Covid-19

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun »

OnGe píše: 4. 3. 2021, 12:57Zdá se, že jsi tento termín právě vynalezl :think:
Vidíš, a mne přijde zcela běžný...nicméně je fakt, že google ho nezná :eyecrazy:
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Korhul »

Vitamin D jsem přes zimu bral.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun »

Ke Žďárského metodě, od známé, co dělá některé související činnosti ve FN Motol:
Radka M. píše:Takže vlastně loni na jaře přišel nějaký týpek za vládou a řekl "Hej, mám tady novou, nevyzkoušenou metodu, které ale věřím, protože si ji hýčkám 20 let, dej mi pár milionů na přístroje a sežeň mi pár stovek otroků, co je budou zadarmo obsluhovat, a já ti zajistím milion testů denně.
Zcela skandálně na to vláda neřekla "Jupí, pojď mi hop!", ale "Napřed tu metodu nějak validujte." A co milý týpek udělal? Nic, začal se vztekat, že ho nemají rádi a obcházet svoje kamarády a to tak dlouho, až narazil na jednoho starého kamaráda, který se právě stal dost mediálně známým a toho zahrnul svojí pohádkou. A protože ten milý známý viděl, jak velký problém máme a jak moc testy potřebujeme, nechal se zaslepit a začal razit jeho rétoriku, a dostal se do médií. A tak vláda řekla "Tak ukaž, kde máš tu certifikaci a jdeme na to", na což týpek zcertifikoval svoji kamennou laborku, kde testoval starou známou PCR metodou. A ne a ne si nechat vysvětlit, kde je chyba, zase všichni byli zlí a oškliví. Tak se spojili s tvářemi antirouška hnutí a vytvořili projekt Cesta ze tmy, který dává jistý smysl, ovšem rozhodně se v něm netestují miliony denně, ale pár stovek nebo tisíc lidí v pojízdné laborce. Což je fajn a super a já bych tomu i fandila. Jenže pak se tu objeví třetí mušketýr, který o tom natočí reportáž ve stylu Občanského Joudy a zase jede konpirace jako blázen. Čímž znevěrohodní i samotný projekt Cesta ze tmy. A náš premiér, který řídí zemi podle facebooku, najednou bude prošetřovat, proč s týpkem nikdo nejedná. Ach jo."
EDIT: Radka M. je dr. Pourová
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Faskal »

Nic jako proimunotikum neexistuje, a tím nemyslím jenom to slovo.

Imunita je složitý systém a je potřeba ji udržovat. Zajistit si zdravý životní styl včetně vyvážené stravy a všech vitamínů, minerálů, antioxidantů, dostatku spánku, pohybu, psychické pohody a vyvarovat se zlozvyků, namátkou kouření a přemíře alkoholu.
Pokud něco z toho chybí, je možné to zkusit nahradit nějakou berličkou, významné jsou hlavně vitamíny a některé minerály, které se ani při zajištění relativně pestré stravy nemusí přijímat v dostatečném množství, příkladem je třeba vitamín D v zimě. Doplňky potravy je vhodné zkonzultovat s lékařem.
Je nutné poznamenat, že v takových případech se jedná o běh na dlouhou trať, pokud člověk dostane Covid, tak dodávání vysokých dávek suplementů už moc nevyřeší. Zde je studie*, co to ukazuje pro vitamín C a zinek. V případě vitamínu D řada studií** ukazuje asociaci nedostatku vitamínu D s těžšími průběhy covidu, jestli jde použít k akutní léčbě, zůstává s otazníkem.

Co je pochopitelně možné, je vytrénovat adaptivní imunitu pomocí očkování. Budoucnost má také výzkum interakce komenzálů s lidským organismem. Poměrně dobře se ví, že osídlení trávícího traktu bakteriemi má imunomodulační efekt a přítomnost správných kmenů je nezbytná pro správné fungování organismu. O něco míň se ví o kolonizaci sliznic a kůže. Rozhození této jemné rovnováhy vede k řadě nemocí či náchylnosti vůči útoku patogenů.

S ohledem na předchozí poznámku ale není žádný zázračný lék, co by "posiloval" imunitu. Imunita má spoustu větví a ty musí být funkční ve správný čas na správném místě a správnou silou a "posilování" by vedlo tak k nanejvýš k zánětu (využíváno při očkování) nebo autoimunitní reakci, případně k placebo efektu.

Samozřejmě je možné, aby lék působil na nějaký konkrétní proces (např. usnadňovat vykašlávání) nebo komplikoval život patogenu, proti kterému se bojuje.

Byl tady zmíněn Ivermektin. Na ten nemám zvláštní názor, ve zkumavce komplikuje koronavirům život, ale až v mnohonásobně vyšší koncentraci, než je jeho povolená dávka. Nejvíc mě zaujala myšlenka, že Ivermektin je metastázovaný hydroxychloroquin.

* https://jamanetwork.com/journals/jamane ... le/2776305
** https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33146028/ (metananalýza)
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od OnGe »

Mě tak napadlo... když se u viru dá určit, jak rychle mutuje, dá se nějak stylem +/- autobus určit, jak dlouho může trvat/kolik lidí musí nakazit, než se objeví další varianta (tj. tak odlišná varianta, že je to poznat na vlastnostech)? Nebo je to blbost a stačí jedna buňka a aby si to dobře sedlo?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Covid-19

Příspěvek od Fritzs »

Pokud vím, tak koronaviry nenapadnou buňku, který již koronavirem napadená je (není mi jasné jak to funguje). Takže člověk nakažený lehčí britskou variantou je chráněn proti souběžné nákaze variantou brazilskou.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Faskal »

Tohle bohužel moc určit nejde. Na podzim vyšel čtivý článek na nature* o tom, že nové kmeny tady tady ještě nejsou, ale dají se očekávat a popisuje objev varianty D614G, která byla první, které vytlačila všechny ostatní.

"A typical SARS-CoV-2 virus accumulates only two single-letter mutations per month in its genome — a rate of change about half that of influenza and one-quarter that of HIV, says Emma Hodcroft, a molecular epidemiologist at the University of Basel, Switzerland."

Dá se poměrně dobře odhadnout, jak bude variabilita na úrovni bodových mutací generována, absolutně ale nejde odhadnout, jakou budou ty záměny mít dopad. Je tomu tak proto, že mutace ovlivní nejenom svého nositele, ale také interakci mezi virem a hostitelem, což predikovat většinou nejde. Výjimkou je třeba vazba proteinu S na receptor, o té máme poměrně dobrou představu a máme zmapované prakticky veškeré jednobodové záměny, které virus může prozkoumat. Virus je ovšem schopný nabrat kombinaci takových záměn a kombinatorika je neúprosná.

Odhad mutační rychlosti má ale svá omezení, u brazilské a britské varianty se zdá, že klíčovým mezikrokem byla infekce pacienta s nefunkční imunitou. Standardně viru při jeho mutaci dýchá na krk imunita a on nemá čas zkoušet slepé uličky, protože se musí namnožit a zdrhnout. Pokud ale infikuje někoho, jehož imunita je nedostatečná, má více příležitostí mutovat.
Další obtížně predikovatelný jev jsou přeskoky mezi různými druhy hostitelů. Už byla zdokumentovaná řada přenosu na zvířata, každý takový přesun dává možnost vyzkoušet mutace v úplně novém kontextu a překonat tak lokální maxima, ve kterých se virus na své mutační cestě zasekl.
Co je asi největší žolík viru, je další typ mutací, a to jsou rekombinace. Při nich dochází k přehození velkých kusů genomu a koronaviry to dělají velmi ochotně. Jedná se o poměrně vzácné jevy, ale díky velikosti změn, které jsou schopny zavést, jsou pro evoluci významné. Z části to supluje absenci pohlavního rozmnožování, což je jeden z nejvýznamnějších objevů evoluce, protože umožňuje hledání mutací paralelizovat. V případě infekce jednoho pacienta může dojít k výměně informace mezi viry a vzniknout nový kmen, který má to nejlepší od rodičů. Naštěstí je u koronavirů tento jev zřejmě pořád výrazně vzácnější než třeba u chřipky, která využívá zajímavého triku - má segmentovaný genom o osmi molekulách a ve virové částici má osm pozic. Každý segment má příslušnou pozici ve virionu a když se "zaklapnou" všechny, virová částice může uzrát a odejít a už nekontroluje, co naložila, za předpokladu, že má naložené (ideálně) všechny segmenty.

Edit (vskutečnosti ne)
Zaznamenal jsem, že infekce SARS-CoV-2 snižuje produkci receptoru pro něj, což by mělo snižovat šanci jiného virionu vlézt do stejné buňky. Tento jev ale má nějaké zpoždění a nebude stoprocentně efektivní.
* https://www.nature.com/articles/d41586-020-02544-6
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun »

Sparkle píše: 1. 3. 2021, 23:30 Flegr napsal, že Ivermektin je bezpečný, tak jsem podepsala petici.

Nemáte případně tipy, jak by se to dalo sehnat bokem, když by se na to stát vykvákl?
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zivot ... f6b220ee8/

Jinak řečeno, Sparkle, seženeš ho relativně snadno u veterináře, pokud nebude vykoupen...nicméně fakt je třeba zvážit, zda to chceš riskovat:/

EdIT:
Faskal píše: 4. 3. 2021, 20:19Nic jako proimunotikum neexistuje, a tím nemyslím jenom to slovo.
Jen do záznamu, je zajímavé, že sice existenci proimunotik popíráš, ale pak velmi přesně definuješ, co jsou zač :) Jediné, co zbývá doplnit je, že nějakou tuTvojí berličku by využilo asi 90 % populace...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Faskal »

Když jsem byl zmíněn, tak já pravidelně žeru vitamín C a D a když se zrovna víc hýbám, tak i hořčík.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Covid-19

Příspěvek od Sparkle »

Vallun píše: 5. 3. 2021, 09:09
Sparkle píše: 1. 3. 2021, 23:30 Flegr napsal, že Ivermektin je bezpečný, tak jsem podepsala petici.

Nemáte případně tipy, jak by se to dalo sehnat bokem, když by se na to stát vykvákl?
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zivot ... f6b220ee8/

Jinak řečeno, Sparkle, seženeš ho relativně snadno u veterináře, pokud nebude vykoupen...nicméně fakt je třeba zvážit, zda to chceš riskovat:/
Já jsem právě pochopila, že to, co se dá sehnat u veterináře, je "přípravek pro koně s ivermektinem'", takže nějaká modifikace, co je fakt pro koně, a nemusí být člověku bezpečná. Ten, který se teď rozesílá do nemocnic proti covidu, je jjiná varianta. Ale možná jsem to pochopila blbě?
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Covid-19

Příspěvek od Sosacek »

Tak pro kone je i ketamin a pritom funguje dobre.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun »

Sparkle - pokud vím, ale víc jem to nesledoval, tak to v nemocnici je "čistý" ivermektin. Jakoby ad hoc vyrobená/nabalíčkovaná téměř samotná účinná látka. Veterinární přípravky jsou prostě kalsické léky s hlavní účinnou složkou...Pokud nechceš vykrást nemocnici, tak se hádám k čistému ivermektinu asi nedostaneš...

Opatrný byhc byl v každím případě, antiparazitikum je ze své pdostaty dryák... (ve smyslu agreisvního léčiva)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Selhan »

https://www.facebook.com/lukas.neumann/ ... 7514435242

Tl;dr: Ivermektin nefunguje. Upřímně, kolikátý zázračný lék to už to je?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od OnGe »

Zrovna tohle antiparazitikum je dost v pohodě, protože útočí na receptory co má hmyz, ale obratlovci ne. Je tedy široce použitelné a přitom selektivní.

Pak je třeba si taky říct, že i placebo má v medicíně své místo, akorát se nesmí propálit, že je to placebo.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Selhan »

Nejsem expert, ale podle wiki útočí na neuronové dráhy, které máme taky, nicméně je máme oproti bezobratlým chráněné. ("Blood-brain barrier")
To nicméně neznamená, že velké dávky, jiná souběžná medikace (na wiki se mluví o antidepresivech) a jiné zdravotní problémy nemůžou způsobit komplikace.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů