Covid-19

O nás, o lidech, o okolním světě. Všechna témata, která se netýkají her, patří do této sekce. Zapomeňme chvíli na RPG a pojďme předstírat, že jsme normální lidé.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od OnGe » 21. 4. 2020, 17:02

Mno, ale vyvozuješ z toho, že nám to pokazily velikonoce a zítra uvidíme hobbymarkety, což se z toho dost dobře vyvozovat nedá.
Punk´s not yet

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 21. 4. 2020, 17:13

OnGe píše:
21. 4. 2020, 17:02
Mno, ale vyvozuješ z toho, že nám to pokazily velikonoce a zítra uvidíme hobbymarkety, což se z toho dost dobře vyvozovat nedá.
Vyvozuji z toho zejména to, že nějaká nezávislá studie, co ví prdlajs o našich opatřeních, počasí nebo prohřešcích proti opatřením s nimi ve zpětné rekonstrukci dat docela koreluje - a jsem zvědav, jestli bude korelovat i zítra, až se dopočítají k těm hobymarketům.

Což jako furt neznamená kauzalitu, jen korelaci. Třeba je tam třetí faktor, jakože když je venku hezky tak vydrží stát frontu na test jinačí množství lidí a tak to statisticky významně změnilo metodiku měření, nebowhatever.

Ale rozhodně to nevypadá na škytnutí. Spíš na změnu trendu :-?

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 21. 4. 2020, 17:22

Zatím mi to připadá málo a brzy na změnu trendu.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 21. 4. 2020, 17:26

Jestli to je změna trendu nebo škytnutí poznáme za pár dnů, jak už tu někdo tuším zmiňoval.
Punk´s not yet

Faskal
Moderátor

Příspěvek od Faskal » 21. 4. 2020, 17:31

Alnag píše:
21. 4. 2020, 16:56
Něco podobného teď aktuální řeší v UK, kde mají o 8.000 víc mrtvých za týden, než to, co je obvyklé v tomto období roku (průměr za posledních 5 let).
He said the ONS figures that were published showed around 8,000 “excess deaths” in the week ending 10 April. That meant deaths above the five-year average. Of those, only 80% were directly related to coronavirus, he said.
He said the ONS was carrying out a research project to establish what was responsible for the other 20% of excess deaths. They might be related to coronavirus, he said, or they might be related to people not going to hospital. He said fully establishing the reasons for these excess deaths might take months or even years.
Pokud lidé umírají proto, že se bojí jít do nemocnice, tak to není chyba modelu zplošťování křivky (pointa zplošťování křivky je, aby lidi mohli do nemocnice, a to i s něčím jiným než je Covid-19), ale konkrétní implementace tohoto modelu.

Už jsem tady psal, abyste kontaktovali svého doktora, pokud cítíte příznaky Covid-19.
Kontaktujte prosím svého doktora, pokud cítíte jakékoli vážné příznaky.

Je fajn, že u nás se situace zklidňuje (uvidíme, co ty Velikonoce) a brzy bude snad možné jít na rutinní prohlídku bez větších obav z toho, že člověk nakazí doktora.
Jak tak sleduji přírůstky případů po světě, přijde mi dost neoddiskutovalné, že čím je hrb vyšší (a čím později na křivce se opatření zavedla), tím déle trvá, než hrb splaskne. Takže díky za to kino.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.

Alnag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag » 21. 4. 2020, 17:39

Faskal píše:
21. 4. 2020, 17:31
Pokud lidé umírají proto, že se bojí jít do nemocnice, tak to není chyba modelu zplošťování křivky (pointa zplošťování křivky je, aby lidi mohli do nemocnice, a to i s něčím jiným než je Covid-19), ale konkrétní implementace tohoto modelu.
To jsem ani netvrdil. To je samozřejmě problém psychiky - jak na straně pacientů, tak i lékařů, kteří je někdy aktivně odmítají (a nemyslete si, že se to neděje, lékaři jsou také vyděšení, byť znám jen anekdotické případy). Obecně bych příčinu viděl převážně v médii vybičované panice, ale ať tak či tak lidé v důsledku situace neumírají jen na Covid-19, ale i na další věci více, takže bude obtížné určit, kolik z toho nárůstu oproti obvyklému stavu v předchozích letech je Covid-19 jen tak od boku.
Faskal píše:
21. 4. 2020, 17:31
Jak tak sleduji přírůstky případů po světě, přijde mi dost neoddiskutovalné, že čím je hrb vyšší (a čím později na křivce se opatření zavedla), tím déle trvá, než hrb splaskne.
No... otázka je, jestli bude jen jeden hrb. V médiích už se hovoří o druhé vlně, v Singapuru ji právě zažívají... v Guardianu psal nějaký odborník, že očekává, že vln bude 5-6. Takže je otázka jak tvar prvního hrbu ovlivní další hrby (možná vůbec, možná větší první plodí větší další, možná naopak).
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 21. 4. 2020, 17:42

Že oni teď uvolňují opatření jen proto, aby pak při příchodu druhé vlny, se kterým se prostě nedá nic dělat, mohli říct "vidíte, to proto že jsme uvolnili opatření" a pak to utáhnou ještě víc :think:
Punk´s not yet

Alnag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag » 21. 4. 2020, 17:48

OnGe píše:
21. 4. 2020, 17:42
Že oni teď uvolňují opatření jen proto, aby pak při příchodu druhé vlny, se kterým se prostě nedá nic dělat, mohli říct "vidíte, to proto že jsme uvolnili opatření" a pak to utáhnou ještě víc :think:
Nemyslím, že někdo uvolňuje opatření s tímhle záměrem, ale že to lze takto snadno zneužít a že toho nějaký autoritářský režim zneužije k utažení šroubů by mne vůbec nepřekvapilo, vlastně bych to spíš čekal. Z blízkých států bych tipoval například Maďarsko.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 21. 4. 2020, 17:50

Stran zachraňování ekonomiky v USA to vypadá takto https://www.fxstreet.cz/o-davky-v-nezam ... -lidi.html
a tenhle skvost https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ce ... 47ab5f122/

Mohl by mi někdo vysvětlit, co to mají s tou "druhou vlnou"?
Že jako se koronavirus sám vypne, ježto ho to už nebaví, a pak se zase rozjede?

Zatím mi to naprosto nedává smysl. "Druhá vlna" by vznikla třeba tím, že někdo utažená opatření úplně povolí.
Nebo je "druhá vlna" to, že přesuneme pozornost k zemi, kde se to teprve rozjíždí, třeba do Turecka nebo Ruska.

V USA se samozřejmě mluví o druhé vlně furt, ale tam se děje plno věcí, co nedávají smysl. První vlna totiž zdaleka nekončí a mám vážné pochyby, že je alespoň na vrcholu (o čemž vříská Trump každý týden několikrát).
Active cases stále vesele rostou a konce to nebere.

Eleshar_Vermillion
černá eminence

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 21. 4. 2020, 18:16

Faskal píše:
21. 4. 2020, 10:22
Ve světě byl tento přístup poměrně úspěšný***, byť problém metody je, že se nedá škálovat: jeden vyléčený pacient dodá při odběru 2-4 jednotky séra a k léčbě bylo používáno 1-4 jednotky v závislosti na studii.
Není snazší škálovat produkci séra než výrobu ventilátorů apod.? Jeden uzdravený člověk takto může udravit teoreticky jednoho dalšího za měsíc, tedy při už 4 měsíce trvající kontraepidemii séra jsme na nějaké R0 někde ke čtyřem, ne? :>;o)
Wow, takže to fakt vypadá, že abychom zastavili globální oteplování, je potřeba, aby baby boomers reálně cítili hrozbu bezprostředního vyhlazení.
DIE FOR THE DOW!
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

Faskal
Moderátor

Příspěvek od Faskal » 21. 4. 2020, 18:32

Eleshare, uvidíme, jak dopadnou klinické testy, nicméně optimistické to je. Třeba už někde jedou ujgurské bioreaktory.

Je s otazníkem, jak dlouho se budou produkovat protilátky a jak dlouho bude možné je sbírat. Pokud někoho vyléčíš dodanými protilátkami, pravděpodobně si nebude vytvářet dost vlastních, aby mělo smysl je sbírat.
Sázel bych spíš na očkování, pasivní imunizace sérem je na jedno použití.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 21. 4. 2020, 19:01

Eleshar:
no, příznivci strýce Putina mají fakt docela problém, a nejen s koronavirem.

Jiný bizar dnešní doby je ten Walt Disney.

Alnag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag » 21. 4. 2020, 20:28

Argonantus píše:
21. 4. 2020, 17:50
Mohl by mi někdo vysvětlit, co to mají s tou "druhou vlnou"?
Že jako se koronavirus sám vypne, ježto ho to už nebaví, a pak se zase rozjede?
No... pěkně je to zodpovězené tady v článku v The Guardian.

A) Koronavirus se sám nevypne, ale jelikož populace není promořená ani očkovaná (tedy není imunní) je to spousta dříví na podpal, které jen čeká na novou jiskru. Ve chvíli, kdy opatření povolí (protože R klesne a nových případů bude málo či žádné) a dostane příležitost se znovu hořet, zopákneme si současnou situaci znovu a pak znovu.

B) Pandemie španělské chřipky i následné pandemie chřipky se též odehrály ve vlnách.

C) Druhou vlnu (nebo hrb) už můžeš vidět v Singapuru, viz graf v článku v The Guardian. A tam to dokonce není ani tolik tím, že by uvolnili opatření, jednoduše virus doputoval do populace, kde se může snáze šířit (noclehárny).

D) I když zemi zcela očistíš od koronaviru, pokud otevřeš hranice vždycky riskuješ zavlečení odjinud.

Zajímalo by mne, jaký scénář si představuješ ty. Jak to bude probíhat (nebo by mělo probíhat), aby to nemělo druhou vlnu. Žádný mne totiž nenapadá.

EDIT:
Argonantus píše:
21. 4. 2020, 17:50
První vlna totiž zdaleka nekončí a mám vážné pochyby, že je alespoň na vrcholu...
Ještě k tomuto. Nevím, jak USA neb americký tisk moc nesleduji, ale v Guardianu psali, že podle nějakého jejich (tj. Britského) šetření byl peak jejich první vlny 8. dubna. Od to doby jim vlna klesá, což možná nemusí být úplně zřejmé z dat. Takže třeba Británie čeká druhou vlnu na podzim...

Eleshar_Vermillion
černá eminence

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 21. 4. 2020, 22:03

Faskal píše:
21. 4. 2020, 18:32
Eleshare, uvidíme, jak dopadnou klinické testy, nicméně optimistické to je. Třeba už někde jedou ujgurské bioreaktory.
To... je řešení celkem na snadě. Je nějaký důvod, aby nejely?
DIE FOR THE DOW!
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 21. 4. 2020, 22:19

Druhé (a někdy i další) vlny dělaly i morové epidemie ve středověku. Jak to funguje a co to znamená by se nejspíš dalo vyčíst ve skriptech epidemiologie pro první ročník. Z RPG Fóra pouze v případě, že si to nejdřív někde přečte Faskal a pak nám to sem napíše.
Eleshar_Vermillion píše:
21. 4. 2020, 22:03
Faskal píše:
21. 4. 2020, 18:32
To... je řešení celkem na snadě. Je nějaký důvod, aby nejely?
Jsou mrtví, Dave, všichni jsou mrtví
Punk´s not yet

Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“