hru Pán prstenů (hehe...) a původní Traveller prý taky funguje jako equip-based (postavy mají nějaké výchozí skilly, ale pak už je nemůžou moc zlepšovat).

Cokoliv, kde je použití nějakýho předmětu podmíněný povoláním nebo schopností/dovedností není equip-based (ale schopnosti/dovednosti, co dávají bonusy, jsou ok). To by vyloučilo staré DnD (protože omezení přes povolání). U hodně jednoduchých equip based her ani není popsané, k čemu které vybavení slouží (Cairn, Knave, Tiny Dungeon...), protože se vychází ze zkušenosti nebo běžné logiky.

Ale asi fakt nemá smysl tím DB komplikovat :-D
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od KDolecek »

Navrhuji tag tvůrčí/tvořící/obsahotvorné. Většinou minimalistická, vyprávěcí RPG, která se dají hrát samostatně, ale také se často používají k tvorbě obsahu pro navazující hru v jiném systému.
Z toho co znám tam spadá The Ground Itself, Ex Umbra, Ex Novo, The Quiet Year, Microscope
Za tento příspěvek děkují uživateli KDolecek tito uživatelé (celkem 2):
Selhan, Fafrin
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Není to „sólo“? :)
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
tessanger
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 919
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od kin »

To co psal Kdoleček se sólo zrovna hraje docela blbě (dobře, minimálně Micrsocope, ten znám, ale předpokládám že i ostatní jsou zaměřené na kolaborativní vyprávění/tvoření).
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od KDolecek »

Všechny ty hry se hrát solo dají, ale nejsou tak primárně zamýšleny.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Pak ještě druhý dotaz: jestli se to nekryje s tagem náhodné tabulky, resp. jestli by se to nevyřešilo přejmenováním tohohle tagu na "náhodné generování obsahu" nebo "generování obsahu". Což už to posouvám někam trochu jinam... nejsem si jistý, nakolik jsou tyhle "obsahutvorné" hry odlišné třeba od DCC a jeho lásky k náhodným tabulkám všech typů. Může mi to někdo přiblížit?

A pak už mi jen stačí seznam her, které pod to podle vás spadají, a nic mi nebrání případný nový tag vytvořit :)

EDIT: KDolecek už nějaké hry vypsal, spíš se ptám, jestli jsou i další. Jak do toho zapadá třeba Ironsworn?

Taky viz Space Aces.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16378
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od MarkyParky »

Ironsworn dělá tři různé, zdánlivě podobné věci:
- má PbtA tahy, které generují posuny děje a zajímavé situace
- má orákula = klasické náhodné tabulky, které generují raw obsah/základ k interpretaci
- a má set guidelines, jak to hrát, aby to generoval příběh a fungovalo dohromady + dalo se to hrát sólo nebo to ulehčilo práci GMovi (místo fixní přípravy).

Takže Ironsworn by za mě měl mít tagy:
#tahy #náhodné_tabulky #sólo
nebo tak nějak
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Bylo by pěkné mít v databázi všechny hry, u kterých někdo v anketě zahlasoval, že je v roce 2021 hrál. Tak jsem prošel všechny dosavadní hlasy a po vyčištění od nepublikovaných domácích systémů mi vychází následující seznam toho, co je potřeba přidat.

Jestli dokážete pomoc se sepsáním anotace pro některou z těchhle her, tak prosím směle do toho! Zadání je jednoduché - stačí vyplnit tenhle formulář. :)

Hry z ankety hranosti 2021
Pro co lidi hlasovali, ale v databázi to zatím není:
- Cortex Prime
- Dune: Adventures in the Imperium
- Heart: The City Beneath
- Hero Kids
- Modern AGE
- Monsterhearts (2. edice)
- Night Witches
- The Quiet Year
- Scum and Villainy
- Spire: The City Must Fall
- Starforged
- Through the Breach
- The Yellow King
- Zombie World
Iwar the Homeless
Příspěvky: 44
Registrován: 27. 7. 2021, 11:13

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Iwar the Homeless »

Nazdar,

mohol by prosím niekto z modov zadať do databázy zine Wormskin? Tvoria východisko pre OSR setting Dolmenwood ktorý už v databázi je a rád by som pridal ich anotácie. Dik
Za tento příspěvek děkují uživateli Iwar the Homeless:
Bifi
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Myslel jsi to takhle? Že mám vytvořit novou kategorii Wormskin a ty pod ní pak přidáš jednotlivá čísla? To by bylo super!

Já jsem Wormskinem zatím jenom listoval, ale přišlo mi to tak super, že jsem to odložil a teď čekám, až to vyjde komplet jako Dolmenwood. :)
Iwar the Homeless
Příspěvky: 44
Registrován: 27. 7. 2021, 11:13

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Iwar the Homeless »

dik ale myslel som to ako vlastnú katerógiu časopisu pod ktoré môžem pridávať anotácie ako je to napr s drakarrom. Ale môže to byť aj takto. Nevedel som aký je štandardný postup ale už teda viem :D

Tie zíny sú výborné a veľmi som zvedavý na komplet Dolmenwood, lebo už aj tá free info verzia ktorá je vonku je podnetná.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů