Covid-19

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od OnGe »

Tak nám ministr perlil. Že prý to, že rezervační systém 10 minut nefungoval nevidí jako problém, že sms chodí jenom někdy se vyřeší a že se ten formulář validuje jenom na frontendu taky ničemu nevadí - zato když Bill Gates onehdá dělal prezentaci na Windows a ono mu to spadlo, to byl průser. Jo a Pfizer nedostál svým závazkům a dodá nám (a všem ostatním) o 40 % méně vakcíny než slibovali. Ale naštěstí na tom nejsme tak špatně jako ty země, kde už všechno vyočkovali a nebudou mít na druhou dávku. My toho ještě máme...

Zdá se, že Prchal přešel z koksu na perník. Nějak si nemůžu pomoct, ale lhaní do očí nepovažuju za dobrý PR.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Covid-19

Příspěvek od York »

Marky, jak je na tom vlastně letiště? Funguje aspoň trochu? Je na platy zaměstnanců?
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun »

MarkyParky píše: 15. 1. 2021, 14:19 Vallun:
Není to náhoda. Prostě už si tím prošla taková kvanta lidí, že se začali trefovat i kolem tebe.
To se trefovali od samého začátku, jen u mladších nebyl do prosince žádný závažnější průběh a dost často se stalo, že to nepřešlo na partnera žijícího ve společné domácnosti... od prosince tomu je jinak...:/ Samozřejm,ě, může to být náhoda, může to být zkreslení malým vzorkem, ale opatrnost je na místě...
Každopádně na to, abychom věděli, jaké varianty kolují u nás, bychom je museli sekvenovat. Asi můžete hádat, jak na tom jsme.
Jsme země s jendou z nejlepších potřebných infrastruktur, jak z hlediska technického, tak personálního, ale holt nás řídí ..to se nedá ani říct nemehla, vypatlaní kryplové...

Mimochjodem, ukazuje se, že věřit Pfizeru byla chyba...nejsou schopní dostát svým smluvním závazkům:(
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Covid-19

Příspěvek od MarkyParky »

Mimochjodem, ukazuje se, že věřit Pfizeru byla chyba...nejsou schopní dostát svým smluvním závazkům:(
Ale prdky, to tvrdí jen Babiš a Blatný.

Ursula a Pfizer tvrdí něco trochu jiného a z téhle skuoiny bych věřil jim.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun »

Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Covid-19

Příspěvek od MarkyParky »

York píše: Marky, jak je na tom vlastně letiště? Funguje aspoň trochu? Je na platy zaměstnanců?
Letiště netuším jak s platy. Vím jen, že se docela propouštělo.
Když koukám z okna, trochu funguje, ale chcíp tam pes. Parkoviště prázdné, haly prázdné, letadlo jednou za čas ... a občas amatérští piloti, co využívají toho, že Praha je prázdná a létají sem na výcviky, což by normálně neměli šanci se vejít.


Já jsem Řízení letového provozu, to je jiná část letectví, my "řídíme nebe" :)

U nás znám situaci líp a je to relativně průšvih. Na výplaty zaměstnanců v plné výši není. Říkám relativně, protože ty platy u nás byly dost nadstandardní, takže i propad o půlku dolů, ke kterému reálně došlo pořád znamená na české poměry slušný příjem.

> Kus toho propadu je prostě daná tím, že to míň lítá a tedy je míň práce. Není důvod sloužit tolik přesčasů, nočních, víkendů a podobně. Snížili nám po dohodě fond pracovní doby o 10-15% (a adekvátně i platy). Nosíme domu míň peněz, ale máme víc volného času a příjemnější skladby služeb (i když to, že máš konečně volné víkendy neoceníš, když je covid a stejně je nemůžeš trávit s přáteli).
> Kus toho propadu je nějaký kompromis mezi odbory a podnikem o úsporách - oříznuté finanční benefity, zrušení některých odměn a tak. Ty jsou nenávratně fuč, ale bylo řekněme řízené snížení...
> No a část výplat nám podnik prostě nezaplatil, pže ty prachy reálně neměl. Takže nám je teď dluží a bude je příští tři roky splácet, pokud to lítat bude. V příští výplatě má přijít první splátka, jsem zvědav, jestli přijde :)


Způsobeno je to hlavně tím, že jsme regulovaní a nesměli jsme v minulých lete mít zisk => podnik nesměl mít žádné úspory a když EU vyhlásila i tomu zbytku leteckých společností odklad plateb přeletových poplatků, tak se jelo těžce na dluh. Teď už aerolinky zase platí + splácí léto, ale pořád je provoz třetinový => příjmy mizerné a dluh narůstá.

Provozní personál se nepropouští (to si fakt nemůžou dovolit, může se to kdykoliv rozlétat a vycvičit řídícího, dispečera, technika nebo operátorku dat trvá), v administrativě jsem o nějakém propouštění slyšel, ale řekněme jednotky míst v podniku o tisícovce zaměstnanců.


Ale proti hospodám, obchodům pořád fungujeme, mám práci a nějaké peníze. Takže si vlastně ani nestěžuju. Prostě byly lepší roky a teď jsou blbé, no. Snad to přejde.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Covid-19

Příspěvek od York »

Bál jsem se, že to bude horší. Přeju ti, ať to dobře dopadne.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Covid-19

Příspěvek od midewiwin »

Vallun píše: 15. 1. 2021, 21:19 Babiš, Blatný a půlka Evropy...

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/pfize ... ni/1983021
Pfizer a mohučská firma BioNTech dnes večer ve společném prohlášení uvedly, že od týdne počínajícího 25. lednem se vrátí k "původnímu" harmonogramu dodávek do EU a od 15. února budou dodávky zase navýšeny tak, aby mohlo být v prvním čtvrtletí dodáno přislíbené množství vakcíny a ve druhém čtvrtletí pak "mnohem více".
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Já bych z toho, že nejsou vakcíny, nevyšiloval, naopak možná je dobře, že Pfizer dodávky zpomalí. Co jsem četl naposledy, ta nemocnice normálně odchytávají náhodné lidi z ulice a prosí je, aby se šli naočkovat, protože jinak budou muset vakcínu vyhodit.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od OnGe »

To nějak brzo
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Faskal »

Po rozmražení holt vydrží pět dní, no.

Jinak podle kuloárů už u nás taky chytli britskou variantu, dost možná čistě proto, že jim vypadla jako podezřelá při PCR, protože to byl S-dropout (viz můj testovací speciál). Včera jsem se díval, že v databázi na nextstrain pro ČR asi desetina z nahraných genomů SARS-CoV-2 byla méně než týden stará, ale byl jsem líný zjišťovat, jestli mi ukázali nenáhodný vzorek, nebo jsme začali více sekvenovat. Každopádně už je to zase jako řídit jadernou elektrárnu podle radioaktivního spadu.

Jinak v Science mají opět čtivé povídání o nových variantách*, mimo jiné o té nové z Manaus**. O tu jsem se zatím blíže nezajímal, nicméně Manaus je zajímavé tím, že tam mají zřejmě nejvyšší promořenost covidem na světě, na podzim tam měli promořenost 76 % populace a teď zase roste počet případů, tak je z otazníkem proč, jestli je ta efektivita šíření (=schopnost promořit) opravdu tak velká, že to dokáže promořit až takhle, případně jestli je to tou novou variantou - jestli má vyšší schopnost se šířit, nebo jestli vyvolává reinfekce.

Zajímavá je metodika, k sekvenaci používali metodu Ion Torrent, což je jedna z metod, která slibuje další revoluci v sekvenování, protože je rychlá a jednoduchá. Už se o ní mluví asi deset let, během kterých rozvoj sekvenování spíše stagnoval, ale tohle je poprvé, co jsem ji viděl dělat něco užitečného (i když to bude hlavně tím, že tohle pole vůbec nesleduji).

Edit:
Konkrétní implementace té sekvenační mašiny se jmenuje MinIon a takhle ten krasavec vypadá:

Obrázek

* https://www.sciencemag.org/news/2021/01 ... d-vaccines
** https://virological.org/t/genomic-chara ... ndings/586
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

OnGe píše: 15. 1. 2021, 19:23že se ten formulář validuje jenom na frontendu taky ničemu nevadí
Nejdřív jsem nechápal, o čem mluvíš, ale teď jsem si přečetl článek, a fakt tywe... :eyecrazy:
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun »

Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Balck Adder

Re: Covid-19

Příspěvek od Balck Adder »

Tak jsem zvědav co z toho vleze.
Nemám přesná čísla, už mě to nebaví sledovat, ale u nás odpadla zhruba 1/4 očkovaných. Rozjeli se jim horečky, slabost, bolest svalů, dušnost - prostě covid. A samozřejmě byly všichni pozitivní. Takže jsou doma. Díky tomu opět mírně omezený provoz.
:think:
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun »

Black Adder - to se nejspíš nakazili ještě před očkováním...:/
Petr Ludwig píše:Přátelé, tohle bude opět delší ale o to důležitější status. Stojíme vstříc daleko větší katastrofě než doposud. Čtvrtá vlna bude díky nové dvakrát nakažlivější mutaci koronaviru hodně jiná – bude pravděpodobně horší než všechny dosavadní vlny v součtu dohromady. Není to strašení, ale výzva k zodpovědné včasné přípravě.
Poslední rok se snažím dělat prognózy vývoje situace s koronavirem (snažím se k tomu využívat to, co jsem studoval a na co jsem dělal diplomku – modelování a simulace komplexních systémů, což je právě třeba epidemie).
- Předpovídal jsem druhou vlnu již na konci srpna: https://www.facebook.com/759593086/post ... 58087/?d=n
- Pak jsem 6 týdnů v září a říjnu modeloval vývoj hospitalizací v nemocnicích, který seděl až na jednu výjimku celý měsíc a půl téměř na den přesně:
- 1. prognóza: https://www.facebook.com/759593086/post ... 73087/?d=n
- 2. prognóza: https://www.facebook.com/759593086/post ... 73087/?d=n
- Společně s předními vědci jsem v půlce října sepsal text výzvy: www.zachranmecesko.cz
- V prosinci jsem upozornil na riziko třetí vlny mimo jiné kvůli Vánocům: https://www.facebook.com/759593086/post ... 28087/?d=n
Proč to shrnutí píšu – nemá to být nějaké chválení sama sebe, ale potřebuji, aby této nové prognóze tentokrát všichni začali věřit včas, a ne až bude zase pozdě.
Hlavní teze prognózy: "Čeká nás během března s největší pravděpodobností čtvrtá vlna, kterou zásadně ovlivní nová mutace viru, která je podle všeho cca 2x více nakažlivá."
- Zmutovaný vir je již téměř jistě v ČR.
- Postupně bude přebírat své místo, až se stane dominantním zdrojem nákazy pravděpodobně v někdy březnu.
- Dvakrát větší nakažlivost z něho dělá ještě násobně větší riziko. Dvakrát větší nakažlivost je totiž horší než dvakrát větší smrtnost. Opatření, která fungovala nebudou stačit.
- Zcela jistě toto bez zásadní změny v řízení pandemie české nemocnice nezvládnu. Už teď jsou vyčerpané a plné. Tady přestává veškerá sranda.
- Čtvrtá vlna nás, pokud neuděláme zásadní změny včas, poškodí více než všechny vlny dohromady, bude to skutečné peklo. Zdravotní i ekonomické.
- Máme měsíc a půl se na to připravit. Tentokrát ale doopravdy, ne jako s chytrou karanténou přes prázdniny či přípravou logistiky očkování... Musíme přestat řídit epidemii jako opravu dálnice D1 a začít se chovat tak, že je opravdu výjimečný stav. Potřebujeme k tomu kompetentní krizový leadership.
Nápady, nad kterými přemýšlím:
1) Reálně požádat Německo o převzetí řízení epidemie v ČR. Přiznat si, že jsme v tom my zásadně selhali a nechat to řídit lidi z Robert Koch Institute. Německu za to klidně zaplatit, i tak se nám to zásadně vyplatí. Prostě si od Německa koupit „krizový government as a servise“. Myslím, že oni to ve výsledku ocení také, že nebudou mít za souseda zemi, co je na tom nejhůře na světě. Bude to win-win.
2) Pokud nevyjde bod 1), budeme potřebovat změnit leadership řízení epidemie v ČR - postavit akční team na omezenou dobu sestavený z lidí z businessu, úspěšných startapů - logistiku očkování např. dát vymyslet lidem z Alzy, registrace lidem z Reservia,... Zapojit vědce s mezinárodním vzhledem, kteří respektují evidence-based přístup (aktuálně kolem Iniciativy Sníh). Totálně změnit od základu komunikaci. Začít dodržování pravidel opravdu vymáhat. Ale hlavně potřebujeme důvěryhodného a schopného leadera. To je hlavní jádro řešení.
3) Neofrňovat se nad ruskou a čínskou vakcínou a co nejdříve oboje dostat do ČR a začít testovat, zapojit do všeho soukromý sektor a nechat to řídit lidi jako je Jindřich Vobořil. Jinak třeba čínskou vakcínu Sinopharm se nechal v Emirátech veřejně očkovat i šejk. Začal jsem ji studovat a vůbec nevypadá špatně – deseti tisíckrát až sta tisíckrát bezpečnější než dostat Covid. Hlavní řešení je: Rychlá vakcinace se skvělou logistikou a obstarat co nejrychleji co nejvíce vakcín.
Andreje Babiše a Jana Blatného už jsem opravdu naštvaný – přiznejte si prosím, že důvod, proč je ČR na tom nejhůře na světě jste z největší míry vy. Tohle musíme prioritně změnit, jinak ČR bude spálená země – pro nás i další generace. Odstupte prosím z řízení epidemie za včas oba. Pusťte tam někoho, kdo to manažersky opravdu zvládne. Prosím, udělejme to jednou dobře – máme poslední možnost odvrátit katastrofu a máme možná poslední možnost zachránit ČR.
EDIT: Pro jistotu - Nemluvím o předání řízení země, ale předání řízení epidemie.
Dále vyzývám také všechny schopné lidi, kterým ještě mozek neotrávili dezinformace, o zapojení podobně jako při první vlně. Jak říká citát připisovaný A. Einsteinovi: „Svět nebude zničen těmi, kteří páchají zlo, ale těmi, kteří se na ně dívají, aniž by něco udělali.”
PS: Pokud souhlasíte, prosím sdílejte a pomozte mi tuto prognózu jakoliv rozšířit a pomzte mi informovat co nejvíce lidí včas. Děkuji moc.
2 výhrady:
- čínskou a ruskou vakcínu raději ne...
- adorace machrů ze soukromé sféry vedla právě k Babišovi...byl bych opatrnější...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 10 hostů