Česko/Czechia

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Česko/Czechia

Příspěvek od Sosacek »

Hele proc je v tom linku jednou "Czech Republic" a jednou "Czechia" a maji jiny cisla? $D

Z diskuze o Covid-19
Faskal
But nobody came.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun »

Mne se to zobrazuje jen hodně malé, ale vidím u nás (...*) Unsure... to mne se nelíbí toto.

* Název Czechia nemám rád...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
jjelen
Příspěvky: 2498
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Covid-19

Příspěvek od jjelen »

Vallun píše: 10. 4. 2020, 14:26* Název Czechia nemám rád...
Já bych byl taky pro Bohemii, ale nevim 1. nepletlo-li by se to s brambůrky, fotbalisty nebo něčím takovým 2. co by na to řikali Moravani
(jak já stále říkám, zlaté Rakousko, "Království a země na říšské radě zastoupené" zní dobře a nediskriminuje nikoho :P )
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Covid-19

Příspěvek od York »

jjelen píše: 10. 4. 2020, 16:18 Já bych byl taky pro Bohemii, ale nevim 1. nepletlo-li by se to s brambůrky, fotbalisty nebo něčím takovým 2. co by na to řikali Moravani
Možná by stálo za to používat The Czech Republic, když už tady ten název máme.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Pieta »

York píše: 10. 4. 2020, 16:26Možná by stálo za to používat The Czech Republic, když už tady ten název máme.
Je to stráááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá *nadechne se* ááááááááááááááááááááááááášně dlouhé.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Covid-19

Příspěvek od York »

Pieta píše: 10. 4. 2020, 16:28Je to stráááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá *nadechne se* ááááááááááááááááááááááááášně dlouhé.
Hele ani ne, jenom 493 kilometrů. To je coby hobitem dohodil a zbytek dokopal.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od OnGe »

Vidím, že se zdárně propracováváme ke stále podstatnějším záležitostem.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Covid-19

Příspěvek od York »

OnGe píše: 10. 4. 2020, 16:37 Vidím, že se zdárně propracováváme ke stále podstatnějším záležitostem.
No jo, sorry. Vracím se ke skřetům a goblinům :oops:
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Covid-19

Příspěvek od Log 1=0 »

York píše: 10. 4. 2020, 16:26
jjelen píše: 10. 4. 2020, 16:18 Já bych byl taky pro Bohemii, ale nevim 1. nepletlo-li by se to s brambůrky, fotbalisty nebo něčím takovým 2. co by na to řikali Moravani
Možná by stálo za to používat The Czech Republic, když už tady ten název máme.
Prosím nějaké zkušenější harcovníky o radu, kam přesunout tuto OT diskusi.

Ale my používáme název Česká republika (angl. The Czech Republic). A stejně tak používáme výraz Česko (angl. Czechia). Ony totiž nejsou úplně totožné. První je formálnější a vztahuje se jen k určitému státnímu útvaru, ne k těm ostatním státním útvarům, které na tomtéž území a +-podobnou etnickou základnou (rozdíly v pojetí "národa", a/histričnosti pojmu "národ", a vybíjení a deportace národnostních menšin nechme prosím chvíli stranou, myslím, že je jasné, co tím myslím). Zkráceně, pokud používá někdo "Česká republika" místo "Česko", měl by používat i "Spolková republika Německo" místo "Německo". Třeba mu dojde, jaká je to pitomina a ani nejde o to, že je to dlouhé.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Karotka
Příspěvky: 1110
Registrován: 21. 9. 2011, 21:42
Bydliště: Praha

Re: Česko/Czechia

Příspěvek od Karotka »

Log 1=0 +1 :)

a taky ti pak v Americe (Spojených státech amerických) neříkají (s šibalským úsměvem na tváři) Czech Republican, jako kdysi mně.

Tradiční jasnozřivost depresivních, často popisovaná jako radikální nezúčastněnost ve vztahu k lidským starostem, se projevuje v první řadě nezájmem o problémy, které vskutku nejsou příliš zajímavé.
(M. Houellebecq)
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4815
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Česko/Czechia

Příspěvek od midewiwin »

Já bych byl taky pro Bohemii, ale nevim 1. nepletlo-li by se to s brambůrky, fotbalisty nebo něčím takovým 2. co by na to řikali Moravani...
Bohemia, Böhmen atd. je označení výhradně pro Čechy. Až se Morava odtrhne, nic už návratu k tomuto starému zemskému názvu pro očesaný stát nebude stát v cestě.
Moravani pak možná uplatní návrat k historické hranici a uchvátí část svitavského okresu, hlavně Moravskou Třebovou a Jevíčko. Dnes Pardubický kraj, obzvláštní to paskvil.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Česko/Czechia

Příspěvek od Markus »

Czechia je nebetyčná prasárna, ale jsem rád, že anglická jazyková kultura obecně má tendenci ignorovat názory státních "autorit" a místo toho se řídí zvyklostí, tudíž tu Čechii prakticky nikdo nepoužívá.

EDIT: Moraváci by hlavně měli chtít zpátky čtvrtku Jihočeského kraje a půlku Vysočiny :)
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Česko/Czechia

Příspěvek od Log 1=0 »

Markus píše: 10. 4. 2020, 18:48 Czechia je nebetyčná prasárna,
To o "Česko" v devadesátkách říkali taky.
ale jsem rád, že anglická jazyková kultura obecně má tendenci ignorovat názory státních "autorit" a místo toho se řídí zvyklostí, tudíž tu Čechii prakticky nikdo nepoužívá.
Czechia se používala už před sto lety.
A ano, dostat do většího užívání termín pro něco, co 90% vůbec nezná bude chvíli trvat. Ale už jen protože je to kratší tak to vidím velmi nadějně.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Česko/Czechia

Příspěvek od Markus »

Že se "používala" před sto lety, to nerozporuju. Tohle ale není otázka, jestli, ale kolik. Co se používá v jaké míře, co je častější. A Czechia v angličtině se fakt "nepoužívá", teda kromě toho, že ji Google přidal do map a občas ji najdete v nějakém webovém formuláři.

Samozřejmě se to může změnit a to pak budu smutný.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Česko/Czechia

Příspěvek od York »

Log 1=0 píše: 10. 4. 2020, 18:55To o "Česko" v devadesátkách říkali taky.
A říkáme pořád. Jme zapšklí dědci, no, co bys čekal :)
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů