Černá mračna nad WotC (+ války edic)

O rodině D&D, tradičně nejhranější RPG hře. Včetně d20, což jsou hry odvozené od třetí edice D&D.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Černá mračna nad WotC (+ války edic)

Příspěvek od ShadoWWW »

80. léta jsou známá tím, že D&D zaznamenalo nevýdaný úspěch označovaný jako "zlatý věk D&D". Současně ale probíhal "hon na čarodějnice", kdy TSR bylo v médiích propíráno, že kvůli AD&D mládež uctívá satanismus, vzývá démony a pádá sebevraždy.

Zdá se, že dějiny se dnes opakují. D&D s příchodem páté edice opět zaznamenalo nevýdaný úspěch, hraje ho ještě víc lidí než v 80. letech. Nový zlatý věk. Opět se ale objevil hon na čarodějnice. Přišly aféry jako ConsultantGate (Pundit and ZakS), MearlsGate, SexyDMsGuildGate nebo ProJaredGate. Naposledy se Wizardi snažili obhájit změnou přístupu k D&D rasám (viz ZDE).

Kdo myslel, že je tím aféry skončí, mýlil se. To byl teprve začátek.

Po TOMTO prohlášení jejich bývalého (afroamerického) freelancera před pár dny to nabralo grády. Vzniklo hnutí #BoycottWOTC. Nespokojenost davů se už obrací i proti Mattu Mercerovi:
We should call him a coward for being unwilling to risk his brand.
Ve zkratce: Podle této vlny nespokojenosti Matt jako ikona dnešního D&D a vlivná osobnost (influencer) netlačí na Wizardy, aby byli více proaktivní ve vztahu k menšinám (ať už si pod tím kdokoli představuje cokoli).

A určitě to nekončí. Vypadá to, že jsme svědky začátku nového honu na čarodějnice/D&D.

EDIT: P.S. Pokud máte pár drobných, určitě si kupte PDFko Oriental Adventures (1e). Usiluje se o celkové stažení tohoto titulu, protože podle davu je nesnášenlivý k asiatům (bez legrace).
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá mračna nad WotC

Příspěvek od Jerson »

Mohl bys ve zkratce popsat všechny ty kauzy, ať je nemusím googlit?
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá mračna nad WotC

Příspěvek od Selhan »

Diky za agitku. Ty orientalni adventury jsou i nejak zvlast dobre, nebo mam jen podporit svou oblibenou korporaci?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá mračna nad WotC

Příspěvek od OnGe »

Teatrálně omdlévající Pieta za 3... 2... 1...
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Černá mračna nad WotC

Příspěvek od Sosacek »

Konec WotC by pro RPG byl jako konec Blesku pro novinarinu.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá mračna nad WotC

Příspěvek od Markus »

Já bych to tak černě neviděl. Tyhle kauzy jsou většinou jen internetoví křiklouni - slyšet jsou dost, ale korporací typu WotC těžko otřesou. Navíc pořád nevidím žádné pochybení WotC kromě toho, „že se málo snaží“, což teda moc pochybení není a těžko to povede k nějakému širšímu veřejnému odsouzení.

Četl jsem článek od toho zhrzeného designéra, na který jsi odkazoval, ale nedozvěděl jsem se v něm, že by mu Wizardi cokoli udělali, kromě toho, že si připadal nedoceněný.

Navíc mi přijde, že 5e je rozmanitá a inkluzivní až na půdu, což je taky jeden z důvodů její popularity.

Zajímavější mi přijde to vyjádření Wizardů o diverzitě v jejich hrách. Protože jestli do toho šlápnou a fakt začnou produkty psát tak, že neexistuje zlo a všichni jsou v zásadě hodní, včetně orků a drowů, tak hrozí, že z 5e se stane přeslazená břečka, na které nebude moc co zajímavého hrát.

Ale na druhou stranu, jestli Wizardi konečně přestanou používat termín „rasa“ (o čemž ovšem nepadlo ani slovo), bude to jen dobře. Byl vždycky problematický a nesmyslný. Zrovna oni by se mohli zasadit o to, aby z RPG her nadobro zmizel jako přežitek.

EDIT: A teda snaha „napravit“ Curse of Strahd a podobně mi taky přijde spíš komická. Protože jestli ve hře nemůžu mít cikánskou věštkyni bez toho, aby tam zároveň bylo poučné pojednání o rozmanitosti kočovných Vistaniů, tak mě to teda fakt neba.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá mračna nad WotC

Příspěvek od boubaque »

Markus píše: 6. 7. 2020, 09:47 Já bych to tak černě neviděl.
Sakra, Markusi, bacha na ty kontexty! :D
Protože jestli ve hře nemůžu mít cikánskou věštkyni bez toho, aby tam zároveň bylo poučné pojednání ... tak mě to teda fakt neba.
No tenhle pohled je mimochodem právě docela problém v Česku. Protože tohle je udržování stereotypů, podle kterých všechny Romky jsou věštkyně nebo kartářky, čti šarlatánky a podvodnice (anebo zlodějky, ale to je jiný stereotyp, i když související). A přestože to působí ve hře (knize, filmu...) třeba malebně a tak nějak povědomě, tak to není ok pro společnost obecně. A samozřejmě to nikdo nezakazuje v tvé hře (ve smyslu play).
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá mračna nad WotC

Příspěvek od Markus »

boubaque píše: 6. 7. 2020, 10:53 Sakra, Markusi, bacha na ty kontexty! :D
A všiml sis názvu téhle diskuze? :roll:

K těm Vistanům/cikánům - Curse of Strahd jsem nečetl, nemohl byste někdo napsat, jak jsou tam ztvárnění a proč je to problém?

Ale troufnu si hádat, že odpověď bude něco jako: je tam cikánská kartářka s cikáni v maringotkách za městem, kteří jsou hluční a veselí. Kdyby to tak bylo, nevidím na tom nic závadného. Jasně, je to stereotyp, ale patří k žánru. Takových stereotypů najdeš při každém žánrovém hraní nespočet - včetně třeba toho, že v tom Strahdovi bude stereotypní upír ve stereotypním hradu na kopci nad vesnicí... a stereotypní bude i leccos dalšího, dost možná i stereotypní dáma v nesnázích. Kvůli tomu stereotypu bych to koneckonců hrál. Když se rozhodnu hrát gotický horor z prostředí evokující Rumunsko, tak tam ty cikánské kartářky prostě chci a nevidím na tom nic špatného. Tohle je stylizovaná hra, ne pokus o historickou analýzu nebo rozbor sociální situace v současné ČR.

Samozřejmě i s tím stereotypem se dá pracovat všelijak. Kdyby mí pomyslní Vistaniové z maringotek byli v dobrodružství vylíčení jako zlí potížisti, zloději slepic, upírovi přisluhovači a vůbec všechno negativního, tak ano... To už bych viděl jako odsouzeníhodný problém. Ale nevěřím, že to takhle Wizardi napsali. (Kdyžtak mě opravte).

Mimochodem mi to připomnělo divadlo - ve spoustě klasických českých her z období realismu vystupuje postava židovského obchodníka. Máš vesnici, tam je nějaký Francek, Rozára... a potom židovský kupec nebo hokynář, často lstivý a penězuchtivý. Ano, je to stereotyp, ale prostě to k tomu patří - je to obraz doby - a nevšiml jsem si, že by to někomu vadilo. Protože ty postavy tam nejsou vykreslené černě jako zákeřní zlouni, ale bývají plastičtější. Berou stereotyp a rozkreslují ho ve svébytnou postavu. Do antisemitismu by to sklouzlo ve chvíle, kdy by taková postava Žida byla záporákem, zákeřným zrádcem, sbírala krev křesťanských pannen a podobné blbliny... a ano, to už by byl problém a prasárna.

Ale do té doby se bavíme jen o stereotypech, archetypech, klišé... A ty podle mě k žánrovým hrám patří.

EDIT: Nicméně nevidím se Wizardům, že se stereotypům chtějí vyhnout a hrát to co nejvíc na jistotu. Je to pochopitelné, jen to v mých očích posouvá tu hru ještě víc do nevýrazného, nezajímavého mainstreamu.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Černá mračna nad WotC

Příspěvek od Log 1=0 »

Markus píše: 6. 7. 2020, 17:34 ... upírovi přisluhovači ...
Já s tebou v zásadě souhlasím, ale to citované tam zrovna fakt je. Tedy, jsou tam postavy, které se tomu vymykají, ale je to jakýsi deflaut. Přičemž jedna z těch výjimek je významná členka komunity. Pro naši hru jsem to změnil, ani ne tak protože mi to přišlo rasistické (byť tedy trochu přišlo), ale protože to nedávalo moc smysl. Takže v mém Strádovi jsou někteří Vistáni Strádovi služebníci a jiní jsou proti němu (byť je to trochu jiný druh odporu, než ten "majoritní"). A spíš to obohacuje, než že by to ochuzovalo (takhle už vážně nikdo neví s kým na čem je).

Samozřejmě, Wizardi půjdou nejspíš dál v tom boření stereotypů... I když hospodu už tam tři Vistánky mají teď, a to mi přijde dost nestereotypní.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Černá mračna nad WotC

Příspěvek od Sosacek »

Vistanci posluhovaci Strada (v te dnd5 verzi, jinou neznam) moc nejsou. Par jo, vetsina ne.

Me neprijde ani tak divny, ze jsou to cikani. Ale jsou to magicti nesmrtelni cikani co maji vsichni vrozenou magickou schopnost proklinat lidi.

Jako, proc. Proc tam dali kmen cikanu a pak si dali praci, aby to mechanicky nebyli lidi?

Jeste se divim, ze nevidi potme.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá mračna nad WotC

Příspěvek od Markus »

Log 1=0 píše: 6. 7. 2020, 17:58
Markus píše: 6. 7. 2020, 17:34 ... upírovi přisluhovači ...
Já s tebou v zásadě souhlasím, ale to citované tam zrovna fakt je.
No, ehm... tak to si tak trochu naběhli na vidle, že? Beru zpět.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Černá mračna nad WotC

Příspěvek od Fritzs »

Sosacek píše: 6. 7. 2020, 18:02 Jeste se divim, ze nevidi potme.
Si to pleteš. Podle Varga mají vidět po tmě modroocí evropané. kdo nevidí po tmě do evropy nepatří a má táhnout odkup přišel.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá mračna nad WotC

Příspěvek od Pieta »

Markus píše: 6. 7. 2020, 09:47Já bych to tak černě neviděl. Tyhle kauzy jsou většinou jen internetoví křiklouni - slyšet jsou dost, ale korporací typu WotC těžko otřesou.
No nevím, zrovna WotC proti internetovému nátlaku zas tak moc odolní nejsou, po 4e horlivě vylévali s vaničkou i všechny děti, protože internetoví křiklouni trvali na tom, že ta hra musí být supertradiční...
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Černá mračna nad WotC

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Pieta píše: 13. 7. 2020, 12:45 No nevím, zrovna WotC proti internetovému nátlaku zas tak moc odolní nejsou, po 4e horlivě vylévali s vaničkou i všechny děti, protože internetoví křiklouni trvali na tom, že ta hra musí být supertradiční...
Tak když provedeš krok novým směrem, a ten zásadně nenaplní tvá očekávání, tak je návrat zpět, klidně přepálený, očekávatelnou reakcí i bez internetových křiklounů.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá mračna nad WotC

Příspěvek od Quentin »

Je to sice jen nekonstruktivní výkřik, ale; z moderních (čti od AD&D a dál) je 4e IMHO nejlepší hra :-)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Odpovědět

Zpět na „Dungeons and Dragons a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 7 hostů