[5e] Vyhodnocování v DnD

O rodině D&D, tradičně nejhranější RPG hře. Včetně d20, což jsou hry odvozené od třetí edice D&D.

Hrajete následující pravidla při vyhodnocování?

Všechny tři
3
19%
Úspěch za cenu a stupně neúspěchu ANO, kritičáky NE
0
Žádná hlasování
Úspěch za cenu a kritičáky ANO, stupně neúspěchu NE
1
6%
Stupně neúspěchy a kritičáky ANO, úspěch za cenu NE
2
13%
Jen úspěch za cenu
0
Žádná hlasování
Jen stupně neúspěchu
0
Žádná hlasování
Jen kritický úspěch a neúspěch
6
38%
Žádný z uvedených
4
25%
 
Celkem hlasů: 16

Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

[5e] Vyhodnocování v DnD

Příspěvek od MarkyParky »

Hola hej,

měl bych na hrající DnDčkaře anketní dotaz + volnější odpovědi do příspěvků. Zajímaly by mne následující věci.

V kapitole Rozhodování a následky/Resolution and consequences (PPJ strana 241-242/DMG strana 242), jsou uvedena následující pravidla:

* Úspěch za jistou cenu - neúspěch o 1-2 intepretovat jako úspěch za cenu.
* Stupně neúspěchu - neúspěch o 5 a víc intepretovat jako zhoršení situace v neprospěch hráče
* Kritický úspěch a neúspěch - natural 1/20 dávají silnější (kritickou) podobu úspěchu a neúspěchu.


Ptám se zejména, protože jsem v praxi krom kritičaků nikoho moc tohle používat neviděl, ani jsem to nějak výrazně nezaznamenal jako argument v debatách a přitom jsou to základní pravidla (jsou sice uvedené frází "můžeš", tzn. je na úvaze PJ, kdy a jako je zapojit, ale zároveň nemám pocit, že by to byla nějaká volitelná/domácí pravidla, jako ta, co jsou uváděna slovy "Varianta" nebo v kapitole "Dílna Pána Jeskyně").

A za mě tedy dost posouvají hru z frustračního rollfestu do celkem pohodového a dynamického nastavení - když je "zapnu" všechny tři naráz, najednou to vychází, že jen cca 10 procent hodů vyjde na ono přiblblé "neúspěch - nic se nestalo" a všechno ostatní nějak někam posouvá děj při každém rollu....


Takže - čistě ze zvědavosti -
a) mohli byste v anketě zahlasovat, která používáte a která ne?
b) pokud k tomu máte víc (třeba důvod proč jste je používat nezačali/přestali, nebo proč si myslíte, že o nich nevíte), můžete o tom napsat pár řádků?

Dík
Naposledy upravil(a) MarkyParky dne 17. 12. 2019, 15:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Vyhodnocování v DnD

Příspěvek od MarkyParky »

Omlouvám se, anketa byla blbě nastavená a nešlo dát víc možností. Už jsem to opravil.
Arten_CZ
Příspěvky: 822
Registrován: 23. 7. 2009, 09:30

Re: Vyhodnocování v DnD

Příspěvek od Arten_CZ »

My jsme je používat začali, protože souboje v DnD 5e jsou pro nás naprosto nudné. Bojové postavy si hodí své dmg, kouzlící postavy začnou listovat seznamem kouzel, výsledky jsou očekávatelné a nezajímavé a kromě toho i neskutečně náročné na přípravu pro GM. Toto mělo být řešení, ale neosvědčilo se, základní premisa soubojového systému v DnD nám i po jejich zavedení přišla nevyhovující. Souboje, respektive akční scény, ale milujeme a tvoří určitě minimálně 25% herního času, spíše více. Snažili jsme se pravidla upravovat různým způsobem, ale nenašli jsme vhodnou úpravu, aby nám pro hraní akčních a bojových scén vyhovovala. Zvolili jsme proto jiná pravidla a jsme spokojeni.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Vyhodnocování v DnD

Příspěvek od Log 1=0 »

Krom samozřejmého kritického zásahu a kritického minutí nic z toho nepoužívám.
Proč? V boji se mi nechce moc hrabat do té gamistické minihry, a považoval bych za dost nefér to používat ad hoc, jak mě napadne a vždycky by se nemuselo něco najít.

A mimo boj? Buďto vím o něčem zajímavém místo klasického úspěchu/neúspěchu, a pak to použiju rovnou a ne při speciálních hodech, co nejspíš nenastanou.
Nebo nevím, a pak to nelámu přes koleno, abych nerušil plynulost hry.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhodnocování v DnD

Příspěvek od ShadoWWW »

Marně přemýšlím, co z té ankety plyne.

Marky?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhodnocování v DnD

Příspěvek od Jerson »

Zatím nic moc, je to docela malý vzorek, ale pokud bys od toho odhlédl, tak to dost možná znamená, že jen třetina až čtvrtina hráčů přijala možnosti, jak detailněji řešit úspěchy a neúspěchy. Blbé je, že nevíš, kolik hráčů používá jen jednu mechaniku, kolik dvě a kolik všechny tři. Na vyhodnocení to není moc dobrá anketa.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Vyhodnocování v DnD

Příspěvek od MarkyParky »

Marně přemýšlím, co z té ankety plyne.
Tak já jsem si chtěl ověřit, jestli můj dojem, že lidi používají jen kritičáky a zbytek vůbec ne, je správný. Na to mi stačí celkem hrubý výsledek (byť těch hlasujících by to chtělo ještě víc, aby to dalo validní dojem).
Blbé je, že nevíš, kolik hráčů používá jen jednu mechaniku, kolik dvě a kolik všechny tři. Na vyhodnocení to není moc dobrá anketa.
No, není, ale mě stačí výsledek na úrovni používá je NIKDO - NĚKDO - VĚTŠINA - VŠICHNI.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhodnocování v DnD

Příspěvek od ShadoWWW »

No, není, ale mě stačí výsledek na úrovni používá je NIKDO - NĚKDO - VĚTŠINA - VŠICHNI.
Tak výsledek všichni jsi asi nečekal, viď? A vždycky se někdo najde. Takhle je ale četnost neznámá. Mohou to být tři, respektive čtyři z osmi, ale klidně i sedm z osmi, nebo ze 100 (kde 92 osob nevyužívá ani ty kritičáky). Já jsem ke kritičákům mimo souboj skeptický. Teda ne já osobně, ale co jsem viděl na zahraničních fórech, tak kritický neúspěch často lidi štve a berou ho jako jebání do ucha. (Kvůli tomu je hod na útok 20 zásah a zranění navíc, zatímco 1 je jen minutí.)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Vyhodnocování v DnD

Příspěvek od MarkyParky »

ShadoWWW píše:Tak výsledek všichni jsi asi nečekal, viď?
Tak pointa ankety není dostat to, co jsem čekal, ale naopak být z bubliny svého očekávání vytržen.
ShadoWWW píše:Takhle je ale četnost neznámá. Mohou to být tři, respektive čtyři z osmi, ale klidně i sedm z osmi, nebo ze 100 (kde 92 osob nevyužívá ani ty kritičáky).
Uf? Co? Nechápu

V tuhle chvíli 8 z 15 hlasujících zaškrtlo kritičáky. 53%. To je o dost míň, než jsem čekal. Samozřejmě 15 je prd vzorek, ale lepší než nevědět vůbec nic.

Samozřejmě je blbý, že ta anketa mi smyje rozdíl mezi "tři maníci používají každý jednu featuru" a "jeden maník používá tři featury a další dva nic". Ale zase nedělám sociologický průzkum nebo volební model, jen jsem byl zvědavý, jak moc chybný dojem mám.

A na to, kolik lidí používá dílčí featury, to stačí.
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Vyhodnocování v DnD

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Teď jsem zjistil solidní bug. Pokud nepoužívám vůbec nic z toho, nemůžu hlasovat.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Vyhodnocování v DnD

Příspěvek od Jezus »

ShadoWWW píše: 17. 12. 2019, 12:51 co jsem viděl na zahraničních fórech, tak kritický neúspěch často lidi štve a berou ho jako jebání do ucha. (Kvůli tomu je hod na útok 20 zásah a zranění navíc, zatímco 1 je jen minutí.)
Abys docenil posun v příběhu (scéně) způsobený kritickým neúspěchem, musí ti nejdřív někdo vysvětlit ten přínos (=posun a dramatické komplikace generující obsah/akci), abys to nevnímal, jako že ti GM ubližuje, nebo musíš mít toho legendárního "dobrého" GM, který to hraje tak, že to pod jeho vedením sám pochopíš.

Jinak existence velkého či přímo kritického neúspěchu je designově důležitá i proto, aby hráči neměli tendenci některé věci zkoušet "jen tak" stylem "třeba hodím 20". Tím, že mohou hodit i "1", si to riziko rozmyslí nebo ho naopak podstoupí, čímž mohou vyjádřit i touhu právě po "posunu".

Souhlasím, že v boji by to byl opruz. Navíc by tam výše zmíněný "přínos" stejně nebyl. Boj je zpravidla obecně činnost, v níž jdeš do rizika, a "normální" minutí či jiné neúspěchy tam úplně stačí, protože tě stojí cenou akci (či její část) a to se v souboji dost počítá. Tam tedy neúspěch není "nic se nestalo", protože se pravděpodobně vzápětí stane (jakmile bude na řadě někdo další) :-)
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Vyhodnocování v DnD

Příspěvek od MarkyParky »

Pracující logaritmus píše: 17. 12. 2019, 13:33 Teď jsem zjistil solidní bug. Pokud nepoužívám vůbec nic z toho, nemůžu hlasovat.
To saje.

Bohužel, kdybych to teď doplnil jako možnost, tak se to resetuje.

Píšu si tě tedy bokem a prosím všechny, co jsou na tom podobně, aby prostě napsali do vlákna "já nic".
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhodnocování v DnD

Příspěvek od Jerson »

Tak tu možnost doplň a řekni lidem, aby ti to vyplnili znovu. Případně tam přidej i možnosti "používám dvě / tři z uvedeného".
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhodnocování v DnD

Příspěvek od ShadoWWW »

MarkyParky píše:Uf? Co? Nechápu
V tuhle chvíli 8 z 15 hlasujících zaškrtlo kritičáky. 53%.
Špatná interpretace. Téměř jistě to nebude 8 z 15, ale 8 z x, kde 8 <= x <= 15, protože hlasující může hlasovat pro víc než jednu volbu, a protože já sám jsem hlasoval pro víc voleb, tak mohu s určitostí říci, že x < 15, takže ta tvá procenta by měla být: 57% až 100% hlasujících zaškrtlo kritičáky.

Když ale vezmeme, že ti, co nepoužívají ani jednu volbu (a IMHO těch je většina), nemohou hlasovat, tak ta anketa vypovídá maximálně o tom, že ti, co používají alternativní mechanismy pro vyhodnocování, používají nejčastěji pravidlo o kritičáku a nejméně často o úspěchu za cenu.

Jesuz: Já vím. Nepsal jsem o sobě, ale o jevu, co jsem viděl na zahraničních fórech.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Vyhodnocování v DnD

Příspěvek od MarkyParky »

Šmarjá, to dole není počet hlasujících, ale počet hlasů?

OMG WTF BBQ.

Tak to je fakt anketa na houby :/
Odpovědět

Zpět na „Dungeons and Dragons a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů