čber a vývoj jazyka

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: čber a vývoj jazyka

Příspěvek od Pieta »

K tomuhle tématu bych poznamenal, že jsem vždycky tušil, že to s tím "čeština se píše, jak slyšíš" nebude tak žhavé, a že mám sám u sebe zkreslenou představu o tom, jak sám vyslovuju; ale teprve dcerka s nástupem do školy mi odhalila, jak moc je to všechno mimo. Jelikož píše všechno bez filtru tak, jak slyší (a kombinuje to s tím, že občas úplně přeskočí nedbale vyslovenou samohlásku, které si prostě nevšimne), tak při jakémkoliv diktování musím usilovně přemýšlet nad tím, jestli jí opravdu říkám to, co chci, aby napsala - a dost často to netrefím a až když vidím, co píše, tak mi dojde, co jsem ve skutečnosti řekl.

"Fšichni smese fpořátku vráťli spjet s pole." atd.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: čber a vývoj jazyka

Příspěvek od Jerson »

Teď jsem slyšel reklamu, ve které na konci zní "Pohoda ČEZ". Tak mě napadlo, jestli to opravdu nikdo neslyší a nevysloví rozdílně od "pohoda jazz".
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: čber a vývoj jazyka

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Pieta píše: 12. 2. 2020, 14:28 K tomuhle tématu bych poznamenal, že jsem vždycky tušil, že to s tím "čeština se píše, jak slyšíš" nebude tak žhavé
Nápovědou může být předmět Český jazyk na celé základní škole, kdy se děti učí tzv. pravopis, protože zásada "Pyž jag sližýž pyčo" je komplexnější.
Za poznámku ovšem stojí, že za 95 % těch jevů se nachází nějaká logika vycházející ze samotného jazyka a pravidla konverse mezi psanou a mluvenou formou lze typicky zachytit na jednu stránku A4, čili není to tak jednoduché, jako to měl Cicero, ale stále je to o dost přímočařejší než třeba francouzština a s angličtinou to vůbec nelze srovnat.
Jerson píše: 12. 2. 2020, 15:50 Teď jsem slyšel reklamu, ve které na konci zní "Pohoda ČEZ". Tak mě napadlo, jestli to opravdu nikdo neslyší a nevysloví rozdílně od "pohoda jazz".
Cože? proč by se to jako mělo vyslovovat stejně? ty jsi tuhle diskusi vůbec nečetl, jen jsi sem náhodně přišpíval, nebo proč si jako myslíš, že by to neměl slyšet a vyslovit odlišně?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: čber a vývoj jazyka

Příspěvek od ilgir »

Eleshare, nebuď mrzout a nezjebávej všechny kolem. Invicta za to, že důsledně vyhověl boubaqueho zadání, Jersona za to, že se pokusil o humor.
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů