Covid-19

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Quentin »

Já jdu na čip za dva týdny a mezitím mám jednu moravskou svatbu. Jestli to chytnu tam, tak jsem se změnil na gluma úplně zbytečně :D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Faskal píše: 28. 5. 2021, 18:28Častá argumentační chyba obzvláště v začátcích diskuzí o Covid-19 bylo srovnávat IFR Covid-19 s CFR chřipky, takže Covid-19 vypadal v tomto srovnání smrtností jako chřipka, při validním srovnání je ale cca o řád horší.
No tak ono se stačí podívat na to, jaká byla kde opatření a kolik tam při nich bylo případů úmrtí a hospitalisací na covid-19, kolik tam bylo úmrtí a hospitalisací na chřipku za stejné období a kolik tam bylo úmrtí a hospitalisací na chřipku, když opatření nebyla...

Každopádně děkuji, takže chápu, že přes peer review i v ne úplně blbém časáku projde nějaká mrdka, není úplně výjimečné...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Jerson »

PardGalen píše: 28. 5. 2021, 19:18 Tak už mám taky čip.
Oba, nebo jen ten první?

Mimochodem před pár týdny přišlo oznámení o skutečně vyrobených lékařských čipech, které by se daly píchnout jehlou. Slouží tedy "jen" k monitorování stavu člověka a musí se nabíjet i komunikovat s nimi přes ultrazvuk, takže žádné ovládání na dálku se nekoná, ale i tak mi načasování této zprávy přijde docela nešťastné.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun »

Jerson - pokud si chceš dělat statistiky, tak já mám od úterka za sebou první a vše úplně v pohodě. Přihlásit se na vhodný termín v O2 trvalo sice 4 hodiny neustálého hlídání webu, ale mám termín, jaký jsem chtěl... A na místě samém paráda, spousta příjemných vojaček a vojáků, precizně zorganizováno....
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Covid-19

Příspěvek od Sosacek »

Zajimavej COVID-relevantni vlog https://www.youtube.com/watch?v=b_rHWMfNl0I

EDIT:
Quentin píše: 28. 5. 2021, 19:59 Já jdu na čip za dva týdny a mezitím mám jednu moravskou svatbu.
Ty ses asi hodne blbej, co?
But nobody came.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Quentin »

Sosacek píše: 29. 5. 2021, 10:20Ty ses asi hodne blbej, co?
Jop :( Je to dávno domluvená společenská povinnost. Chystám se tam plížit jako ninja v respirátoru a s desinfekcí :D
Naposledy upravil(a) Quentin dne 29. 5. 2021, 11:04, celkem upraveno 1 x.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2104
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Covid-19

Příspěvek od PardGalen »

Jerson píše: 29. 5. 2021, 06:44
PardGalen píše: 28. 5. 2021, 19:18 Tak už mám taky čip.
Oba, nebo jen ten první?
Jenom první. Druhá dávka mě čeká až v červenci.
Také se přidávám k tomu že v O2 všechno běželo perfektně. Sice jsem zaslechl, že dopoledne jim nějak nefungovala technika a vázlo to, ale když jsem tam byl já tak už žádný problém nebyl.
Always bring a gun to a puppet fight
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Covid-19

Příspěvek od Sosacek »

Ty statistiky jsou hodne depresivni, hlavne sloupecek "aktualni zajem" https://ockovani.opendatalab.cz/statistiky
But nobody came.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Média sleduju především přes internet a nemám telku, ale nepostřehl jsem zatím nějakou zvláštní kampaň za očkování. Vlastně jediné, co jsem na toto téma zatím viděl, jsou plakáty pražského magistrátu.

Faskal: mimochodem, co znamená vývoj mRNA vakcín třeba pro chřipkové epidemie atd.?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Faskal »

mRNA vakcíny jsou významný přelom, který je zatím těžké docenit. Vakcíny je možné dělat více způsoby, které ve výsledku zajistí, aby se na povrchu buňky vystavil protein, proti kterému se má trénovat imunita.

Klasický postup je vypěstovat virus/bakterii, tu buď zabít nebo oslabit a vpravit do těla. Tento postup vytváří těžko předvídatelnou odpověď proti řadě cílů a nese s sebou nebezpečí práce s živým infekčním materiálem. I oslabený původce choroby dokáže natropit neplechu, obzvláště u citlivých jedinců. Výhodou této metody je, že jde poměrně snadno naškálovat a je velmi levná.

Aby se odpovědělo na zmíněné problémy, vznikla celá řada vakcín tzv. druhé generace, které už nepracují s celým patogenem, ale dodávají jenom část patogenu.
Podjednotkové vakcíny pomocí biochemických metod oddělí proteiny z patogenu a do těla se vpraví jenom ty, ty jsou výrobou podobné předchozí generaci.
Rekombinantní vakcíny pomocí genového inženýrství umožňují biochemicky produkovat cílový protein nebo jeho kus v kontrolovaných podmínkách, problém je, že produkce proteinu se musí vyladit pro každý zvlášť. Toto je možné relativně dobře škálovat, ale je to dost drané.
Vektorové vakcíny pomocí genového inženýrství umožňují vytvořit virus, který nese ve svém genomu instrukci pro tvorbu cíle. Produkovat takový vir je identické s odzkoušenou metodou klasického postupu výroby vakcín. Výhoda této metody je, že outsourcuje nejtěžší část pro vývoj - syntézu proteinů - samotným buňkám očkovaného, které to umí líp a levněji než my. Zároveň to má ale nevýhody klasických postupů, protože tam figuruje vir a jeho kostra.
Pseudotypované viry jsou variací na předchozí, ale jsou geneticky upravené tak, aby na svém povrchu rovnou nesly cíl. Tím pádem hostitelské buňky pro produkci viru rovnou připraví cíl. Má to výhody a nevýhody předchozího, navíc ale přítomnost cíle může mít ten efekt, že je možné tuto vakcínu použít nejenom jako vakcínu, ale jako kompetitor viru. Všechny vakcíny fungují tak, že trénují imunitu, tahle navíc kompetuje se skutečným virem tím, že zalepí receptory pro jeho vstup.

Třetí generace vakcín využívá DNA/RNA, která se vnáší přímo do cílových buněk, typicky lipofekcí, tedy zabalením do lipidových kapének, které sfúzují s buňkami. Díky tomu vnáší absolutní minimum nezbytné pro to, aby buňky daný cíl produkovaly, a je to tím pádem z hlediska imunity v principu nejbezpečnější typ vakcín. V případě DNA vakcín existuje malé a pravděpodobně zanedbatelné riziko, že by mohly být integrována do genomu buněk, které ji přijmou, z toho důvodu se používají RNA vakcíny, které do genomu integrovány být nemůžou, nevýhoda RNA vakcín je ale jejich nestabilita.
Syntéza RNA probíhá "ve zkumavce" v podobě velkých bioreaktorů a detaily výroby nejsou veřejně známé, zahrnují syntézu DNA v bakteriích, která se přečistí a následně se z ní v bioreaktoru pomocí enzymů přepíše RNA. Někde tady je schovaný docela zásadní logistický průlom, protože syntetizovat RNA ve velkém bývalo docela drahé a jak Pfizer tak Moderna to zvládly naškálovat.
Zásadní výhodou je jednoduchost těchto vakcín. Zatímco každý vir se pěstuje jinak a produkce každého proteinu vyžaduje zvláštní péči, výroba vakcín tohoto typu půjde dělat podle jednoho mustru. Tam, kde většina vakcín začíná s vývojem, tj. u designu, příprava nové RNA vakcíny v zásadě končí, protože zbytek se outsourcuje buňkám.
Do budoucna bude samozřejmě potřeba vyřešit spousta věcí, hlavně určit, jestli bude výroba jiných vakcín opravdu tak přímočará, jak to vypadá. Hlavní výzvou bude určit, jestli je možné nějak zajistit, aby bylo RNA vakcíny možné uchovávat při nějaké příčetné teplotě. RNA je v roztoku poměrně nestabilní, je možné ji ale vysušit, načež vydrží velmi dlouho i v pokojové teplotě, to ale zase zřejmě nevydrží lipidový nosič; snad se podaří objevit nějaký, co to snese. Obě mRNA vakcíny proti Covid-19 také využívají modifikace, jmenovitě pseudouracil za uracil, díky čemuž nejsou jejich kostry rozpoznávány imunitou. Je otázka, proč jsou obě vakcíny až tak účinné ve srovnání s jinými, bude potřeba zjistit, jestli je to vlastnost proteinu S, nebo jestli je to univerzální vlastnost mRNA vakcín.

Pokud jde o chřipku, tak bezprostřední dopad asi nebude, protože očkování proti chřipce je zavedené (nejčastěji se používá inaktivovaná vakcína pěstovaná ve vajíčkách) a vývoj nové vakcíny bude drahý. Problém chřipky je, že chřipkové viry mají segmentovaný genom a mají dva hlavní antigeny, kterých v přírodě koluje větší počet variant, přičemž chřipkový kmen vzniká volnou kombinací těchto dvou antigenů. Kvalifikovaným odhadem se určí, který kmen bude asi dominantní v následující epidemii a proti tomu se vytáhnou z mrazáku připravené kmeny. mRNA vakcíny by byly schopné pružněji reagovat na to, proti kterému typu bude potřeba očkovat.
Co spíš otevírá za možnosti, je hledat očkování proti cílům, které zatím odolávaly. V případě chřipky se třeba konečně podaří pan-influenza vakcína; nabízí se produkovat části těch dvou hlavních atigenů, které nejsou variabilní a kterých si většinou imunita nevšímá, dosavadní klasické přístupy v tomto zklamaly, případně využít toho, že mRNA vakcíny zdá se efektivně aktivují nejenom protilátkovou, ale i T-buněčnou imunitu a zaměřit se na nějaký virový protein zůstávající uvnitř buňky.
Výhoda je také rychlost, s jakou je možné novou vakcínu vyvinout a v případě objevu nové nemoci vyrobit:
"Following the active ingredient from beginning (DNA synthesis) to end (fill-and-finish into vials) takes on the order of weeks. For example, Moderna’s first ever batch of the COVID-19 vaccine was sent off to the National Institutes of Health (NIH) for phase 1 clinical trials 42 days after the design of the vaccine was completed.14 (The final 14 of those 42 days were spent waiting for the fixed-length sterility test experiment to complete.)"
Citace je z blogu, kde popisují supply chain RNA vakcín, který si tady odložím: https://blog.jonasneubert.com/2021/01/1 ... -vaccines/

tl;dr
mRNA vakcíny zřejmě budou přelomovou technikou, protože umožňují velmi rychlou a flexibilní produkci nových vakcín. Zřejmě nebudou cenou a náročností skladování schopné ještě nějakou dobu konkurovat konvenčním vakcínám, otevírají ale dost nevídané možnosti.
https://blog.jonasneubert.com/2021/01/1 ... -vaccines/
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Faskal píše: 29. 5. 2021, 16:24V případě DNA vakcín existuje malé a pravděpodobně zanedbatelné riziko, že by mohly být integrována do genomu buněk,
Odsud ten hoax o přepisování DNA vakcínami?
Do budoucna bude samozřejmě potřeba vyřešit spousta věcí, hlavně určit, jestli bude výroba jiných vakcín opravdu tak přímočará, jak to vypadá.
...
Kvalifikovaným odhadem se určí, který kmen bude asi dominantní v následující epidemii a proti tomu se vytáhnou z mrazáku připravené kmeny. mRNA vakcíny by byly schopné pružněji reagovat na to, proti kterému typu bude potřeba očkovat.
...
Výhoda je také rychlost, s jakou je možné novou vakcínu vyvinout a v případě objevu nové nemoci vyrobit:
Aha, na toto jsem se asi ptal. Pochopil jsem, že ty vakcíny jsou ve výsledku jednoduché a modulární, tak jsem si říkal, že by bylo možné udělat třeba něco úspěšnějšího proti té chřipce - jakože začít pokrývat více kmenů atd.

Ale ta všeobecná vakcína proti chřipce zní jako dost hustá možnost.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Tak si říkám, zda by stálo za to dát si dohromady seznam protiepidemických opatření, která jsme se teď naučili a která by se měla praktikovat nastálo... Napadá mě třeba:
- povinné roušky v MHD
- povinné roušky v supermarketech
- povinné roušky, když je někdo nakažený
- do supermarketu pouze v jednom člověku
- stupňované neschopenky (např. schopen výkou práce z domova atd.)
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun »

Eleshar_Vermillion píše: 30. 5. 2021, 13:43 Tak si říkám, zda by stálo za to dát si dohromady seznam protiepidemických opatření, která jsme se teď naučili a která by se měla praktikovat nastálo... Napadá mě třeba:
- povinné roušky v MHD
- povinné roušky v supermarketech
- povinné roušky, když je někdo nakažený
- do supermarketu pouze v jednom člověku
- stupňované neschopenky (např. schopen výkou práce z domova atd.)
Tak šlo by souhlasit s tím, že když je někdo nemocný, tak by měl roušku nosit povinně...jinak jsou povinné rošuky pro všechny v MHD a supermarketech hloupá šikana...

Supermarkety by spíše měly povinně umožňovat vyzvednutí objednaného nákupu z auta:)

Stupňované neschopenky jsou trochu divné - by chtělo spousta lidí mít práci z domova ze zdravotních důvodů:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Covid-19

Příspěvek od York »

Vallun píše: 30. 5. 2021, 13:47 Tak šlo by souhlasit s tím, že když je někdo nemocný, tak by měl roušku nosit povinně...jinak jsou povinné rošuky pro všechny v MHD a supermarketech hloupá šikana...
Docela by mě zajímaly statistiky ostatních onemocnění dýchacích cest v době těhle opatření. Pokud by je to výrazně zredukovalo, tak by se asi ta hloupá šikana vyplatila.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Mno uvádí se statistika chřipky - úmrtí zhruba 0, hospitalisace ani ne na 1 %, a je to celosvětový trend. Já bych s Vallunem asi souhlasil, jen bych místo "hloupá šikana" napsal "základní slušnost":)
Vallun píše: 30. 5. 2021, 13:47Stupňované neschopenky jsou trochu divné - by chtělo spousta lidí mít práci z domova ze zdravotních důvodů:)
Tohle bych řešil tak, že na neschopence bude nějaká rudimentární klasifikace typů práce, kde doktor zatrhá co a za jakých okolností jsi způsobilý vykonávat. Pokud to neodpovídá tvému pracovnímu zařazení, tak jdeš na nemocenskou. Pokud odpovídá a zaměstnavatel třeba práci z domova neumožní, tak jdeš na plně placenou nemocenskou. Něco v tom smyslu. Náš system nemocenských je oproti západu dost neflexibilní. Tam není třeba výjimkou třeba částečná nemocenská, nebo postupný návrat do práce (třeba po operaci jsi 2 týdny na 100 % neschopnosti a co dva týdny navyšuje doktor práceschopnost o 25 %).
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti