D&D je jen o boji!

O rodině D&D, tradičně nejhranější RPG hře. Včetně d20, což jsou hry odvozené od třetí edice D&D.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

D&D je jen o boji!

Příspěvek od Quentin »

Naposledy upravil(a) Quentin dne 20. 9. 2013, 23:06, celkem upraveno 1 x.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč má dnd hafo pravidel pro boj

Příspěvek od Quentin »

http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: D&D je jen o boji!

Příspěvek od Jerson »

a co nějaký český souhrn?
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: D&D je jen o boji!

Příspěvek od Sosacek »

Neco mi rika, ze "kdo nehraje oldschool je debil" bude dalsim krokem valky proti teoretickym svinim na ceskem internetu.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: D&D je jen o boji!

Příspěvek od Quentin »

To sis jenom vylozil z nasich diskuzi na irc. Ja proti ostatnim stylum nic nemam :)

Jen mi vadi pomlouvání dnd.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: D&D je jen o boji!

Příspěvek od York »

Souhrn toho prvního článku:

Pravidla pro boj v DnD 1e slouží hlavně k tomu, aby byl boj extrémně nebezpečnej a to nebezpečí bylo vyhodnoceno "nestranně". Samy o sobě nedělají boj zajímavým, to z něj dělá až GM přidáním zajímavých prvků.

-- imho to je pravda jen na nízkých levlech, ale jinak vcelku souhlas.

Pravidla pro boj v DnD 4e slouží hlavně k tomu, aby byl boj zábavnej. Nahrává tomu spousta možností co mechanicky v boji dělat, a taky systémově podchycená vysoká odolnost postav proti "náhodné smrti" a systémové nástroje pro GMa k vytvoření encounteru, který bude výzvou a přitom fakticky nebude hrozit riziko smrti. Pravidla 4e tedy podporují hru focusující na boj, a to až do té míry, že bojovat může být i bezpečnější než nebojovat.

-- za mě souhlas

Pravidla pro boj v DnD3e jsou podle autora někde mezi. Umí boj udělat sám o sobě zajímavým, ale nemají ty pojistky proti "náhlé smrti" a nástroje na správné vyladění combatu z 4e. Výsledek: Boj může být dost nebezpečný, což může vést k frustraci hráčů, přitom je ale boj mechanicky zajímavý a pravidla pro boj tvoří podstatnou část příručky, takže to vede k tomu, aby se bojovalo hodně, na druhou stranu se v něm ovšem snadno něco zvrtne.

-- asi bych to řekl nějak podobně.

A takový nějaký ne zcela na závěr vyslovený autorův závěr: To, že má hra komplexní pravidla pro boj, ještě nutně neznamená, že je úplně dobrý nápad v této hře trávit bojem většinu času (viz ta 3e).
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: D&D je jen o boji!

Příspěvek od York »

Souhrn druhého článku:

Pravidla DnD říkají, že má GM dávat expy za všechno možné, nejen combat*.

* Nechybí zdůraznění, že k získání expů za potvoru a její loot není třeba potvoru zabít, jakákoliv metoda "překonání" se počítá.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: D&D je jen o boji!

Příspěvek od Pieta »

D&D je jen o boji a to se mi na něm líbí!
Celkem pěkné shrnutí rozdílu mezi old, middle a new school D&D, co se boje týče.
Sice okrajově, ale velmi trefně se dotýká i toho, proč spoustě lidí má D&D tendenci sklouzávat do disfunkčna.
Meh. Začne tím, že si formuluje vhodného slaměného panáka, kterého téměř nikdo nezastává, načež začne argumentovat proti ještě extrémnější formě, než si sám formuloval. Necítil jsem potřebu dočítat.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: D&D je jen o boji!

Příspěvek od York »

Heh, já tady z toho v potu vlastní krve udělám výcuc a on si stejně přečte originál!

BTW ač ten první článek neříká v podstatě nic nového, tak to dává do zajímavých souvislostí. Určitě to stojí za zamyšlení.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: D&D je jen o boji!

Příspěvek od Pieta »

York píše:Heh, já tady z toho v potu vlastní krve udělám výcuc a on si stejně přečte originál!
Já si o souhrn neříkal, já souhrnům nevěřím. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: D&D je jen o boji!

Příspěvek od eerieBaatezu »

Hele, když o tom přemýšlím, je DnD hodně o boji proto, že maníci, co to dělali, byli velcí wargameři, a vlastně ta pravidla pro DnD ohromně vycházela z těch wargaming her, které hráli a tím se určil celej ten kurz těhle fantasy stolních rpgéček a nebo prostě obecně by to k tomuhle kydlení potvor tíhlo samo od sebe?
Obrázek
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: D&D je jen o boji!

Příspěvek od ShadoWWW »

Mike Shea oslovil celkem 6600 Dungeon Masterů a nechal je vyplnit důkladný dotazník. Jak to dopadlo? Zjistilo se, že DnD není jen o boji. :-)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: D&D je jen o boji!

Příspěvek od eerieBaatezu »

Simtě, tyhle zmanipulovaný dotazníky. $lol$
Obrázek
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: D&D je jen o boji!

Příspěvek od Fritzs »

ShadoWWW: Netvrdil bych, že DnD je jenom o boji, ale nikdo tomu neodpáře fakt, že minimálně 1/3 příručky se boje přímo či nepřímo týká, přičemž pravidla pro mnoho jiných užitečných činností (třeba vládnutí) docela chybí.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: D&D je jen o boji!

Příspěvek od eerieBaatezu »

Další věc je, že v 5e:
• vyhodili morale checky a reaction rolly
• dali tam ultra-rychlý healení
• udělali monstra tak, že jsou to hlavně pytle životů bez toho, aniž by byly nějak extra děsivá (takovej level drain je sice brutus a vzhledem k své drsnosti asi dost nepopulární věc, ale přináší to do setkání s nemrtvou potvorou zatraceně děsivé napětí, žádní kids friendly undeadi $lol$)

Dohromady to podporuje mlácení víc, než staré edice.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Dungeons and Dragons a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů