Úroveň diskuzí v rozličném pokecu

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Depresárium

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Outvictus píše: 29. 10. 2020, 00:421) Velice rychle se jde k osobním útokům za rámec diskuse.
To dělá Sosáček a myslím Onge, nic co by se nedalo vyfiltrovat, ne?
Outvictus píše: 29. 10. 2020, 00:422) Diskusí je tu už málo, obvykle něco jednou za čas vytryskne a zase umře.
Jsme starý a máme závazky.
Outvictus píše: 29. 10. 2020, 00:42Zní to možná divně, ale takový diskusní prostor, jaký tu v rozličném býval, nevím jestli někde najdu. Sociální média jsou na to z hlediska trollů a no-name jelit ještě horší než tady.
...
...
Jo tam jsou hned dvě věci. Jednak tady ten náš formát je dost out, a sociální média už diskusní fóra dávno převálcovala, takže holt i lidé co by měli jinak potenciál, se ztratí někde v žumpě facebooku a podobných. A ti čistě prahnící po informacích mají hromadu edutainmentu na dosah ruky.

Druhá jsou ty bubliny. Tomu se celou dobu snažím vyhnout tím, že jak tonoucí lapu po logických argumentech a konzistenci informací, abych je mohl nějak zanalyzovat, ukázat na nesrovnalosti. Snažím se výhybat nějaký apriorním pozicím, takže mě lze snadno najít na různých barikádách.
Já sem chodím v podstatě z podobných důvodů - baví mě diskutovat o věcech a mám pocit, že mi to nějakým způsobem tříbí názory i argumentaci. Bublina tu samozřejmě jest, ale pořád i v rámci této existuje velká různost názorů na různá témata. Jestli mě něco frustruje, tak je to naopak prostor mimo forum, kde se podobná témata často taky otvírají a lidi přicházejí s názory a logikou jak z páté třídy základní školy (zase je fajn, když se za mnou někteří lidi naučí chodit, protože považují za podnětné, co si o tématu myslím specificky já 8-) ).
Naopak mi přijde fajn mít tu i takové destruktivní elementy jako Sosáčka, protože to člověka trochu vrací do reality a musí na ně být nějak připraven.

A připadá mi, že se ti tu vlastně furt docela líbí, a pokud budeš v té diskusi pokračovat, nakonec se sem vmanévruješ zpátky.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Argonantus
.
Příspěvky: 18084
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Depresárium

Příspěvek od Argonantus »

Já teda zareaguju na toho Karotku, když je to důležité:
Pořád je hospoda U RPG. Takže bych spíš řekl, že to co ty nazýváš hlavním sálem, je spíš takovýto kouření před hospodou, kde se sejdou lidi od různejch stolů a rozličně pokecávají. Případně si dávaj přes hubu.
A někteří ani do tý hospody nejdou a vydržej před pokuřovat ní celej večer.
V zásadě moclikáté retro nekonečného sporu o významu rozličného pokecu. A je notoricky známo, že zastávám názor jiný, než je ten oficiální (zde i na D20, náhodou v dojemné shodě).

On je to úhel pohledu; jak řekl Einstein trefně, nebýt ostatního vesmíru, bylo by těžko rozhodnout, zda Země krouží kolem Slunce nebo obráceně.
Ano, téma je RPG; vlajka na hospodě. To je důvod, proč sem lidi přišli, tedy alespoň většinou. Rozličný je jen to, kdy se sejdou v předsíni a o nic nejde.
Daná perspektiva ale zakrývá pár efektů:

- Rozličný má kdovíproč větší návštěvnost, než jakékoli RPG téma. Dokonce často převyšoval RPG témata jako celek.

- RPG témata jsou dělena do miniaturních sekcí, s výsledkem, že se hosté moc nepotkávají; každý jde ke svému stolečku v uzavřeném boxu a tam má tak dva až tři spoludiskutující. Není výjimka, že sedí u stolu sám a povídá si sám se sebou.

- vymezená témata jsou nesmírně úzká, nebojím se říci, že skurilní. Moc se z nich o lidské povaze nedozvíš. Pokud i v takovém tématu vznikne konflikt (překvapivě často), obvykle není snadné najít jeho příčinu zevnitř toho boxu.
¨
- navzdory vlajce se RPGF změnilo v tvrdě politický výběrový klub, který potírá jiné názory, a to dokonce i uvnitř komunity RPG, jakkoli to vypadá absurdně.

- vzniká bizarní dojem, že RPG je důležitější, než normální život okolo, a z názorů na RPG plynou názory politické. Je to při tom přesně obráceně; pokud chceš porozumět záhadným názorům na RPG, musíš do rozličného.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 29. 10. 2020, 09:23, celkem upraveno 1 x.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Depresárium

Příspěvek od Sosacek »

Ten problem je v tom, ze meritka toho, co je utok se meni mezi lidima, a neni to vzdycky uplne jasne:
ilgir píše: 28. 10. 2020, 21:49 Invicte, ty jsi nebyl nikdy zrovna veselá kopa, ale to co předvádíš v poslední době, to je esence zahořklosti. Jestli máš nějaký problém v osobním životě, bude lepší vyhledat psychologa. Alnag to prý dělá v rámci boji proti covidu zadáčo.
Outvictus píše: 29. 10. 2020, 00:42 napadat ho přes rodinu, známé či životní situaci (vida i tobě se výše podařilo)
EDIT: Argo motas dohromady nazory na lidska temata v RPG (jako treba "zaslouzi si marginalizovane skupiny reprezentaci ... v RPG") a nazory na RPG. Tem lidskym tematum se pak rika politika, z nejakeho duvodu.

Ja, Bifi, Pieta a Log mame na tohle v zasade presne stejny nazor ("ano, zaslouzi") ale v RPG se u jednoho stolu urcite nepotkame.

EDIT2: jak nad tim premyslim tak "urcite" asi jenom s Bifim, Pieta hraje i indicka a ja jsem hral i dnd 8)
Naposledy upravil(a) Sosacek dne 29. 10. 2020, 09:17, celkem upraveno 1 x.
But nobody came.
Argonantus
.
Příspěvky: 18084
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Depresárium

Příspěvek od Argonantus »

To dělá Sosáček a myslím Onge, nic co by se nedalo vyfiltrovat, ne?
Ne, to tu dělá prakticky každý a docela masivně, viz Sosáčkova ukázka.
Vyfiltrovat bys tu musel asi 50% textu, v některých případech všechen.
Stačí projít smyčku s Lynczem, kolik procent je tam věcného obsahu.

Mně to při dlouhých absencích a návratech připadá mnohem nápadnější, jde mi to na nervy a už mne to strhlo k hrubým a úmyslným osobním útokům taky.
Protože, jak správně pravil Sosáček, to se nedá vyhrát; když za tebou pořád běhá partička trolů a mlátí tě po hlavě nějakými osobními útoky, tak obvykle nevydržíš a řekneš něco, co situaci rozhodně nezlepší.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Depresárium

Příspěvek od Sosacek »

Ty utoky hrozne zavisi na vztahu tech lidi.

To co ilgir napsal se da precist jako "haha ty chudaku, ses dusevne nemocnej, co sem vubec pises" nebo jako "ses v pohode, vypadas furt nasrane" a ten rozdil je jenom v tom kdo to pise, komu a jaky je jejich vztah.

Ta zivotni situace ma navic nekdy primy vztah k tomu, co se diskutuje - kdyz reknu Vallunovi "nevyjadruj se k tomu jak to funguje v korporatu" nebo on mi rekne "nevyjadruj se k tomu jak to funguje ve verejnem sektoru" nebo kdyz mi nekdo rekne "ses bohatej typek pracujici v IT co ma praci jistou, jasne ze ti nevadi zavreny hospody", jsou to utoky?
But nobody came.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16248
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Depresárium

Příspěvek od MarkyParky »

Argonantus píše:- vymezená témata jsou nesmírně úzká, nebojím se říci, že skurilní. Moc se z nich o lidské povaze nedozvíš. Pokud i v takovém tématu vznikne konflikt (překvapivě často), obvykle není snadné najít jeho příčinu zevnitř toho boxu.
Shledávám za dobře, že se v tématech o sandboxu, iluzionismu, oldschoolu, v komentářích a recenzích konkrétních her, k debatám o tom, jak je hrát, v Yorkově a Jersonově urputné snaze posouvat dál svoje hýčkané hry, v diskusích o tom, jak autor myslel tu kterou pasáž ApocalypseWorldu nebo v čem je lepší systém zranění v Chuubo oproti HPčkům moc nedozvíš o lidské povaze.

Protože to nejsou vlákna o lidské povaze, ale o RPG. A to je dobře.

Dokonce i ta nedávná crossoverová vlákna, která by se trochu mohla lidské povahy dotknout (placení GMové, sdílení fotek stolů, vlákno o "tlachání" nebo obrázcích v příručkách) se naštěstí točí kolem praktické realizace či problémům co nastávají a nesklouzávají čistě k non-rpg rozborům lidské povahy. Většinou. A to je dobře.


Pokud sem někdo chodí jen kvůli rozličnému pokecu, je to jeho volba, je to otevřená komunita a kdyby tu admini takovou sekci nechtěli, tak ji dávno smažou (jako na D20). Konstatuji ale, že z pohledu "štamgasta" z vnitřku hospody mi přijde vyloženě úsměvné, když občas vyjdu ven před vchod na pár slov a slyším, jak ti, co před vchodem mlátí prázdnou slámu* a dovnitř už dlouhé roky nenakouli, komentují význam toho kterého obsahu jen na základě objemu vyřčených slov. :think:

*Čest několika výjimkám, jako Faskal, jehož vstupy v Biolozích i Covidu jsou úchovatné a vlastně důvodem, proč sem z té hospody vylézám.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Depresárium

Příspěvek od Vitus »

MarkyParky píše: 29. 10. 2020, 10:47
Hezky jsi to napsal, za sebe s tím zcela souhlasím. :clap:
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Depresárium

Příspěvek od Sosacek »

MarkyParky píše: 29. 10. 2020, 10:47 Shledávám za dobře, že se v tématech o sandboxu, iluzionismu, oldschoolu, v komentářích a recenzích konkrétních her, k debatám o tom, jak je hrát, v Yorkově a Jersonově urputné snaze posouvat dál svoje hýčkané hry, v diskusích o tom, jak autor myslel tu kterou pasáž ApocalypseWorldu nebo v čem je lepší systém zranění v Chuubo oproti HPčkům moc nedozvíš o lidské povaze.
Me prijde, ze aspon u pulky veci, ktere jmenujes, se o lidske povaze dozvis hodne.

Treba diskuse o oldschoolu / player skillu / railroadu / iluzionismu jsou nakonec diskuse o tom jak distribuovat kdo rozhoduje o cem a vytvorit nejakou hierarchii odpovednosti a moci. Urputna snaha cpat lidem svoje, je taky vec lidske povahy. A tak.

EDIT: mozna se ty veci dozvis, a ty lidi poznas, tak nejak vic oklikou nez u diskusi o pandemii, klimatickych zmenach nebo dostupnosti bydleni, ale nerikej mi, ze nepoznas co je Sirien zac po jednom prispevku o RPG?
But nobody came.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16248
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Depresárium

Příspěvek od MarkyParky »

Sosacek píše: Treba diskuse o oldschoolu / player skillu / railroadu / iluzionismu jsou nakonec diskuse o tom jak distribuovat kdo rozhoduje o cem
Ano.
Sosacek píše: a vytvorit nejakou hierarchii odpovednosti a moci.
No, s hodně odřenýma ušima.

Rozdělení odpovědnosti asi jo, o tom žádná.
Rozdělení moci? Jakože trochu.

Hierarchii? IMHO většina obsahu těch témat se v poslední době točí kolem toho, že ta tradiční hierarchie s GMem na vrcholu je vlastně jen skořápka a tyhle věci pod ní fungují jinak, než se na první pohled zdá.

ale nerikej mi, ze nepoznas co je Sirien zac po jednom prispevku o RPG?
Poznám to z toho, jak píše, z formy.

Ale kdybych se od ní oprostil, tak z obsahu, který předkládá to nepoznám.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od OnGe »

#braindamage
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Depresárium

Příspěvek od ilgir »

Sirien je fajn kluk, stejně jako Sosáček. Asi jsem splachovací (i když určitě ne tak jako Vallun), ale nepřijde mi to tu tak toxické, jak to někteří líčí. A ve srovnání s "veřejnými" soc. sítěmi už vůbec.

Argo, osobní útok na životní situaci by byl, kdybych věděl, že Invictus dochází k psychologovi a tady bych to na něj vytáhnul, abych ho ponížil. Tohle nedělám, i když už jsem byl párkrát v pokušení.

Že byl Lyncz označen za nácka? (No, kdo nebyl na RPGF označen za nácka, tak se asi nikdy nepotkal se Sosáčkem - to byl vtip.)
Zjednodušeně řečeno ano, a bylo to pečlivě vyargumentováno, proč k tomu došlo (ne za názor, ale protože vytasil provařený náckovský mem), a Lyncz i druhá strana to potom reflektovali ve smířlivém duchu. Tohle bych nedával jako příklad úpadku RPGF.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od Markus »

Jé, vy si tady tak hezky povídáte.

Jedno upřesnění:
Sosacek píše: 28. 10. 2020, 23:43 K tomu patri jeste jedna vec - Markus krutovladce se netaji s vizi "RPG fora kde se povida hlavne o RPG" a pro takovou vizi nemaji lidi co prispivaji jenom do pokecu zadnou hodnotu. Zrejme je nechce aktivne znici (to uz by tu ta sekce nebyla) ale zaroven ho zrejme nebude bolet kdyz se pohadaji a odejdou. Takze jake moderovani?

Pan starosta mozna nevyzene zebraky z namesti, ale rozhodne nebude mit cas resit nejake jejich zabomysi valky.
Tohle není úplně daleko od pravdy. Leč uvedu, že mi Rozličný nevadí a o jeho zničení neusiluju - naopak opakovaně jeho existenci hájím proti různým návrhům na jeho zrušení* –, ale zároveň ho moc neřeším. Sám sem nechodím a z mého pohledu je to dost zvěřinec. Že jsou tu ostré diskuze někdy přes čáru, mě upřímně trápí, ale často nemám sílu to moderovat, protože rozplézt tu síť vzájemných křivd a určit "kdo za co může" je někdy dost těžké. Navíc to stojí pekelně moc času a nikdo mě za to neplatí, že. Tudíž si hlídám nezávadnost diskuzí o RPG - s tou jsem spokojený a jak říká York, mám dojem, že to tu příjmemně ožívá. Do Rozličného chodím spíš na upozornění. Ostatní moderátoři to mají asi dost podobně, respektive zdají se být ještě pasivnější než já.

Rozličný má "svého" moderátora Faskala, ale za toho moc mluvit nemůžu.

Co se snažím říct. Pokud vás trápí úroveň debaty v Rozličném, její případné zlepšení musí záviset dost na síle vaší samoregulace, protože vnější regulace Rozličného je dost obtížná, až nemožná. Za sebe chci říct, že mi poslední dobou schopnost samoregulace přijde celkem dobrá a i vyhrocené debaty (gender), kde mě občas svrbil banovací prst, se většinou uklidnily dřív, než jsem je dočetl, a banovací prst nebyl potřeba.

Pořád tu máme tlačítko na přivolání moderátora, které byste měli využívat. Urážky, jízlivosti a kousavý styl psaní mi dost vadí. Vím, že tu nejsou dost vzácné. Ale fakt nemám sílu ani motivaci to tu proaktivně číst a pečlivě hlídat. Ostatně i na tuhle diskuzi jsem klikl spíš omylem.

O tom, že fórum je médium určené s postupnému úpadku a záhubě, jsem mimochodem taky přesvědčený. Můžeme tu Sisyfovskou kouli ještě chvíli valit, ale nakonec to tu my staří kmeti zavřeme. Poslední zhasne.

*Vtip: Někdo navrhuje zrušení Rozličného, Argonantus navrhuje zrušení RPG.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od Markus »

Pro Invicta mám jeden postřeh:
Na tom něco je. Já jsem bohužel v tomhle strašně naivní, a předpokládám, že autority tohoto typu jsou nestranné a berou to i jako svou povinnost být nestranné, a ideálně jít příkladem. Ecthelion a Markus mě z tohoto už částečně vyléčili, ale je to hluboko.
Hanlonova břitva praví:

„Nehledej zlý úmysl tam, kde je dostatečným vysvětlením hloupost.“

(zbrklost, nedostatečný přehled, nedostatek času atd.)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od Vallun »

ilgir - já nejsem splachovací, spíš racionálně teflonový, navíc mám výhodu, že Sosáčka znám osobně:)
Já se snažím respektovat, že většina lidí je tu výrazně více doleva, než jsem já -až na hrancii toho, co je z hlediska plurality únosné, ale většinou pořád ještě v jejích mezích. Pokud ne (Invictus, místy), tak se proti tomnu ozvu, pokud věc zaznamenám.
Navíc respektuji, že v reálném životě je všechny tři základní přístupy třeba dobře vyvažovat a já prostě sociální cítění nemám, tak Sosiho a Elesharovi výlevy vnímám jakožto své externí sociální svědomí a snažím se nad tím zamyslet a obohatit se tím - což se mimochodem podařilo někdy docela dobře - rozsudek Ústavního soudu o potravinových bankách má podstatnou část argumentace tady odsud, protože já jsem se tu inspiroval při argumentaci proti Valentově ústavní stížnosti a ÚS jí ve velkém zcela převzal:)

Jako ano, asi obecně by chtělo v některých věcech ubrat, sám se snažím toho vyvarovat, ale je to těžké... zejména když tu někteří uplatňují argumentaci typu "Ty se špatně vyjadřuješ, ale když něco pochopíš jinak, než jsem se já chtěl vyjádřit, tak je to strawman".
O tom, že fórum je médium určené s postupnému úpadku a záhubě, jsem mimochodem taky přesvědčený. Můžeme tu Sisyfovskou kouli ještě chvíli valit, ale nakonec to tu my staří kmeti zavřeme. Poslední zhasne.
Nevyjadxřuji se k tehcnické stránce věci, ale z hlediska diskusní formy to je spíš vnímám jako klasickou knihu - ano, ebooky mají řadu výhod, ale pro nás staromilce, kniha je kniha. Takže za existenci fora jsem přes výše uvedené problémy dost rád:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Depresárium

Příspěvek od Faskal »

Faskal čte všechny příspěvky v rozličném, byť někdy se značným zpožděním.
Moderuji povětšinou technické záležitosti, většinou když si o ně někdo řekne (připomínám existenci nahlašovacího tlačítka, které zajišťuje, že to nikdo nepřehlédne).

Vzhledem k tomu, že drtivá většina osazenstva jsou tady stálí uživatelé, nemoderuji interakce mezi nimi. Moderátoři podle mě jednak nejsou od toho, aby vychovávali, jednak si nemyslím, že taková činnost má smysl, nehledě k tomu, že mám vysoký práh tolerance na kvalitu diskuze. Jsme tady jako zájmová komunita a jsme sami sobě vizitkou.

Jistou výjimku mají nováčci, kteří mají na jednu stranu do jisté míry dobu hájení, na druhou stranu to může být potulný troll, tak se k nim přistupuje polarizovaněji. Spamovací anonymy bez varování mažu.

Ještě do protokolu, nemoderuji diskuze, kde jsem aktivní účastník, a Sosáčka; pokud přijde nahlášení na takový příspěvek, tak nahlášení neuzavírám a nechávám jiným moderátorům.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Zamčeno

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], Hike a 4 hosti