The Cypher System – Numenera, The Strange a další

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

The Cypher System – Numenera, The Strange a další

Příspěvek od RPG Fórum »

Obrázek
ObrázekObrázekObrázek

:arrow? Anotace Cypher Systému a přehled her
The Cypher System je univerzální herní engine, který se snaží představit jednoduché a rychlé nástroje pro mechanické vyjádření settingu a příběhu. Vychází z principů, jež byly původně představeny ve hrách Numenera a The Strange.

Tvorba postavy probíhá sestavováním popisných konceptů podle věty „Jsem nějaký někdo, který něco dělá“. Přídavné jméno představuje základní charakterovou vlastnost, jež přidá sadu pasivních bonusů (Zvídavý zvyšuje inteligenci a pozornost, například). Podstatné jméno je klasickým povoláním z tradičních systémů (Válečník, Průzkumník, Adept atd.), jež zpřístupňuje sadu schopností a znalostí. Sloveso se soustřeďuje na unikátní specializaci postavy, která má být v družině přítomna pouze jednou (Staví roboty, Putuje mezi sférami, Mluví s bohy, ...).

Veškeré vyhodnocování ve hře má stejný mechanismus, který vychází ze škály obtížnosti v rozmezí 1-10. Trojnásobek obtížnosti představuje cílové číslo, to hráč přehazuje na 1k20 (čili Obtížnost 7 a víc je v základu nesplnitelná). Schopnosti postav se často specializují na snižování obtížnosti, což vede ke skokovému snižování cílového čísla. V boji jsou nepřátelé popisováni stejným systémem - mají úroveň v rozmezí 1-10. Stupeň obtížnosti určuje počet bodů zranění. Trojnásobek úrovně (cílové číslo) popisuje jejich útočné a obranné číslo a počet životů. Vypravěč si nikdy neháže, veškeré hody provádějí pouze hráči (pokud je v konfliktu na řadě nepřítel, hází si hráč na obranu proti statickému číslu, pokud je na řadě hráč, hází si na útok proti statickému obrannému číslu).
Cypher System využívají následující hry, které máme v databázi:
:arrow? The Cypher System (2015) – samostatně hratelná univerzální verze tohoto enginu
:arrow? Numenera (2013) –postapokaliptický mix fantasy a sci-fi o objevování tajemství dávných civilizací)
:arrow? Old Gods of Appalachia Roleplaying Game (2023) – americký folklór se potkává s kosmickým hororem
Naposledy upravil(a) Aljen dne 7. 3. 2013, 12:24, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Numenera

Příspěvek od Fritzs »

eerieBaatezu: Numenera je svět bez chuti a bez zápachu. Monte Cook se držel při zemi a ve výsledku Numenera sice nikoho neurazí, ale ani nikoho nenadchne. Jeden příklad za všechny. Mágové jsou v Numeneře zváni "nano", protože vlastě používají zapomenutou technologii, co je "jako magie". Proč Cook použil toto dosti nepopulární řešení? Asi proto, že nechtěl naštvat své fandy z dob D&D, kteří mágy očekávají, ale zase měl dojem , že magie by urazila scifisty. Takže vlk se měl nažrat a koza zůstat celá, ale ve výsledku vlk hladoví a koza je sežraná.

Systémově je to zase Cookovina, kde bojově orientované postavy jsou mrzáci a nanomágové jsou Exalted. Ale, nikdo neučekával nic jiného, že... :>;o)
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Numenera

Příspěvek od Sosacek »

Fritzs píše:Numenera sice nikoho neurazí
Heh.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Numenera

Příspěvek od Fritzs »

Sosacek: Není to FATAL, The World of Synnibarr a podobné. Dá se to hrát...
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Numenera

Příspěvek od Sosacek »

Tys minul tu akci s tim jak Cook je sexisticka zruda, ktera nenavidi zeny, protoze v Numenere jsou sukuby co rodi demonspawny?

Byl toho plny rpg.net. A slusna cast rpgfora, protoze to urazelo Pietu nebo tak neco.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Numenera

Příspěvek od crowen »

To kedy tu bola taka zabavna diskusia?
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Numenera

Příspěvek od Fritzs »

Sosacek: Ah, tohle. Zaznamenal jsme to, ale jenom tak okrajově. Beztak se to rozmazává jenom kvůli tomu, že Numeneru napsal Cook.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Numenera

Příspěvek od Aljen »

nano magovia v scifi je ako vystrihnute z Anarchy Online nie?
Neviem ako je to v Numenere, ale konceptualne sa mi to paci. Druha vec je ze tam je znalost ze ako nanomagia funguje bezna vec. V numenere je to prezentovane ako mysticka tajomna sila?
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Numenera

Příspěvek od Pieta »

Sosacek píše:Tys minul tu akci s tim jak Cook je sexisticka zruda, ktera nenavidi zeny, protoze v Numenere jsou sukuby co rodi demonspawny?

Byl toho plny rpg.net. A slusna cast rpgfora, protoze to urazelo Pietu nebo tak neco.
Fascinuje mě, jak ostatní dokázali nepostřehnout, že jsem tu vyhlásil bojkot Numenery, Cookovi džihád, jeho rodinu proklel až do třetího kolene a ptal se na rady, jak nejlépe zastřelit herního designera tak, aby bezpečně umřel, ale dlouho trpěl. Jeden by řekl, že toho si nejde nevšimnout.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Numenera

Příspěvek od York »

Aljen píše:nano magovia v scifi je ako vystrihnute z Anarchy Online nie?
AOčkový svět je ovšem trochu jiný kalibr. Jeden z nejlepších, co znám.

edit: Nemluvě o tom, že nanomage je v AOčku breed, tj. něco jako rasa.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Numenera

Příspěvek od eerieBaatezu »

Aljen píše:V numenere je to prezentovane ako mysticka tajomna sila?
To jsem právě nějak nepochopil. Zda je nano prostě maník, co to umí s numenerou (numenera je vyspělá technologie, co nikdo pořádně neví co s ní), dokáže ty předměty používat, a nebo nějak díky numeneře umí používat zvláštní schopnosti?
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Numenera

Příspěvek od eerieBaatezu »

https://www.humblebundle.com/books/nume ... cook-books

Extrémně dobrá možnost, jak nakoupit Numeneru. Za 1 dolar všechny core příručky + 5 dalších příruček!!! Jakože WTF??? A za pár dolarů navíc úplně všechno.
Obrázek
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Numenera

Příspěvek od ShadoWWW »

Pod názvem Arcana of Ancients vydá Monte Cook Games Numeneru jako OGL 5E (tedy aplikace pravidel DnD 5E).
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: Numenera

Příspěvek od KDolecek »

Do databáze jsem přidal Numeneru (hru) a základní příručky Numenera Corebook, Numenera Discovery a Numenera Destiny. Pokud někdo máte herní, čtenářskou zkušenost s Numenerou, bude super, když to proměníte v hodnocení.
Pokud byste chtěli hodnotit jiný produkt, který v databázi není, ale nechce vám zadávat, tak mi dejtě vědět jaký a já ho přidám.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Numenera

Příspěvek od Markus »

Hraje nebo hrál to vůbec někdo? Numeneru jsem v dobách svého RPG odloučení zaregistroval i já, bylo kolem ní docela halo, samozřejmě díky související PC hře. Ale pak jsem se vrátil k RPG a koukám, že to papírové RPGčko asi nikoho moc neoslovilo?
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Numenera

Příspěvek od Selhan »

Jojo, hrál. Haló kolem toho bylo, protože je to Monte Cook, avšak podle mě se na tom ukázalo, že Cook vlastně neumí zas tak dobře dělat hry - jak ta pravidla, tak ty publikované dobrodružství, i když mají pár zajímavých nápadů, jsou ve výsledku slabota, která nezvládá vytěžit (a spíš jde aktivně proti němu) ten úžasný svět.
Nápad "DnD, ale s random magickými itemy na jedno použití na každém kroku" je podle mě super. Nechat ty magické předměty akorát dávat x damage do y atributu, a omezit jejich počet na dva... Eh?
Ale jak říkám, setting je fajn - jestli by byl zájem, tak jsem ochotný i něco připravit do Sirotčince. Jen je teda otázka, jestli to chceme akademicky studovat v originálních pravidlech s nějakým oficiálním dobrodružstvím, nebo to zkusit v něčem modernějším než DnD 4e.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů