Covid-19

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Covid-19

Příspěvek od York »

Faskal píše: 21. 7. 2021, 20:46 poslední dobou jsem neměl moc času a energie tady psát
Přiznám se, že málokdy se v tomhle vlákně zvládnu prokousat celym tvym příspěvkem, ale TLDR čtu vždycky. Takže pokud zvládneš jen TLDR, budu happy ;)
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

midewiwin píše: 21. 7. 2021, 13:58Nebo jíst, až dojdou konzervy.
Fritzs píše: 21. 7. 2021, 14:27Mohli bysme je chovat na maso jako prasata a králíky.
Sorry jako, neočkoval jsem se kvůli covidu, abych pak od těchto individuí chytnul prionovou nemoc. Majk má 100% pravdu, řešením jsou koncentrační tábory.
Faskal píše: 21. 7. 2021, 20:46 Eleshare, bez dat těžko říct. U nás by to šlo zjistit vzorkováním populace, přičemž by se hledaly protilátky. Protože všechny vakcíny používané u nás jsou založené na proteinu S, bylo by možné rozlišit očkované a ty, co Covid prodělali a vytvořili si protilátky, podle toho, že mají protilátky i proti dalším cílům, jmenovitě N a M (E se pokud vím moc nezkoumal).
To mi neříkáš nic moc nového, že je to možné. :wink: Ptal jsem se (zpětně uznávám, že v hluboce naivní :roll: ) naději, že by taková data třeba mohla existovat. Technicky bych se spokojil asi se sjednocením registru očkovaných a registru nakažených, ale nic takového zřejmě neexistuje.
Faskal píše: 21. 7. 2021, 20:46Jinak dost nevěřícně zírám na intenzitu dezinformační kampaně, co proti očkování jde.
Ono by bylo fajn, kdyby jela třeba i nějaká informační kampaň. Mám mezi známými i relativně inteligentní lidi, kteří opakují ty nesmysly o nedostatečném testování vakcíny, ale že tomu vlastně nerozumí.
Log 1=0 píše: 21. 7. 2021, 21:36Můj bývalý šéf měl podobné názory o chřipečce. V důsledku toho cíleně sabotoval opatření ve firmě a "promořil" ji. Jedna bývalá kolegyně byla kvůli tomu v nemocnici, druhá půl roku na nemocenské, a pak se musela vrátit do práce, protože na ni ten debil tlačil. Takže si prosím takové řeči slož do čtverečku, nejsou pravda.
Já myslím, že majk myslel tou chřipkou právě covid (který navzdory opatřením, která chřipku téměř vyhubila, pobil 30 tisíc lidí) :wink:
Log 1=0 píše: 21. 7. 2021, 21:36A přitom v současné situaci mi přijde konání zloděje společensky i morálně méně závadné, než chování antivaxera. Takže si nemáš na co stěžovat.
Jup, je to tak.
Sosacek píše: 21. 7. 2021, 22:12Ale na antivaxery se nema smysl zlobit. Jsou jenom blbi a vymyti nepratelskou propagandou:

Russia, China sow disinformation to undermine trust in Western vaccines, EU report says
https://news.trust.org/item/20210428160147-fmok6

Russian disinformation campaign working to undermine confidence in Covid-19 vaccines used in US
https://edition.cnn.com/2021/03/07/poli ... index.html
Tak ono to není úplně tak, že by člověk neměl přístup k jiným informacím. Nemluvím teď o těch vidlácích z Alabamy, kteří mají akorát Fox News, ale třeba o lidech u nás. Rodiče i babička jsou zaháčkovaní Barrandovem, a přesto o vakcíně snad ani nepřemýšleli a při první příležitosti si ji zařídili. Ale jako ano, západní společnost pro to určitě nedělá dost a furt se chová, jako by nechápala, že má opět otevřené nepřátele.
Faskal píše: 21. 7. 2021, 23:04Dobrá zpráva ale je, že tento efekt díky masivní vakcinaci na úrovni populace třeba v Británii prakticky nevidíme.
Viděl jsem někde hezký pyramidový grafík šíření a smrtnosti původní varianty bez očkování a delty po očkování. Šíření bylo srovnatelné, ale mrtvých bylo 15-20x méně.
Vallun píše: 21. 7. 2021, 23:10Jen ten Ivermectin - na covid fakt není, ale jinak je to hodně zajímavý pokrok, který může velmi pomoci jinde - ve věcech, na které je určen. Bylo by nedobré jej zbytečně zatratit...
Neviděl jsem, že by to někdo zatracoval. Jen to označují za to, co to je - tedy antiparasitikum. Ta kampaň Novinek za ivermektin byla naprosto šílená a nechápu, že jim to procházelo tak dlouho.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Covid-19

Příspěvek od Sosacek »

Jaky koncentracni tabory?

Imunizacni tabory, kde se dela promorovani jako v tom skvelem Svedsku, prece.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Jakože inkubátory nových variant? Ses posral? Majk říkal koncentráky, tak koncentráky!
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Faskal píše: 21. 7. 2021, 20:46 poslední dobou jsem neměl moc času a energie tady psát
Když jsme u toho, mohl bych zkusit zjistit, jestli mám ještě přístupy na Něvu a možná by se dalo vytřískat pár zajímavých článků. Viděl jsem teď nedávno jakýsi "cheat sheet" na mýty a hoaxy ohledně covidové vakcíny a byl jsem s tím hrubě nespokojen, tak jsem si říkal, že by stálo za to sestavit něco podobného, ale lepšího, a postnout to někam pro referenci.
Stejně tak by třeba mohlo stát za to dát dohromady něco o základech antivax (např. to s tím autismem je tuším oblíbený mýtus - pokud si správně pamatuji, tak ten zfalšovaný výzkum netvrdil, že vakcíny způsobují autismus, ale že to dělá jedna specifická vakcína, kterou chtěl autor nahradit svým vlastním produktem).
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Faskal »

Já ti nevím, Eleshare, nakolik to má smysl.

Pro pobavení sleduji různé alternativní myšlenkové proudy a vypozoroval jsem dva trendy:

- lidi totálně mimo, co zastávají nějakou biologickou obdobu ploché země. Tématickým příkladem je třeba tvrzení, že viry vůbec neexistují a to, co pozorujeme, jsou exozomy(tm), většinou jde pozorovat myšlenkový překryv s více podobnými absurditami, například zpochybňování HIV jako původce AIDS a další.
Tady absolutně nemá smysl argumentovat. Takové přesvědčení je založeno na světonázoru a v daném paradigmatu pak "má smysl" se hádat, jestli virus vyrobili v Kanadě nebo v Číně, ale už nemá smysl řešit divergenci koronavirů. Zároveň je časté, že tyhle argumenty jsou podloženy zvučnými jmény, klidně i nobelisty, případně články, co buď prolezly nekvalitním peer review, nebo nějakým falešným, protože dostatečně velké alternativní kruhy si vytvoří vlastní "plnohodnotné" peer review.
Když vytvoříš cheat cheet s poctivě vyargumentovanými zdroji, bude to při tomto pohledu jenom tvrzení proti tvrzení a spíš bude záležet na tom, jaký dojem bude autor působit na publikum. Čistě hypoteticky, kdybych měl něco takového vytvořit já, tak je to marné - byl jsem na Erasmu, ergo mě platí Soros, má argumentace by navíc byla nezpochybnitelně covidofašistická.

- demagogické argumenty, které často vychází ze správných vstupních předpokladů, pak se s nimi ale pracuje chybně, ať už cíleně nebo omylem. Většinou plynou z něčeho systémového, ať už jde o přemýšlení v nějakém paradigmatu, ze kterého nejde vystoupit, nebo o to, že je člověk obětí hybridní války. Proti tomuhle se bojuje špatně, asi hlavně proto, že nemá moc smysl rozebírat jednotlivosti, ale je potřeba se zaměřit na hlubší problém, jako je vzdělávání v logickém myšlení a boj s dezinformátory, kteří nabízí často jednodušší, ale nesprávné vysvětlení a řešení.
Tohle je zároveň dvojsečné, protože protistrana tě může obvinit z toho samého a je těžké se efektivně bránit, obzvlášť, pokud je v tom protistrana trénovaná.

Pokud někdo používá nějaký chybný argument, většinou to podle mě spadá do nějaké z těch dvou kategorií.
Jak bys třeba vysvětloval jestli je problém, že v izraelských nemocnicích mají s covidem 80+% naočkovaných lidí? Tohle je totiž jeden z argumentů, že očkování nefunguje. Můžeš říct: "no, až naočkují 100 %, tak to bude 100 %", ale pokud neprošlo, co znamenají ta první procenta, tak to "správné" vysvětlení bude vypadat ještě hůř.

Ten Wakefieldův zfalšovaný výzkum MMR vakcín je fascinující (odkaz na popularizační video, lol).
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Smyslem není cílit na antivax (tam asi nelze než jen doufat, že přirozený vývoj jedince a predisposicemi k tomuto druhu uvažování exciduje z genofondu), ale spíš na ty váhavé nezodpovědné kretény mezi našimi vrstevníky a níže, kteří si stále pod vlivem zpráv před rokem myslí, že jsou virem nezranitelní a že zdravý vzduch a sluníčko je lepší než očkování. Počítám, že těch posledních je většina - nevěřím, že v populaci máme 45 % přívrženců antivax. Pokud ano, asi bych to tu fakt musel zabalit.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
komi
Příspěvky: 674
Registrován: 17. 8. 2012, 19:07

Re: Covid-19

Příspěvek od komi »

Hej, já nevím jestli jsou to fakt kreténi a lidi bez mozku. Já jejich postoj celkem chápu. Co jsem se za poslední dobu bavila s pár nenaočkovanými důchodci, tak ti měli často covid už za sebou, bez větších potíží a jsou zmatení z protichůdných informací v médiích, neví, čemu věřit, tak se do očkování prostě nehrnou.

A co se týče mladších, tak jsou to jednak různí "bylinkáři", kteří by nejspíš radši umřeli než aby si na angínu vzali antibiotika místo nějakého babského receptu a pak prostě lidi, co jim nevadí riskovat vlastní zdraví a život a říkají, že ti zranitelní by se měli chránit a že šance, že to blbě zmutuje zrovna u nich je menší než vyhrát v loterii.

Všechny tyto názory jsou pro mě v pohodě a nemám problém je respektovat, ale pak samozřejmě očekávám, že se nebudou cpát na JIPky a nebudou žrát kapacity zdravotnickému systému.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Covid-19

Příspěvek od midewiwin »

Eleshar_Vermillion píše: 24. 7. 2021, 16:38 Když jsme u toho, mohl bych zkusit zjistit, jestli mám ještě přístupy na Něvu a možná by se dalo vytřískat pár zajímavých článků.
Nevím, jestli to má na Něvě smysl. Co zrušili diskusi, mám dojem, že tam procházejí i docela zajímavé blogy bez většího zájmu.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Covid-19

Příspěvek od Naoki »

populárně naučné video o imunitě a Covidu
https://www.youtube.com/watch?v=2tVyvbgoMpM
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Faskal »

Delta je průšvih, v obraze:
Screenshot 2021-08-01 at 20-01-58 Virological and serological kinetics of SARS-CoV-2 Delta variant vaccine-breakthrough inf[...].png
Na ose x vidíme délku trvání nemoci, na ose y Ct, tedy prahovou hodnotu počtu cyklů při detekci pomocí qPCR. Ct má logaritmický charakter, čím nižší, tím větší virová dávka, od určité hladiny má tendenci dávat falešně pozitivní výsledek, typicky se dává 40, pokud signál pingne v těchto oblastech či nad ní, dá se považovat za neplatný/falešně pozitivní/podezřelý a pokud správně čtu hrubá data (převzaté z jiných studií a blíže nepopsané), usadili na hodnotu Ct=50 negativní výsledek.

Zeleně jsou výsledky od vakcinovaných jedinců, červeně od nenaočkovaných jedinců. Špatná zpráva je, že v případě těch, kteří onemocněli navzdory očkování, bylo nalezeno v začátcích infekce srovnatelné množství viru jako u nenaočkovaných jedinců. Dobrá zpráva je, že u očkovaných pak virová dávka podstatně rychleji klesala. A co je podstatnější, drtivá většina nakažených naočkovaných měla lehký průběh.
Screenshot 2021-08-01 at 20-17-57 --2.png
Tady si pro samostudium odložím ještě druhý obrázek z publikace, a to hladiny neutralizační aktivity protilátek ze séra pacientů. Všichni naočkovaní měli neutralizační aktivitu nad hranicí detekce kitu a po vystavení viru ještě vzrostla, v případě neočkovaných je didakticky vidět, jak strašně pomalu protilátková imunita naskakuje.

Proč to zmiňuju, je, že jsem několikrát zaznamenal po internetech tvrzení, že očkovaní jedinci mají stejnou virovou dávku jako neočkovaní a tohle* jsou konečně nějaká data, která něco v tom smyslu ukazují. Je to preprint a velice malá studie s určitými limitacemi a uvidíme později, jak to s tím skutečně bude.

Hlavní limitace, kromě velikosti, je to, že nemáme přehled o tom, co se děje u lidí, co byli vystaveni viru a odrazili jej, takhle to na pohled vypadá jako ve zprávách z médií ("očkovaní šíří virus stejně jako neočkovaní"), ale nevidíme, co se děje u těch, kde očkování zabralo naplno; z různých zemí jsou různé zprávy ohledně účinnosti vakcín proti symptomatickému průběhu delty, takže je to otevřené.
Dále mají data především od starší lidí, kteří mají obecně horší adaptivní imunitu a rychleji jim klesají hladiny protilátek. Problém s protilátkami je, že není jednoznačně určená metodika, jak měřit jejich "kvalitu", pokud kit ukáže schopnost 100% inaktivovat virus ve zkumavce, tak to sice typicky koreluje s tím, jak bude tělo dobře viru odrážet, ale neutralizační aktivita protilátek je jenom výsek adaptivní imunity. Tahle data třeba naznačují, že v případě těchto lidí přítomnost neutralizačních protilátek v séru (nebo něco, co s ní koreluje) nezvládla odrazit infekci, ale stačila, aby viru znemožnila páchat paseku. Bude na další zdlouhavý výzkum určit, co tady přesně vidíme, mé očekávané vysvětlení je, že byla vytvořena systémová, ale ne slizniční imunita, takže virus byl schopen se množit v horních cestách dýchacích, kde imunitě chvíli trvalo, než si na něj došlápla. V této hypotéze je k zodpovězení ona velká neznámá, a to, co se stalo u těch, co po očkování nemoc odrazili úplně, což jsem nezaznamenal, že by už někdo vyzkoumal.

* https://www.medrxiv.org/content/10.1101 ... 21261295v1

tl;dr
V médiích se šíří zvěsti, že očkování nechrání proti deltě, protože očkovaní mají stejné množství virů jako neočkovaní, což není přesné.
Objevují se studie, podle kterých se skutečně u těch, kteří nebyli očkováním plně ochránění, dá nalézt v případě infekce v prvních několika dnech nemoci stejné množství viru jako u neočkovaných. Množství viru ale u očkovaných v průběhu času podstatně rychleji klesá a očkovaní i v případě infekce mají podstatně lehčí průběhy nemoci než neočkovaní. Citovaná studie nezkoumala, co se děje u těch, co byli viru vystaveni, ale po očkování virus úplně odrazili. Tento typ studií nedává výsledky o tom, jak očkování chrání populaci a není možné z toho vyvozovat temné vyhlídky, které jsem po internetech zahlédl.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Covid-19

Příspěvek od Naoki »

Faskal: díky, zrovna včera se to dostalo i do mé FB bubliny, tak jsem rád že mohu oponovat něčím konkrétním
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Taky je fajn, že z toho vyplývají ta různá procenta pro různé stupně ochrany. Co teda chápu, tak je dobré rozlišovat:

a) úplná ochrana před infekcí (člověk je viru vystaven, ale ten se v něm vůbec neusídlí a nezačne znatelné množit, a dotyčný jej proto nemůže šířit) - tohle číslo asi nemáme?
b) ochrana před symptomatickým průběhem (člověk je infikován a může potenciálně infikovat další, ale vůbec o tom neví) - tohle je, chápu-li správně, to nejčastěji udávané procento u "chrání před covidem", že?
c) ochrana před závažným průběhem
d) ochrana před průběhem vyžadujícím hospitalisaci
e) ochrana před úmrtím

S tím teda, že směrem a>e ta procenta docela rostou, třeba u delty mají mRNA vakcíny třeba těch 80 nebo kolik % pro b), ale pro e) už je to 99,99 % (umře 1 z 10000 oproti dejme tomu 1 ze 100 u neočkovaných) nebo tak nějak.


Btw za předpokladu, že se nám nepodaří příliš přesáhnout těch 50 % očkovaných, jaká by měla být další strategie? Co nejvíc rozvolnit, snažit se odbýt si to co nejrychleji a doufat, že to vezme co nejvíc anti-vaxx s sebou, nebo očkované a neočkované segregovat a udržovat pro ně odlišné sady opatření? Nebo neočkované segregovat, koncentrovat a promořit isolovaně?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Faskal »

V případě a) známe čísla pro před-deltové varianty, přehledně třeba wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_ ... ectiveness
Pro deltu jsem ještě tyto informace v nějaké konzistentní formě nezaznamenal a napjatě je vyhlížím. V případě b-e je očkování vysoce efektivní i pro deltu.

Strategie doposud byla vydržet do vakcíny. Teď je to držet pandemii v rozumných mezích a proočkovat co nejefektivněji co nejvíc lidí po celém světě. Pro blízkou budoucnost to bude zapracovat na přesvědčování váhajících, případně zvážit, jestli nějaká sekce populace nemá být očkovaná povinně, a proočkovat maximální množství lidí. Následně bude možné přepnout do normálnějšího režimu, ale bude potřeba specificky chránit zranitelné, jmenovitě ty, co nemohou být očkováni a ti, u kterých je vysoké riziko, že si nevytvořili dostatečnou ochranu po očkování nebo že vyprchá, je pravděpodobné, že tyto skupiny bude potřeba přeočkovat boosterem. Dlouhodobě bude potřeba hlídat vznik nových variant, a to především těch, co budou schopny obcházet imunitu proti předchozím kmenům, což může vyžadovat upravený booster pro zbytek populace, tady září mRNA vakcíny, u kterých je možné tuto úpravu udělat snadno.

Bezprostředně jsou k zodpovězení dvě otázky. Jednak, jak bude efektivní očkování proti přenosu delty; pokud zůstane obdobně efektivní jako pro předchozí vlny, budou mít vysoce proočkované země easy mód. Jednak, jak to bude vypadat v zemích, co do další / v současnosti rostoucí vlny (do podzimu v případě mírného pásu, kde jsou výraznější sezónní vlivy) nestihnou proočkovat dostatečné množství populace, a to alespoň rizikové skupiny, a jestli budou potřebovat další lockdown.

Výhledově je možno přemítat nad tím, jestli se neobjeví nějaký účinný lék a nad tím, jak budou efektivní vakcíny zaměřené na vyvolání slizniční imunity, které mají za cíl zabránit šíření, nějaké už se testují.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Covid-19

Příspěvek od Naoki »

Thanks Obama
FB_IMG_1628064203541.jpg
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů