Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od MarkyParky »

Log 1=0 píše: 20. 10. 2021, 23:28
MarkyParky píše: 20. 10. 2021, 23:20 Neexistuje formální popis smrti postav.
Není to zapadlé někde u popisu kolonek v deníku? Tuším, že jedna z pozdějších verzí to tak má.
Deník byl na sólo listu a nedochoval se mi.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od Markus »

No zní to rozhodně zajímavěji než 1.5 a 1.6.

EDIT: Jak je na tom množství výpočtů a číselných definic? Napřed hraničářův pes, alchymistova truhlička atd (ale střílím po paměti)
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od MarkyParky »

Markus píše:EDIT: Jak je na tom množství výpočtů a číselných definic? Napřed hraničářův pes, alchymistova truhlička atd (ale střílím po paměti)
Zlo, zlo, zlo.

Každá schopnost = ad-hoc samostatná submechanika, která často spojuje nějakou tabulku s nějakým dodatečným vzorcem/opravou.

Příklad:
Zastrašování je v základu tabulka - sloupce jsou CHA, řádky jsou bojovnost nejbojovnější potvory, na průsečíku je hodnota úspěchu v procentech (která má v té tabulce nelineární průběh).
Tím získáš základní hodnotu, kterou opravuješ o 3x úroveň válečníka a následně dělíš počtem potvor.
Výsledek podhazuješ k% kostkou.

Celý večer nedělám nic jiného, než že se dívám na ten bordel a přemýšlím, jak to uklidit. Ale IMHO to nepůjde.

Also, bod 15) V pravidlech je formalizované dělení lootu (asi kvůli XP-for-gold). Je-li rovnováha v získaných trvalých magických předmětech, dělí se rovnoměrně i goldy. Pokud má někdo víc/míň trvalých magických předmětů z lootu, přes goldy se to kompenzuje.
Naposledy upravil(a) MarkyParky dne 21. 10. 2021, 00:01, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od ShadoWWW »

Log to myslel tak, že 0 žt = smrt je napsaná v části, která popisuje vyplňování osobního deníku, konkrétně životů.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od MarkyParky »

ShadoWWW píše: 21. 10. 2021, 00:00 Log to myslel tak, že 0 žt = smrt je napsaná v části, která popisuje vyplňování osobního deníku, konkrétně životů.
Pravdu dí, je to tam.
Tak bod 10 beru zpět.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od MarkyParky »

Internet a RPGčková komunita jest užasná, takže díky LokimuB z kostky za to, že onen poklad jménem Dračí doupě "bez verze" stále opatruje (a ShadoWWWovi za to, že mě nasměroval).

Prolistováno jest.

Takže, volně navážu na komentář k 1.2, tentokrát tedy rozdíly mezi "bezverzí" a 1.2.

1) Chybí nějaké jednotky na míry a váhy, je tu jen opravdový základ - délka, hmotnost, čas, magenergie ...

2) Mince jsou z ryzích kovů, poklady jsou "levné" (v desítkách/stovkách/jednotkách tisíc zl).
Tzn. k d̶e̶v̶a̶l̶v̶a̶c̶i̶ přehodnocení pokladů/cen došlo v historii DrD 2x a ne jednou.

3) Válečnická přesnost je navázaná na úrovně, nikoliv zkušenosti za zabité nestvůry a nutno podoktnout, že nesmyslně drsně

4) Alchymistické vidění magenerige má tabulku úspěšnosti v desítkách procent, místo jednotek což naopak konečně dává nějaký smysl

5) Alchymista může vyrobit:
- lektvar vlády nad obry
- kouzelný šíp

naopak ještě neumí
- pytel beztíže
- kouzelný štít

6) Kouzelníkovi roste magenergie o dost pomaleji. Na páté úrovni má jen 18 magů místo 31.

7) Kouzelník nemá "zlodějská" kouzla Zaklep a Zataras vchod. A kouzla ještě nemají ta fancy zaříkadla.

8 ) Mez vyřazení je konstatní, nikoliv relativní k maximu životů.

9) Plátová zbroj se jmenuje "pancíř"

10) Ještě není zavedeno, že zvýšení parametrů magické zbraně o +1 odpovídá 50 magům, místo toho je tam tabulka příkladů, kde je ta magenergie určená dost nahodile. Jinými slovy, tady ještě tvůrci neměli koncept démonů astrálních sfér.

11) Nestvůry nemají odlonost, ale mez vyřazení.

12) V bestiáři je spousta DnD nestvůr, které časem vypadly. Rosolová krychle, rzivý netvro ... ale teď koukám, že ty jsou i v 1.2, to jsem předtím minul a musely vypadnout později
Naposledy upravil(a) MarkyParky dne 23. 10. 2021, 21:21, celkem upraveno 1 x.
Za tento příspěvek děkují uživateli MarkyParky:
eerieBaatezu
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od ShadoWWW »

Nedůležité:
Tzn. k devalvaci pokladů došlo v historii DrD 2x a ne jednou.
Tady se jako ekonom musím ohradit. K devalvaci došlo jen jednou (někde mezi "bez verzí" a 1.2). V 1.5 došlo k revalvaci. Tedy toho novějšího významu: navýšení nominálu. Dřívější význam revalvace byl zvýšení zlatého obsahu jednotky - to zůstalo u 1.5 stejné (1/10), jen ceny klesly.

A jedna důležitá: Dá se sken té původní verze někde stáhnout? :-)=

Jinak díky za report! Na rzivého netvora v DrD si pamatuju.
Naposledy upravil(a) ShadoWWW dne 23. 10. 2021, 21:24, celkem upraveno 1 x.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od MarkyParky »

Dík, opravil jsem v přehledu.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od Selhan »

Pytel beztíže je na s. 43 druhý. Zbytek poznámek jsem si omylem smazal :D
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od MarkyParky »

Selhan píše: 23. 10. 2021, 22:14 Pytel beztíže je na s. 43 druhý. Zbytek poznámek jsem si omylem smazal :D
Pravdu díš, tak jen chybí v přehledu na straně 38.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od Markus »

Postřehl jsem někde poznámku o tom, že DrD bez verze ještě mělo nějakou jinou obálku. Hnědou? Nemáte někdo někde aspoň fotku?
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od Bifi »

Moja verzia PPZ mala bordovú obálku (jedna knižka): https://www.databazeknih.cz/dalsi-vydan ... 21?lang=cz Bola to asi tá 1991, prvá od Altaru (teda asi 1.1?).

Mám pocit, že následná verzia mala ešte stále tú istú bordovú obálku, ale bola rozdelená do dvoch knižiek.
EDIT: Pôvodnej bordovej obálke boli upravené farebné parametre tak, že neskoršie vydania vyzerali červené.

Hnedá verzia pravidiel (s lepšou ilustráciou barbara) prišla až neskôr (2003): https://www.imago.cz/draci-doupe-pravid ... p-404.html

EDIT2: Nostalgicky by som tú 1.1 rád videl znova. Bol to môj prvý kontakt s RPG (1992-93), aj keď sme nejaké RP prvky vkladali už do HeroQuestu, ktorý sme hrávali už skôr (1991). Avšak na rozdiel od skúsenosti mnohých iných českých a slovenských hráčov, ktorí DrD hrávali po celé roky, ja som sa rýchlo dostal do RPG klubu Sharkan a takto už asi v priebehu roka k nemeckým verziám MERP a AD&D 2e.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od Markus »

A můj druhý dotaz souvisí a autory. Tohle je tiráž verze 1.0.

autoři 1.0.jpg

Přijde mi lehce podivná. Jednak to nejsou "autoři", ale "poděkování" lidem, co "přispěli ke vzniku" (to je dost nezvyk). A druhak tam nevidím nějaká jména, která bych tam čekal - třeba Karel Papík nebo Martin Klíma. A přebývají nějaká, o kterých nic nevím (Piskorová? Rylek?)

Takže jsou tohle opravdu autoři DrD 1.0, nebo to nejsou autoři, ale jen drobní pomocníci, a sami autoři zůstali bez uvedení? :think:
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od Bouchi »

Jedna drobná faktická - co vím, tak 1.0 bylo označení, které se zpětně začalo používat pro první vydání "bez verze". Nebo fakt někdo má vydání s označením "verze 1.0"?
Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od Markus »

Bouchi, tohle zrovna nevím.

A nevěděl bys prosím, jak je to s těmi autory? Podle mě Klíma, Papík a spol. dělali už tu první verzi, ne? Pak mi ale není jasné, kde jsou uvedení (mám jenom tuhle fotku tiráže).

Chtěl jsem dát dohromady seznam lidí, kteří se podíleli na jednotlivých verzích - resp. toho, jak postupně přibývali další. :)
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů