[d20] Pathfinder (2e)

O rodině D&D, tradičně nejhranější RPG hře. Včetně d20, což jsou hry odvozené od třetí edice D&D.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

[d20] Pathfinder (2e)

Příspěvek od RPG Fórum »

Obrázek

:arrow? Anotace v Databázi RPG
Druhá edice světoznámé fantasy RPG hry, která klade důraz na taktický boj a komplexní systém umožňující detailní rozvoj postavy, vymýšlení kombinací, pravidlovou optimalizaci. Hra je tradiční, založená na kombinací ras (elf, trpaslík, goblin...), povolání (alchymista, bojovník, čaroděj...), úrovní a spousty speciálních schopností.

Druhá edice vychází z víc než 20 let aktivního vývoje a předkládá všechna pravidla potřebná ke hře v jedné 600stránkové knize. Zatímco první edice byla oficiálně založená na systémovém jádru d20, ta druhá už se od něj odchyluje. K hlavním změnám patří přehodnocená ekonomika akcí, přepracovaný systém zdatností (už nejsou jen ano/ne, ale mají různé stupně) nebo nový systém klíčových slov, která se aplikují skoro na všechno. Hra je rozdělená do třech herních režimů (setkání, průzkum a odpočinek), z nichž každý má jiná pravidla a schopnosti postav se v nich můžou chovat různě.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od ShadoWWW »

Co se týče DnD a PF: Já bych spíš řekl, že později skončí u vlastního settingu a vlastního dobrodružství, kdy z těch vydaných jen vykrádají inspiraci, a také nějaké své verze DnD pravidel než u free-formu.

Konec konců, když jim DnD nebo PF nevyhovuje, jsou tu mraky jiných RPGček, ke kterým se dá přejít a budou fungovat líp než free form. Free form je IMHO spíš taková znouze ctnost, kdy buď na trhu neexistuje dostatek RPGček (to je případ ČR), nebo kdy je skupina líná hledat něco, co by jim víc vyhovovalo.

BTW Proč vlastně pro DrD II dosud nevzniklo žádné vydané dobrodružství? DrD 1 touhle dobou (tolik let po vydání) jich už mělo několik (a další kupu v časopisech).
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15029
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od Pieta »

York píše: 1. 11. 2018, 13:12Tím bych si nebyl tak jistý. Alternativa "Vymysli si cokoliv, co bude tvoje postava umět" může taky bejt docela slušná bariéra. Výběr z několika daných možností s tím, že kreativita spočívá v tom, jak je pak budeš ve hře používat, je oproti tomu mnohem jednodušší.
Nevím, většinou se lidi na něco jako "chtěl by sis zkusit zahrát někoho, koho jsi viděl ve filmu nebo seriálu" celkem chytnou - problémy s vymýšlením čehokoliv sleduju spíš u ostřílených hráčů, kteří zabřednou do kliček toho, co už hráli, co ještě nehráli, co chtěli hrát, ale v systému jim to nefungovalo a tak.
Pracující logaritmus píše: 1. 11. 2018, 13:14Kde konkrétně prosím navrhuji ignorovat hru?
Ne že by to nešlo, ale nemám pocit, že bych to někde zmiňoval.
Myslel jsem takové věci jako že systém sice neumí rozumně vyhodnotit boj prostřednictvím žoldáků, tak to vyřešíme mimo systém, a tím pádem je všechno v pořádku.

Z mého pohledu to vypadá spíš tak, že když se rozhodnu získané peníze použít k tomu, abych nějak působil i mimo svůj osobní dosah, tak hra najednou neví, co s tím - a je tím pádem těžké hrát postavu, která se chce k problémům stavět tímhle způsobem, protože narozdíl od lidí, co mají seznam kouzel, všechny moje možnosti závisejí na tom, jestli je GM schválí, zatímco oni mají jasný přehled systémem "předschválených" možností.

A některé hry to právě berou, že mít vliv a jinou nepřímou moc je regulérní nástoj, a dávají nějaké prostředky, jak s nima zacházet, stavět je proti sobě, a tak. Tam se pak mladý pán s družinou hraje o dost snáz, nebo je ta hra aspoň, řekněme, otevřenější.
York píše: 1. 11. 2018, 14:21Když vezmu tu úplně nejstriktnější variantu Pathfinderu nebo DnDčka, tak když si uděláš postavy podle pravidel a budeš hrát připravené moduly v doporučeném pořadí, tak, pokud ty moduly nebudou vyloženě blbé, z toho dostaneš celkem funkční hru se vším všudy, aniž by ses o to musel nějak zvlášť snažit. Některým hráčům to nestačí, začnou do toho pronikat hlouběji a skončí pak třeba klidně u toho freeformu - to ale neznamená, že by ten DnDčkovej přístup k designu her neměl smysl.
Ale vyžaduje to, aby hráči akceptovali, že svoje představy nějak nacpou do těch celkem těsných mantinelů D&D. Což pro zkušené hráče není problém a pro nováčky to dokáže být hodně odrazující.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od York »

Pieta píše: 1. 11. 2018, 15:54 Nevím, většinou se lidi na něco jako "chtěl by sis zkusit zahrát někoho, koho jsi viděl ve filmu nebo seriálu" celkem chytnou.
To už ale není "cokoliv". Postav z různých filmů a seriálů je sice víc než povolání v DnDčku, ale pořád je to konečná množina :-)

Navíc tam může bejt problém v tom, že ta postava je zajímavá příběhově (tedy v kontextu toho konkrétního příběhu daného filmu nebo seriálu), ale nemá třeba až tak zajímavé schopnosti, nebo aspoň ne srovnatelně s postavama ostatních hráčů.

A taky se ti může snadno stát, že jeden hráč bude chtít hrát Supermana, druhej Sněhurku a třetí poníka s růžovým culíkem...


edit: Nemluvě o tom, že když bych chtěl hrát třeba Sherlocka Holmese, tak bych tím nejspíš implicitně myslel, že chci hrát detektivky v Doylovském stylu. Což třeba s tou Sněhurkou nemusí jít moc dobře dohromady.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15029
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od Pieta »

York píše: 1. 11. 2018, 16:02A taky se ti může snadno stát, že jeden hráč bude chtít hrát Supermana, druhej Sněhurku a třetí poníka s růžovým culíkem...
Pořád mám dojem, že tohle je v D&D "samozřejmě ne" a ve freeform "no, když se to vezme za správný konec"... (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od Paul »

Navic temer vsechna kouzla jsou jenom zbrane. Chces kyslinovou kouli, nebo ledovy paprsek, nebo ohnivou strelu?
Pěkně, už jsme tři.
Chci kejkle, divotvorství, mágovu ruku, drobnou iluzi, přátele, opravu a tančící světla.
Jsem jednou chtěl Oblak mlhy, že to sešlu a budeme skrytí, jako kdyby do pole dopadl dělostřelecký granát s kouřovou náplní. Pak jsem si přečetl efekt, a vzal si něco jiného.
Tak jasně že starší edice mohou mít spoustu objektivně blbých vlastností. Proto byly taky nahrazeny, že ano.
Za kolik let bude tato edice starou se spoustou objektivně blbých vlastností?
Já si třeba nedovedu moc představit, jak vypadá dobrodružství ve světě, kde se dá jen tak najmout zkušený krotitel draků.
Řekněme, že krotitel úplně ne, ale co zabíječ draků? Od které úrovně se postavy mohou takovýmito individui stát?
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od ShadoWWW »

Jsem jednou chtěl Oblak mlhy, že to sešlu a budeme skrytí, jako kdyby do pole dopadl dělostřelecký granát s kouřovou náplní. Pak jsem si přečetl efekt, a vzal si něco jiného.
Proč? Mlha vytváří hustě zahalenou olbast, tedy podobně jako ten kouř (akorát se v ní dá lépe dýchat. ;-))
Řekněme, že krotitel úplně ne, ale co zabíječ draků? Od které úrovně se postavy mohou takovýmito individui stát?
Na to má archetyp hraničář. A relativně brzo, pokud za draka považuješ i mládě.

Obrázek
Naposledy upravil(a) ShadoWWW dne 1. 11. 2018, 17:23, celkem upraveno 1 x.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15029
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od Pieta »

York píše: 1. 11. 2018, 16:02To už ale není "cokoliv". Postav z různých filmů a seriálů je sice víc než povolání v DnDčku, ale pořád je to konečná množina :-)
Pořád je to dost velká množina, že jenom během dnešní debaty padla aspoň jedna postava, o které jsem v životě neslyšel. (-;
York píše: 1. 11. 2018, 16:02edit: Nemluvě o tom, že když bych chtěl hrát třeba Sherlocka Holmese, tak bych tím nejspíš implicitně myslel, že chci hrát detektivky v Doylovském stylu. Což třeba s tou Sněhurkou nemusí jít moc dobře dohromady.
V tomhle máš samozřejmě pravdu, některé postavy si dost silně vynucují i určitý druh příběhu, což nemusí vždycky jít dohromady.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od Paul »

Proč?
Protože koule s 8m průměrem.
Na to má archetyp hraničář. A relativně brzo, pokud za draka považuješ i mládě.
Fajn. Jestli je takhle velký, za pětinu kořisti do toho jdu. :wink:
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od ShadoWWW »

Když to sešleš jen na 1. úrovni, tak to má poloměr 4 sáhy, tedy průměr 12 metrů. Na 5. už to má průměr 60 metrů.
Naposledy upravil(a) ShadoWWW dne 1. 11. 2018, 17:41, celkem upraveno 1 x.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od Paul »

Když to sešleš jen na 1. úrovni. Na 5. už to má průměr 60 metrů.
S naší rychlostí získávání úrovní to znamená... ...za hodně dlouho.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od ShadoWWW »

Edit mého postu - je tam jiný průměr.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od ShadoWWW »

Možná by předešlo častým nedorozuměním, kdyby tu existovaly samostatné sekce pro jednotlivé edice DnD. Tato diskuze je názorný příklad. Taky si pamatuji, jak už v době 4E mně tu různí lidé psali, že DnD je o ničem, že má přesílený multiclass (4E ho měla tak slabý, že pak zaveldi hybridní levelování jako alternativu k MC).
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od Sosacek »

Pieta píše: 1. 11. 2018, 01:33
Sosacek píše: 31. 10. 2018, 20:12To snad neni hratelny v zadnu edici, ne? V 3 muzes mit tak divnou prestizku, v 4 je to divnej defender s teleportem co muze pouzivat jenom v boji (wtf) a v 5 je budto wizard bez mece, nebo fighter s par kouzlama.
V Godbound dáš postavě slova Journeying, Knowledge, Fire a Sword a pak se snažíš nebýt moc očividně zázračný. (:
To je edice dnd?
Log 1=0 píše: 31. 10. 2018, 23:40Bladesinger?
Ok, a divnej elf. Ten jedinej funguje.
Chci kejkle, divotvorství, mágovu ruku, drobnou iluzi, přátele, opravu a tančící světla.
Tak zrovna tenhle vyber se ti v dnd5 nepovede, protoze cantripy jsou hrozne omezeny, az nesmyslne. A je to hrozna skoda, protoze jsou to asi nejzajimavejsi kouzla tam.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15029
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od Pieta »

Sosacek píše: 1. 11. 2018, 20:21To je edice dnd?
Jo, jedna z nejlepších.

(Je to OSR, pořád je to o 180% víc D&D, než jakákoliv hra, co nemá DNA z DND.)
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od Log 1=0 »

Myslel jsem takové věci jako že systém sice neumí rozumně vyhodnotit boj prostřednictvím žoldáků, tak to vyřešíme mimo systém, a tím pádem je všechno v pořádku.

Z mého pohledu to vypadá spíš tak, že když se rozhodnu získané peníze použít k tomu, abych nějak působil i mimo svůj osobní dosah, tak hra najednou neví, co s tím - a je tím pádem těžké hrát postavu, která se chce k problémům stavět tímhle způsobem, protože narozdíl od lidí, co mají seznam kouzel, všechny moje možnosti závisejí na tom, jestli je GM schválí, zatímco oni mají jasný přehled systémem "předschválených" možností.
A jako alternativu navrhuješ freeform, kde je tak řešeno úplně všechno? :wink:

Takhle, já se nechci vymezovat proti freeformu, zrovna jsem mástroval one-shot v tomhle systému.
Ale je to systém, se svými plusy a mínusy jako každý.
Každému, co jeho jest. Ale nelíbí se mi to vymezování, jak je DnD strašně omezující a složité. Není. Je naprosto v pohodě. Ano, někdo má hranici přijatelna níž, takže mu víc sedne jiný systém, no big deal. Někdo má zase problém držet žánr, nebo chce ve hře víc "game". A pak je mu freeform na dvě věci, a hra mezi nimi není. Ale to neznamená, že je freeform nežánrový a nepřináší výzvy.
Za kolik let bude tato edice starou se spoustou objektivně blbých vlastností?
Až vyjde šestá, pokud to nebude šmejd.
Ale ona má blbé vlastnosti už teď (boj dvěma zbraněmi je na prd, hraničář je nic moc). Ale ve výsledku je dobrá. Jenže mě spíš šlo o to, že se tu vytahují chyby starších edic, což je dost nefér, protože ty moc nováčků hrát nebude, a jasně, pět her má víc chyb než jedna.
Ok, a divnej elf. Ten jedinej funguje.
Co je to divnej elf?
A pro jeden archetyp víc jak jedno povolání nepotřebuješ. Funkčních swordmage je tam víc, ale gandalfovatí moc nejsou.
Tak zrovna tenhle vyber se ti v dnd5 nepovede, protoze cantripy jsou hrozne omezeny, az nesmyslne. A je to hrozna skoda, protoze jsou to asi nejzajimavejsi kouzla tam.
Vznešený elf, kouzelník, 4. úroveň, odbornost zasvěcenec magie.
Napsal jsi kouzelnické triky, tak jsem taky napsal kouzelnické triky. Bojových je tak půlka. Kouzenická kouzla 1. úrovně jsou na tom podobně.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Odpovědět

Zpět na „Dungeons and Dragons a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů