Covid-19

O nás, o lidech, o okolním světě. Všechna témata, která se netýkají her, patří do této sekce. Zapomeňme chvíli na RPG a pojďme předstírat, že jsme normální lidé.

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 15573
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 14. 6. 2021, 20:40

Naoki píše:
14. 6. 2021, 15:26
Uvažuju zdali si zajdu na microchip před dovolenou nebo až po ní.
Letenku mám koupenou na 14.7., kdybych šel na Pfizer tento týden, druhou střelu buch dostal těsně před letem. Jaké je šance že se mi vrátí PCR test jako pozitivní?
Čekačka je šest týdnů, já jsem byl 1.6. a service pack 2 mám 13.7., takže pochybuju, že ty svůj dostaneš den potom.
Nazi lives don't matter!
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 29147
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun » 15. 6. 2021, 07:56

Naoki píše:
14. 6. 2021, 15:26
Jaké je šance že se mi vrátí PCR test jako pozitivní?
Kvůli vakcíně žadná...

Eleshar - Naoki ale možná není tady?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 15573
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 17. 6. 2021, 19:30

Tywe, my těch 50 % fakt nedáme.
Nazi lives don't matter!
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

Uživatelský avatar
Sosacek
Příspěvky: 23511
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Covid-19

Příspěvek od Sosacek » 17. 6. 2021, 21:19

Je to tak.

Tenhle narod si fakt zaslouzi vyhynout.
“The law, in its majestic equality, forbids rich and poor alike to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal their bread.”

Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 5916
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Covid-19

Příspěvek od Fritzs » 18. 6. 2021, 08:00

Kulturní revoluci. Systematicky odstranit a vymazat z historie původní kulturu a nahradit ji novou umělou a lepší.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!

Uživatelský avatar
Sosacek
Příspěvky: 23511
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Covid-19

Příspěvek od Sosacek » 19. 6. 2021, 12:53

Hele jak je to s temi 70 %? Chapal jsem to tak, ze 70 % jako cil na imunizaci populace bylo predbezne cislo. Mame nejake updaty nebo 70 % trva?

Tech 50 kterych stezi dosahneme asi ani nahodou nestaci, co?
“The law, in its majestic equality, forbids rich and poor alike to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal their bread.”

Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 8745
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Faskal » 19. 6. 2021, 13:52

To bylo na původní variantu. Teď je to 85+%.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.

Uživatelský avatar
Sosacek
Příspěvky: 23511
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Covid-19

Příspěvek od Sosacek » 19. 6. 2021, 14:15

Fuck.
“The law, in its majestic equality, forbids rich and poor alike to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal their bread.”

Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 20006
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Jerson » 19. 6. 2021, 15:09

Prostě to buď nařídit, nebo to udělat po vzoru RPG - kdo si dobrovolně nedá požadovanou vlastnost "očkovaný proti Covidu", tomu napařit postihy.

Kdykoliv vidím, jak někdo na netu napíše něco jako "očkování je volba a svoboda rozhodnutí každého člověka", tak se ho zeptám, zda by chtěl, aby Tyfová Mary sama rozhodovala, zda se bude léčit a tyfem, a zda by chtěl, aby mu prodala zmrzlinu, přičemž on by o jejím nakažení nevěděl.

Zatím mi na to nikdo neodpověděl.

Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 8745
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Faskal » 19. 6. 2021, 19:17

Tohle číslo vychází z tzv. SIR modelu. Ten ve zkratce předpokládá, že máme v homogenní populaci jedince, kteří jsou citliví na nemoc, jedince, co nemoc právě mají a šíří a jedince, co nemoc už měli, přežili a teď jsou na ni necitliví a už ji dostat nemohou.
Vlastnost tohoto modelu je, že nemoc není schopná promořit celou takovou populaci a vymizí poté, co nakazí určitý počet jedinců, při dosažení tohoto prahu dochází ke vzniku tzv. stádní imunity.

Práh stádní imunity je možno spočítat snadno, a to dle rovnice:
1 – 1/R0
kde R0 je základní reprodukční číslo nemoci, tedy kolik nakažený jedinec nakazí dalších lidí.

V praxi je situace složitější, protože hodnota R0 není jenom vlastnost nemoci, ale emergentní charakteristika vzniklá interakcí mezi původcem nemocí a populací, kterou promořuje. Nemoc přenosná dotykem bude mít různé R0 v populaci, která si při pozdravu ruce podává a v populaci, která si ruce nepodává.
Zároveň R0 platí pro populaci, která nemoci vystavena nebyla, postupným promořováním se snižuje počet jedinců, co jsou citliví, a začíná být důležité číslo R, které reflektuje snížení počtu citlivých jedinců. V případě zavedení cílených opatření proti šíření nemoci (v příkladu zákaz podávání rukou) se sníží schopnost nemoci se šířit, což v závislosti na tom, koho se zeptáte, snižuje R0, R, nebo R s nějakým zatím neustáleným koefientem.
V reálné populaci také dochází k tomu, že nakažení jedinci mohou imunitu ztratit, a rodí se noví jedinci, kteří ještě nakažení nebyli a buď se ustanoví rovnováha (čímž vznikne dětská nemoc) nebo začne nějaká forma cykličnosti a nemoc postupně prochází různými populacemi. Pokud chceme dosáhnout prahu stádní imunity, je prakticky nezbytné použít cílenou imunizaci pomocí očkování dostatečné části populace.
Naše populace také není homogenní, rozdrobením na subpopulace (například zavedením opatření proti šíření), které mezi sebou interagují relativně málo, je možné zastavit šíření výrazně dříve, než dosáhne hranici stádní imunity. Na druhou stranu, i po překročení tohoto prahu je možné, aby vznikaly lokální epidemie, ty ale následně budou samovolně mizet. Ovšem pokud bude některá subpopulace zvýšeně citlivá (např. odmítající očkování) a více schopná nemoc šířit (odmítání opatření), může si nemoc podávat mezi sebou a předávat i těm, co by jinak už efektem stádní imunity byli chráněni.

Pokud jde o Covid, situace je taková, že dominantní je u nás stále ještě varianta alfa (britská), která je výrazně infekčnější než původní varianta, kterou vytlačila, není ale snadné určit o kolik infekčnější, protože se šíří za úplně jiných podmínek částečně promořenou populací. Tím, jak mezi sebou kompetovala původní a varianta alfa, se odhaduje, že je infekčnější o 40–80 % víc (wiki).
Co nás čeká a pravděpodobně nemine na podzim, je rozšíření varianty delta (indická), která je výrazně (dle wiki opět cca o 40–80 %) infekčnější než alfa. Ta navíc dokáže částečně odolat imunitě vzniklé vůči původní variantě, ale stále ještě ne dost, aby imunitu obešla a zřejmě výrazně nepřispívá její schopnosti se šířit. Očkování stále dobře chrání proti hospitalizacím: "In June 2021, Public Health England announced it had conducted a study which found that after two shots, the Pfizer-BioNTech vaccine and the AstraZeneca vaccine are respectively 96% and 92% effective at preventing hospitalisation from the Delta variant."

Pro čísla jsem se nevydával dál než na wikipedii*, protože seriózní rešerše by znamenala se prohrabat daty, která vesměs ještě nemáme a dají se jenom odhadovat.

Nicméně, to strašně vysoké číslo je hodnota, kterou musíme promořit/proočkovat, aby se následně šíření nemoci zastavilo samovolně. Můžeme snížit požadavek na proočkovanost, pokud ji doplníme dalšími přístupy, jako ehm, tím, že současný klidnější stav pandemie využijeme k tomu, že vybudujeme opravdu kvalitní síť testování a trasování, čímž budeme odchytávat lokální subpopulace v naší nehomogenní populaci. Co by výrazně pomohlo, je sledovat šíření nových variant, k tomu je potřeba ale nejenom testovat, ale i sekvenovat, a na to jsme u nás víceméně zanevřeli, kvůli tomu tápeme ve tmě a další vlna vyvolaná variantou delta je tím pádem asi nevyhnutelná. A samozřejmě, zapracovat na kampani na očkování, která je imho dost marná. Oproti minulým vlnám budeme mít tu výhodu, že rizikové skupiny budou tou dobou už z velké části proočkované, takže počet úmrtí už pravděpodobně nebude v absolutních číslech dramatický. Vzhledem k vysoké infekčnosti se ale virus buď prožene velkou částí neočkované populace, nebo bude další vlna lockdownů.

* https://en.wikipedia.org/wiki/Variants_of_SARS-CoV-2

tl;dr
Pokud proočkujeme v homogenní populaci přes 85 % (těžko zatím říct, kolik přesně), epidemie současných variant Covid-19 se samovolně zastaví, protože někde tady je limit varianty delta (indická) se šířit homogenní populací. Tento limit ve skutečné populaci bude jiný, pravděpodobně menší, a bude dále srážen udržováním epidemiologických opatření, třeba i tím, že snad konečně lidi přestanou tak často chodit do práce se symptomy respiračních onemocnění.
Klíčem bude jednak úspěšně testovat a trasovat, a také se snažit zarazit v zárodku šíření nových variant; naše vláda má v tomto ale naprosto tristní výsledky a preferuje vleklé lockdowny.
Zajímavý model je sledovat docela dobře proočkovanou Anglii, kde se zvedá nová vlna infekcí vyvolaná šířením infekčnější delty, která ale (zatím a snad to tentokrát tak i zůstane) není následována výrazným navýšením úmrtí.
Promořování populace ale má ten nežádoucí efekt, že na rozdíl od očkování, při každé infekci dává příležitost viru mutovat a prohledávat další varianty, které mohou být ještě více infekčnější, vyvolávat horší nemoc a ještě lépe obcházet imunitu.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.

Uživatelský avatar
Sosacek
Příspěvky: 23511
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Covid-19

Příspěvek od Sosacek » 21. 6. 2021, 10:19

Vallune, jak je to legislativne s tim udelat to ockovani povinne, nebo aspon trestat jeho odmitani vezenim nebo pokutami?
“The law, in its majestic equality, forbids rich and poor alike to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal their bread.”

Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 29147
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun » 21. 6. 2021, 10:29

Sosacek píše:
21. 6. 2021, 10:19
Vallune, jak je to legislativne s tim udelat to ockovani povinne, nebo aspon trestat jeho odmitani vezenim nebo pokutami?
Je to povinnost, kterou musíš uložit zákonem.
Ministerstvo zdravotnictví moc nezvládá napsat ani jednoduché usnesení správně, ale se zákonem mu pomůže Legislativní rada vlády a pod.
Z hlediska ideálního/legitimního přístupu to není nejmenší problém. Udělat to lze, a dle údajů, které nám tu laskavě a precizně shrnuje Faskal je to na místě.

Já osobně bych šetřil se sankcemi (vězení je už hodně síla, to by mělo hrozit spíše těm, kdo vědomně šíří ty zcela nejhorší hoaxy), ale mělo by být jasně a dopředu řečeno, že neočřkovaných se budou týkat automaticky ta nejpřísnější opatření nejdříve zaváděná. A důvod neočkování bude hrát roli jen v případě kompenzací.
Nejsi očkován,a č v tom nebrání zdravotní stav - zhoršuje se situace? Zákaz opustit území obce, zákaz pobytu na veřejnosti...vč. zákazu cest do práce, nakupování a pod....

EDIT:
Jinak v Řecku (Kréta) to vypadá s opatřeními cca jako u nás, akorát v obcích venku nenosí roušky téměř nikdo (vyjma turistů od nás)... Policie to toleruje, akorát jeden strážník lidi k nošení roušek s úsměvem nabádal - na promenádě v Heraklionu v situaci, kdy foukal vítr kolěm 20 uzlů na moře a na plno pražilo slunce...

Méně zábavné je, že přišlo další vyjádření Pragonu, kde mj. uvádějí, že jen blbci se nechají očkovat neznámoua nevyzkoušenou vakcínou, když existují spolehlivé tradiční postupy čínské medicíny - Coriolus versicolor...:D
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 15573
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 21. 6. 2021, 13:15

Já bych začal tím, že od nějakého data se neočkovaným přestanou proplácet testy na covid a budou se požadovat kvalitní PCR testy místo těch antigenních nesmyslů. A rozhodně žádné bulšity jako "maximálně týden starý negativní výsledek", protože za týden se toho stane fakt hodně.

Mno a jak říká Vallun, neočkovaní by měli nést právní odpovědnost, pokud by jinou osobu nakazili (ať už proto, že daná osoba se naočkovat nemohla, nebo protože její očkování selhalo, což je pořád nějakých potenciálně 5-10 %), i když si moc neumím představit to dokazování. Prokazování se falešným negativním testem nebo falešným očkovacím průkazem pak natvrdo trestný čin.

EDIT: tywe, Vallune, kam na ty konspirační weby furt chodíš a proč na ně sem furt dáváš odkazy bez varování, že jde o konspirační web...
Nazi lives don't matter!
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 29147
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun » 21. 6. 2021, 13:29

Eleshar_Vermillion píše:
21. 6. 2021, 13:15
Mno a jak říká Vallun, neočkovaní by měli nést právní odpovědnost, pokud by jinou osobu nakazili (ať už proto, že daná osoba se naočkovat nemohla, nebo protože její očkování selhalo, což je pořád nějakých potenciálně 5-10 %), i když si moc neumím představit to dokazování.
To je trestné už teď...asi to vnímáš tak, že nenaočkování se by byl doklad nepřímého úmyslu (tedy lhostejnost ke druhým přesahující intenzitu i vědomé nedbalosti).

Já bych se té trestněprávní rovině spíše vyhýbal, trestní právo má být ultima ratio... ale ano, proč má stát doplácet na odmítače, třeba těmi testy?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 8745
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Faskal » 22. 6. 2021, 20:47

midewiwin píše:
12. 10. 2020, 08:37
Použití nespecifického PCR testu, který vykazuje mnoho falešně pozitivních výsledků, vytváří obraz exponenciálního růstu. PCR test byl schválen ve zrychleném řízením a uveden do praxe, aniž by prošel standardním testovacím procesem. Tvůrce testu výslovně varoval, že test byl zamýšlen pro výzkum a ne pro diagnostiku. PCR test pracuje na bázi detekce zmnožení úseku genetického materiálu.
Takhle to vidí zářijová petice belgických zdravotníků.
http://blog.aktualne.cz/blogy/jan-hnizd ... emid=37880
Já jsem z těch naprosto protikladných názorů jelen.
... Dneska jsem úplně náhodou narazil na to, že Kary Mullis, "tvůrce PCR testu", byl vlastně popírač hypotézy, že HIV je původce AIDS. Vidím, že konspirační teoretici zodpovědně recyklují.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.

Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů