Jazyková poradna

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od boubaque »

Já už jenom přidám, že oslovovat Markuse "Marku", nebo dokonce "Marce" (či snad "Marče"!) by mi přišlo nevhodné, i když "Vite" mi přijde fpoho.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16253
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od MarkyParky »

Jménem všech lidí, co nechtějí dobíhat autoby, vyhánět z nočních ulic vágy a mají husí kůži z toho, že by si někdy v budoucnu měli třeba dopřát či odepřít trochu luxu s Boubaquem souhlasím.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Markus »

Baf! :)

Kdyby moje jméno bylo latinské, jsem Marcus bez Marca. Já jsem to nikdy latinsky nechápal (je to z Falloutu), takže sám sebe skloňuju česky. Úplně stejně jako německý jméno Markus.

Vitus bych opět skloňoval latinsky, kdyby byl Říman. Ale jelikož není :) , asi bych řekl s Vitusem. I když tohle je taková hraniční podoba. Jak má to jméno latinský zápis, tak sám nevím.

Kdyby tu byl uživatel Antonius, tak mu ale asi neřeknu jinak než Antonie. Nebo Varsuvius, že.

Jazyk je dost poctitová věc. Čím víc o něm víte, tím víc zjišťujete, že zdaleka není tak svázaný pravidly a rozdělený na správně/špatně, jak vám tvrdily paní učitelky.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Log 1=0 »

jjelen píše: 4. 11. 2020, 21:25 jakkoliv žádného Čecha jménem Kornelius neznám
Já taky ne, ale zdá se, že v roce 2016 žili v česku 4. Jeden byl už tehdy starý pán, takže kdoví, ale ti tři další zas tak staří nebyli.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

MarkyParky píše: 4. 11. 2020, 23:36 Jménem všech lidí, co nechtějí dobíhat autoby, vyhánět z nočních ulic vágy a mají husí kůži z toho, že by si někdy v budoucnu měli třeba dopřát či odepřít trochu luxu s Boubaquem souhlasím.
Autobus je portmanteau slov "automobil" a "omnibus", kde to druhé znamená latinsky doslova "všem" (tj. dativ od "všichni"). "Luxus" je v latině čtvrtá deklinace a skloňuje se jinak než většina slov končících na -us.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Pieta »

ilgir píše: 4. 11. 2020, 20:02V Harrym Potterovi zvolil překladatel zachování -us dokonce u 3 slabičných jmen. Severusi Snape! Siriusi Blacku! ale Kornélie Popletale!
Zrovna v HP mě tohle úplně šíleně tahá za uši. Brr.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Vallun »

Kdyby někoho zajímalo vnímání těžkého diosrtografika - Severusi mne za uši netahá, protože Severe by tahalo násobně více..Sirius/Siriusi naopak vadí hodně...

Stejně tak Markus/Markusi je ok, ale Vitus/Vite...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Jerson »

Vallune, mně zase trhá uši tvůj "komunism" a "kapitalism", a jako že hodně.
Zatímco Vitusovi budu říkat "Vitusi", stejně jako bych Siriusovi říkal "Siriusi".
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16253
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od MarkyParky »

Eleshar_Vermillion píše: 5. 11. 2020, 00:42
MarkyParky píše: 4. 11. 2020, 23:36 Jménem všech lidí, co nechtějí dobíhat autoby, vyhánět z nočních ulic vágy a mají husí kůži z toho, že by si někdy v budoucnu měli třeba dopřát či odepřít trochu luxu s Boubaquem souhlasím.
Autobus je portmanteau slov "automobil" a "omnibus", kde to druhé znamená latinsky doslova "všem" (tj. dativ od "všichni"). "Luxus" je v latině čtvrtá deklinace a skloňuje se jinak než většina slov končících na -us.
Dík za objasnění. A ten vágus?
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Z latinského "vagus", s významem "potulný", sloňuje se standardně. V češtině je to příznakové, počeštělé slovo, počítám, že tam byl možná i nějaký komický element (podobně jako když dnes řekneš "s kapitalismusem").
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Sadako »

ilgir píše: 4. 11. 2020, 20:02V Harrym Potterovi zvolil překladatel zachování -us dokonce u 3 slabičných jmen. Severusi Snape! Siriusi Blacku! ale Kornélie Popletale!
Nedík, kdykoli se mi ty potterovské patvary Severa a Siria podaří vytěsnit, tak se objeví někdo, kdo je připomene.
Za to bych toho překladatele nakopala. Je mi jedno, že to (asi) neporušuje žádná pravidla, vypadá to příšerně a ona by si mentálně a jazykově nesmělejší část primární cílové skupiny na to samozřejmě zvykla, kdyby to tam bylo od začátku skloňováno "se Siriem" atd.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od ilgir »

No, aspoň je vidět, jak je to hrozně subjektivní a pocitové, jak psal Markus.

Mně by se také více líbilo "Sirie", ale "Siriusi" mě neuráží. A pan Medek není žádný nedouk, tak věřím, že k té volbě dospěl po zralé úvaze.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Možná je to fake news, ale pokud si správně pamatuju, významným aspektem té úvahy byla právě cílové publikum a že je tím standardním skloňováním nechtěl mást.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Sadako »

Jawohl, to jsme četli stejné fake news.
A potíž není v tom, že by byl překladatel nedouk (např. na Šest problémů pro dona Isidra Parodiho v jeho překladu si nemohu ani v nejmenším stěžovat), ale že se mi nelíbí zvolené řešení, toť vše. Navíc ho považuju za poněkud zbytečné, Běžný Franta Čtenář beztak vnímá ze jména postavy primárně první slabiku a ten zbytek radostně mine.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Buďme féroví - možná to bylo rozhodnutí editora/marketingu a ne překladatele.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů