[Our Kin] Rod Kályiovcov 1

Zápisy a zážitky z vašich her, pomoc s přípravou, společné hraní.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jocho
Příspěvky: 490
Registrován: 5. 7. 2009, 23:08
Kontaktovat uživatele:

[Our Kin] Rod Kályiovcov 1

Příspěvek od Jocho »

Toto je zápis z prvého "žurnálového" hrania Our Kin - hry vytvorenej pre One Page RPG Jam 2021 na portáli itch.io. Poznámky k mechanikám a vysvetlivky budú písané kurzívou, technické skratky tučným písmom.

Rod Kályiovcov
Hornouhorsko
Rok 1530
Dej je zasadený kompletne random, názvy postáv a lokalít vôbec nesedia s ničím ani historicky, ani nijak ináč. Chcel som iba skúsiť, či systém ako taký funguje alebo nie.

Postavy
Joszef Kályi
50r, ctižiadostivý, ľudský [oranžový]
3/3 schopnosti
Rieši smrť kňaza, kt. je biskupov osobný priateľ.

Gréta Kályiová
60r, železná, slabosť na deti [červená]
4/4 schopnosti
Snaží sa uzavrieť obchodnú dohodu s Fínskym kráľom o vývoze žel. rudy.

Rósz Kályi
20r, vzdelaný, sukničkár [sivá]
2/2 schopnosti
Na pohraničí sa vyskytol čierny kašeľ, ostrú situáciu sa snaží utíšiť.

Každá postava je členom rodu určeného na začiatku. Tento rod vládne v kráľovstve a snaží sa udržať na tróne tak dlho, ako sa len dá. Postava, hoci nie je focus-pointom hry, má určené meno, vek, dobrú a zlú vlastnosť a najbližší cieľ, ktorý sa snaží splniť.

Legenda

Kód: Vybrat vše

~ Rok xxxx ~ | časť dekády
(+x)         | naplnenie cieľa a získanie X bodov Moci
[-1]         | príprava na riešenie cieľa
(NE)ÚSPECH   | výsledok hodu pri riešení cieľa
2/3          | uplatnenie skúseností postavy a vynútené prehodenie
[broken]     | postava zlyhala a má podlomené zdravie alebo vzťahy
~ Rok 1531 ~
Joszef Kályi sa po oboznámení so situáciou priamo účastnil vyšetrovania.
- ÚSPECH -
(+2) Jeho sieť špiónov vypátrala, že kňaz bol členom osvieteneckého spolku, ktorý komplotoval proti Kályiovcom. Jeho smrť bola objednávkou Gréty Kályiovej, ktorá kvôli tomu nestíha dokončiť svoju diplomatickú misiu. Nakoniec sa vykonštruovaný proces skončil tým, že smrť kňaza bola nehoda. Zjedol pokazené mäso.

Postava sa môže kedykoľvek rozhodnúť splniť svoj cieľ. Hráč vtedy hodí kockou a skúsi prehodiť náročnosť cieľa. To sa mi pri Joszefovi podarilo a jeho úspech mi priniesol 2 body moci do rodovej zásoby. Na začiatku hry je v spoločnej zásobe 2×počet postáv bodov moci, tzn. teraz ich už mám 10. Yay!

[-1] Gréta skúsila zatlačiť na fínsku kráľovnú. Ako matka matke pripomenula, že bohaté kráľovstvo rovná sa spokojní občania a to sa rovná spokojná rodina. Zdá sa, že cesta ku kráľovskej dohode povedie práve cez jemné ruky manželky.

Keď je náročnosť cieľa vysoká (v tomto prípade 4), prehodenie kockou je menej pravdepodobné. Preto predstavím časť príbehu, ako postava túto náročnosť zníži svojou aktivitou, vplyvom, peniazmi, mocou, atď. Tento úkon stojí 1 bod moci.

[-1] Rózs sa s menšou výpravou ocitol priamo v meste najviac postihnutom chorobou. Dal si záležať, aby jeho delegáciu bolo čo najlepšie vidieť, aby neboli pochyby o tom, že panstvu záleží na živote obyvateľov postihnutej oblasti.

Písal som to v noci a po pomerne vyčerpávajúcom dni v robote a rovno som začal hrať za tri postavy. Mám mnoho daností, ale schizofrénia ešte medzi ne nepatrí, a tak bude väčšina vstupov postáv iba takáto heslovitá.

~ Rok 1533 ~
Joszef sa vybral na pomoc Gréte. Obchodné vzťahy sú pre Kráľovstvo dôležité a prítomnosť druhého člena kráľovskej rodiny dala fínskemu dvoru jasne najavo, že len tak ju neopustia.

Skončilo prvé kolo, ktoré vo fikcii trvalo rok. Teraz prebieha druhé kolo, ktoré trvá dva roky. Postavy tak majú väčšiu voľnosť, čo urobia. Joszef je momentálne bez questu, a tak sa rozhodol presunúť ku Gréte, aby v prípade, že Gréta zlyhá, mohli spoločne predstaviť scénu, vďaka ktorej bude môcť Gréta čerpať body skúseností od Joszefa namiesto svojich vlastných.

Gréta pomoc Joszefa privítala. S kráľovnou Fínska si vybudovala dobrý vzťah a počas večere sa pokúsila navrhnúť jej, aby kráľovi predstavila dohodu o obchode.
- ÚSPECH -
(+4) Kráľ, ktorý bol skoro tri roky spracovávaný jednak neodbytnou pani Kályiovou a jendak vlastnou ženou, pristal na obchodnú ponuku. Kráľovstvá započnú spoluprácu pri spracovávaní železnej rudy hneď ďalším rokom.

S Grétou som sa pokúsil zariskovať Je to železná dáma ktorá si nenechá skákať po hlave a pripadalo mi to tak že sa rada vrhne do nebezpečenstva. Kocky mi priali, hodil som [5] a prekonal náročnosť cieľa 4.

[-1] Rósz Kályi sa pokúsil presvedčiť miestnych, aby najznečistenejšie priestory v meste zbavili nečistoty. Ľudia kládli odpor, pretože mnohí mali vo svojich kútoch celý svoj majetok, ale hneď druhý rok sa ukázalo, že rozhodnutie bolo správne a prenos choroby sa spomalil.

~ Rok 1536 ~
Choroba, o ktorej Joszefovi písal bratranec Rósz, sa podľa všetkého dostala aj do držav samotného Hornouhorska. Rozhodol sa neriskovať, že sa nemoc rozšíri ešte viac a vydal pokyn vyčistiť všetko, čo mohlo byť nakazené.
- NEÚSPECH -
2/3 Obyvateľstvo, ktoré z okien sledovalo situáciu na pohraničí, si nedalo povedať a veľmi razantne odmietalo tvrdé opatrenia. Osobná anagžovanosť vladára však časť populácie presvedčila, aby opatreniam prikývli.
- ÚSPECH -
(+3) Zodpovednejší prístup priniesol svoje ovocie. Krajina si udržala zdravý status a choroba po čase ustúpila.

Po neúspešnom hode to môžem vzdať, alebo môžem zužitkovať životné skúsenosti. Tu so chcel viac rozpísať, že Joszef sa v mladosti účastnil bojov a vojsku pomáhalo dvíhať morálku, keď videlo, že ich vladár je na bojovom poli spolu s nimi. Text sa stratil v preklade. The point is, po tejto vsuvke som sa mohol pokúsiť prehodiť kocku, čo sa mi už podarilo s úspechom.

Gréta sa rozhodla, že je načase vrátiť sa domov. Presunula sa späť do rodného sídla a venovala sa rodine.

Začal som sa pripravoať na to, že Gréta sa nedožije sedemdesiatky. Hráči postáv po 6. dekáde života si totiž na začiatku novej dekády musia prv hodiť kockou, či ich postava neumrela na starobu.

Rósz pokračoval v čistení zanedbaných častí mesta. Zaviedol dokonca povinnú zdravotnú prehliadku a dbal na dodržiavanie základných hygienických opatrení.
- NEÚSPECH -
[broken] Rósz narazil na bedač, ktorej opatrenia vôbec nepomáhali. Síce sami ich takmer vôbec nedodržiavali, ale vina sa najľahšie hádže na iných. Rósz sa preto pri jednej z prehliadok ocitol v strede rozvášneného davu a hoci ho nakoniec do bezpečia dostala osobná stráž, odniesol si niekoľko škrabancov. A začal akosi zvláštne pokašliavať.

Tu som chcel vyskúšať druhú mechaniku - po neúspechu som nechal postavu zlomenú, aby som videl, či má zmysel reflektovať jej zlomený stav.
~ Rok 1540 ~
[-1] Gréta si počas pobytu všimla, že sa v hlavnom meste vzpínajú rôzne záujmové skupiny a ani jedna z nich jej nebola po vôli. Zvyknutá na úplnú loajalitu, nedokázala sa zmieriť s tým, že nejaké skupiny ľudí tu len tak bez okolkov kompromitujú poza jej chrbát a rozhodla sa to rázne ukončiť. Prv však posilnila sieť špiónov, aby jej priniesli čo najistejšie informácie.

A toto je bod, kedy som sa na prípravu Grétinho pohrebu vybodol. Fakt som bol unavený, ale povedal som si fukit, naložil som jej intrigánsky task, na staré kolená.

[-1] Joszef sa vrátil domov a zistil, že po kňazovi, ktorý umrel pred rokmi, prevzal kontrolu nad diecézou neschopný náhradník. Ľudia začali poľavovať z poslušnosti a vieru začali brať ako bremeno. Pokúsil sa teda spojiť s kňazom, aby spoločne kontaktovali arcibiskupa, ten im isto poradí.

Rósz začal pokašliavať čoraz viac. Nevzdával sa však nádeje, že liek na chorobu sužujúcu pohraničie sa čoskoro nájde.
- NEÚSPECH -
2/3 Rósz dal zvolať najvychýrenejších ranhojičov, z okolia, ktorí boli schopní a ochotní prísť. Liek sa predsa musí nájsť.
- ÚSPECH -
(+3) Už to vyzeralo, že Rósz hľadá liek skôr pre seba ako obyčajný pospolitý ľud. Jedno jesenné ráno však do Rószových komnát vtrhol nadšený alchymista - nový liek na testovacích vzorkách roľníkov zaberá a prípadnú chorobu prekonali bez závažnejších komplikácií. Sláva!

Koniec dekády
Joszef Kályi (60r)
Gréta Kályiová (x_x)
Rósz Kályi (30r)

Rok sa s rokom stretol a na sklonku leta 1539 Gréta umrela v rodinnom sídle Kályiovcov. Do posledných chvíľ si verila, že moc rodu udrží aj v hlavnom meste neotrasenú a nestihla odovzdať žiadne správy o stave mesta svojim členom rodiny. Zanechala po sebe iba otáznik, či sa na svet pobrala sama, alebo jej niekto z vďaky za sliedenie po meste na onen svet pomohol.

Gréta pri overovaní veku umrela na starobu. Jej úloha prepadla, rod po jej smrti stratil 4 body moci, ale keďže sa mi celkom darilo hádzať úspechy, skončil som s tuším 9 bodmi. Horšie by to bolo, keby som začali hrať so staršími postavami a tie by mi umreli na začiatku dekády.
~ Rok 1541 ~
...
DNGN - vstupný d6 systém so sandboxovým freeform svetom
moloth - sólo kartové RPG o živote na tvorovi veľkom ako okres
Odpovědět

Zpět na „Vaše hraní - příprava, rady, zápisy a PbP“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti