IT Poradna

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: IT Poradna

Příspěvek od Ecthelion »

Dnseka ráno jsem zapnul počítač a nepodařilo se nastartovat Windows 10. Zůstal viset v nekonečné načítací sekvenci.
Vypojil jsem všechny USB periferie, kromě myši a klávesnice, ale nepomohlo to.
Uspěšně jsem obnovil asi 10 dní starý bod obnovy, ale nepomohlo to.
Odinstalovat poslední aktualizace nezvládne.
Safemode nenabootuje.
Takový ten poradce potíží jen vypíše, že se nepodařilo systém opravit.
Tím byla hodinka pokusů pryč a musel jsem do práce.

Přemýšlím nad tím jestli odešel software, nebo co se mohlo hardwarově po..., ale nic mě nenapadá. Normálně bych myslel na disk, ale ten systémový je celkem nové SSD. Jinak je ale ten komp je už celkem vykopávka a odejít tam mohlo cokoliv a přijde mi divné, že by Windows umřely takhle jen samy od sebe....

Je mi jasné, že mi na dálku nebudete moct umět poradit a více méně vím, co jsou další kroky. Nejdřív zkusím revertnout do systémového nastavení (což selže) a dělám instalační médium zkusím to reinstalovat a uvidím dál.
Spíš to píšu kvůli utřídění myšlenek a jestli vás něco nenapadá. Hlavně co se týče toho, jestli si myslíte, že odešlo něco HW.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: IT Poradna

Příspěvek od York »

Ecthelion: Na starym harddisku bych určitě pustil kontrolu disku, tím zjistíš, jestli je problém s diskem. Nevím, jestli to má smysl u SSDčka, ale nejspíš jo.

Taky není od věci preventivně vyndat všechny komponenty a zase je dát zpátky - špatně zasunutá karta nebo kabel k disku umí dělat nepěkný věci.

edit: Pokud máš možnost, zkusil bych ten disk zapojit do jinýho (funkčního) počítače, jestli ho uvidí. A pokud jo, zkopírovat si z něj důležitý data, než budeš experimentovat dál. Pokud teda windozy nebudou dělat problém s právama.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: IT Poradna

Příspěvek od Ecthelion »

York píše: 17. 8. 2020, 10:26 Ecthelion: Na starym harddisku bych určitě pustil kontrolu disku, tím zjistíš, jestli je problém s diskem. Nevím, jestli to má smysl u SSDčka, ale nejspíš jo.

Taky není od věci preventivně vyndat všechny komponenty a zase je dát zpátky - špatně zasunutá karta nebo kabel k disku umí dělat nepěkný věci.

edit: Pokud máš možnost, zkusil bych ten disk zapojit do jinýho (funkčního) počítače, jestli ho uvidí. A pokud jo, zkopírovat si z něj důležitý data, než budeš experimentovat dál. Pokud teda windozy nebudou dělat problém s právama.
Yorku, díky moc za tipy.
Pokud jde jenom o systémový disk, tak tam naštěstí žádná důležitá data nemám. Záloha toho nejdůležitějšího by měla být +/- na dropboxu, ale i tak doufám, že ty ostatní disky jsou OK.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: IT Poradna

Příspěvek od Selhan »

Jestli se to zaseklo v načítání windows, tak to bude spíš problém systému než hardwaru. Nejjednodušší způsob, jak to ověřit, je udělat si liveUSB nějakého linuxu (Ubuntu je asi nejsnazší) a zkusit, jestli to najede z toho. Jestli jo, tak... No, upřímně, prostě reinstaluj windowsy. Stejně to u toho nejspíš skončí.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: IT Poradna

Příspěvek od Faskal »

Nu, já jsem měl asi rok zpátky fenotypově stejný problém, ukázalo se, že mi odešel disk s daty. Systém byl na SSD, ale nějak hloupě jsem si to provázal se rzí a systém nejdřív bootoval hrozně pomalu a později vůbec. Krátkodobě to řešila kontrola&oprava disku, dlouhodobě koupě nového disku.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: IT Poradna

Příspěvek od Ecthelion »

Selhan píše: 17. 8. 2020, 19:19 Jestli se to zaseklo v načítání windows, tak to bude spíš problém systému než hardwaru. Nejjednodušší způsob, jak to ověřit, je udělat si liveUSB nějakého linuxu (Ubuntu je asi nejsnazší) a zkusit, jestli to najede z toho. Jestli jo, tak... No, upřímně, prostě reinstaluj windowsy. Stejně to u toho nejspíš skončí.
Díky moc za tip Selhane.
Jo s reinstallem Windows jsem se už smířil. Jen mi bylo divné že v dnešní době Windows 10 prostě odpadnou a nejsou opravit jako by byl rok 1995 ... a měl jsem pravdu. Když jsem zkoušel nainstalovat ten systém na novo ukázalo se že ten první instinkt byl správný. Odešel systémový disk.
Odešel doscela divným způsobem, rozpadl se na podivné tři oddíly, z nichž ani jeden se neadá formátovat, a ani na jeden se nedají instalovat Widle. Jsem ale celkem přesvědčen, že je úplně tuhej. Co je na prd, že je mrtvej asi jen po roce provozu. A je to už asi jeden z řady tří disků o mi v sestavě umřeli...
Dobrá zpráva je, že jsem měl starý disk se starou verzí systému, kterou jsem zapojil a +/- funguje.
Faskal píše: 17. 8. 2020, 19:27 Nu, já jsem měl asi rok zpátky fenotypově stejný problém, ukázalo se, že mi odešel disk s daty. Systém byl na SSD, ale nějak hloupě jsem si to provázal se rzí a systém nejdřív bootoval hrozně pomalu a později vůbec. Krátkodobě to řešila kontrola&oprava disku, dlouhodobě koupě nového disku.
Jo vypadá to že je to přesně ten případ. Aspoň teď můžu pracovat a můžu vymyslet jak to chci řešit...
Ach jo...

Díky moc všem, že jste si našli čas a napsali.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: IT Poradna

Příspěvek od OnGe »

V tom případě bych spolu s diskem zkusil vyměnit zdroj, protože je možné, že nedává napětí tak jak má a kurví ti disky.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: IT Poradna

Příspěvek od Vallun »

Nejde ten disk ještě reklamovat??

OnGe - nebylo by lepší to spíš nechat proměřit? Resp. je otázka jak je ten díl starý...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: IT Poradna

Příspěvek od OnGe »

Ještě mě napadlo, jestli nemůže být problém s umístěním disku. Tj. jestli třeba neleží na plechu, nedotáká se ho ze spodu něco vodivého a taky by stálo za to změřit teplotu. Na to doporučuji: https://openhardwaremonitor.org/
Vallun píše: 17. 8. 2020, 23:14 OnGe - nebylo by lepší to spíš nechat proměřit? Resp. je otázka jak je ten díl starý...
To by chtělo měřit pod zátěží, což není úplně triviální a nevím, jestli se to normálně dělá. Skoro bych se bál, že takové měření může být dražší než nový zdroj.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: IT Poradna

Příspěvek od Fritzs »

Bych si chtěl výhledově koupit PC. Dá se ještě vfůbec koupit HDD? Nerad bych přišel o data a pak to doloval ze záloh. SSD je rychlejší a lepší, ale co mi brání mít HDD na zálohy a SSD na zbytek.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: IT Poradna

Příspěvek od York »

Fritzs píše: 18. 8. 2020, 12:02co mi brání mít HDD na zálohy a SSD na zbytek.
Nic.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: IT Poradna

Příspěvek od Ecthelion »

OnGe píše: 18. 8. 2020, 09:28 Ještě mě napadlo, jestli nemůže být problém s umístěním disku. Tj. jestli třeba neleží na plechu, nedotáká se ho ze spodu něco vodivého a taky by stálo za to změřit teplotu. Na to doporučuji: https://openhardwaremonitor.org/
Hmmmm, že jsem ten disk ve skutečnosti upekl je docela zajímavá teorie... Ale vždycky jsem myslel, že ssd nejsou tak háklivé na přehřívání, nebo ano?
Na jednu stranu mám ty disky správně umístěné na těch konverzních platformách a mají kolem sebe dost vzduchu.
Na druhou stranu v těch místech není aktivní fén, venku je dost hicm v poslední době jel ten kompl dost dlouho v kuse a mám dost problémy s přehříváním procesoru.

OnGe píše: 17. 8. 2020, 22:27 V tom případě bych spolu s diskem zkusil vyměnit zdroj, protože je možné, že nedává napětí tak jak má a kurví ti disky.
Jo, ale obávám se thle už míří někam k novému počítači. Než přemontuju zdroj na tom stávajícím stroji, tak radši postavím něco nového. Ale moc se mi do toho ještě nechce.
Fritzs píše: 18. 8. 2020, 12:02 Bych si chtěl výhledově koupit PC. Dá se ještě vfůbec koupit HDD? Nerad bych přišel o data a pak to doloval ze záloh. SSD je rychlejší a lepší, ale co mi brání mít HDD na zálohy a SSD na zbytek.
HDD na zálohy má tu výhodu, že neumírá znenadání, ale dá ti jakž takž avízo dopředu (obvkle). A když umře tak je i šance ta data vydoovat. Ale oproti SSD je to fakt pomalé, chceš to na zálohy, nechceš z toho pracovat, protože to je o nervy.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: IT Poradna

Příspěvek od Fritzs »

Mě to HDD až tak strašně pomalé nepřipadá, ale jde asi o to, co za software používáš.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: IT Poradna

Příspěvek od OnGe »

Ecthelion píše: 18. 8. 2020, 15:17 Hmmmm, že jsem ten disk ve skutečnosti upekl je docela zajímavá teorie... Ale vždycky jsem myslel, že ssd nejsou tak háklivé na přehřívání, nebo ano? Na jednu stranu mám ty disky správně umístěné na těch konverzních platformách a mají kolem sebe dost vzduchu.
Na druhou stranu v těch místech není aktivní fén, venku je dost hicm v poslední době jel ten kompl dost dlouho v kuse a mám dost problémy s přehříváním procesoru.
SSD sám o sobě moc nehřeje, ale jestli ti to ty věci kolem vytopí na 70 stupňů, tak bych se toho docela bál. Pusť si ten monitor, co jsem linkoval, a budeš vědět.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: IT Poradna

Příspěvek od York »

Quentin píše: 26. 8. 2020, 22:40jen testuju tablet
Jakej a jak šeš s ním spokojenej?
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů