Jazyková poradna

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od ilgir »

Zkus obě slova vygooglit a uvidíš.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Faskal »

Jak se skloňuje Markus?
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od ilgir »

Někde jsem četl, že u jmen, která mají jen dvě slabiky (Markus, Albus, Remus) je přípustné ponechat -us- i při skloňování. Tedy Markuse, Markusovi...). U delších jmen (Julius, Aurelius) se -us- vypouští (Julia, Juliovi...)

Ať mě kdyžtak někdo s vyšším levlem češtiny opraví.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Vitus »

Hm, já si zase pamatuji Marcus Aurelius => bez Marca Aurelia, tedy že se to -us- taky vypouštělo, možná ale to, co píše Ilgir platí u dvojslabičných nesložených jmen ?

EDIT: A vlastně i u Romulus a Remus => viděl jsem Romula a Rema.

Ale zase moje čeština je z minulého století, třeba tam došlo k nějaké změně ?

EDIT2: Možná je rozdíl mezi vlastním jménem a přezdívkou ?
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Faskal »

Vidíš, Vite, otázka mě napadla ve skutečnosti, když jsem viděl tebe.

Jedna z knih, co se mi hromadí k přečtení, Lživé ságy starého Severu, v předmluvě píše, že cíleně skloňují cizí jména chybně, protože pak zní víc exoticky a je to autentičtější v tom, jak to na čtenáře působí; dobový čtenář věděl starého datla o tom, jak se tato slova mají skloňovat správně.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Log 1=0 »

Vitus píše: 4. 11. 2020, 18:36 EDIT2: Možná je rozdíl mezi vlastním jménem a přezdívkou ?
Odsouvá se to u jmen latinského původu. U přezdívky (nebo i příjmení) latinským jménem inspirované je na diskusi, jestli je sama latinského původu. Nevím, jestli je nějaký mustr, jak to rozhodnout.
Pokud vím tak Kryštof Kolumbus (mořeplavec) =) počeštěná verze latinské varianty jeho jména =) bez Kryštofa Koluba, ale Chris Columbus (filmař) =) přímení už po generace naturalizované v angličtině =) bez Chrise Columbuse.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4815
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od midewiwin »

Řekla bych, že Marcus se jednoznačně skloňuje tradičně. Teda Marcus, bez Marca atd.
Když už je to počeštěno jako Markus, nechala bych to na vkusu každého soudruha /Markuse či Marka, jak mu to víc vyhovuje/.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

ilgir píše: 4. 11. 2020, 18:30 Někde jsem četl, že u jmen, která mají jen dvě slabiky (Markus, Albus, Remus) je přípustné ponechat -us- i při skloňování. Tedy Markuse, Markusovi...). U delších jmen (Julius, Aurelius) se -us- vypouští (Julia, Juliovi...)

Ať mě kdyžtak někdo s vyšším levlem češtiny opraví.
Ano, takto se to skutečně uvádí. Samozřejmě je to složitější, pokud jde o nějaké skutečné římské jméno, tak tam se dodržuje standardní skloňovací konvence (ten Marcus Aurelius, či jakýkoliv jiný Marcus z Říma a blízkého okolí).

Naopak pokud je to Němec Markus, tak to asi bude i s tím -us.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Vitus »

Faskal píše: 4. 11. 2020, 18:46 Vidíš, Vite, otázka mě napadla ve skutečnosti, když jsem viděl tebe.
Já jsem sám sebe nějak neměl potřebu skloňovat, ale fakt je, že tady někde dole v archivu je bývalá sekce naší družiny nazvaná "Vitova družina" a tedy i před lety jsme asi intuitivně dospěli k tomu, že by se to mělo skloňovat bez toho -us-. :D

Takže slyším i na "Vite" i na "Vitusi", případně klidně i na "Víte", "Vítku", "Víťo", "Vitolde" nebo "Viktore" (vše různostrašné odvozeniny z mého křestního jména), jenom na "Vítězslave" odmítám slyšet a na "Slávku" bych asi nepochopil, že to je na mne $D $D $D .
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od ilgir »

Eleshar: Jo, to dává smysl. "Socha Romula a Rema", ale "uživateli Remusovi byl udělen ban".

V Harrym Potterovi zvolil překladatel zachování -us dokonce u 3 slabičných jmen. Severusi Snape! Siriusi Blacku! ale Kornélie Popletale!
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Vitus »

ilgir píše: 4. 11. 2020, 20:02 Eleshar: Jo, to dává smysl. "Socha Romula a Rema", ale "uživateli Remusovi byl udělen ban".

V Harrym Potterovi zvolil překladatel zachování -us dokonce u 3 slabičných jmen. Severusi Snape! Siriusi Blacku! ale Kornélie Popletale!
No tak z toho pak jasně vyplývá, že Blackovi a Snapeovi jsou angličané s anglo-saskými kořeny, kdežto Popletalovi mají kořeny určitě latinské. (Což je vidět i z toho českého příjmení, že ? :>;o) )

Máš pravdu, téhle nekonzistence jsem si v překladech Harryho Potera nikdy nevšimnul :clap: .
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16257
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od MarkyParky »

Hlavně, prosím, pro účely komunikace na fóru zvolte takové skloňování, které se nebude plést s Markym.

Díky.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od ilgir »

Vitus: Já bych z toho nedělal vědu. Překladatel prostě jen správně usoudil, že Kornéliusi! vypadá fakt strašně.
jjelen
Příspěvky: 2498
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od jjelen »

A není to tím že Kornelius je i české jméno?
Teda spíš: jakkoliv žádného Čecha jménem Kornelius neznám, (tenhle pán by se počítat mohl...? https://cs.wikipedia.org/wiki/Viktorin_ ... %C5%A1ehrd), dovedu si ho představit daleko lépe než Siria nebo Severa (teda alespoň do nástupu HP :D)
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

ilgir píše: 4. 11. 2020, 20:02Severusi Snape! Siriusi Blacku! ale Kornélie Popletale!
To mi teda přijde dost pošahané.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů