Knihy & komiksy - vaše názory a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Sandman - 100%
Klasická série komiksů od Niela Gainmana a hromady různých kreslířů. Propracovaný vesmír, těžící z mnoha klasických mytologií různých národů, pověstí a legend. Jo, a taky DC komiksů. A který přesto drží pohromadě a má netušenou hloubku a komplexnost. Příběh, ve kterém vystupují bytosti mocnější bohů a čtenář se o ně bojí. A který se skrze různé události a vedlejší postavy proplétá skrze celou sérii dvanácti knih. Kresba kombinující komiksové vyprávění obrazem s abstraktním uměním (i jinými slohy). Série, která donutila mnoho lidí brát komiksy vážně. A... já hodně váhal, jestli mu tu stovku dát. Ten příběh je tak obrovský, že je těžké dát ho v kuse a po částech člověk začne zapomínat různé narážky a kdo byl kdo. Extravagantní kresba se sice nádherně prohlíží, ale občas ztrácí výpravnost. Monumentálnost nezapře, že Gainman je nejsilnější v krátkém a vlastně i jednoduchém příběhu. Hloubka světa a záměrné nevysvětlování detailů brání některé ty hloubky a detaily pořádně pochopit. No, nakonec jsem tomu ten plný počet dal, protože je to impozantní a hluboké, což se zas tak často nevidí. Ale že bych řekl, že to je nejlepší komiks, to asi udělat nemůžu.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Joker - 80%
Komiks o Jokerovi. Pokud čekáte, že taková kniha vám dá nahlédnout do mysli tohoto padoucha, pochopit jeho kroky nebo nahlédnout na svět jeho očima a vidět jeho světlejší stránky, tak tady se nedočkáte. Tenhle Joker je svým způsobem ještě zvrácenější než obvykle. Je totiž svým způsobem velmi realistický. Neřeší se tu superhrdinské věci, ale spíše špinavé války gangů a mafií (i když se zde ukáže spousta dalších záporáků. A snad to nebude spoiler, když řeknu, že je tam, byť jen na chvilku.). Ale v tomhle v podstatě realistickém prostředí (nejdivnější jsou snad kostýmy místních bossů, díky kterým v nich poznáme ty ikonické padouchy) působí Jokerova nesmyslná krutost ještě děsivěji, protože ji kotví blíže ke skutečnosti. I Jokerovi věřím, že je fakt duševně nemocný, že to není nějaká podivná metahra. Není to žádný velký gore, ale místy z toho celkem mrazí. Kresba je záměrně hnusná, a přitom zaměřená na věrohodnost, klasické superhrdinské kresby nečekejte. Jo a vzhled Jokera je tu inspirován temným rytířem.

K nejvyšším procentům tomu ale něco schází, snad je to tím, že od začátku se dějí hnusné věci (čti: Joker dělá hnusné věci), ale trochu tomu chybí gradace a možná osobní vazba k postavám. Všichni jsou tu mafiáni nebo náhodné oběti (krom jedné věci, a je to nejsilnější místo, ale nemá vlastně přímý dopad na příběh), takže to nezasáhne až tak tolik, jak by mohlo. A spousta věcí jsou jen epizody, co něco ukáží, ale kdyby se vypustily, tak se příběh ani nemusí moc měnit.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Ecthelion »

Logu, četl jsi toho Mého temného prince od Mariniho?
Mě se to celkem dost líbilo (četl jsem to ve verzi Der dunkle Princ) ale mám batmana málo načteného (kromě tohohle už snad jen tu Millerovu sérii), tak by mě celkem zajímal názor někoho kdo má načteno víc.
Jako my přišel hodně zajímavý ten pohled na Návrat temného rytíře.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Mého temného prince jsem četl.
Dal bych mu 70%, hlavně kvůli kresbě, ta je fakt krásná, je vidět, že to není americká sešitovka, barvy, tóny, snad i panely (to už si moc nepamatuji, ale ono panelování se snadno zapomene, pokud se nedělají šílenosti ve stylu Snydera a Capulla v Sovím tribunálu).

Sráží to scénář. Jak říkáš, že nemáš Batmana moc načteného, tady to byla možná spíše výhoda. Marini nevím, jestli má, ale rozhodně se tady nijak neobul do Batmanova "mythosu". Taková nenáročná věc. Líbili se mi záporáci, co dokázali být zábavní a zároveň zůstat hrozbou. Ale příběh se mi celkem vykouřil z hlavy, nedokázal bych si rozpomenout na víc, než je v anotacích. Pokud vím, celkem lineární pátrání po Jokerovi.

A jestli ve mě měla vzbudit nějakou výraznou reakci ta holčička a její vztah k Batmanovi, tak sorry. (Pokud to čtou tací, co to nečetli a chtěli by, tak dál budou SPOILERY) Batman se chová normálně, myslím, že na jeho místě by se většina chlapů chovala dost podobně (mít samozřejmě jeho možnosti). Ale právě proto to nedává nějaký extra velký vhled do postavy. A i když to může působit překvapivě a originálně na někoho, kdo má Batmana zafixovaného jako osamělého bojovníka, tak pro někoho, kdo ví, že v hlavní sérii má syna s jednou záporačkou (a v starší kontinuitě měl dceru s jinou), k tomu pár dětí adoptoval a dalším poskytl přístřeší, prostě kdo ho zná jako hlavu Batfamily klanu, prostě není zbouchnutá servírka žádné terno.

Zkrátka příběh, co neurazí, ale ani nenadchne, i když pobaví. Scénáristicky silných padesát až slabších šedesát, musel bych si to oživit. Na velmi slušnou sedmdesátku celkově to vytáhne to výtvarno.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Ecthelion »

Log 1=0 píše: 16. 9. 2020, 21:37 Zkrátka příběh, co neurazí, ale ani nenadchne, i když pobaví. Scénáristicky silných padesát až slabších šedesát, musel bych si to oživit. Na velmi slušnou sedmdesátku celkově to vytáhne to výtvarno.
Díky moc! Jo tak nějak sem to tušil, ale tím jak toho Batmana moc nesleduji bych přidal i pár procent. Vztah Catwoman a Batmana mě bavil hodně 8) . A teď jsem zjistil že Mariniho škorpión vyšel kromě francouzštiny i v němčině tak budu časem uršitě objednávat. :wink:

---
Teď mám rozečtenou Die Bombe (v originále La Bombe), kreslenou Denisem Rodierem. A i když nejsem úplně na konci (má to 450 stran), tak je to fakt hodně dobré. Jeslti to vyjde v nějakém smysluplném jazyce, tak určitě doporučuji.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Něco, co Ecthelioni určitě četli, ale o tohle je nesmím připravit:
Liga výjimečných II - 70%
Jedničku už jsem četl dávno a nepamatuji si dost, abych ji takhle hodnotil. No, ke dvojce. Alan Moore je génius, ale tohle není zrovna jeho největší dílo. Hlavní postavy nejsou hrdinové. Tím nemyslím, že nemají klasické hrdinské vlastnosti, ale že nejsou zásadní pro příběh. Fungují jako kolečka v soukolí, systém funguje, no ne jak má, ale dost dobře, aby za cenu, která je objektivně vzato přijatelná vyřešil problém. Jistě i takový příběh funguje, a můžeme na to nahlížet jako na část dekonstrukce dobrodružné literatury, ale zrovna wow efekt to ve mě nevyvolává.

O dost lépe působí příběh o vnitřním rozkladu ligy, postavy mají dobře definované charaktery, jednají v souladu s nimi a to vede k zajímavým a dramatickým situacím. No, tohle zní jako generický popis dobrého příběhu, a on to je dobrý příběh. Ale tak nějak se v něm nestane nic skutečně působivého nebo zásadního, co by mnou otřáslo, nebo bych se k tomu chtěl vrátit, a přemýšlet o tom.

Easter egů a odkazů na kdo ví co tu je samozřejmě milion a já odhalil jen nepatrný zlomeček z nich, o tom nepochybuji. Ale i když pobaví, tak mě nemotivují tomu zvednout hodnocení. To samé bonusy, je fajn, že tu jsou, ale nepřišlo mi, že by samotný komiks obzvláště obohacovaly.

Kresba je cítit starými dřevoryty, je hodně dobrá, to ne že ne, a v záplavě moderností má silné kouzlo. Ale taky nedodá ten pocit výjimečného.

Lady Mechanika II - 60%
Jedničku jsem nečetl, ale nemám pocit, že by to něčemu vadilo. Je to jednoduchý příběh, dobrodružného stylu, s povrchně viktoriánskou estetikou a technologií, která na principech dnes už překonaných staví vynálezy, o kterých si můžeme nechat jen zdát (hlavní hrdinka je mechanický kyborg). Prostě steampunk ve své nejryzejší podobě, vytvořený s přesností a oddaností schématům, a ano, i klišé žánru.

A ono si to na nic víc nehraje, nechce to být nic navíc, a je zbytečné tu vypočítávat, proč to nic víc není. Autoři dodali, co chtěli dodat, já se u toho pobavil, není k tomu moc co víc říkat. Postavy jsou jednoduché, ale mají jasné motivace a záměry, je tam pár podivností, ale nic, co by se nedalo odpustit, prostě povedené béčko, dávám tomu lepší průměr, výš to neaspirovalo, ale svůj záměr naplnilo beze zbytku.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Lady Mechanika III - 70%
Platí do značné míry to, co jsem psal o druhém dílu, ale je to trochu vážnější, drsnější, víc to šťaví hlavní hrdinku. Pořád to není žádné veledílo, ale taky to furt funguje a má to něco málo navíc, tak přidám těch deset procent.

Batman: Nevěsta nebo lupič - 70%
Rozhodně to doporučuji kvůli prvnímu příběhu, ten byl drsný, hlavně díky pointě. Druhý je slabší, zajímavý, ale potřeboval by v pár ohledech poladit. Pak je tu ten nejdelší, ten je hezký, osobitý, fakt povedená superhrdinská věc, ale na zadek si nesednu. Přidejte další body, pokud máte rádi Poison Ivy. A Ivy má každý rád. A pak takový trochu divný příběh, asi by mne moc neuspokojil, kdybych ho četl v sešitě, ale tady jsem to bral jako takový bonus.

Btw. Kingův Batman má už šest knížek a nic pod 70%, a rozhodně stojí za čtení. I když je narvaný Easter Eggy, a znát k němu Batmana lépe je příjemný bonus.

Lex Luthor: Muž z oceli - 90%
Jestli jsem u Jokera psal, že v něm neuvidíme svět očima titulní postavy, tak tady je to přesně naopak. Vidíme svět a Supermana Lexovýma očima. A je to pohled, který dává smysl, popravdě. Samozřejmě, kdo zná klasické příběhy se Supermanem, tak ví, že postrádá část obrazu. Ale čtenář tam Luthora chápe, jeho cíle mu dávají smysl a jeho plán je plně logický, jako Luthor sám. Ale problém je, že čtenář, na rozdíl od "hrdiny" nemůže nevidět, že ty cíle nemohou eticky obhájit ani desetinu těch sviňáren, co během něj dělá. A on dělá ty sviňárny i bokem, takže ano, po dočtení jsem Luthorovi perfektně rozuměl, nad něčím jsem i přemýšlel, ale on nebyl o píď méně parchant. Asi ideál od záporácké knížky.

Sráží to jen epizoda s Batmanem, ve které je dost brutálně překopán vztah Batmana a Supermana (je to elseworld), což není problém ani tak pro samotnou knížku, ale víc by se mi popravdě líbilo, kdyby to bylo pojato tak, že rozdíl oproti hlavní kontinuitě je hlavně ten úhel pohledu, a ne že jsou věci regulérně jinak. A moc na mě nefungoval otevřený konec, kde jsem neměl pocit, že chci přemýšlet, jak to asi bylo dál, ale že mě štve, že si nepřečtu pokračování, protože ten příběh musel parádně gradovat. Proto to není na stovku.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Písek - Hugh Howey, auto Sila
- po Valhale to bylo vyloženéě krátké oddychové čtení (reálně to má nějakých standartních 280 str).
- nejzajímavější má být zase prostředí, setting, ale je tovřen pomocí stejných oblouků jako u Sila takže nakonec je to trocu zklamání...
- nějak doufám, že nebude pokračování, protože není moc co by šlo říct nového, i když, kdyby tam zahrnul, jak má ve zvyku, vznik světa Písku, tak by to mohlo něco zajímavého přinést.
- závěr/odhalení (dko je evil, jak to funguje...) není dotažené an dřeň, ale z hlediska větišnové interpretace vypadá, jako kdyby to spal Sosáček:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Tak tu máme menší recenzní nářez:
X-Men: Boj - 60%
Pokračování těch X-manů, které jsem tu už zmiňoval. Stejná sestava, tentokrát o něco slabší. Hlavní linka si pro sebe bere víc času, ale není tak zásadní a zajímavá, je to záporák, kterého je třeba porazit. Není to jednoduché, hrdinům nestačí jen do něj mlátit, jsou to popravdě hodně povedené bitky. Ale postavy mají méně prostoru a vážný tón oslabuje hlášky. Na konci je moc pěkná konfrontace s jednou postavou, ale je uťatá a nedořešená, stejně jako jeden vnitřní konflikt, který probublává na povrch. Možná to je víc rozvito v dalším díle, ale tady je to málo.

Detective comics: Deux et machina - 70%
Na jednoho z členů Batmanova týmu vyskočí bubák z jeho minulosti a s ním spojený záporák v přítomnosti. K tomu se řeší jedna Batmanova dávná láska a jedno jeho přání. Témata jsou to zajímavá, zpracování není špatné, ale chybí tomu něco navíc. Co by to vytáhlo výš.

Detective Comics: Život v osamění - 70%
Tenhle díl už to něco navíc má. Jde to hodně po té linii, co Batmana a spol. stojí to, že dělají, co dělají, jestli to mohou odmítnout, a také se řeší ono Batmanovo samotářství, které je tu jednoznačně sestřeleno jako mýtus. Až jsem si vzpomněl na Argonanta, který se tu kdysi pouštěl do interpretací té postavy na základě filmů, a byl v tomhle samozřejmě mimo. A proč to má tedy stejně jako předešlý díl? Protože zápletka vyžaduje cestování časem, vězení mimo čas, odhalování budoucnosti, která je nevyhnutelná, ale vlastně není, a čtenář moc nevěří, že se stane (ne že by byla nevěrohodná, ale prostě víme, jak funguje mainstream), a tyhle věci nefungují bohužel tak dobře, jak by měly.

Baltimore: Kult Rudého krále - ?
Tohle jsem si půjčil, protože mě zaujala obálka a tvůrčí tým. A je to kniha z prostředka série, která samostatně nefunguje. Skoro vůbec. Sice jsou tam momenty, které trochu představí postavy a svět, takže čtenář chápe, co se zhruba děje, ale dramatické zvraty (a že jsou) nefungují, protože na vytvoření vztahu k postavám to je prostě málo. Příběh se posouvá, ale nemá začátek, nemá konec. Prostě epizoda seriálu, kterou jste náhodou zahlédli. K nějakému zhodnocení je potřeba vědět, jak to funguje v rámci série. A tu já bohužel neznám, takže bez hodnocení. Ale kresba je pěkná a má atmosféru.

Batman: Zatracení - 80%
Umělečtěji pojatý superhrdina. Navazuje to velmi volně na Jokera (píše to taky Azzarello). Batman má po bitce s Jokerem okno, Joker je mrtvý. Porušil Batman své Pravidlo? Nevíme, ani on sám ne. A tak pátrá, ale není to obyčejné pátrání, protože se kolem motá spousta magických postav. Ano, DC magie je zde velmi přítomna, a Batman dost možná hraje roli v cizích hrách, a neví, komu může opravdu věřit. Kresba je podobně špinavá jako u Jokera, a v souvislosti s nadpřirozenem to tvoří působivý kontrast. No, mám pocit, že to mělo být fakt velké, a popravdě to tím směrem míří, ale až tak moc mě to nezasáhlo. Ale silný nadprůměr to je.

Naposled - 90%
Autor je Američan, ale působí to evropsky. Příběh je úplně obyčejný, ze života, hlavní hrdina je podivín, co má problémy s duševním zdravím a vztahy, a popravdě dost looser, ale stejně je ho čtenáři líto, protože ho pozná dost do hloubky, a neměl to lehké. Zásadní je zde ale forma vyprávění. Děj je vyprávěn totálně na přeskáčku, střídá se to z komiksem, který píše hlavní hrdina (byť ho při tom nikdy nevidíme), a všechno se to proplétá a propojuje skrze spoustu různých podivných symbolů. Art, funkční art, dobrý art, super věc. Ke stovce tomu chybí jedna jediná věc. Abych skutečně docenil všechnu tu formální genialitu, musel bych si to asi přečíst víckrát. A na to po příběhu, který je, když je konečně pochopen, vlastně celkem obyčejný a trochu smutný, a po fakt silném pocitu "zdrbnutí", které jsem na konci měl, nemám vlastně vůbec chuť.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Já věděl, že jsem na něco zapomněl.
Superman: Rudá hvězda -100%
Váhal jsem, ale nakonec plné hodnocení. Alternativní vesmír, kde supermana vychovávali v Sovětském kolchozu, vštípili mu ideály SSSR, ovšem ne retardovanou poslušnost straně ani nějaký autentický marxismus, ale takové hodnoty dobrého sovětského člověka. Pionýrek Superman. Nadčlověk nade vše milující rovnost. A proti němu Lex Luthor, člověk, který ví, že mu zbytek lidstva nesahá po kotníky.

Úžasné na téhle věci je, že to NENÍ politický komentář. Je to souboj dvou filozofií, které vychází z opačných principů, ale v důsledku jsou si dost podobné. Autoři se nesnaží nějak komentovat studenou válku, naopak ji dost zásadně vykolejí. Supermanova SSSR je dost jiná, než skutečná a Luthorova USA jsou taky odlišné od skutečných. Ve skutečnosti proti sobě stojí Supermanismus a Luthorismus, dvě dosti odlišné utopie stojící na konkrétních osobnostech. A to je správně, protože komiks, ve kterém je Superman komunista, má být pořád o Supermanovi, a ne o komunismu. A je vidět, že se snažili zachovat jeho já, jen formované jinak. Svoboda a individualismus jsou u rudého Muže z oceli hodně nízko (dělá ze zločinců dobráky neurochirurgicky), ale pořád se snaží chránit lidi, do jednoho a co to jen jde. Luthor, když nemá Supermana hned za zadkem, tu uvažuje trochu méně monomanicky (i když posedlý je pořád), a je ještě chytřejší než obvykle. A sympatičtější, byť pořád je to sobecký, vypočítavý parchant.

A i když to apeluje na význam svobody, není to nějaký její manifest, tím méně konkrétní společnosti, která se zvykla nazývat svobodnou (Luthor s ní sice pracuje víc, než Superman, ale pořád mi připadá spíše jako technokrat, než liberál). Obě společnosti, které budují, jsou utopické, a nedal bych moc za to, že ve skutečnosti fungovaly i docela podobně.

Krom takovýchto témat tu máme i dost superhrdinských bitev (krom Supermana tu je Batman, Wonder woman, Green Lanthern a hromada klasických padouchů, jen v úplně jiném kontextu). A na konci je perfektní twist Supermanova originu, který změní i vnímání samotného Supermana v příběhu.

Jo, tohle bylo fakt dobré.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Dobyvačné armády - 70%
Evropa, to je zjevné na první pohled, žádná série sázená za sebou, ale propracovaná alba. Celkově je to takové low Sword and Sorcery. V první části je asi pět příběhů o vojácích z obří armády táhnoucí krajem a snažící se dobýt svět. A ty jsou fakt dobré, většinou drsné až tragické, hnusné a trochu strašidelné. A přitom s překvapivými pointami. Potom následuje jeden dlouhý příběh, o svrženém synovi barbarského náčelníka a jeho cestě za pomstou. A ten je dost meh. Příběhu chybí jednolitá gradace, byť není přímo epizodický, ale protože musí navazovat, ztratil své úderné pointy. A vlastní vyvrcholení je přesně takové, jaké člověk čeká. A na závěr bonus o stavbě katedrály, z trochu jiného prostředí, i když ne o tolik. Ten jasně směřuje k solidní pointě, kterou jsem ale uhodl už na začátku. V průměru bych tomu dal tak 50%. Ale. Nemůžu. Protože. Ten. Člověk. Je. Schopný. Kreslit. Jednotlivá. Kopí. Na. Dvoustránce. Zachycující. obří. Armádu. A. Sponky. U. Portrétu. Menšího. Než. Můj. Palec. To je něco neuvěřitelného. Takže pořádný bonus k hodnocení, za kresbu.

Incal - 60%
Z tohohle mám podobný pocit jako z Vesmírné Odyssei. Tvůrci, kterým nelze upřít genialitu, vytvořili dílo, nad kterým komunita znalců pěje ódy, které m své hloubky, které... jsem já, sprostý hloupý konzument, vůbec nedokázal pobrat, nedávaly mi moc smysl a přicházely z ničeho nic. Když to někdo přečte, a vyvalí se na něj mílové hloubky, nad kterými bude dlouho rozjímat, tak ať tomu klidně napálí 110% a pomyslí si, že jsem idiot. Já dávám, co dávám.

Svůdné schůzky - 40%
Sbírka erotických až pornografických kraťasů, každý od jiného tvůrce. Jak se asi dá tušit, kvalitou dost proměnlivé. Jsou tam pěkné anekdoty z milostného života, ale také kraviny na úrovni Helmuta, opraváře komínů. Nebo, a to je ještě horší, i větší. A že by se tu někdo pokusil o nějaký skutečně zajímavý příběh, to nehrozí, ne že by to neumožňovalo téma, ale na šest stránek toho moc nenarvete, zvláště když tam chcete dva nebo tři vizuálně působivé panely. Takže pokud chce někdo něco víc než maličkost, tak je to uspěchané, a pokud ne, tak je to zapomenutelné. Kresba je vždycky pěkná, ale co pár stran jiná, a moc jsem si to neužil (a nic není tak působivé, aby... no však víte). Ale určitě to má svou cenu jako takový svérázný katalog tvůrců, zvlášť když to nečtete naráz, ale vyzobáváte jednotlivé kapitolky.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Ecthelion »

Log 1=0 píše: 22. 10. 2020, 14:09 Incal - 60%
Z tohohle mám podobný pocit jako z Vesmírné Odyssei. Tvůrci, kterým nelze upřít genialitu, vytvořili dílo, nad kterým komunita znalců pěje ódy, které m své hloubky, které... jsem já, sprostý hloupý konzument, vůbec nedokázal pobrat, nedávaly mi moc smysl a přicházely z ničeho nic. Když to někdo přečte, a vyvalí se na něj mílové hloubky, nad kterými bude dlouho rozjímat, tak ať tomu klidně napálí 110% a pomyslí si, že jsem idiot. Já dávám, co dávám.
Incal je můj oblíbenec a klidně mu napálím těch 100% $D .
Ale hlavně kvůli Moebiově kresbě. A hlavně kvůli první půlce.
S tou okázalou filozofií i hloubkama ale souhlasím naplno. IMHO se to dost přeceňuje a chvilkama je to i otravné.
Ale pro mě jsou tam tyhle věci kvůli švihlému worldbuildingu, aby měl Moebius pořád něco nového co kreslit. Každá nová úroveň bytí tam je pro mě jen podklad, aby mohla přijít další exploze Moebiových švihlostí. Někde je to opravdu zbytečně text heavy, ale pro mě to halt vynahrazuje ta svěžest a lehkost Moebiovy kresby.

Třeba kvůli tomuhle moc nemám rád jinak opěvované Jodorowskéko Metabarony. Spousta okázalých hloubek, ale už to nemá tu Incalovskou lehkost.

Ale ono je to celkem formule, jak tahle banda ty komiksy psala. Nedávno jsem četl The Fourth Power od Gimenéze (Asi nejčastější kreslířský kumpán Jodorowského), který si psal sám, ale víceméně to jelo podle té samé šablony-
Jako bylo to dobré, ale už to člověk četl dvacetkrát.

Jo a další věc je, že mám pořád trochu problém zpětně pochopit kontext ve kterém Incal vycházel. Ono jsou to až 80té roky. Po Vetřelcích, po Hvězdných válkách, ale i po Arzachovi a Dlouhém zítřku. Takže až tak něco nového to nebylo. Ale vyvrcholení a etalon to nejspíš bylo.

Takže těch 60% chápu, ale rozhodně bych se pod to nepodepsal. O-)
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Sosacek »

Log 1=0 píše: 26. 10. 2020, 22:15
Sosacek píše: 26. 10. 2020, 21:24 Nevim, cele to nekdo na nejakem foru pekne rozepsal a ja to pisu z pameti, mozna to uplne 100 % nesedi.
Možná jsme OT, ale nedává mi smysl, že Liga spravedlnosti je na jiném stupni než Avengers.
Jo?

Ja bych cekal, ze Avengers jsou vic pri zemi. Jako Hulk je hustej a Thor taky, ale neprijde mi, ze je tam nekdo na urovni Supermana (a jeho mladsi sestry) a Martian Manhuntera (a jeho mladsi sestry) a Wonder Woman (a jeji mladsi sestry) a ... proc maji vsichni mladsi sestru?

Ale mozna je to muj problem, protoze pod Avengers si predstavim Kapitana Ameriku a Black Widow a Hawkeye, zatim co JL si predstavim Supermana a J'onna a kdybych to mel obracene a by default si predstavil Thora a Batmana tak to bude jinak.

Jeste mi v hlave strasi, ze "epicnost" souvisi se stylizaci a treba Darkseid mi prisel vyrazne vic cool (a taky o 372 % vis cheesy, teda) nez Thanos.

Cele to taky muze byt tim ze Avengers znam z MCU (az na Hawkeye comix kterej je nejlepsi) a JL z JL/JLU 8)
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Sosacek píše: 26. 10. 2020, 22:38 Ja bych cekal, ze Avengers jsou vic pri zemi.
Já jsem od nich četl jen Poslední návštěvu, popravdě. V té se mlátí s partou Nebešťanů (vesmírných bytostí nesmírné moci, z nichž JEDEN dokázal kdysi dávno determinovat vývoj života na Zemi na miliardy let... nebo tak něco, pořádně jsem to nepochopil).
Tohle mi nepřijde "při zemi" ani měřítky superhrdinského žánru.
Sosacek píše: 26. 10. 2020, 22:38 nekdo na urovni Supermana
Záleží na verzi, ale Hulk je, minimálně silou. Potom možná Captain Marvel?
Sosacek píše: 26. 10. 2020, 22:38 (a jeho mladsi sestry)
Sestřenice!
Sosacek píše: 26. 10. 2020, 22:38 Martian Manhuntera
Marťani jsou OP, ale mají hrozně lame slabiny, v jednom komiksu si Batman podal šest bílých marťanů naráz.
Sosacek píše: 26. 10. 2020, 22:38 (a jeho mladsi sestry)
Ti dva jsou akorát ze stejné planety, nic víc.
Sosacek píše: 26. 10. 2020, 22:38Wonder Woman
Thor?
Sosacek píše: 26. 10. 2020, 22:38 (a jeji mladsi sestry)
No, ne že by alespoň chvíli v Lize nebyly, ale spíše se motaly kolem Mladých Titánů, nebo vůbec šly sólově.
Sosacek píše: 26. 10. 2020, 22:38 Ale mozna je to muj problem, protoze pod Avengers si predstavim Kapitana Ameriku a Black Widow a Hawkeye, zatim co JL si predstavim Supermana a J'onna a kdybych to mel obracene a by default si predstavil Thora a Batmana tak to bude jinak.
V Lize spravedlnosti byli jednu dobu Green Arrow a Black Canary, Aquaman bude tak +-Kapitánova úroveň. Pokud ho teda autor nenechá ovládat suchozemské tvory nebo přivolávat kaiju (i takoví lidi se najdou, ale většinou to neumí), ale to už je o tom, že když vymyslíš dobrý plán, můžeš porazit i papírově silnější postavu.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Sosacek »

Oukej.

Ja vim ze M'gen neni jeho sestra, ale tou dobou uz jsem byl pro ten joke rozhodnuty a taky jsem si jisty ze to o ni nekomu aspon jednou tvrdil $D

Captain Marvel je ale dobry priklad.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 3 hosti