Covid-19

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Faskal »

Pokud se dělá transfúze celé krve, je extrémně důležité, aby hostitel nezaútočil na dodané krvinky, ty by koagulovaly a udělaly masivní problém. Při transfúzi jenom plasmy to může také dělat problém, protože se nepřenáší jenom protilátky proti Covid-19, ale také případné protilátky proti hostitelským krvinkám, což by mohlo pacienta s Covid-19 dorazit; hlídala si to odkazovaná Čínská studie, asi chtěli mít sichr. Jo, a byla to klinická studie, také jistě nechtěli šum z další proměnné; klinické studie budou sloužit k vypracování přesného režimu použití.

Nic, co jsem v literatuře zaznamenal, nenaznačovalo, že by SARS-CoV-2 byl umělý či upravovaný. Zdá se být úplně normálním virem.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun »

Aha, takže pokud dělám z plasmy "sérum" tak jí nmohu vyčistit tak důkladně jakol obvykle a tudíž je třeba dodržet krevní skupinu, ok. Díky.

No, já právě zaznamenal už víc článků, kde to někteří renomovaní biologové* připouštějí, tak mne zajímalo jeslti tohle (vč. dvou velmi odlišných forem nemoci...) tomu může nasvědčovat nebo nikoliv...


*např. zde: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_tho
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Faskal »

Do protokolu: sérum je plasma bez srážlivých komponent, plasma je to, co se v prvním kroku odebere. U transfúzí ve článku se mluví o séru, ale historicky se používalo jak sérum, tak plasma. V původním textu, který jsem po sobě četl, to mám správně, v minulém příspěvku asi mělo být sérum. (Edit: a ve článku z Olomouce mluví o plasmě. Dobrovolníci správně nabízí plasmu, ale i dále se o zpracovaném vzorku mluví jako o plasmě, což může a nemusí být správně podle použitého postupu.)

Osobně si myslím, že bude vhodné tu ABO skupinu hlídat. Těžké případy Covid-19 bojují s cytokinovou bouří, která je vyvolána nadměrnou smrtí napadených buněk, imho bude lepší nepřidávat zabíjením hostitelských červených krvinek. Ale nechme to na doktorech 8)

O úsecích z HIV v SARS-CoV-2 jsem také zaslechl v začátcích epidemie, podobnost úseků mezi HIV a SARS-CoV-2 ale nebyla statisticky signifikantní.
Z odkázaného článku:
" Dodal, že analýzu stejného typu se už pokusila zveřejnit také skupina indických vědců, která ji však byla nucena po připomínkách od výzkumné komunity stáhnout...
Jiný francouzský virolog však Montagnierovo tvrzení zpochybňuje. „Jsou to jen velmi malé částice, které se nachází i v jiných virech stejné rodiny,“ říká Étienn Simon-Lorièr k přítomnosti částí viru HIV."
Při porovnávání sekvencí najdeš určitou podobnost všeho se vším. Dokud to ale není statisticky signifikantní, tak to nic neznamená a při peer review ti to právem omlátí o hlavu..
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Alnag »

Mezitím jinde...

Chlapec s koronavirem nenakazil 170 lidí - titulek hodný zamyšlení už pro tu formulaci. Článek spekuluje o tom, že děti s mírnými symptomy možná šíří virus daleko méně než dospělí.

Globální hlad může být dalším z dopadů pandemie - v akutním ohrožení do konce roku je 265 milionů lidí, dvojnásobek oproti loňsku.
Some of the poorest nations “may face an excruciating trade-off between saving lives or livelihoods or, in a worst-case scenario, saving people from the coronavirus to have them die from hunger”, the report warned.
Collateral. Bez komentáře.

WHO upozorňuje, že protilátky má aktuálně má protilátky jen 2-3% světové populace. Nicméně pre-print studie Stanfordské univerzity ukazuje, že 50-85x více lidí mělo nebo má Covid-19, než kolik ukazují oficiální čísla. Čímž se ale dostaneme jen na ty 2-3% populace (lokálně někde o něco víc).

Singapur zažívá druhou vlnu koronaviru s masivním nárůstem nových případů. A to dříve platil za vzorňáka.

Zajímavá úvaha o tom, proč to ve Švédsku může fungovat (i když v jiných státech by to možná fungovalo hůř).
Citizens were instructed to use their judgment, and to take individual responsibility within a framework that rested on mutual trust, rather than top-down control. We were both convinced that the “Swedish model” could not be exported to countries such as Spain or Turkey, where levels of social and institutional trust are much lower.
Vysvětluje to také, proč a jak může striktní lockdown situaci zhoršit.
For Sweden, a total lockdown was unsustainable in the long term. If schools and pre-schools were closed, for instance, parents would have to leave work to home-school. This would potentially make matters worse by removing workers in critical sectors such as healthcare, or exposing grandparents to the disease, not to mention depriving children of crucial time in school.
Hezký je pak i závěr. O tom, jaký budoucí stát a občasný vztah s ním může ten který přístup budovat.

EDIT: A ještě k tématu výše (na Argumentu):
Odborníci se domnívají, že virus má původ u netopýrů, na lidi se přenesl prostřednictvím dalšího nositele, snad luskouna. Čínská studie publikovaná v lednu v časopise Lancet však odhalila, že první koronavirový pacient ve Wu-chanu neměl žádné spojení s trhem se zvířaty, podobně jako dalších 13 z prvních 41 potvrzených případů.

Odbornice na biologickou bezpečnost Filippa Lentzos je toho názoru, že chybí důkazy, že se virus dostal omylem z laboratoře ven, ale chybí i v případě teorie o šíření z wuchanského mokrého trhu. „Pro mě je původ pandemie otevřenou otázkou“, řekla.

Podobného mínění je také další odborník na virová onemocnění David Heymann, který zdůraznil, že pro teorii o přenosu viru COVID-19 z netopýra také neexistují důkazy.

„Existuje celá řada teorií o tom, jak se lidé mohli nakazit, a nemyslím si, že momentálně by některá z nich mohla být doložena“, sdělil Heyman japonským novinám.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun »

Já bych luskouní teorii měl za potvrzenou minimálně příběhově - rok 2020 měl být rokem luskouna...:) Ale článek, kde to zmińovali nemohu najít
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Covid-19

Příspěvek od Sosacek »

“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Alnag »

Sosacek píše: 21. 4. 2020, 12:45 Hm, vypada to, ze za ruznymi "reopen" aktivitami, co chteji zrusit karanteny v zapadmim svete, stoji nepratelske mocnosti:

https://krebsonsecurity.com/2020/04/who ... ain-surge/
https://thehill.com/policy/technology/3 ... n-facebook
https://www.wsj.com/articles/russian-ba ... 1509355801
https://money.cnn.com/2018/01/26/media/ ... index.html
Poslední tři odkazy jsou na články z roku 2017 resp. 2018 (ten poslední). Takže mi jaksi uniká vztah s Covid-19 (povšimněte si čísla v názvu nemoci). Jediný jakžtakž relevantní je ten první. V USA ovšem nepřekvapí nic.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od OnGe »

2020... to byl dobrý rok na luskouny
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Covid-19

Příspěvek od Argonantus »

https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... e-40321244

Číňanka tvrdí, že covid má už řadu mutací

a tady se situace dále hrotí https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... e-40321076
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Faskal »

Mutací u SARS-CoV-2 existuje spousta, většina je tzv. tichá a nic nedělá, velká část je synonymní, což znamená, že ve výsledku nic nedělá, spousta je ve variabilních oblastech proteinu, kde nevadí. Pomáhají nám nicméně trasovat jednotlivé subpopulace viru.

Tahle studie je první, která přiřadila konkrétní mutace nějakému efektu (zde rozdíl v rychlosti množení na kontrolních buňkách). Jo, a taky asi jako první našla kvazidruhy u jednoho člověka, tedy více různých "kmenů" zároveň, dělali ale opravdu důkladné sekvenování, tady palec nahoru. Jestli to je validní, bude na peer review, preprinty jsou vždycky s otazníkem.
... ty pomalu se množící varianty mají menší už start, ještě před tím než se začnou replikovat, po jednom dni mají oproti rychle rostoucím virům 270násobný rozdíl, ale statisticky signifikantní je to až po dvou dnech. V abstraktu mají vypíchnutý největší efekt, i když není statisticky významný. :think:

Každopádně jsem klidný, u nikoho nepozorovali více mutací zároveň ve spike proteinu. To by bylo strašidelné.

https://www.medrxiv.org/content/10.1101 ... 1.full.pdf

Edit: Jo, a tu pasáž s patogenitou jsem přeskočil, to nemůžou dělat na buňkách Vero.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Covid-19

Příspěvek od MarkyParky »

Ke vztahu sluníčka a viru - jako korelace není kauzalita, ale mám pocit, že ten slunečný víkend před velikonocemi s lidmi v parcích nám moc neprospěl.
Zpětné odhady k 2020-04-11
Zpětné odhady k 2020-04-11
Výsledek tlačenic v hobbymarketech se dozvíme zítra.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od OnGe »

Z toho dnešního škytnutí bych nic nevyvozoval, zítra můžeme mít zase pokles, nebo dvakrát takový nárůst. Jestli je to změna trendu poznáme až za pár dní. A i to je potřeba brát s rezervou, protože jak jsme se vrátili k menším číslům, tak to bude zubatý jak hladová zeď.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
LZJ
Příspěvky: 629
Registrován: 25. 8. 2004, 14:34
Bydliště: Doksy
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od LZJ »

Naoki píše: 18. 4. 2020, 14:22 Graf postnutý o tom městečku v Itálii mě dovádí k myšlence, že bude vždy lepší hlídat počet úrmtí a porovnávat vůči předešlým rokům. Kde ale přijít k aktuálním číslům? Rychlé googlení nic nenašlo
Nestíhám číst celou debatu, ale kdyby na to nenarazil nikdo dřív, tak statistiky jsou tady: https://www.euromomo.eu/outputs/zscore_ ... total.html

Teda aspoň jediné použitelné po týdnech. Hlavně v jižních státech jsou hodně vidět chřipkové epidemie 2017 a 2018. A že Covid je někde už překonává.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Alnag »

Něco podobného teď aktuální řeší v UK, kde mají o 8.000 víc mrtvých za týden, než to, co je obvyklé v tomto období roku (průměr za posledních 5 let).
He said the ONS figures that were published showed around 8,000 “excess deaths” in the week ending 10 April. That meant deaths above the five-year average. Of those, only 80% were directly related to coronavirus, he said.
He said the ONS was carrying out a research project to establish what was responsible for the other 20% of excess deaths. They might be related to coronavirus, he said, or they might be related to people not going to hospital. He said fully establishing the reasons for these excess deaths might take months or even years.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Covid-19

Příspěvek od MarkyParky »

OnGe píše: 21. 4. 2020, 16:47 Z toho dnešního škytnutí bych nic nevyvozoval, zítra můžeme mít zase pokles, nebo dvakrát takový nárůst. Jestli je to změna trendu poznáme až za pár dní. A i to je potřeba brát s rezervou, protože jak jsme se vrátili k menším číslům, tak to bude zubatý jak hladová zeď.
Proto jsem do obrázku dával graf s čtyřdenním trendem a ne číslo dnešního škytnutí.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů