Globální oteplování

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od OnGe »

Karotka píše: 30. 10. 2020, 12:41 Dutej drát by se asi špatně vyráběl.
Říká se tomu "roura", ale většinou se tím vodí jiné věci. Navíc to teď dělají hlavně z plastu.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Globální oteplování

Příspěvek od ilgir »

Roura z mědi o parametrech délka 100 m, vnitřní průměr 0,5 mm, vnější průměr 0,8 mm by se špatně vyráběla? To by snad mohl vědět Jerson.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Jerson »

Což o to, vyrobit by to šlo, jde o to pro jaké účely. Skinefekt pro frekvenci 50 Hz není až tak podstatný jev. Svou úvahu o stejnosměrném proudu jsem psal pro hledání nějakého dokonalého přenosu elektřiny, kdy už jde o odstranění různých drobných zdrojů odporu.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od OnGe »

Já myslím, že taková roura by jednoduše měla o dost horší mechanické vlastnosti, než pletený drát.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Vallun »

OnGe píše: 31. 10. 2020, 10:25 Já myslím, že taková roura by jednoduše měla o dost horší mechanické vlastnosti, než pletený drát.
V současnosti určitě ano...

Otázka je, zda nám třeba nějak nepomohou nanotechnologie... :think:
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od OnGe »

To není otázka materiálu, ale tvaru/struktury.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Vallun »

OnGe - ano, to je pravda. Já anrážel na to, že jsem v Yachtingu četl článek o možnostech využití nanotechnologií při tvarování moderních lan na lodě...každá jednotliová nit může mít vlastní sturkturu, která pak skládá vlasntosti celého lana...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
hanss
Příspěvky: 202
Registrován: 19. 12. 2015, 19:49

Re: Globální oteplování

Příspěvek od hanss »

ilgir píše: 29. 10. 2020, 18:43
hanss píše: 29. 10. 2020, 17:36
Ano, je. Přečtěte si v sekci About Us jak se definují a jaké je složení redakce.
Aha. Tím se to vysvětluje. "Mainstream" má být ve tvém podání označení pro "neladí s mým světonázorem, takže to asi bude nástroj celosvětového spiknutí elit". Na chvíli jsem zapomněl, že nepoužíváš normální jazyk, ale konspirační newspeak.
Definice z wiki: "Hlavní proud nebo mainstream ([meinstri:m], anglicky hlavní proud) je soubor myšlenek a postojů, které reprezentují či jsou konformní s názory, hodnotami, vkusem apod. většiny ve společnosti. Termín se uplatňuje zejména v oblasti kultury a médií."

Všimněte si, vážený pane ilgire, že definice nic neříká o velikosti média. Čili že mainstreamová média jsou velká i malá, (tohle vás bude šokovat:) i jednotliví blogeři mohou být mainstreamoví. Podstatné je, že patří k dominantnímu světonázorovému proudu. A redaktoři dotyčného webu jsou úzce spjatí s mainstreamem - např. Guardian není žádná alternativa, že. A IEA taky není nějaká opozice. Čili já používám termín mainstream v souladu s jeho mainstreamovým :D významem.

Že neznáte normální jazyk, že si pletete názorové ukotvení a velikost média, je jenom váš problém, a vyvozovat z vašeho problému s češtinou závěry o mém jazyku a mém světonázoru je absurdní a hloupé.

Je to jen další svědectví o úpadku doby, když člověk neznalý normálního jazyka považuje zbytek světa, jeho neznalosti nesdílející, za nositele "konspiračního newspeaku". Myslím, že se obejdeme bez náhledů do vašeho světa zlých konspirátorů, kteří ovládli slovníky a encyklopedie a přepisují v nich významy slov, takže všichni kromě vás a vašeho okolí pak mluví "konspiračním newspeakem".
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Globální oteplování

Příspěvek od ilgir »

Hanss: To je sice hezké, ale celý smysl tvého dlouhého příspěvku padá na tomto:
mainstream ([meinstri:m], anglicky hlavní proud) je soubor myšlenek a postojů, které reprezentují či jsou konformní s názory, hodnotami, vkusem apod. většiny ve společnosti.
Jak carbonbrief.org reprezentuje většinový názor ve společnosti?

Protože třeba uvedený článek, který vyvolal diskuzi, v žádném případě nevyjadřuje většinový názor.
Připomínám znění: Solar is now ‘cheapest electricity in history’, confirms IEA
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Selhan »

Ilgire, no tak... vzdyt uz ti i vyka...
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
hanss
Příspěvky: 202
Registrován: 19. 12. 2015, 19:49

Re: Globální oteplování

Příspěvek od hanss »

Vallun píše: 30. 10. 2020, 00:24 Podle mého člověka na jadernou energetiku ( $8) ) je to sice pravda, je to obecně velký úspěch, ale z pohledu toho, kam míří západní cesta jaderné energetiky je to na nic - BN-800 je velký reaktor, stavět velké reaktory není až takový problém.
Není problém stavět velké reaktory v Rusku, Číně, Jižní Koreji.

Potom co předvedl a předvádí kolektivní evropský Západ ve Finsku bych "stavět velké reaktory není až takový problém" se pro Západ použít odvážil jen ve velkém záchvatu nezřízeného optimismu. A co Američané s Francouzi předvedli se zmíněnou fabrikou na MOX palivo v Savannah ukazuje, že problém není jen přímo v reaktorech, ale i v související technice a technologiích.
Naopak, BN-1200 není jen o polovinu větší reaktor, u množivých reaktorů je to zvláště komplikované a ještě jim kus cesty zbývá (přesněji, zbýval, když to naposledy kolega řešil, což je pár let).
Tady bych vašemu člověku věřil.
Západ se snaží o škálovatelnost výkonu, tzn. jej zajímají spíše malé reaktory... a k tomu se zdají vhodnější různé a tak se úsilí tříští...
Akorát že Rusové bezpečnost, efektivitu, odolnost v extrémních situacích atd. pořešili a mohou se pochlubit Akademikem Lomonosovem, novou řadou jaderných ledoborců... a Západ se "zajímá". Hm. Jsou obory, kde Západ jednoznačně vede, ale jaderná energetika je - zdá se - obor, kde se "zajímá".
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Globální oteplování

Příspěvek od ilgir »

Selhan: To vykání taky nechápu. Jsem tady už 13 let a vždycky jsme si všichni tykali.

Ale jsem vážně alergický na tuhle demagogii kolem "mainstreamu", "elit", "ekofašismu", "NWO", tak se to snažím rozbít hned na začátku.
hanss
Příspěvky: 202
Registrován: 19. 12. 2015, 19:49

Re: Globální oteplování

Příspěvek od hanss »

ilgir píše: 31. 10. 2020, 16:25 Hanss: To je sice hezké, ale celý smysl tvého dlouhého příspěvku padá na tomto:
mainstream ([meinstri:m], anglicky hlavní proud) je soubor myšlenek a postojů, které reprezentují či jsou konformní s názory, hodnotami, vkusem apod. většiny ve společnosti.
Jak carbonbrief.org reprezentuje většinový názor ve společnosti?
Ano. carbonbrief.org prezentuje většinový a dominantní názor a prezentují ho lidé kteří tam přešli z médií prezentujících většinové a dominantní názory, minimálně ten Guardian je oporou většinových a dominantních názorů celozápadního významu.

Jak reprezentuje? Tím úderným titulkem, třeba. No snaží se, ale blbě, když k podpoře toho názoru vyrobil úderný titulek, který je však vyvrácen textem níže.

Protože třeba uvedený článek, který vyvolal diskuzi, v žádném případě nevyjadřuje většinový názor.
Připomínám znění: Solar is now ‘cheapest electricity in history’, confirms IEA
Opakuji definici: ... soubor myšlenek a postojů, které reprezentují či jsou konformní s názory...

Článek je konformní s většinovým a dominantním názorem - vágně a přibližně "globální oteplování je špatné, obnovitelné zdroje jsou dobré a musí nahradit špatné neobnovitelné jinak zahyneme atd atd". Článek samozřejmě a v každém případě vyjadřuje tento mainstreamový názor, který se snaží podpořit zavádějícím/lživým titulkem.

Ten falešný titulek pochopitelně "většinový názor" není, ten falešný titulek má podpořit a dodat sílu dominantnímu názoru. Ale to je snad každému jasné, ne? Nebo se tu musí opakovat kurs gramotnosti a porozumění textu na úrovni páté třídy ZŠ? Opravdu je třeba probírat rozdíl mezi textem a titulkem a rozdíl mezi titulkem a ideologií/dominantním názorem/ ze které redaktoři vychází a kterou se snaží podpořit a posílit čtenáři?
hanss
Příspěvky: 202
Registrován: 19. 12. 2015, 19:49

Re: Globální oteplování

Příspěvek od hanss »

ilgir píše: 31. 10. 2020, 16:46 Ale jsem vážně alergický na tuhle demagogii kolem "mainstreamu", "elit", "ekofašismu", "NWO", tak se to snažím rozbít hned na začátku.
Když jsi alergický, tak sem tu demagogii nezatahuj a své problémy s "mainstreamem", "elitami", "ekofašismem" a "NWO" tu neřeš.

Objevil se tu článek, má lživý titulek, který je vyvrácen textem pod ním. Je to jev celkem obvyklý, laik má z toho dojem, že se na novinářské škole učí něco ve smyslu "jasně že nesmyslnost titulku pozná každý kdo si přečte článek, ale kolik jich bude? hodně čtenářů jen přelétne titulek a jen pár dojde až k předmětnému odstavci; takže lživý titulek je regulérní možnost a važte okolnosti, kdy se vyplatí a kdy ne".

Zde se to panu redaktorovi vyplatilo - vkladatel článku zjevně nedočetl dále než k titulku.

Že tobě otázka vztahu textu a titulku a její následky pro důvěryhodnost média splývá s problémy "mainstreamu", "elit", je legrační, analogické problémy mají i neelitní a kontraelitní média. Že do toho motáš "ekofašismus" a "NWO" mi přijde šílené. Text x titulek x realita je problém, který noviny provází od jejich vzniku (mohou posloužit historkou k tomu z konce 16. století) a s "demagogií kolem "mainstreamu", "elit", "ekofašismu", "NWO" " souvisí jen velmi vzdáleně, pokud vůbec.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Selhan »

Hanss ve svém názoru určitě není na začátku, a tohle evidentně není začátek diskuze, která by mohla vést k nějakému názorovému posunu. Má to cenu? Já tě chápu. Taky mi přijde absurdní tvrdit, že ekologie je "konformní s názory, hodnotami, vkusem apod. většiny ve společnosti". Nevím, jak se může tenhle myšlenkový tábor neustále stavět do pozice utiskované menšiny, když vyhrávají všechny volby. Ale z tohohle bude podle mě akorát hádka.

Hanssi, možná máš s jádrem pravdu, je fakt, že mám proti Rusku předsudky. Ale nepřijde ti trochu nefér, vybrat jeden projekt na Západě, který se nepovedl, a jeden projekt v Rusku, které se povedl, a na tom stavět svou pozici, ze které nad námi ohrnuješ nos? Navíc snad se všichni shodneme, že je třeba brát Ruskem publikované zprávy s opatrností, protože se taky často stane, že zázračné nové technologie, co nám vytřou zrak, se nakonec ukážou být z papundeklu. Ale budu rád, když mi pošleš nějaké zdroje, které ukazují, že jsou Rusové opravdu v tomhle napřed. Jsem otevřený tomu nechat se argumenty přesvědčit. (Koneckonců souhlasím, že Rusko a Čína opravdu v některých směrech napřed jsou. Informační válku má například Rusko zmáknuto dokonale.)
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů