Úřední poradna

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Úřední poradna

Příspěvek od Selhan »

Nevím, kam jinam to naspat, ale chci se poprosit, zda byste mi náhodou někdo nedokázali poradit jak se dá ze zahraničí vyřídit plná moc. Tedy, pan Novák je v UK, potřebuje dát panu Černému plnou moc, aby za něj mohl na úřadě vyřídit nějaký úkon, a do Česka kvůli tomu nepojede. Má to řešení?
Je mi to blbé, ale fakt se mi nedaří zadat do googlu dotaz tak, abych se nějak dopátral odpovědi.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Úřední poradna

Příspěvek od Vallun »

Nejjednodušší je samozřejmě udělit plnou moc písemně a poslat to poštou... (nějaký vzor někde kdyžtak najdu, případně i po dohodě upravím)

Na většinu věcí by to mělo stačit, problém jue,že úřady občas vyžadují ověření podpisu, i když na to de iure nemají právo... i to ale lze řešit více cestami...

kolik peněz do toho lze dát?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Úřední poradna

Příspěvek od Cor »

Úředně potvrdit v UK, zaslat poštou do ČR, nechat přeložit a předkládat s originálem. Asi.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Úřední poradna

Příspěvek od Vallun »

V UK Ti mohou potvrdit podpis i na listině v českém jazyce, bude pak otázkou, zda úřad uzná anglickou doložku rovnou, nebo bude vyžadovat apostilu na Ministerstvu spravedlnosti...respektive tedy na příslušném britském úřadě...

https://www.justice.cz/web/msp/overovan ... do-ciziny1

EDIT: tohle by mohlo pomoci:

https://www.apostila.cz/apostila-velka-britanie/
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Úřední poradna

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 16:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Úřední poradna

Příspěvek od Vallun »

Aegnor píše: 19. 3. 2021, 18:34Datová schránka by k tomuhle nějak využít nešla?
To je dobrý nápad...ale zřídit datovku není úplně sranda - respektiv eje to jednání, na které taky potřebuješ ověřit totožnost.

https://www.datoveschranky.info/chci-da ... /na-zadost
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Úřední poradna

Příspěvek od Selhan »

Vallun píše: 19. 3. 2021, 17:58 Na většinu věcí by to mělo stačit, problém jue,že úřady občas vyžadují ověření podpisu, i když na to de iure nemají právo...
Vážně? :o
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Úřední poradna

Příspěvek od Vallun »

Ano, 90 % úředníků bude chtít plnou moc s ověřeným podpisem, přičemž právní řád to požaduje zhruba ve 20 % případů...ale nevyplatí se se s nimi hádat, jiné cesty jsou rychlejší (už proto, že je nadřízení/odvolací orgán podrží) ...

Určitá možnost je, že by Ti jí ověřil advokát, má určité možnosti navíc (tedy přesněji - ty možnosti má i úřad, ale nebude ochoten a dost možná ani schopen je využít), ale dá to dost práce, takže to stojí peníze... V zásadě by totiž mělo být možné podepsat v Anglii plnou moc připravenou advokátem, tu azslat do ČR a přes videohovor provést ověření/prohlášení podpisu za vlastní. Pomůže, pokud by Tě adovkát osobně znal...(ulehčí to voěření totožnosti).
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16382
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Úřední poradna

Příspěvek od MarkyParky »

Vallun: WTF? Mohl bys mi vysvětlit, jak by ten úředník jako mohl dokázat tu ověřenou plnou moc chtít? Jakým úkonem? A co jako udělá, když mu přinesu neověřenou, která stačí?

EDIT: Já jsem se třeba už mockrát setkal s tím, že se mi úředník omlouval, že po mě chce nějaké totálně zbytečné lejstro nebo že mám já dodat něco, co si on sám může vytáhnout z nějakého systému, a omluvu doplňoval tím, že to chce nějaký zákon nebo vyhláška.

Ale v životě jsem se u úředníků nesetkal s opačným postupem - že by chtěl něco, co byrokracie nevyžaduje. Tuhle zkušenost mám spíš se soukromníky, kteří mají tendenci se jistit proti kdoví čemu.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Úřední poradna

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

To je podle všeho zkušenost velkých měst, kde je úřední aparát většinou přetížený a musí nějak optimalisovat. V menších obcích takový tlak není a navíc tam bývá problém s přijímáním nových postupů. Úřady si pak vyvíjejí nějaké lokální zvyklosti a jejich metodika se v různých místech může lišit. Což je debilní.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Úřední poradna

Příspěvek od Vallun »

MarkyParky píše: 20. 3. 2021, 07:52Vallun: WTF? Mohl bys mi vysvětlit, jak by ten úředník jako mohl dokázat tu ověřenou plnou moc chtít? Jakým úkonem? A co jako udělá, když mu přinesu neověřenou, která stačí?
To je jendoduché - platí obecné "přesvědčení", že plná moc musí mít ověřený podpis. A odmítnout něco kvůli absenci řádné plné moci je jednodušší, než to vyřizovat věcně. Navíc v nahodilé pětině případů mají i pravdu...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
aradraug
Příspěvky: 48
Registrován: 9. 4. 2008, 20:01

Re: Úřední poradna

Příspěvek od aradraug »

Vallun píše: 19. 3. 2021, 18:42
Aegnor píše: 19. 3. 2021, 18:34Datová schránka by k tomuhle nějak využít nešla?
To je dobrý nápad...ale zřídit datovku není úplně sranda - respektiv eje to jednání, na které taky potřebuješ ověřit totožnost.

https://www.datoveschranky.info/chci-da ... /na-zadost
Datovka by měla jít vyřídit i na zastupitelském úřadě - v civilizovaných zemích by snad měl fungovat i jako CzechPoint. Ale datovka se tuším považuje jen za podepsanou, není to ekvivalent úředně ověřeného podpisu.
Hups...
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Úřední poradna

Příspěvek od Vallun »

aradraug - nevím, zda v Londýně teď může fungovat jako czechpoint...v Unii by určitě mohl...

Datovka Ti stačí - komunikuješ jejím prostřednictvím Ty osobně, takže ověřený podpis nikdo neřeší :)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16382
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Úřední poradna

Příspěvek od MarkyParky »

Vallun: Nějak mi uniklo, že se bavíme o plných mocích a myslel jsem si, že debatujeme podpisy obecně.

Beru zpět.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Úřední poradna

Příspěvek od Vallun »

MarkyParky - :)

Obecně podpisy - tam je situace asi o trochu lepší, porotože většinou formulář obsahuje informaci o tom, jaký podpis tam má být...

Hledání nejjednodušší cesty je ale úřednictvu vlasntí na všech úrovních.

Vem si třeba rozhodnutí ministra jakožto vrhcolnéhos právního orgánu, v přezkumném řízení - fakticky je drtivá většina obsahem řízení řádným přezkumem, ale rozhodnutí je vydáváno ve formě zkráceného přezkumu, protože je to o několik papírůl jednodušší (a vzhledem k vytížení minsitrů je problém stihnout i ten jeden podpis...).
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů