Jazyková poradna

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Jazyková poradna

Příspěvek od York »

Už dlouho bych rád dohnal to, co jsem propásl na hodinách češtiny. Zkoušel jsem najít lekce na youtube a na nic jsem nenarazil (už je to teda pár let, třeba teď už něco bude). Nejvíc mě štve, když něco píšu a nevím, jak to má bejt správně. Takže zkusím zneužít vás a házet sem takové případy, když na ně zrovna narazím. Veškerá pomoc je vítaná, ale odpovídejte, prosím, jen když opravdu víte, jak je to správně a proč.

edit: Nebo aspoň zdůrazněte, že si nejste jisti (nadhazovat vlastní úvahy může být užitečné).
Naposledy upravil(a) York dne 20. 9. 2019, 15:14, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od York »

To je zatím hodně předběžné, ale asi stojí za to se nad tím zamyslet už teď.
:?: Má být čárka za "za to"? Pokud ano, proč?

Řekl bych, že nemá, protože "se nad tím zamyslet už teď" nedává smysl jako samostatná věta. Ale nejspíš je to nesprávnej důvod...
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Selhan »

Nemá, "stát za to" není spojka, je to ustálená fráze. A tvůj důvod je obecně správný - čárky jsou k logickému dělení textu.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od York »

Přemýšlím, proč jsem vlastně zvažoval, jestli ji tam napsat. Asi proto, že jsou tam dvě slovesa - "stojí" a "zamyslet"...
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20839
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Markus »

Počítej přísudky, ne slovesa.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Vallun »

Jo, něco takového mne napadlo, že tady má přísudek více částí...

btw - přísudek v tomhle smyslu mi vůbec neleze přes prsty, kdo jim ho přisoudil?:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od York »

Pak je tu ještě možnost zvednout četnost použití.
Má tam být čárka nebo nemá? A proč?

Předpokládám, že je to podobnej případ jako ten předchozí a "zvednout" není přísudek, takže tam čárka být nemá?
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od York »

Že to je duševní zranění znamená, že se proti tomu nepočítá zbroj.
Má být čárka před "znamená"? Tady fakt nevím.

Řekl bych, že ano, protože "je to duševní zranění" funguje jako samostatná věta, takže "znamená" už patří do další věty. Pak mi ale začalo bejt divný, že "znamená" nemá podmět, tak jsem tu čárku zase zrušil.

Ale zase je fakt, že když řeknu "Posaďte se, prosím", tak tam čárka určitě být má a "prosím" taky nemá podmět (nevyjádřené "vy"?). Hm... :think:
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od boubaque »

"Znamená" nemá podmět, protože "že je to duševní zranění" je vedlejší věta podmětná, která ten podmět zastupuje (ale je to věta, takže je třeba ji oddělit čárkou). :) To počítání přísudků je ve velké většině případů opravdu nejlepší pomůcka.*

* Přesnější je, že mezi dvěma přísudky musí stát aspoň jedna čárka s výjimkou spojek "a, i, nebo, ani" ve slučovacím poměru.**

** Dáš si kafe nebo čaj? (význam: budeš něco pít? mám postavit vodu? tj. nezáleží, kterou variantu vybereš; odpověď: ano/ne) = slučovací poměr
Dáš si kafe, nebo čaj? (význam: co přesně budeš pít? co mám nasypat do hrnku? tj. záleží na to, kterou variantu vybereš; odpověď: kafe/čaj) = vylučovací poměr
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od boubaque »

York píše: 26. 9. 2019, 13:39
Pak je tu ještě možnost zvednout četnost použití.
Má tam být čárka nebo nemá? A proč?

Předpokládám, že je to podobnej případ jako ten předchozí a "zvednout" není přísudek, takže tam čárka být nemá?
Infinitivní konstrukce nejsou úplně jednoduché. Víceméně platí několik zásad:

- Když je infinitivní konstrukce uvozená spojovacím prostředkem (spojka, vztažné zájmeno...), tak se čárka píše vždycky (Nevěděl jsem, jak začít. Nevěděl jsem, jestli vůbec začínat.)

- Když na infinitivní konstrukci odkazuje zájmeno "to", čárka se píše (pokud je konstrukce "málo rozvitá", pak se psát nemusí): Jde o to, začít na úkolu pracovat. Jde o to začít. Jde o to(,) začít pracovat.

- Když je infinitivní konstrukce závislá na slovesech být, mít, čárka se "zpravidla" nepíše: Nemám na čem pracovat. Není co dělat.

- Po spojce než se infinitivní konstrukce čárkou neodděluje (i když to k tomu docela svádí): Je to lepší než vůbec nezačít.

Komplexněji a s více příklady na Příručce.

EDIT: v tom tvém případě ale, teď koukám, je to "možnost zvednout", což je (neshodný) přívlastek... a tenhle je těsný (když ho vynecháš, tak se změní smysl), takže se čárkou neodděluje.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od York »

Fakt by mě zajímalo, kdo tyhle složitosti vymýšlí... :think:

Boubaque: Moc díky za odpověď, pokusím se s tím nějak poprat.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Vallun »

York - složitost jazyka... jazyk nevytváříš pravidly, ale jeho užíváním...a když máš jazyk pestrý a bohatý, tak holt ta pravidla (popisující jeho správné použití) jsou taktéž pestrá a bohatá... ale dělat to obráceně by byla docela nuda, ne?:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Selhan »

York píše: 4. 10. 2019, 12:50 Fakt by mě zajímalo, kdo tyhle složitosti vymýšlí... :think:
Někdo, kdo chce pospat a vysvětlit jazyk. Já si teď nejsem jistý, jestli se chápeme - chceš tady v tom tématu jazykovědné vysvětlení, proč je něco tak, jak to je, nebo chceš říct, jak to má být správně pro běžné použití? To jsou trochu jiné věci. V druhém případě je odpověď na všechny tvé otázky pořád stejně primitivní - nejsou tam dva přísudky, tudíž tam není čárka.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Čárky mají za úkol přehledné členění textu konvenčními způsoby (tj. aby to dělali všichni stejně). Jinak to s těmi infinitivními konstrukcemi považuji zrovna za takovou šedou zónu přechodných jevů - jsou stanovena možná nějaká pravidla, ale je zjevné, že jsou dost arbitrární, a kdyby to bylo obráceně, houby by se stalo, takže bych tomu moc důležitosti nepřikládal. Mnohem důležitější je to mezi větami.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jazyková poradna

Příspěvek od York »

Selhan píše: 4. 10. 2019, 21:30chceš tady v tom tématu jazykovědné vysvětlení, proč je něco tak, jak to je, nebo chceš říct, jak to má být správně pro běžné použití?
To je velmi dobrá otázka.

Jde mi o to, abych dokázal rozhodnout, jak to má bejt správně podle platných pravidel pravopisu (to, že je považuju za praštěná, teď nechme stranou ;-)). Tj. ne jen "odhadnout to podle citu", ale fakt být schopen říct "čárka tam být má, protože XY". Je mi jasný, že i tak se bez korektora neobejdu, ale i tak je to pro mě užitečná znalost.

Jestli je lepší* znát jednoduchý nebo složitý vysvětlení, ti ale popravdě nedokážu říct. Nejspíš je dobrý* zmínit obojí, protože když se něco chceš naučit, tak nejlíp funguje, když se problémem aktivně (a opakovaně) zabýváš a zkoumáš ho ze všech stran. A ideálně to pak opakovaně vysvětlíš někomu dalšímu.


* Tady si zas nejsem úplně jistej. Ještě si to zkontroluju.

Eleshar_Vermillion píše: 5. 10. 2019, 11:14Jinak to s těmi infinitivními konstrukcemi považuji zrovna za takovou šedou zónu přechodných jevů - jsou stanovena možná nějaká pravidla, ale je zjevné, že jsou dost arbitrární, a kdyby to bylo obráceně, houby by se stalo, takže bych tomu moc důležitosti nepřikládal. Mnohem důležitější je to mezi větami.
Problém je, že mě ty infinitivy matou. Vidím víc sloves, tak znejistím a začnu dumat nad tím, jak to vlastně je.

edit: Může vlastně infinitiv bejt přísudek? Pokud ne, tak to je asi opravdu dost výrazný zjednodušení.
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 5 hostů