[OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Diskuze o rodině Dungeons and Dragons, nejhranějších RPG současnosti. Včetně d20 a old school renesance.
Odpovědět
RPG Fórum

[OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od RPG Fórum » 30. 12. 2014, 12:14

Obrázek

Souhrnná diskuze ke všem OSR produktům, pro které asi nemá smysl zakládat vlastní diskuzi. Jestli se chcete podívat na anotace všech produktů, které k OSR zatím máme v databázi, koukněte sem a potom se proklikejte jednotlivými hrami.

Odkazy:
:arrow? OSR v databázi
:arrow? Samostatná diskuze věnovaná starému D&D a jeho čistým klonům
Naposledy upravil(a) eerieBaatezu dne 8. 12. 2020, 14:19, celkem upraveno 2 x.

Rillae

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Rillae » 27. 7. 2020, 16:05

Tak moje TOP historický záležitosti jsou viktoriánský období a římská a anglosaská británie (a netrpělivě čekám až vyjde Britannia and Beyond pro Cthulhu Invictus), jinak čtu co mi přijde do ruky, minimálně kvůli nápadům k vykradení :D, ale abych si něco zahrála, nebo chtěla zahrát, tak hra musí mít něco extra, čim mě chytne... a to se Dark Albionu povedlo dokonale.

Lamentations mam někde v PDFkách, ale ještě sem nezkoušela.

Better than Any Man asi vynechám, time travel neni zrovna můj šálek čaje

Thulian Echoes vypadá zajímavě, dávám si na seznam.... a uvidim, jestli by to toho šla vrazit Legio IX Hispana :)

A ty se zkus podívat na The Pale Lady, England Upturn'd, a Fuck For Satan, o těch jsem slyšela, že patřej k tomu nejlepšímu co pro Lamentations vyšlo.

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 27. 7. 2020, 16:22

Tolik věcí, co bych chtěl hrát, a tak málo času! :(

Rillae

Příspěvek od Rillae » 27. 7. 2020, 16:27

Markus píše:
27. 7. 2020, 16:22
Tolik věcí, co bych chtěl hrát, a tak málo času! :(
ten pocit znám víc než dobře

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 1. 8. 2020, 12:18

Selhan: Tys hrál Better than Any Man? Pověz mi víc! $-o

Selhan
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Selhan » 1. 8. 2020, 19:12

Nehrál - konečně jsem to zvedl z poličky a přečetl pro posouzení, jestli to hrát budu. A nebudu. Setting mě láká, ale jinak mě to tolik neoslovilo.

Ale jestli zvažujete koupi nějakých Lamentů, tak to asi udělejte teď, protože se Raggi kvůli koroně potýká s financemi: https://twitter.com/LotFP/status/1252332428074483714
crawl: swimming stroke usually regarded as the fastest of the four front primary strokes.

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 3. 8. 2020, 11:25

Já to taky mám doma a ještě jsem do toho nekoukal, tak jsem zvědavý. Zaujalo mě tohle:
Za prvé je to takový ten starý typ sandboxu, ve kterém je svět zcela statický. Anonymní, nepopsaná a neinteraktivní švédská armáda sice jde vpřed a zničí všechno, co jí stojí v cestě, ale charaktery reálně vystupující ve hře nemají žádné cíle, nevyvíjejí žádnou snahu, nemají žádné zájmy a sedí na zadku.
Osobně si myslím, že dobré dobrodružství by ti nemělo říkat, co postavy udělají a jaký bude další děj. Mělo by ti dát dobrou výchozí situaci a dál nechat na tobě, jak ji rozvineš. Takže v dobrém dobrodružství postavy skutečně nebudou nic „dělat“ – je na GMovi, aby je rozpohyboval. Na druhou stranu by ti k tomu měl ten modul dát dobré materiály, abys to zvládl. Zejména těm postavám rozdal cíle a konfliktní motivace, aby pro tebe bylo snazší je dál rozehrávat.

Tak teď nevím, co je případ Better Than Any Man? Je to skutečně jen v tom, že modul nepředepsal budoucí chování postav? Nebo jim ani nerozdal zajímavé cíle a motivace?

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 3. 8. 2020, 12:06

Markus píše:
3. 8. 2020, 11:25
Osobně si myslím, že dobré dobrodružství by ti nemělo říkat, co postavy udělají a jaký bude další děj. Mělo by ti dát dobrou výchozí situaci a dál nechat na tobě, jak ji rozvineš. Takže v dobrém dobrodružství postavy skutečně nebudou nic „dělat“ – je na GMovi, aby je rozpohyboval.
To je pro mě trochu děsivé myšlení, které dělá z postav pasivní maňásky, kteří sedí a nic nedělají, dokud se nezačne dít něco nepříjemného. I když bohužel takové je v naší kultuře standardní nastavení hlavních aktérů mnoha filmů, knížek i her, včetně akčních hrdinů, což je velmi smutné.

V dobrém dobrodružství - myšleno hře - by naopak postavy měly být samy od sebe aktivní. Ale to je až moc alternativní postoj.

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 3. 8. 2020, 12:14

Jerson: Samozřejmě že ve hře budou aktivní. Ale v dobrodružství (myšleno papírové příručce) ne. Nedokážeš popsat jejich chování do budoucna a všechny If>Then podmínky, takže je lepší nepokoušet se popisovat budoucí děj, ale dát postavě přehlednou motivaci a cíle, které ti jako DMovi pomůžou vytvořit ten budoucí děj sám.

Příklad, tohle je charakteristika hlavního antagonisty ve Zkáze divošských králů:
„Jarl se snaží nejistotu svého vládnutí skrývat tím, že přivandrovalce zastrašuje, příkře odmítá jejich nabídky pomoci a všechny v doslechu ujišťuje, že má vše pod kontrolou, ačkoli je všem jasné, že to není pravda ani ve snu.“
Když se to zasadí do kontextu herní situace (ten tu citovaný pochopitelně není + je tam ještě poznámka o tom, že když půjde do tuhého, pošle na postavy vrahy), tak je to pro mě dostačující popis a zmotivování nehráčské postavy na to, abych ji dokázal uspokojivě hrát a rozvíjet. Víc nepotřebuju.

Takže se ptám Selhana, jestli je Better Than Any Man ten případ, že tam není popsaný budoucí děj, nebo že ty postavy skutečně ani nejsou dostatečně zmotivované.

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 3. 8. 2020, 12:39

Aha, zjevně jsem minul, že mluvíš o NPC, nikoliv o postavách hráčů.

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 3. 8. 2020, 12:51

No tak o postavách hráčů platí dvojnásob, že by dobrodružství nemělo říkat, co udělají. :D

Selhan
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Selhan » 3. 8. 2020, 14:34

To druhé, jak tam píšu - nebo se o to aspoň snažím.
crawl: swimming stroke usually regarded as the fastest of the four front primary strokes.

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 25. 8. 2020, 17:50

Založil jsem anotaci pro Veins of the Earth. Chce ještě někdo další ventilovat své pocity? :)

Obrázek
V nejhlubším místě kobek, tam za trůnem, za sály, v nichž se odehrály slavné bitvy, potom co všechno zavál prach a nepřátelé jsou dávno mrtí, tam je skulina. Černočerná trhlina v místě, kde se zeď potkává s podlahou, loket vysoká a tři lokte široká. Vychází z ní vánek. Sotva postřehnutelný. Ale kdybyste si lehli na břicho, vešli byste se dovnitř...

Veins of the Earth („Cévy země“) je sada nástrojů pro hraní v bizarním podzemním světě plném fantaskních tvorů, živoucí tmy a přírodních jeskyní, ze kterých se objevitelům motá hlava. Je to z větší části bestiář, z menší části sborník generátorů na tvorbu jeskyní a nástrojů pro vedení hry. Představuje prapodivný svět, ve kterém se platí světlem a největší cenu má jídlo... což jste vy. Příručka obsahuje:

Podrobné zmapování více než padesáti nových nestvůr a půltuctu kultur, které číhají v Cévách
Postupy, které Sudímu pomůžou generovat velké i malé mapy a v nich jednotlivé lokace
Rozšířená hráčská pravidla pro pohyb v krajině, která nikdy nespatřila slunce
Obšírný popis různých typů světla i různých typů tmy
Ty nejhorší druhy strachu, šílenství a nočních můr
Pro mě je to jeden z top produktů, které si někdy chci pořádně zahrát. Ne to použít jako jeskyni do kampaně, ale fakt v tom odehrát kampaň.

ShadoWWW
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ShadoWWW » 26. 8. 2020, 11:37

Nová videorecenze na ikonické dobrodružství Hidden Shrine of Tamoachan (v 5E je toto dobrodružství součástí Tales from the Yawning Portal).
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice

Bifi
Motivátor; Moderátor

Příspěvek od Bifi » 26. 8. 2020, 12:00

Markus píše:
25. 8. 2020, 17:50
Založil jsem anotaci pro Veins of the Earth. Chce ještě někdo další ventilovat své pocity? :)

Obrázek
Done.
ASE'73 online kampaň vo svete Denethix - Bifiho hack
Polaris/Singularis:  \/()!|)_6()|)|)355
Divné Uhorsko: blog o mojom OSR projekte z divného Horného Uhorska 17. storočia a starej škole hrania // "We don't explore characters; we explore dungeons."

huhlik

Příspěvek od huhlik » 27. 8. 2020, 14:38

Zdravím, neměli byste prosím doporučení na nějaká mini dobrodružství, která by se dala odehrát za 1-2 dny? Párkrát do roka se potkám na víkend s partou, co dělá improvizační divadlo a rád bych jim představil RPG jako alternativu deskovek. Zkusil bych hrát DCC (vítám a těším se na překlad!), protože mi to přijde správně ujetý a pravidla by měla být relativně jednoduchá.

Zatím jsem narazil na one page dungeons od Trilemma, ale dál už nevím, co by stálo za to.

Jinak tady na fóru jsem ještě nezahlídnul odkaz na megadungeon Castle Xyntillan, Bryce tomu dal 11/10 a prý je to pecka (https://tenfootpole.org/ironspike/?p=6475)

Odpovědět

Zpět na „Dungeons and Dragons, d20 a OSR“