Rozličné zbožné dotazy

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od Vallun »

Duku imho taky, jsa si vědom možností, tak jedná spíše v pozadí, ale vládné ambice mu cizí nejsou...

Jinka tedy geniální polský návrh povinné registrace těhulek je ....no comment
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od Pieta »

Sosacek píše: 2. 12. 2021, 20:42Jak sleduju aktualni polske a americke protipotratove dobrodruzstvi, tak me napada spousta jmen a popisu.
"Katolický taliban" mi vždycky přišlo strašně výstižné.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od Sosacek »

Vallun píše: 2. 12. 2021, 22:16 Jinka tedy geniální polský návrh povinné registrace těhulek je ....no comment
... ano.
Pieta píše: 2. 12. 2021, 22:21 "Katolický taliban" mi vždycky přišlo strašně výstižné.
To i sedi kdyz je Taliban ted zpet u vlady.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od Vallun »

Sosacek píše: 2. 12. 2021, 20:42Jak sleduju aktualni polske a americke protipotratove dobrodruzstvi, tak me napada spousta jmen a popisu.
Pieta píše: 2. 12. 2021, 22:21 "Katolický taliban" mi vždycky přišlo strašně výstižné.
Ale dlouhé...-.

Katoban!
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6888
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od Antharon »

Vallun píše: 2. 12. 2021, 22:37 Katoban!
V nasej krajine mame zauzivany pojem katoliban. Obzvlast v pripade Zaborskej, krajciho a podobnych kultistov
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
komi
Příspěvky: 674
Registrován: 17. 8. 2012, 19:07

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od komi »

O víkendu jsme byli na chalupě v horách s kamarády a jejich rodinami, přičemž část jsou praktikující katolíci (beroucí do kostela i děti od útlého věku), tak jsem si řekla, že si rozšířím obzor a omrknu to taky. A protože jsem už na běžkách byla všudemožně, ale v kostele ještě ne, tak jsem vyrazila. Ani nevím, jestli jsem předtím někdy viděla celou mši včetně přijímání.

To bylo tak divné, Bibli mám přečtenou, obě půlky (přičemž ta první byla občas dost utrpení). Povaha Boha se tam přirozeně mění, jak byla napsaná během tak dlouhého časového období a různýma lidma, tam to dává celkem smysl. U té mše jsem byla ale úplně u vytržení, jak jsou tam během hodiny smíchány kousky z úplně různých časových období. Chvíli se tam prosil o odpuštění starozákonní Bůh, o pár minut později už tam byl Bůl o pár tisíc mladší a byl samá láska. Chvíli byl jediný Bůh, za chvíli se velebili svatí. Chvíli nadržuje jen židům, chvíli už všemu lidstvu.

Abych jen nekritizovala, bylo tam i pár zajímavých filozofických myšlenek nebo podnětů k zamyšlení.

Pak jsem to teda s kamarádama probírala, že jako evangelizační potenciál pro nějakého newbíka v podstatě nulový, že nikdo nezasvěcený se v tom v životě nemůže vyznat. Celé je to totálně nelogické, jak si můžou myslet, že když tam povídají o pohádkových bytostech jako jsou andělé, že pak si někdo bude myslet, že Bůh je opravdový?

Tak jsem se dozvěděla, že to jsem ještě neviděla cituji "ty největší hrůzy jako jsou třeba litanie" a že prostě různí lidi mají různé preference, co jim vyhovuje a někomu prostě vyhovuje prosit o odpuštění, někomu vnímat nekonečnou lásku atp.

A pak mne totálně uzemnil kamarád - docent na univerzitě, technického zaměření, asi 5 let starý konvertita, který řekl, že je mu to úplně jedno, že ten rituál s tím jezením oplatků mu prostě funguje, že s tím má osobní zkušenost, a když funguje, tak je zjevně perfektní a nad nelogičnostmi se nikdy nezamýšlel ani nebude. To je přitom celkem hloubavý člověk s poměrně velkým rozhledem v mnoha oblastech. Netroufám si ani v nejmenším rozporovat funkčnost rituálu, ale jaktože vypíná analytické myšlení? To je ještě o pár levelů výš než zamilovanost k ženské/chlapovi :-o

Sakra, vlákno se jmenuje Rozličné zbožné dotazy a ten můj příspěvek neobsahuje dotaz.

Vysvětlete mi to někdo, jak je něco takového možné!

Dotaz tam pořád není, ale aspoň příkaz :-)

Edit: Ke cti mých kamarádů aspoň musím dodat, že jsou velmi tolerantní a bavilo je o tom se bavit i ve chvíli, kdy mi to trochu ujelo a prohlásila jsem něco ve stylu, že i ty nejpodivnější kulty z RPGček nebo počítačových her mají smysluplnější rituály.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od MarkyParky »

Je to past na logicky uvažující lidi.

Svou víru nemůžeš analyzovat, kdybys to udělala, přestala by být vírou. Logickým důsledkem analyticky uvažujícího člověka tedy je, že pokud chce věřit, musí...

... věřit.
Uživatelský avatar
komi
Příspěvky: 674
Registrován: 17. 8. 2012, 19:07

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od komi »

Já nevím, za mne můžeš věřit tomu, že se stalo kouzlo, které umožnil Bůh. Ale to neznamená, že nechceš analyzovat rituál, který to zařizuje.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od Corny »

Ono to zní docela jako útěkový ne-argument, ale já to vidím podobně jak Marky. On v tom logicky systém většinou není, protože ani být nemůže, a kdyby byl, tak jde proti smyslu.

Teda samozřejmě lidi můžou věřit i ve vnitřně logický a systematický řád, ale zrovna křesťanství do téhle kategorie úplně nespadá.

Hlavně tohle není magie a DnD rituály co dělají nějaká kouzla, tam není ta příčinná souvislost. A teda...i kdyby byla, tak to nutně neznamená, že určitý rituál dává smysl, dělá-li určitý efekt. Pokud zjistíš, že spálení kočičí pracky za úplňku léčí impotenci, tak to budeš dělat a je ti úplně jedno, jestli to dává nebo nedává smysl. To nesouvisí s kritickým myšlením. I kdyby ti vadilo, že to nedává smysl, tak pořád to funguje a to je hlavní.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od MarkyParky »

Jakmile to analyzuješ, byť jen částečně, uděláš z té tajemné magie obyčejné předvídatelné DnD kouzlo. Víra je v tahu.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od Selhan »

Přijde mi chyba redukovat to na takovou booleanskou hodnotu. Přece můžu věřit něco božského, a nemusím k tomu zcela rezignovat na logické myšlení.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od Corny »

Jasně. Ale součástí toho logického myšlení může klidně být, že v tomhle konkrétním případě žádná logika, kterou by jsi byl ty schopen vidět a pochopit, nezbytně nemusí být.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
komi
Příspěvky: 674
Registrován: 17. 8. 2012, 19:07

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od komi »

Selhan: Jo, a rozhodně to s tím vypínáním logického myšlení není u všech. Taky když jsem jim k tomu dávala první feedback a zmiňovala pár postřehů, např. že křesťanství mi přijde obtížně reformovatelné, protože už mají svého Mesiáše, který tam udělal velké změny a další výrazné změny (typu větší odseknutí se od Starého zákona) by se proto jen tak nemohly prosadit, a že muslimové nebo židi mají v tomhle lepší šance, tak k tomu (ne tenhle, ale jiní) naprosto věcně diskutovali.

Ostatně věřících myslitelů včetně reformátorů církve je v historii nemálo.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od York »

Selhan píše: 11. 12. 2023, 19:17 Přijde mi chyba redukovat to na takovou booleanskou hodnotu. Přece můžu věřit něco božského, a nemusím k tomu zcela rezignovat na logické myšlení.
To nepochybně můžeš, ale nemůžeš bez rezignace na logický myšlení věřit ničemu z toho, co se píše v bibli nebo co hlásá církev.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od Corny »

Jj, například věřit tomuhle, na to fakt musíš úplně rezignovat na logické myšlení, bez toho to nejde :toot:
Obrázek
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů