[CZ] Principia Apocrypha

V téhle sekci shromažďujeme publikované dokončené překlady a diskuze k nim. Sekce má především archivační účel a slouží taky ke sbírání zpětné vazby. Všechny překlady by měly být zadané v databázi RPG, což je mnohem jednodušší a přehlednější způsob, jak je vyhledávat a vyznat se v nich.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

[CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Passingby »

Český překlad Principia Apocrypha (David Perry, Ben Milton, Steven Lumpkin). Zdroj:
https://lithyscaphe.blogspot.com/p/prin ... rypha.html

Obrázek

Stahuje tady

Principia Apocrypha je sbírka stručných jednoodstavcových rad shrnující domácí sandboxové hraní starého DnD pro současné hráče. Vysvětluje, jak hrát tak, aby to bylo hratelné a zábavné. Přitom osvětluje některé věci v pravidlech a návrhu hry, které neznalému můžou připadat zvláštní nebo nesmyslné, ale v celkovém pojetí hry mají svoje místo.

I když sama sebe označuje jako "oldschool" a "OSR," může být zajímavým a inspirativním počtením i pro ty, kdo si od DnD a jeho příbuzných drží zdvořilý odstup.

Překlad Iwas Passingby, korektury a sazba Markus. Sazba vzhledem kopíruje originál, ale je předělaná na A5, ať se to dobře tiskne.
Přílohy
Principia Apocrypha CZ.pdf
(1.12 MiB) Staženo 467 x
Naposledy upravil(a) Passingby dne 9. 11. 2021, 14:56, celkem upraveno 10 x.
Za tento příspěvek děkují uživateli Passingby tito uživatelé (celkem 5):
MarkyParky, eerieBaatezu, Antharon, Muzzug, Selhan
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Muzzug »

Ve sdíleném dokumentu máš nějaké návrhy úprav.

Jo a opravil jsem ti tam rovnou i ty odkazy. :)
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Passingby »

Díkec Muzzugovi za sokolí oko při korekturách (nebo za Find: "mohou" a zapnutou kontrolu pravopisu :D , mně v Libre Office nefunguje, tak to musím vidět sám :D ), opravil jsem to a nahrál do prvního příspěvku.

Klidně to můžete třeba přihodit k tomu dungeonovýmu sborníku, jestli to k tomu bude tematicky nějak sedět a nebude to v porovnání se zbytkem moc dlouhý... Nechávám na vás. Se sazbou nepomůžu, nemám jak.

EDIT @Markus Tzn. asi můžeš přesunout do hotových překladů.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Markus »

Ještě nespěchej, chci se ti na to taky podívat, teda jestli ještě máš zájem. Jen jsem se ještě neurval.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Passingby »

Haha, okej, no problem, však jsem psal, že počítám tak s cca týdnem, než se k tomu dostanete a kouknete na to.
Jestli je tu ještě někdo, kdo na to taky zatím nemá čas, stačí aby dal vědět. A kdyby vám pro sazbu nevyhovovalo PDF a TXT, můžu poslat i ODT z Libre Office, přip. jiný formát, který z toho dostanu.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Markus »

Nejlíp by se mi pracovalo přímo v Google Docs, protože ti tam můžu rovnou psát změny a ony se ti označí. Pak si je sám zavedeš nebo se na ně vykašleš. :) Takže mně ke spokojenosti stačí mít aktuální verzi na Googlu, odkaz mi od tebe v PM přišel.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Passingby »

Jo, revize v Gugldox jsou idealní. Přesně tak jsem to udělal s těma od Muzzuga.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Markus »

Pustil jsem se do toho, jsem asi v půlce, zbytek jindy.

Máš to moc pěkné, chyb gramatických i významových je tam minimum. V zásadě by to mohlo jít ven tak, jak to je. Začal jsem si akorát trochu hrát se stylistikou, aby to bylo „hezčejší“ a někde jsem ti přepisoval pasáže, kde ses IMHO příliš rozbásnil a začal jsi přepisovat nebo rozkecávat původní elegantní formulaci. :) Je to psané takovým trochu haiku stylem, kdy pár chytře zvolených slov má větší výpovědní hodnotu než dvě podrobné věty, tak jsem trochu brzdil tendence zbytečně to "okecávat".

Všechno jsou to samozřejmě jen návrhy, většinou v rovině stylistiky a ladění – přijmi je, nebo zavrhni. Díky Googlu jde snadno naklikat přijímám/odmítám.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Passingby »

Supr, díkec, kouknu na to. Stejně jsem to chtěl ještě projít jednou a zjednodušit to přímo z českého textu, protože jenom na prvních asi dvou stranách jsem si všiml dost věcí, co by šly napsat jednodušeji. A to, že jsem některý věci psal delší formulací, protože mně zrovna kratší nenapadla a jel jsem na objem, vím.
Já to před tím překládáním sice měl, ale četl jsem z toho jenom zběžně pár kousků. Originál je napsaný fakt dobře, takže má smysl věnovat se tomu tak, aby to mělo nějakou úroveň. Každopádně zpětnou vazbu si velmi cením, protože nad tím nemusím sedět od začátku do konce sám, ale rozloží se to.

EDIT: Haha, teďka jsem to otevřel... 300 editů, skoro každej odstavec červenej - není nad to, když je odvedená práce prakticky ohodnocená v opravdu pozitivním duchu :D :D :D
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Passingby »

Update s korekturami od Markuse
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Passingby »

Z mé strany hotovo (komplet korektura od Markuse plus ještě pár detailů, co jsem tam našel, když jsem si to četl naposledy). Jestli někdo (Markus) bude ještě chtít něco opravit, ať si to opraví rovnou v ODT a nahraje opravený soubor sám. Sdílený dokument už neobsahuje poslední změny a v nejbližší době ho smažu.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Pan Bača
Příspěvky: 296
Registrován: 7. 12. 2005, 14:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Pan Bača »

Jen na rychlé proletění:
> občas ti utekla osamělá písmena na koncích řádků
> občas ti utekli vdovy a sirotci (ve wordu se to dá ohlídat nastavením odstavce -> kontrola osamocených řádků)
> jako příznivec zarovnání do bloku bych byl pro zarovnání do bloku ;-)

EDIT:
abych jen nekritizoval, projel jsem to makrem na typografii (odstranil ty vdovy i sirotky a osamělá písmena, odstranil sem tam zapomenuté zdvojené mezery, nastavil pevné mezery atd.), nastavil tomu styly pro lepší práci s textem, zarovnal to do bloku (ale je to v nastavení odstavce, tak to případně půjde rychle vrátit zpět). Ještě jsem si říkal, že by nebylo od věci dát tomu čísla stránek, ale to bych nechal na autorovi. Kam to můžu poslat/nahrát?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Markus »

Můžeš připojovat přílohy rovnou k příspěvkům na fóru.

Ale měl jsem dojem, že ten aktuální výstup nebyl myšlený jako finální sazba, ale že to půjde ještě do PDF s obrázky, fonty atd. podle původního dokumentu. Je to tak, Passingby?

Pane Bačo, dělal jsi tomu rovnou i korektury?
Uživatelský avatar
Pan Bača
Příspěvky: 296
Registrován: 7. 12. 2005, 14:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Pan Bača »

Markus: nedělal, nemám na to teď čas, jen pár věcí, které mi padly do oka (ale nepamatuju si je). Opravoval jsem primárně typochyby.

A doufám, že uložení z wordu do toho odt nebude blbnout. EDIT:
Markus: aha, jsem to po ránu nějak minul. No tak v nejhorším případě jsem to dělal zbytečně :-D
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Passingby »

Pan Bača píše: 27. 10. 2021, 06:58 Jen na rychlé proletění:
> občas ti utekla osamělá písmena na koncích řádků
> občas ti utekli vdovy a sirotci (ve wordu se to dá ohlídat nastavením odstavce -> kontrola osamocených řádků)
> jako příznivec zarovnání do bloku bych byl pro zarovnání do bloku ;-)

EDIT:
abych jen nekritizoval, projel jsem to makrem na typografii (odstranil ty vdovy i sirotky a osamělá písmena, odstranil sem tam zapomenuté zdvojené mezery, nastavil pevné mezery atd.), nastavil tomu styly pro lepší práci s textem, zarovnal to do bloku (ale je to v nastavení odstavce, tak to případně půjde rychle vrátit zpět). Ještě jsem si říkal, že by nebylo od věci dát tomu čísla stránek, ale to bych nechal na autorovi. Kam to můžu poslat/nahrát?
Jak psal Markus. Sazbu jsem zatím neřešil, mám jenom LibreOffice a ten třeba narozdíl od Wordu neumí automaticky dávat tvrdé mezery za a, i, u, k, v... (nebo nevím, jak to zapnout). Kontrola vdov a sirotků a min počtu řádků pod nadpisy by tam být měla.
Styly pro nadpisy a základní text tam samozřejmě byly, takže se asi ztratily během konverze (jediné, co nebylo přes styly bylo pár zvýraznění tučným písmem na začátku a pak "oldschooly" psané kurzívou). Ještě nahraju i výstup do DOCX (ale hlásilo mi to, že nějaké formátování nejde převést - a to tam v podstatě vůbec nic není); když jsem si ho otevřel zpátky v LibreOffice, styly tam vidět byly.
Málem jsem se do nějaké pseudosazby pustil sám, ale zarazily mě tyhle věci (relativně detaily), takže kdyby někoho napadlo řešení, asi bych to už dorazil sám:
  • Na začátku odstavců je značka autora (písmeno v černém kolečku). Takový font nemám. Myslel jsem, že bych to nasimuloval iniciálama, ale v LibreOffice musejí být minimálně přes dva řádky :doh:
  • Mám jenom výchozí fonty z Win10 a nevím, jestli ten export z LibreOffice umí fonty embeddovat. To se ale dá vyzkoušet.
  • Je tam link na blog, kde se to dá stáhnout. Takže v našem případě asi link na diskuzi na RPGFóru. Která ale zatím neexistuje (?), protože máme jenom pracovní k překladu (nebo to dát do té obecné k primerům?). A pak je tam druhý link na "doporučené hry a další úvodní materiály," v originálu taky na Lithyscaphe. (Takže OSR diskuze na RPGFóru? Je to dost "reprezentativní?" Přece jenom na statickém blogu s pár komenty se nestává, že by diskuze uhnula nějakým divočeším směrem... $lol$ Nebo nechat Lithyscaphe a ne$rat se s tím? $lol$ )
(Originál má asi dvě varianty sazby, pro monitor a pro tisk, nebo co, ale to bych neřešil a udělal jenom jednu variantu. S trochu větším písmem, ať je to čitelný i při tisku 2up na A4.)

EDIT No, úplně zbytečné to asi nebylo, třeba ty tvrdé mezery se docela hodí :wink: A moc nechápu ty styly, protože já po otevření toho opraveného v LibreOffice vidím nové (Nadpis 1, Nadpis 2, Bez mezer) i staré (Heading 1, Heading 2, Default Paragraph Style, Text Body), ale ty staré jsou možná vidět vždycky, i když v souboru nejsou.

EDIT A já nemám jak dostat to do toho původního PDFka. Viděl jsem tu pár přeložených věcí (namátkou třeba Hole in the Oak), ze kterých to vypadá, že to tu někdo dovede, ale je otázka, jestli by na tohle měl náladu, čas, blablabla... protože to nebude práce na 10 minut. Zatím ještě pořád doufám, že tu sazbu někdo bude moct udělat líp, než bych to splichtil já (proto jsem taky neřešil formátování, aby to pak nedělalo zbytečný problémy).
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Markus »

Já ti to klidně zasázím. Tohle bude rychlé.
Odpovědět

Zpět na „Dokončené překlady“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů