Covid-19

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Selhan »

K rouškám: Není to náhodou tak, že když si roušku zafuním, tak nefunguje? Mám FFP2 respirátory, dýchat v tom není nějaký zásadní problém, ale po chvíli je to prostě vlhký hadr, a zas tolik, abych si je opravdu měnil co chvíli, jich nemám. Možná se pletu, a je opravdu lepší mít na sobě bez přestání roušku, byť vlhkou, než si ji nasazovat, když jsou kolem lidi, ale vycházím z toho, co se tady postovalo za studie k tomu, jak fungujou.

Co by se podle mě mělo dělat je opět nějaká edukace - ti lidi to nebudou dělat jen proto, že v březnu někde byly nějaké cedule. Vysvětlovat postupy k prevenci, obhajovat opatření*, snažit se ty lidi prostě zmasírovat. Bič samotný tomu už tak efektivně nepomůže, je potřeba i nějaký cukr, který lidi přesvědčí, že to má smysl. Jasně, je to obtížné a únavné, ale je to třeba. A antagonizace lidí, kteří nejsou zabezpečení, vzdělaní introverti ve spokojeném domácím prostředí tomu nepomůže.
* protože každé opatření, které lidem připadá jako volovina, zvyšuje procento lidí, kteří tomu nevěří celkově, a pak skončí jako ti, co odmítají "náhubek".
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od OnGe »

Mít roušku když kolem nikdo není pochopitelně nemá smysl. Vtip je v tom ji mít, když někdo v blízkosti je. Na ulici by to třeba znamenalo si tu roušku nandavat a sundavat co pět vteřin, tak to já řeším tak, že ji mám pořád a lidi kolem to tak na 95% řeší tak, že ji nemají vůbec.

Pokud někdo dodneška napochopil, jak se nemoc šíří, pak už je jakákoliv edukace zbytečná.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18573
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Selhan píše: 31. 1. 2021, 21:36Co by se podle mě mělo dělat je opět nějaká edukace - ti lidi to nebudou dělat jen proto, že v březnu někde byly nějaké cedule. Vysvětlovat postupy k prevenci, obhajovat opatření*, snažit se ty lidi prostě zmasírovat. Bič samotný tomu už tak efektivně nepomůže, je potřeba i nějaký cukr, který lidi přesvědčí, že to má smysl. Jasně, je to obtížné a únavné, ale je to třeba. A antagonizace lidí, kteří nejsou zabezpečení, vzdělaní introverti ve spokojeném domácím prostředí tomu nepomůže.
Jako asi do jisté míry ano. Pochopil jsem, že u nás neselhala jen vláda, ale do značné míry i ta média. Masturbace nad čísly, nulová edukace, sensacechtivost (jasně, pár lidem se z vakcíny udělalo blbě... strašně důležitá zpráva, když jsou statisíce očkovaných a je to proti nemoci, jejíž smrtnost se pohybuje mezi 1-3 %). Když jsou debilní opatření, která debilní papalášové porušují a debilní média se tváří, že se jich to celé netýká, tak je asi přirozené, že spousta lidí se začne chovat taky jako debilové.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Selhan »

Howgh.

K te vakcine ale taky pridam zkusenost: Mila dostala v patek druhou davku a dva dny ji bylo blbe - u te druhe davky to takhle pry meli vsichni jeji kolegove. Nic zas tak hrozneho, proste kratka chripka kdy cloveka vsechno boli a nic se mu nechce, a v nedeli uz byla ok, ale je to pry bezny prubeh.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
komi
Příspěvky: 677
Registrován: 17. 8. 2012, 19:07

Re: Covid-19

Příspěvek od komi »

Nejen vláda a média tohle vyrábí. Přidej ještě různé organizace a asociace. Prostě nasranost lidí a averze vůči vládě je už příliš silná.

Když vezmu ten humbuk kolem posílání respirátorů a roušek poštou důchodcům vyvolaný SÚKLem. Proč prostě neřekli, "ok, není to ideální, ale máme tu pandemii, no tak nechte ty roušky radši pár dnů se někde povalovat, ať virus vychcípá a pak je v klidu noste". Místo toho šílenství, co vzniklo...

Nebo teď s těma jehlama, no jo, taky to vláda poněkud zkonila. Ale zas to očkování chrání proti nemoci, která může zejména důchodce velmi snadno zabít, je to tedy opravdu takový problém, že bude to bodnutí víc bolet a že hrozí nějaké (spíše hypotetické) riziko zánětu kvůli tupější jehle? Že je stříkačka větší teda problém je, ale proč tyhle věci neřeší interně?

Nebo když vláda kdysi zmínila, aby se dělaly odběry na covid v lékárnách ....hned šílený ječák od lékárníků, že je to absolutně nemožné. Když vláda poprvé zmínila, aby se očkovalo u praktiků ... zase automatické zamítnutí z nějaké té jejich komory, že je to absurdní, že na to vůbec nemají praktikové čas.

Musí být strašný pocit - čelit takovému odporu a pohrdání veřejnosti a do toho se snažit řešit pandemii. Občas je mi jich skoro až líto.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32331
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun »

komi píše: 1. 2. 2021, 08:42 Prostě nasranost lidí a averze vůči vládě je už příliš silná.
Jo, ale ta vláda si za to může sama - z mnoha příčin - od března 2020 si sype popel na hlavu, že bude lépe komunikovat a stále dělá jednu botu za druhou. Navíc na premiéra v tak obrovském střetu zájmů prostě automaticky a logicky pohlížíš mnohem podezřívavěji...
Přidej ještě různé organizace a asociace.
Ano, to je náš dlouhodobý nešvar, jakmile někdo uzma takovouhle funkci, tak začne aparátčit a jde to k .... Vím,že tady není sport moc populární, ale v zásadě drtivá většina sportovních úspěchů u nás byla dosažena navzdory příslušným svazům...
Když vezmu ten humbuk kolem posílání respirátorů a roušek poštou důchodcům vyvolaný SÚKLem. Proč prostě neřekli, "ok, není to ideální, ale máme tu pandemii, no tak nechte ty roušky radši pár dnů se někde povalovat, ať virus vychcípá a pak je v klidu noste". Místo toho šílenství, co vzniklo...
Technicky máš pravdu, ale to by chtělo velkou osobní dovahu a ta se tady nenosí...
Že je stříkačka větší teda problém je, ale proč tyhle věci neřeší interně?
Viz výše, kvůli střetu zájmů je to nemožné a dost nebezpečný nápad... v tomhle mi spíše víc vadí, že se neobuli do Babiše, když to začal házet na EU...(nebo jsem to tedy nezaznamenal...
Když vláda poprvé zmínila, aby se očkovalo u praktiků ... zase automatické zamítnutí z nějaké té jejich komory, že je to absurdní, že na to vůbec nemají praktikové čas.
To má dvě roviny - manipulace s vakcínou (potřeba chlazení) je pro prakticky nestandartní, potřebovali by logistickou podporu...a dovedeš si představit, že jí tahle vláda poskytne efektivně?
Navíc si vezmi případ rušených termínů - Babiš vyvolá zmatek a pak to hodí na nemocnice, které jen plní pokyny...škoda, že středočeská Pirátka neměla odvahu říct, že je rozumnější dělat přesný opak toho, co vláda doporučí...
Navíc v čele jejich komory je jeden z největších pablbů...ale protože je v názorech na kovid silně provládní, tak mu to projde...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6651
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od boubaque »

Selhan píše: 31. 1. 2021, 21:36 K rouškám: Není to náhodou tak, že když si roušku zafuním, tak nefunguje?
Obecně se říkalo, že nemáš mít roušku víc než dvě hodiny, a pokud ji potřebuješ delší dobu, máš si ji vyměnit. Možná si to pamatuju blbě, ale prý ne to proto, že pak nefunguje, ale proto, že už si tam ve vlhkém a teplém prostředí začínáš pěstovat svoje muňky.

Moje zkušenost pak je, že roušky, a u naprosté většiny lidí ani respirátory, pak nefungují tak, že zadrží naprostou většinu kapének, co vychází z úst a nosu, ale že většinu výdechového proudu odvede stranou, takže si člověk dýchá do očí, na tváře a na krk. Což je dobře, protože se výrazně sníží rychlost proudu a začnou se tvořit víry, a většina kapének se tak nerozšíří daleko od toho, kdo je vydechl. Souhlasí to i s informací, že když jsem v nějaké místnosti hodinu dvě, tak je už jedno, jestli mám, nebo nemám nasazenou roušku, protože už jsem ji tak jak tak svými kapénkami naplnil. Proto je důležité často větrat.

Ohledně nošení roušek venku, ona to říkají nařízení vlastně dobře: Mimo zastavěné oblasti, tj. tam, kde se nečeká nějaká velká koncentrace lidí a dají se rozumně dodržovat rozestupy (např. v přírodě), nejsou roušky povinné. Navíc ten pohyb vzduchu a tak. V zastavěných oblastech je povinné nosit roušky tam, kde není možné dodržet rozestupy. Tj. mimo historické úzké uličky a velmi frekventovaná místa nejsou roušky povinné, naopak v těch úzkých uličkách a v návalech jo. Jak píše OnGe, někdy by si musel nasazovat a sundávat roušku co pět vteřin, takže je lepší ji prostě v takových místech nasazenou mít. Protože se obecně doporučuje co nejmíň s rouškou manipulovat a sahat na ni, tak si ji venku nasazuju v okamžiku, kdy se blížím k místu, kde tuším, že by nebylo snadné se dostatečně vyhnout, a nechám nasazenou až do okamžiku, kdy jsem si jistý, že budu moct být aspoň deset minut bez ní.

S edukací a motivací jinak rozhodně souhlasím, protože lidi prostě zapomínají a leniví.
Selhan píše: 1. 2. 2021, 08:34 K te vakcine ale taky pridam zkusenost: Mila dostala v patek druhou davku a dva dny ji bylo blbe - u te druhe davky to takhle pry meli vsichni jeji kolegove. Nic zas tak hrozneho, proste kratka chripka kdy cloveka vsechno boli a nic se mu nechce, a v nedeli uz byla ok, ale je to pry bezny prubeh.
Nejsem zdravotník, ale co jsem pochopil, tak tohle je běžné skoro u všech vakcín, ne? (Jakože ne pro většinu, ale třeba v desítkách procent.) Je to prostě reakce imunitního systému, když si tvoří protilátky. Mně teda snad po každém očkování doktor říkal, že se nemám pár dní moc namáhat a že můžu dostat horečku.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Ecthelion »

komi píše: 1. 2. 2021, 08:42 Musí být strašný pocit - čelit takovému odporu a pohrdání veřejnosti a do toho se snažit řešit pandemii. Občas je mi jich skoro až líto.
No, já mám taky empatii. Ale pak si vzpomenu jak nejdřív přes léto všechny masírovali tím, že je to chřipečka, nic nehrozí a samo to zmizí. Potom neudělali nic pro, to aby na podzim mohlo fungovat trasování. A nakonec záměrně a s plným vědomím, co to udělá, to nechali rozjet, když odmítli zavést i nejzákladnější a nejjednodušší opatření před volbama, jen pro to aby nepřišli o pár hlasů (jen aby zavedli opatření doslova den po volbách). Všechno ostatní jsou jen náledky toho manka, co si na podzim vygenerovali.
To, že jsme jedna z nejhorších zemí na světě je děs. Může za to jistě i česká nátura, kdy na všechno serem. Ale za ty věci, co jsem napsal nahoře může jednoznačně vláda a AB. Minimálně to s těma volbama padá jednoznačně na jeho hlavu. Žádný soucit s nimi není na místě, těch 16 000 mrtvých lidí mají na rukách oni.
Je fakt děs, že se tu člověk může za svou domovinu jenom stydět.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Ecthelion »

Doublepost!
boubaque píše: 1. 2. 2021, 09:59 Nejsem zdravotník, ale co jsem pochopil, tak tohle je běžné skoro u všech vakcín, ne? (Jakože ne pro většinu, ale třeba v desítkách procent.) Je to prostě reakce imunitního systému, když si tvoří protilátky. Mně teda snad po každém očkování doktor říkal, že se nemám pár dní moc namáhat a že můžu dostat horečku.
Sestra je doktorka a oddělalo ji to na čtyři dny. Ostatní kolegy tak na den až dva. Je to drsnejší a četnější reakce než třeba očkování na chřipku. Ale ve srovnání s Coronou je to úplné nic a jako cena za to, že se za to dostaneme do normálu je to taky nezajímavé.
Ale co se týče těch zdravotníků, tak tam je důležité to vědět a naočkovat celé oddělení najednou. Jinak budeš mít problém...
(jo a mluvím o druhé dávce Pfizeru, první byla u všech úplně v pohodě)
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
komi
Příspěvky: 677
Registrován: 17. 8. 2012, 19:07

Re: Covid-19

Příspěvek od komi »

Ecthelion: já jsem taky napsala SKORO líto :-) Samozřejmě ty kejkle před volbama jsou naprosto neomluvitelné. Člověk může nějak aspoň částečně omluvit a prominout neznalost, omyly, zmatky a neefektivitu, ale tohle fakt ne.
Jinak celých 16 000 mrtvých na rukách oni nemají, jen tak půlku odhadem. Přeci jen se umírá i jinde.

Mimochodem začínám aspoň díky covidu lépe a do důsledku chápat citát "Smrt jednoho člověka je katastrofa, sto tisíc mrtvých je statistika". Je pozoruhodné, na co všechno si člověk zvykne a začne mu to připadat v podstatě normální.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18573
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

boubaque píše: 1. 2. 2021, 09:59Nejsem zdravotník, ale co jsem pochopil, tak tohle je běžné skoro u všech vakcín, ne? (Jakože ne pro většinu, ale třeba v desítkách procent.) Je to prostě reakce imunitního systému, když si tvoří protilátky. Mně teda snad po každém očkování doktor říkal, že se nemám pár dní moc namáhat a že můžu dostat horečku.
Je to tak. Stejně tak to, že člověk má krátkodobou paralýzu obličejových svalů je relativně běžný vedlejší účinek vakcín proti chřipce, protože je to stejně tak relativně běžný symptom těch onemocnění, proti kterým se očkuje. Jakože tohle byly totální ne-události, buď o tom nemá smysl hlásit, nebo je potřeba to zasadit do kontextu jiných vakcín a zejména té nemoci (hele, máme covid-19, který zabíjí 10 % nakažených důchodců, zatímco máme vakcínu, která tomu víceméně zabrání a 0,1 % důchodců se z toho udělá hodně blbě - čili je to v normě a bylo by to výhodné, i kdyby ta vakcína 0,1 % důchodců zabila).
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32331
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun »

Ecthleion - obecně +1, jen brácha druhou dávku zvládnul lépe, cítil to asi den, ale neomezovalo ho to...
Jinak celých 16 000 mrtvých na rukách oni nemají, jen tak půlku odhadem. Přeci jen se umírá i jinde.
Spíše 12 000, protož enení důvod, abychom to nezvládli stejně dobře jako na jaře...obecně máme dost solidní zdravotnickou infrastrukturu...

Žel tady jsme naprosto selhali my právníci, konkrétně tedy Okresní státní zastupitelství Pha 1, které trestní oznámení odmítlo s naprosto nemístnou a nedostatečnou argumentací...:((

Ale ať už je to 8 000 nebo 12 000, tak máme v čele státu masového vraha...
čili je to v normě a bylo by to výhodné, i kdyby ta vakcína 0,1 % důchodců zabila).
Je to drsné, ale je to tak... proto příkazem dne musí být zajistit očkování co nejrychleji minimálěn pro všechny, co chcou! A Babiš nedokáže ani spočítat a objednat dost vakcín, i když mu veškerý další servis poskytne EU...fakt supermanager...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Covid-19

Příspěvek od jjelen »

Šecko zvladame, nešiřtě tu paniku...
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ch ... .seznam.cz
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32331
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun »

jjelen píše: 1. 2. 2021, 10:57 Šecko zvladame, nešiřtě tu paniku...
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ch ... .seznam.cz
Jako... že se někdo přeřekne v jazyce, který není jeho mateřštinou, u ne zcela jendoduchých slov...budiž no...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Selhan »

Jasně, ta reakce není chyba, jen tam je a je relativně silnější než u jiných vakcín, tak je dobré o tom vědět a počítat s tím. Já se rozhodně chci nechat naočkovat jakmile to bude možné, jen si k tomu prostě vezmu na dva dny volno.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: jjelen a 2 hosti