[PbtA] Thirsty Sword Lesbians

PbtA a od něj odvozené FitD jsou asi nejpopulárnější skupiny současných „příběhových“ her.

Moderátor: MarkyParky

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[PbtA] Thirsty Sword Lesbians

Příspěvek od Markus »

Obrázek

:arrow? Anotace v databázi
Thirsty Sword Lesbians je hra na hraní rolí pro vyprávění queer příběhů s přáteli. Pokud máte rádi lesby s meči, jste na správném místě. Souboj s mečem může skončit líbáním, čarodějnice může získat svou moc tím, že pomůže ostatním najít lásku, a kolem potulných dohazovačů létajících ze systému do systému lze postavit celou kampaň.

Hra nemá pevně daný žánr ani svět, ale obsahuje několik vzorových k použití či inspiraci.

Systém je Powered by the Apocalypse
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [PbtA] Thirsty Sword Lesbians

Příspěvek od Markus »

Díky Kasai-Taliesin a KDoleckovi za založení anotace a LumerioNovi za pohotové hodnocení!
Kasai-Taliesin

Re: [PbtA] Thirsty Sword Lesbians

Příspěvek od Kasai-Taliesin »

Markus píše: 26. 12. 2021, 10:57 Díky Kasai-Taliesin a KDoleckovi za založení anotace a LumerioNovi za pohotové hodnocení!
Večerní pokec s Lumerionem se změnil, když mi roll20 nabídl tento systém k zakoupení v nějakém bundlu. Byli jsme na váškách ohledně vlastní příčetnosti ale jsme dostatečně trhlí natolik aby jsme to zkoumali dál. Ke koupi pravidlům jsem se ještě nedostali ale na roll20 máme hru kde si hrajeme s deníkem a zkoušíme pochopit jak to funguje. Zde na rpg fóru to chybělo a tak jsem si to vzal za povinnost rozšířit obzory cz/sk komunity. Do roka a do dne prorokuji že to minimálně s Lumerionem a Belixem zkusíme zahrát. Žíznivý lesbický meč nezemře.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [PbtA] Thirsty Sword Lesbians

Příspěvek od Markus »

Žíznivý lesbický meč je super překlad :)
Uživatelský avatar
Kasai
Příspěvky: 36
Registrován: 4. 8. 2019, 18:31
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: [PbtA] Thirsty Sword Lesbians

Příspěvek od Kasai »

Kasai-Taliesin píše: 26. 12. 2021, 14:49
Markus píše: 26. 12. 2021, 10:57 Díky Kasai-Taliesin a KDoleckovi za založení anotace a LumerioNovi za pohotové hodnocení!
Do roka a do dne prorokuji že to minimálně s Lumerionem a Belixem zkusíme zahrát. Žíznivý lesbický meč nezemře.
Dostál jsem svého slibu a zde je toho důkaz:
Touto cestou vás zvu k prvnímu streamu kanálu Hrad plný kostek ze stejnojmenného discordového serveru. A aby toho nebylo málo budeme hrát netradiční Thirsty Swords Lesbians (Žíznivý lesbický meč). Nečekejte nic vážného ani profesionálního, jsem amatéři na yt scéně ale pro pobavení by to mělo stačit. :oops:

https://discord.gg/bwaGwgdTJS?event=931653121766211585

https://youtu.be/3F1H_X7Dw0E
Za tento příspěvek děkují uživateli Kasai:
Markus
Vedu rpg kroužek Dračí Sluj v Ústí nad Labem. https://www.facebook.com/draci.sluj/
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 927
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [PbtA] Thirsty Sword Lesbians

Příspěvek od KDolecek »

Markus píše: 26. 12. 2021, 14:51 Žíznivý lesbický meč je super překlad :)
I když to mění důraz z "Lesbians" na "Sword"?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [PbtA] Thirsty Sword Lesbians

Příspěvek od Markus »

To je vážně míněná otázka? Tak samozřejmě z formálně překladového hlediska je to asi problematické, protože to mění přesně to, co říkáš, co to mění – na druhou stranu ten název je bizár, tak je to možná úplně šumák. :) Ale pobavilo mě to.
Uživatelský avatar
Kasai
Příspěvky: 36
Registrován: 4. 8. 2019, 18:31
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Překlad

Příspěvek od Kasai »

Ať se to zdá být šílené či ne,
lesbickému meči se překladu dostane.
Kdo má chuť a otevřenou mysl,
zvedněte ruku ať to má nějaký smysl.

V překladu přijmeme pomoc s překladem. Jsme amatéři a jde nám o překlad mechanik, vysvětlivek atd, vatu zatím vynecháváme.
Vedu rpg kroužek Dračí Sluj v Ústí nad Labem. https://www.facebook.com/draci.sluj/
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [PbtA] Thirsty Sword Lesbians

Příspěvek od Markus »

Kasai doplnil do svého hodnocení i obsáhlý komentář a popis hry. Přeposílám sem, ať to nezapadne:
Tento systém je zajímavý už svým vznikem a tak mi dovolte se trochu rozepsat.

Za mořem v Americe vyšel modul s Cthulhu tématikou pro systém Fate. Nic neobvyklého, svět byl zničen a některé postavy cestují v čase aby tomu zabránili s postavami ze současnosti. JENŽE na začátku je v úvodu psáno o Lovecraftovi jako o homofobovi, rasistovi atd. V té době kdy žil Lovecraft to bylo normální smýšlení ale známe Ameriku, lidi to začali kritizovat a bylo naznačováno jak podporují smýšlení proti LGBT. Evil Hat mělo najednou nedobré jméno. A teď ta vtipná část, když máte systém který zmiňuje hororového velikána ale komunita jej odsuzuje za tehdejší smýšlení můžete za A) Pokusit se vysvětlit že vy to nepodporujete a že to je jen zmínka o autorovi z jehož děl to vychází. za B) Smazat úvod z výtisků v pdf a udělat 2 vydání s jakousi omluvou. za C) Vytvořit úplně nový rpg systém přímo pro LGBT+ komunitu, duhový pro všechny. Ano za C je správná odpověď!

A teď k systému který jsem se rozhodl i s dalšími přeložit (jakštakš).

Využívají se schopnosti podobné z jiných rpg velikánů (Grace-přeloženo jako Udatnost- Síla, dále Ladnost-Obratnost, Cit-Charisma, Důvtip-Inteligence, Duše-Moudrost), a povolání která nápadně mají také určité achetipální podobnosti jako některá povolání v DnD (třeba Beast-Bestie je typický barbar,dále je tam i bojovník, čarodějka, zloděj, bard a kouzelník...). Což dost ulehčuje orientování v tom růžovém světe.

Celý systém je založen na funkci Vazeb. Máte vazby na své přátele i nepřátele, když máte 4 můžete je proměnit za tajemství které o sobě neví ani oni sami. Takže to nabádá více k roleplayi a motivuje poznat i své nepřátele. Boj je vyčerpávající fyzicky ale i psychicky takže bude vždy potřebovat psychickou podporu. Hází se 2k6 a pod 6 je neúspěch (nebo to trvá déle, 7-9 je kombinovaný výsledek(malá komplikace), 10+ je úspěch (získání něco navíc). V boji i když hodíte nad 10 tak dostanete od nepřítele nějaký postih což opět motivuje věci víc řešit. Stavy tu hrají velkou roli.

Celkově je to zajímavý koncept jen mě mrzí jakou formou je prezentovaný pro úzkou cílovou skupinu. Hra výslovně odrazuje bílé heterosexuální muže a hádejte kdo má odstreamováno 4 hodiny a překládá to? 3 Bílí hetero muži. Nemám proti komunitě nic a ni proti LGBT, jde mi o ten nesmylný tah a pokus o odvedení pozornosti, jakési vykoupení.

Sytém jde použít pro pohádkové výpravy nebo příběhy kde chcete více diplomacie/romantiku a míň sekání okolo sebe. S lepší interpletací by oslovil víc lidí.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [PbtA] Thirsty Sword Lesbians

Příspěvek od Markus »

Hele a v čem je to teda LGBT hra? Protože z toho popisu mi to nějak není jasné? Jenom v obrázcích?
Jezus
Příspěvky: 2647
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [PbtA] Thirsty Sword Lesbians

Příspěvek od Jezus »

Jop, taky by mě zajímalo, čím "hra výslovně odrazuje bílé heterosexuální muže". (A nemyslím to nijak hádavě, prostě z čeho pramení ten pocit).

Jinak on je to i marketingový tah (zejména za oceánem) - i dobré rpg snadno zapadne nebo si získá jen menší komunitu. Dobrých rpg je dneska vlastně docela dost. Takže když hru, kde je budování vztahů důležité podobně jako boj, postavenou na PbtA zabalíte do originálního LGBT fluffu dostane se vám pozornosti.

A budou si to chtít vyzkoušet všechna cool děcka, co takové postavy nehrála ještě dřív, než to bylo v móde, už jen aby dokázala, že jsou ok.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8902
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [PbtA] Thirsty Sword Lesbians

Příspěvek od sirien »

Jezus: určitě to neni jen o marketingu, spíš právě naopak. Evil Hat je docela hodně woke parta a do jejich produktů (a popravdě i online/komunitní komunikace) to prosakovalo už nějakou dobu - a postupně čím dál tím víc. A aby nedošlo k omylu, tak slovy "víc" myslim "agresivnějc a otravnějc", od nějakých z kraje defenzivních rámečků ohledně používání termínů jako "rasa" ve fantasy po IMO až křečovitě teatrálně přestřelenej bashing Lovecrafta v Mythos-related produktech (a to rovnou při jejich prvním vydání, ne jen v nějaké reakci na publikum, jak možná naznačuje Kasai v té své recenzi). Tzn. woke-stylizace týhle hry je od Evil Hat skoro určitě docela upřímná a prvoplánovitá snaha podpořit hrou woke agendu, nikoliv snaha se na woke vlně "jen" svézt nebo se nějak "vykoupit" nebo tak něco. (Že woke-hate komunity na Lovecrafta mohl projekt iniciovat nevylučuju.)

Co je důležitý ohledně toho woke prosakování do produktů, ať už záměrně, z přehlédnutí nebo z neschopnosti, ty jejich texty kterých se tohle týká v tomhle směru rozhodně nejsou psané jako nějaké herní guidelines nebo doporučení nebo snad nějaká otevřená polemika která by na věci jen poukázala, ale jsou psané jako otevřený virtue-signaling, resp. možná spíš až selfrighteous preaching, takže pokud s nima plně nesouhlasíš, tak uměj docela škrábat do očí. Jakože na úrovni "kdo nesouhlasí s 51 genders a related pronouns je rasista!" škrabat do očí.

Thirsty Sword Lesbians je v podstatě vyvrcholení téhle Evil hat woke vlny, což se projevilo jak v PR a brandingu té hry, tak co jsem slyšel i v jejím textu, který otevřeně nabádá k hraní určitých typů postav od otázek genderu a sexuality až po kultury atp. Vzhledem k tomu jak Evil Hat s takovejma textama zachází si dokážu živě představit, že to je psané dost necitlivě vůči komukoliv non-woke (klidně i liberálně inklinujícímu... což je i důvod, proč se pořád nějak nemůžu odhodlat k tomu si to fakt přečíst).

Ta hra vyvolala backlash minimálně na sociálních sítích, kdy to část publika dala Evil Hatu vyžrat (nebyl jsem u toho a zpětně sem to nestudoval, takže vůbec netušim jak moc dávala vyžrat marketing a jak moc obsah a ani jaký tam byl poměr upřímně otrávených fanoušků vůči nějakým generic anti-woke trollům, možné je 9:1 stejně jako 1:9 nebo 50/50...). Bohužel, přímým důsledkem téhle přestřelky bylo Fredovo depresivní znechucení a plné stažení se z online prostoru a interakce a to až na úroveň kompletního smazání jeho blogu :( Jak moc Fred zabalil Evil Hat činnost samotnou a jak moc se stáhnul jen z onlineu těžko říct - Rob se tvářil že jen to druhé, tak snad.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [PbtA] Thirsty Sword Lesbians

Příspěvek od Markus »

Tak jsem si od Siriena zvaného taky “netahejte do diskuzí o RPG politiku” přečetl zaprděně konzervativní příspěvek do culture wars, ale o hře jsem se tím moc nedozvěděl. Pomůže někdo jiný?
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8902
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [PbtA] Thirsty Sword Lesbians

Příspěvek od sirien »

Markus: zaprvé jsem reagoval na Jezuse a jeho náznak že woke theme té hry je marketing (což spíš neni, minimálně ne prvoplánovitě), zadruhé jsem doplňoval nějaký kontext věcí které vzniku té hry předcházely (což je myslím vcelku relevantní) a zatřetí moje teze je netahejte do RPG HER politiku (do RPG diskusí je to druhotný důsledek této původní teze, přičemž pokud je porušeno to první, tak holt nefunguje to co na něj druhotně navazuje). Cílená woke hra tenhle můj požadavek spíš brutálně porušuje, ale na druhou stranu tím že to je přiznané to je vlastně značně menší prohřešek... skoro na hraně toho aby to bylo ok. Což... s chutí posoudim až někdy najdu manu na to překousnout tu nechuť k věci a fakt si jí i přečíst.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Jezus
Příspěvky: 2647
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [PbtA] Thirsty Sword Lesbians

Příspěvek od Jezus »

Markus: Já ti to vyložím.

Otázka:
Markus píše: 8. 9. 2022, 08:32 Hele a v čem je to teda LGBT hra? Protože z toho popisu mi to nějak není jasné? Jenom v obrázcích?
Jezus píše: 8. 9. 2022, 10:01 Jop, taky by mě zajímalo, čím "hra výslovně odrazuje bílé heterosexuální muže".
Odpověď:
sirien píše: 8. 9. 2022, 19:38 Co je důležitý ohledně toho woke prosakování do produktů, ať už záměrně, z přehlédnutí nebo z neschopnosti, ty jejich texty kterých se tohle týká v tomhle směru rozhodně nejsou psané jako nějaké herní guidelines nebo doporučení nebo snad nějaká otevřená polemika která by na věci jen poukázala, ale jsou psané jako otevřený virtue-signaling, resp. možná spíš až selfrighteous preaching, takže pokud s nima plně nesouhlasíš, tak uměj docela škrábat do očí. Jakože na úrovni "kdo nesouhlasí s 51 genders a related pronouns je rasista!" škrabat do očí.

Thirsty Sword Lesbians je v podstatě vyvrcholení téhle Evil hat woke vlny, což se projevilo jak v PR a brandingu té hry, tak co jsem slyšel i v jejím textu, který otevřeně nabádá k hraní určitých typů postav od otázek genderu a sexuality až po kultury atp. Vzhledem k tomu jak Evil Hat s takovejma textama zachází si dokážu živě představit, že to je psané dost necitlivě vůči komukoliv non-woke (klidně i liberálně inklinujícímu... což je i důvod, proč se pořád nějak nemůžu odhodlat k tomu si to fakt přečíst).
Výklad:
LGBT hra je to v tom, že je vyvrcholením (upřímných) Evil Hat woke snah. Konkrétně se to projevuje PR a brandingu té hry i v jejích textech, který nabádá k hraní určitého typu postav a řešení otázek genderu a sexuality.
Já tomu rozumím tak, že ti hra říká (dle Sireiena možná až nevybíravě), že máš hrát někoho LGBT+. Což bych tak nějak od takové hry i čekal (až na onu vychovávací agresivitu - teda tu taky, ale... cápeme se :-) ).

Na moji otázku pak odpovídá tím, že forma, jakou ti text sděluje, jak zacházet s tématem hry (woke LGBT) je dost fanatická, tedy (údajně) těžko stravitelná i pro liberálně inklinujícího lidi (ne nutně jen muže). Tedy, že když si to bude chtít zahrát někdo hetero, kdo není dost woke, musí skousnout poučování o tom, jak utlačuje spoustu lidí tím, že ani neví, kolik mohou mít genderů, a že jeho názory jsou zarděné a vůbec by je neměl říkat (možná ani myslet). Čímž ty lidi odradí.

Takže já děkuju za odpověď a i za to, že Sirien chápe, že jsou vlákna a témata, kde má cenu se o tomhle pobavit.
Odpovědět

Zpět na „Powered by the Apocalypse (PbtA) a Forged in the Dark (FitD)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti