Každodenní normálnosti

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní normálnosti

Příspěvek od OnGe »

OnGe píše: 31. 1. 2021, 22:09 Upravil jsem výpočet a místo 2669 to teď dává 2733 :think:
Štelováním se vším možným (třeba jsem přidal postih na přesnost za zpětný ráz, jehož velikost závisí na upevnění zbraně a nějakou odchylku za odpor vzduchu) jsem aplikoval avantgardovu konstatnu výsledek decentně odmocnil. Tím jsem se dostal na příjemných 196 na 10 m, což se postupně snižuje až ke 109 na 1 km. Takže jeden úspěch (připomnínám, že teoreticky se dá úspěchů hodit až 8 ) pošle ke dnu menší plavidlo, či zničí lokomotivu, což asi výkonu těžkého kulometu odpovídá. Tak dobrý.

Ještě jsem si řekl, že do toho započítám zvukovou bariéru, která by měla výrazně zvýšit odpor prostředí a taky by se dalo poznat, kdy se dá s tlumičem střílet tiše a kdy ne (střela letící rychleji než zvuk dělá sonický třesk, takže i když se ztlumí zvuk výstřelu, pořád je slyšet rána). Říkal jsem si, že to už nebude až takový problém. Mno... S ideálním plynem se rychlost zvuku spočítat dá. S kapalinou ne. Ani stejným vzorcem (pro vodu při normálním atmosférickém tlaku vychází 12 m/s, což zásadně neodpovídá skutečnosti), ani jiným vzorcem (všechno co jsem objevil je peklo a ani to moc nevychází).

Takže jsem se přesvědčil, že zakomponovat do toho rychlost zvuku je dobrý nápad, akorát to nejde udělat. :roll:
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní normálnosti

Příspěvek od Jerson »

Jedna dávka z kulometu potopí tak nafukovací člun, ale ne menší plavidlo, ani nezničí lokomotivu.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní normálnosti

Příspěvek od Vallun »

Jerson píše: 8. 2. 2021, 21:06 Jedna dávka z kulometu potopí tak nafukovací člun, ale ne menší plavidlo, ani nezničí lokomotivu.
Definuj:
a) dávka z kulometu
b) menší plavidlo
c) definuj zničí...

Kotlářum za války stačilo pět střel, aby lokomotivu poslali na dva týdny do opravny...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní normálnosti

Příspěvek od OnGe »

Jerson píše: 8. 2. 2021, 21:06 Jedna dávka z kulometu potopí tak nafukovací člun, ale ne menší plavidlo, ani nezničí lokomotivu.
To není jedna dávka, ale výsledek půl minuty střílení. Jeden úspěch by měl odpovídat 20-37 zásahům .50 BMG. Jako je těžké najít v těhle věcech tvrdá, nebo alespoň měkká data, ale myslím že to je celkem odpovídající výsledek.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní normálnosti

Příspěvek od Jerson »

Půl minuty střílení? K čemu počítáš pil minuty střílení? Já myslel, že jsi to porovnával s útočnou puškou.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6870
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Každodenní normálnosti

Příspěvek od Antharon »

Neviem si predstavit ako niekto bude pol minuty v kuse strielat a neznici pri tom zbran. Navyse ak mas zbran s kadenciou aspon ra-ta-ta-ta-ta, tak za pol minuty zvladne vyrazne viac ako 20 zasahov...
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní normálnosti

Příspěvek od OnGe »

Jerson píše: 8. 2. 2021, 22:28 Půl minuty střílení? K čemu počítáš pil minuty střílení? Já myslel, že jsi to porovnával s útočnou puškou.
Protože jedno kolo trvá půl minuty. Což mi nepřijde až tak moc. Zkoušel jsem počítat čtvrt minuty, ale to už bylo moc krátké na to, aby se dalo dělat moc něco jiného. A pak viz. níže:
Antharon píše: 8. 2. 2021, 23:13 Neviem si predstavit ako niekto bude pol minuty v kuse strielat a neznici pri tom zbran. Navyse ak mas zbran s kadenciou aspon ra-ta-ta-ta-ta, tak za pol minuty zvladne vyrazne viac ako 20 zasahov...
Protože 20-37 zásahů je na jeden úspěch, kterých může být až 8 a taky to není že půl minuty drží spoušť, ale že se půl minuty střílí. Tj. střílí se když je na co, občas je potřeba se dívat kde je nepřítel, na chvilku zalézt, nabíjet a tak podobně.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní normálnosti

Příspěvek od Jerson »

Krčím rameny. Za půl minuty může být boj automatickými zbraněmi úplně vyřešený.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní normálnosti

Příspěvek od OnGe »

Však to je v pořádku.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Každodenní normálnosti

Příspěvek od York »

Ok, tak já přestanu kolem toho slona chodit a štípnu ho do chobotu: OnGe, na čem že to děláš? A chceš* pro to založit téma?

* Původně překlep, ale vlastně dobrej :)
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní normálnosti

Příspěvek od OnGe »

Dělám generátor statů ke zbraním. Zadáš parametry jako rozptyl na 100 metrech, praktickou kadenci, střelivo (energii, velikost, hmotnost, činitel odporu...) a podobně a vypadnou ti staty na které můžeš házet a počítat z toho škody. Cílem je dostat stejně dobrá nebo lepší čísla ve srovnání s tím, kdybych si je cucal z prstu. Téma na to zakládat nechci, jen se chci občas podělit o veselé historky z natáčení.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Každodenní normálnosti

Příspěvek od York »

OnGe píše: 9. 2. 2021, 12:22 Dělám generátor statů ke zbraním.
A ten bude v něčem použitej, nebo je to čistě samostatná záležitost, k ničemu nesloužící?
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní normálnosti

Příspěvek od OnGe »

To se teprve ukáže.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
aradraug
Příspěvky: 48
Registrován: 9. 4. 2008, 20:01

Re: Každodenní normálnosti

Příspěvek od aradraug »

OnGe píše: 9. 2. 2021, 12:22 Dělám generátor statů ke zbraním. Zadáš parametry jako rozptyl na 100 metrech, praktickou kadenci, střelivo (energii, velikost, hmotnost, činitel odporu...) a podobně a vypadnou ti staty na které můžeš házet a počítat z toho škody. Cílem je dostat stejně dobrá nebo lepší čísla ve srovnání s tím, kdybych si je cucal z prstu. Téma na to zakládat nechci, jen se chci občas podělit o veselé historky z natáčení.
Doporučil bych začít studiem balistiky. Použité střelivo má na většinu těchto parametrů podstatně větší vliv, než použitá zbraň.
Respektive když vezmeš třeba Remington 700 v .308 Winchester, coby celkem rozšířenou pušku pro přesnou střelbu, a naláduješ do ní tovární munici třeba od Lapuy a pak od Sellier a Bellot, tak dostaneš dost rozdílně výsledky třeba pro rozptyl, dost pravděpodobně i pro praktickou kadenci (třeba kvůli zpětnému rázu).
A netýká se to jen pušek, do svého revolveru si přebíjím náboje sám a při použití stejných nábojnic, stejných střel a stejně nastaveném lisu (což ale samo o sobě může být problém) mi 0,5 grainový (tedy cca 0,03 gramu) rozdíl v navážce prachu udělá na 30 m rozdíl v rozptylu třeba 5 cm. Jasně, chlapa na tu dálku trefíš úplně stejně, pokud míříš na tělo, ale s jinou navážkou je prostě jiný rozptyl.
Do úplně jiného vesmíru se pak dostaneš u malorážek (ve smyslu .22 LR), kde dvěma jinak stejným zbraním od stejného výrobce chutná jiné střelivo. Prostě když do dvou stejných malorážek nacpeš stejnou munici, tak je poměrně vysoká šance, že budou střílet každá jinak.
Podobných proměnných a nejistot je strašně moc. Pokud si chceš hrát na "realistické" výsledky, tak hodně štěstí při zábavném studiu a ideálně i praxi. Pokud ne, tak s největší pravděpodobností skončíš u něčeho, z čeho nakonec vznikne obdoba "s touhle pistolí se na 20 metrů trefím s pravděpodobností 99% do figury", ale budeš to zbytečně hrozně složitě počítat.
A nebo se na tohle všechno vykašleš, uvědomíš si, že na přesnost střelby má podstatně větší vliv psychika a stres a vykašleš se na technické podrobnosti, protože nejsou podstatné.
Hups...
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní normálnosti

Příspěvek od Jerson »

Tady bych dal plusíček :-)
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů