[4e] D&D 4e - Obecná diskuze

O rodině D&D, tradičně nejhranější RPG hře. Včetně d20, což jsou hry odvozené od třetí edice D&D.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

[4e] D&D 4e - Obecná diskuze

Příspěvek od RPG Fórum »

Obrázek

:arrow? Anotace v Databázi RPG

Hrdinové rozličných fantastických ras a povolání se v této hře vydávají vstříci dobrodružství. Čekají je epické bitvy a zapeklité úkoly. Jak hrdinové vítězí a přežívají různé nástrahy, zlepšují se: postupují po úrovních, získávají rozličné síly a magické předměty. Mohou se tak postavit ještě nebezpečnějším nestvůrám a nástrahám.

4. edice D&D je v rámci rodiny Dungeons & Dragons považována za černou ovci, která se od jiných verzí liší výrazným důrazem na podrobný taktický boj s přehršlem speciálních schopností a efektů. Je hrou, kterou ocení především příznivci taktických bojů na čtvercové mapě, vyváženého systému a postupného zlepšování schopností postav.

Trojici základních příruček tvoří Player's Handbook pro hráče, Dungeon Master's Guide pro pána hry a bestiář Monster Manual.
radoga
Příspěvky: 2
Registrován: 25. 9. 2013, 10:30

Re: POMOC s DnD4

Příspěvek od radoga »

Vdaka page 29 nakoniec som to nasiel
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: POMOC s DnD4

Příspěvek od ShadoWWW »

V mém podpisu máš dokonce odkaz na stažení českého překladu. :-) A někde tam možná najdeš i slovenský překlad.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Gediman
Příspěvky: 1257
Registrován: 10. 3. 2010, 16:41
Kontaktovat uživatele:

Re: DnD 4th preklad a wiki

Příspěvek od Gediman »

Tohle je možná vhodný thread...

Existuje nějaký oficiální překlad názvů bytostí Brownie a Bugbear? Když je hodím do normálního slovníku, vypadne takové to obecné "skřítek" a "strašidlo", ale DnD je má jako specifické bytosti. Tak jestli existuje i nějaký specifický překlad :)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: DnD 4th preklad a wiki

Příspěvek od York »

Gediman píše:Existuje nějaký oficiální překlad názvů bytostí Brownie a Bugbear? Když je hodím do normálního slovníku, vypadne takové to obecné "skřítek" a "strašidlo", ale DnD je má jako specifické bytosti. Tak jestli existuje i nějaký specifický překlad :)
Vím, že kostku nemáš rád, ale zrovna na tohle je to ideální místo. Viz http://www.d20.cz/klic/. Těžko říct, co si představit pod pojmem "oficiální", tohle ale každopádně sjednocuje překladový klíč pro už existující překlady, takže celkem dává smysl se toho držet.

Brownie se tam překládá jako skřítek, bugbear jako gobr.
Uživatelský avatar
Gediman
Příspěvky: 1257
Registrován: 10. 3. 2010, 16:41
Kontaktovat uživatele:

Re: DnD 4th preklad a wiki

Příspěvek od Gediman »

Třeba jako z nějakého překladu pohádek nebo pověstí, tedy nejen materiály k RPG...

Mno, Skřítek sice nezní tak "hrozivě", ale ve výsledku se to vlastně docela hodí pro můj záměr. Ok, asi to tedy vezmu. Gobr zní fajn, to se určitě neztratí :)

Díky.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Dnd 4e

Příspěvek od ShadoWWW »

Player's Handbook 4e nyní opět oficiálně v PDF (a tentokrát za $9,99).
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Dnd 4e

Příspěvek od eerieBaatezu »

Pieto, povolávám Tebe. :-)=

Jak je to s těmi Essentials, jsem nějak zahlédl, že je tam Mág o něco blíže klasickému memorovacímu mágovi z jiných edic, a že je tam u bojovníků o dost víc basic útoků než at-will, takže se to dá hrát víc free-form stylem, než 4e stylem? Jak se to má? :)
Obrázek
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Dnd 4e

Příspěvek od ShadoWWW »

Essentials zrušili AEDU a jednozdrojová povolání. Čímž je to o něco bližší 3e.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Dnd 4e

Příspěvek od eerieBaatezu »

To zní dost dobře, proč ale lidi na ty Essentials spíš nadávají?

edit: ale koukám, že povolání pořád mají aedu, tak jak to je?
Obrázek
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Dnd 4e

Příspěvek od Pieta »

eerieBaatezu píše:Pieto, povolávám Tebe. :-)=

Jak je to s těmi Essentials, jsem nějak zahlédl, že je tam Mág o něco blíže klasickému memorovacímu mágovi z jiných edic, a že je tam u bojovníků o dost víc basic útoků než at-will, takže se to dá hrát víc free-form stylem, než 4e stylem? Jak se to má? :)
Essentials je něco jako 4,25e. Pravidlově je to úplně stejné, ale přešli na trochu jiný styl designu postav. Čili pořád se předpokládá, že se bojuje po čtverečkách, a pořád je tam AEDU. Ale melee postavy třeba hodně používají at-will/basic útoky, a pak mají x-krát za encounter možnost připojit k tomu další efekt.

Mágové měli vždycky výjimku, že mohli umět víc schopností, ale jen část používat ten který den. To je už v phb1.

Celkově myslím, že to nedělá to, co bys chtěl, aby to dělalo. (:
eerieBaatezu píše:To zní dost dobře, proč ale lidi na ty Essentials spíš nadávají?
Jednak proto, že je dost těžké se do toho dostat - nikde nejsou pořádné informace, co to vlastně je, knihy jsou pojmenovávané a organizované matoucím způsobem*. Spousta lidí ani neví, jestli Essentials jsou nebo nejsou kompatibilní se základní 4e - a ono to taky nikde není pořádně napsané, to musíš ty knížky přečíst, porovnat s PHB a spol. a uvědomit si, že to je vlastně totožné.

A druhá věc je, že to není dost odlišné na to, aby se to líbilo lidem, co jim nevyhovuje 4e, ale zároveň to mění věci způsobem, který není moc milý ani fanouškům 4e. Už jsem zmiňoval, že je dost těžké dostat se k informacím, jak vlastně správně kombinovat 4e a 4e Essentials; zároveň s tím, že začaly vycházet Essentials, se dost přestalo pracovat na původní hře, což za sebou spolu s předchozím bodem zanechalo takové divné vakuum.

Ale to je spíš vedlejší, ten hlavní posun je, že se v Essentials jakoby začalo upouštět od původních myšlenek 4e. Třeba v základních 4e jsou všechny zdroje (martial, primal, arcane, divine, etc) rovnocenné - nikdo nemá výrazně větší moc nebo větší možnosti. V Essentials ale najednou všechna předělaná nemagická povolání byla výrazně zjednodušená (Směrem ke stylu "co děláš?" "Útočím"), zatímco předělaná magická povolání jsou pořád srovnatelně komplikovaná.

A teď si vezmi, že dvě z nejpopulárnějších povolání v core 4e jsou fighter a warlord. V Essentials máš místo fightera dvě povolání, knight a slayer, kteří jsou oba docela schopní v boji, ale mechanicky nezajímaví a ve hře poměrně nudní; a warlord ani v žádné Essentials knize nevyšel, jen v článku v časopise, a bylo poměrně zřejmé, že tomu bylo věnované minimum úsilí - je to prostě vzatý PHB warlord, přepsaný do formátu Essentials bez toho, že by se na něm nebo jeho schopnostech něco mechanicky měnilo (kromě toho, že jich je mnohem míň). S jakým úspěchem se tohle asi mohlo u fanoušků setkat?

Nicméně rozhodně se nenadává na všechno. Rules Compendium je výborný přehled mechanik a pravidel, ze kterého se ta hra (nejen Essentials, ale i základ) dá IMHO pochopit líp, jak z původních knih. Oba Monster Vaulty jsou s přehledem nejlepší ze všech pěti monster manuálů, a naopak dost lidí lituje, že tahle řada nepokračovala ještě dál.

*) Heroes of the Fallen Lands je ekvivalent PHB1. Heroes of the Forgotten Kingdoms je taky ekvivalent PHB1, ale s jiným obsahem. Heroes of the Elemental Chaos nebo Heroes of the Feywild nejsou handbooky, ale rozšíření.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Dnd 4e

Příspěvek od Pieta »

ShadoWWW píše:Essentials zrušili AEDU
eerieBaatezu píše:ale koukám, že povolání pořád mají aedu, tak jak to je?
ShadoWWW kecá. (:

Všichni pořád mají AEDU, ale pojaté trochu jinak.
Víc se používají at-willy/basic attacks, které se potom různě modifikují - třeba máš několik at-will stances upravujících základní útoky, které přepínáš podle toho, jaký efekt se ti zrovna hodí, nebo x-krát za encounter můžeš po úspěšném zásahu at-will útokem přihodit další zranění nebo jiné efekty.

Čili tam, kde postava z PHB se na začátku kola rozhoduje, který encounter nebo at-will útok použije, její essential protějšek si zapne stance, udělá normální útok a pak přemýšlí, jestli na něj přilepí extra efekt.

Akorát tohle platí spíš pro méně magické postavy, čarodějové a tak jsou podobnější původnímu stylu.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Dnd 4e

Příspěvek od ShadoWWW »

Essentials zrušili AEDU
ShadoWWW kecá. (:
Mělo tam být: Essentials zrušili jednotné rozložení AEDU schopností. Změnili to tak, jak psal Pieta. V té době mi to přišlo blbý, protože jsem oceňoval právě to, že všichni jedou podle stejné AEDU šablony (ve smyslu rozvoje, jak je popsaný... v tabulce v PHB - nechce se mi teď dohledávat stránka).

Taky v Essentials revidovali dovednostní výzvy, pasti a nemoci. Nejlepšími příručkami jsou revidované bestiáře Monster Vaults. A taky se revidovaly DCčka a jejich fungování u některých dovedností.

S odstupem let bych ale řekl, že Essentials změny v povoláních šly správným směrem a dnes, kdybych hrál 4e, tak určitě sáhnu po nějaké Essentials postavě. Jako 4e DM bych nejradši vedl hru čistě jen v Essentials.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Dnd 4e

Příspěvek od eerieBaatezu »

Pieta píše:Celkově myslím, že to nedělá to, co bys chtěl, aby to dělalo. (:
$lol$ Sakra.
Pieta píše:ShadoWWW kecá. (:
Ale nebudeme ho nazývat lhářem, on to určitě taky nemyslel zle, jako já v diskuzi o DrD. :wink:
Obrázek
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Dnd 4e

Příspěvek od ShadoWWW »

Ale nebudeme ho nazývat lhářem, on to určitě taky nemyslel zle, jako já v diskuzi o DrD. :wink:
Na rozdíl od tebe a od Piety jsem pro českou komunitu D&D 4e něco udělal*. :think: Navíc jak jsem to myslel, jsem objasnil vzápětí.

---------------
* Překlad PHB, DMG, H1:KotS a H2:TL.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Dnd 4e

Příspěvek od eerieBaatezu »

ShadoWWW píše:
Ale nebudeme ho nazývat lhářem, on to určitě taky nemyslel zle, jako já v diskuzi o DrD. :wink:
Na rozdíl od tebe a od Piety jsem pro českou komunitu D&D 4e něco udělal*. :think: Navíc jak jsem to myslel, jsem objasnil vzápětí.

---------------
* Překlad PHB, DMG, H1:KotS a H2:TL.
Koukám, že těmahle argumentama se teď mává všude možně; což nemění nic na tom, že je to z hlediska osočování někoho ze lži úplně zcestná argumentace...
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Dungeons and Dragons a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů