Doporučení RPG her

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

Doporučení RPG her

Příspěvek od RPG Fórum »

Tohle téma je tu pro ty z vás, kteří si chtějí nechat doporučit nějaké RPG. Pokud hledáte hru, ptejte se tady. Čím podrobněji vylíčíte, co vás zajímá, tím větší šance, že vám někdo něco doporučí.

Téma vzniklo sloučením několika předešlých menších.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Jerson »

Jaroslav píše: 11. 2. 2021, 12:54Musm říci že asi nestačí, když chceš hrát a prožívat život postavy po dobu desítek sezení a přitom ještě utvářet detailněji schopnosti a možnosti postavy dle svých záměrů deskovka asi stačit nebude. Pravda je že mechanismus zní použit muže být. Souhlas.
Ale určitě se nad tím ještě zamyslím, zda by se nedalo něco vzít z deskovek do takové hry.

Mezi Deskovkou a RP Game nemusí být rozdíl.
To zda hraješ RP totiž vůbec nezáleží na tom zda máš nebo nemáš systém a hra který bude mít ultra složitý mechanismus a popis detailních pohybů v souboji nemusí ztratit na možnosti hrát RP. To je uplně jiná věc.
Je třeba, ale uvést rozdíl že pokud hrajš komplikovanjší systém budeš nucen trochu méně času věnovat hraní role a věnovat se mechanice hry ovšem při trochu praxe to nemusí být až tak velký problém.
Já to myslel hlavně z toho pohledu, že pokud budete chtít bojovou hru, tak GM bude muset hrát za protivníky. A proti několika taktizujícím hráčům je to hodně náročné, takže by tu taktiku nepřátel mohl hodit na mechaniku deskovky, navíc podpořenou nějakou aplikací na mobilu, která mu bude generovat chování nepřátel v boji. A přitom se vaše postavy budou rozvíjet dost sofistikovaně, a hra bude nastavovat adekvátní protivníky.

Přitom RP složku můžete v pohodě doplnit, nebo spíše převzít klasická RPG pravidla a hrát RPG, nikoliv zkoušet ohýbat pravidla legacy deskovky, to moc efektivní nebude.

Ale prostě - jen nápad, jak to vašemu GMmovi usnadnit.
Uživatelský avatar
Jaroslav
Příspěvky: 54
Registrován: 24. 7. 2019, 11:31

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Jaroslav »

Jerson: jj rozumím :) jj zní to zajímavě... dík.

A děkuji, GM jsem já :) dík, že na GM myslíš :) :) :)

Napadá mě ale kacířská myšlenka, jaký pak bude rozdíl mezi RPG a takovou úpravou hry, kdy vezmu mechaniku z deskovky a zapojím tam hraní rolí, rozvoj postavy, vedení tvrze atd.. a budeme hrát RP v takovém systému?
Vidím zede jediný, že taková nebyla oficiálně vydána pod názvem RPG hra ne? Nebo se pletu? JE v tom ještě nějaký rozdíl? Co si myslíte..?

Dík zdraví Jaroslav
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Log 1=0 »

To není nic kacířského, takhle (tedy ne s klasickými deskovkami, ale válečnými hrami) to kdysi všechno začalo.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Jerson »

Pšt, ať si toho nikdo nevšimne :-)
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Pieta »

Jaroslav píše: 11. 2. 2021, 14:44Napadá mě ale kacířská myšlenka, jaký pak bude rozdíl mezi RPG a takovou úpravou hry, kdy vezmu mechaniku z deskovky a zapojím tam hraní rolí, rozvoj postavy, vedení tvrze atd.. a budeme hrát RP v takovém systému?
Vidím zede jediný, že taková nebyla oficiálně vydána pod názvem RPG hra ne? Nebo se pletu? JE v tom ještě nějaký rozdíl? Co si myslíte..?
Nemám s tím nějaké rozsáhlé zkušenosti, hrál jsem třeba Descent a nějaké podobné, ale už ne Gloomhaven nebo Rangers of Shadow Deep, takže to, jak to vidím, nemusí platit pro všechny hry.

Ale pro mě je tam rozdíl třeba v tom, že deskovka nebývá pružná, schopná reagovat na okamžité změny. V RPG si dovedu představit, že uprostřed boje zjistíme, že jsme si ukousli příliš velké sousto, a tak zavelíme ústup, a tím okamžikem se zcela změní cíl mise, z původního je najednou stáhnutí se do bezpečí. Nevím, jestli tohle nějaká deskovka umí, leda by měla stáhnutí jako jeden z možných konců od začátku; a pokud má, tak bych si tipnul, že ústup typicky znamená stažení se na nějaké konkrétní místo, i kdyby ze situace ve hře vyplynulo, že ústup někudy jinudy je mnohem praktičtější.

Deskovky taky mívají předdefinovaný repertoár akcí, která pravidla uznávají, a nic jiného se tam typicky dělat nedá. Pokud ve hře už není daná možnost převrhnout stůl, aby sloužil jako kryt proti kušiníkům, tak tam provést nepůjde. Pokud někdo má akci, která říká "sem postav kryt", tak se ještě dá popsat, že to udělá převržením stolu; ale rozhodnout se, že moje postava, co nikdy nic takového nedělala, si najednou chce postavit kryt, to bude horší.

Nic proti deskovkám, dovedou být zábavné; ale boje v RPG bych jima osobně nenahrazoval.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od MarkyParky »

Za mě:
* Descent by ještě nějak jakš takš použít šel.
* Gloomhaven určitě ne, ty scénáře jsou dost vyladěné a s ohledem na to, že pointa je dohrát scénář než dojdou karty, vyžadovalo by to masivní hackovaní nebo přípravu od GMa.

Also, speaking of deskovky...
Já bych si někdy chtěl zahrát RPGčko, kde se boje řeší s pomocí pravidel Robo rallye.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Quentin »

Já bych ještě vypíchl Conan d20 (second edition, ale nevím, jaký je mezi nimi rozdíl). Je to "obyčejné" dnd3,5e, ale hacknuté akorát dost na to, aby ten boj působil brutálně a středověce.

Jinak taky hlasuju za 4e. Po roce, možná dřív, se to ohraje, ale do té doby je to super.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Sparkle »

Doporučuju omrknout Mouse Guard. Je to na enginu Burning Wheel, který už tu zazněl, ale ten jsem nehrála, takže nevím. Mouse Guard má tu bojovou minihru fakt hardcore. A přefluffovat to do klasické fantasy by asi nemělo být zas tak těžké.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 919
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od kin »

DnD4e má dobře taktické souboje. My v tom odehráli několik dlouhých kampaní a super. Jen od 15tého lvlu nahoru to začíná být chvílema úmorné (občas i čtyřhodinové souboje) a posledních deset lvlů jsme docela skákali.

A co místo deskovky wargame (když už tam máme počátky)? Treven hrával rpg s upravenými pravidly w40k :)
V tom by pak i šli líp bitvy více nepřátel (bojové skupiny/armády) a lépe se pracovali s tvrzí a zdroji.
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od MarkyParky »

Sparkle:
Mouseguardí minihra mi přišla vždycky hrozně meta a odtržená od fikce.

Vam se někdy podařil ji hrát svazanou s fikcí a nemít WTF? Jestli víš jak, prozraď, mě to hrozně láká, ale nikdy jsem tomu neprošel na kloub.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Pieta »

MarkyParky píše: 11. 2. 2021, 18:13Also, speaking of deskovky...
Já bych si někdy chtěl zahrát RPGčko, kde se boje řeší s pomocí pravidel Robo rallye.
Určitě jsou nějaké hry, kde se v souboji plánuje víc než jeden tah dopředu a pak se to současně vyhodnocuje. Některé z nich byly myslím zmíněné i v tomhle tématu. A taky mi to připomíná ty lidi, co odehrávali souboje ve (Chvátilově) Areně.

Jestli myslíš doslova podle pravidel Robo Rallye, tak to by byla dobrá mela.
"Už zase jsi mě střelil do zad!"
"Nevěděl jsem, že tě ten zlobr odstrčí."
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Pieta »

Kin píše: 11. 2. 2021, 20:49A co místo deskovky wargame (když už tam máme počátky)? Treven hrával rpg s upravenými pravidly w40k :)
V tom by pak i šli líp bitvy více nepřátel (bojové skupiny/armády) a lépe se pracovali s tvrzí a zdroji.
Když už podle wargame, tak bych volil něco zaměřeného na bitvy menších jednotek. Třeba Infinity má taková hezká pravidla, kde se počítá i vpadnutí do zad, nedá se moc dobře na někoho se střelnou zbraní sprintovat otevřeným terénem, a tak. To je teda víc scifi než fantasy, no.

Iron Kingdoms (předchozí edice) měla pravidla přímo dělaná podle wargame. Vypadalo to celkem lákavě, ale nikdy jsem to nehrál.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Jaroslav
Příspěvky: 54
Registrován: 24. 7. 2019, 11:31

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Jaroslav »

Ahoj

Teda tolik zajímavých věcí a nápadů, moc děkuji sice s emi už teď trochu točí hlava ale začnu od D&D 4, a PF a uvidíme ;)

Zdraví Jaroslav
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Jiron »

Pieta píše: 11. 2. 2021, 21:17
Kin píše: 11. 2. 2021, 20:49A co místo deskovky wargame (když už tam máme počátky)? Treven hrával rpg s upravenými pravidly w40k :)
V tom by pak i šli líp bitvy více nepřátel (bojové skupiny/armády) a lépe se pracovali s tvrzí a zdroji.
Když už podle wargame, tak bych volil něco zaměřeného na bitvy menších jednotek. Třeba Infinity má taková hezká pravidla, kde se počítá i vpadnutí do zad, nedá se moc dobře na někoho se střelnou zbraní sprintovat otevřeným terénem, a tak. To je teda víc scifi než fantasy, no.

Iron Kingdoms (předchozí edice) měla pravidla přímo dělaná podle wargame. Vypadalo to celkem lákavě, ale nikdy jsem to nehrál.
Takových wargamů jsou hromady! Parádní je na to třeba Outremer: Faith and Blood (ten je teda historický), Open Combat je taktický a generický - lze nastavit na fantasy úplně hravě, nebo třeba En Garde! je wargame s pár modely a velmi realistickým bojem (a možností stavby vlastních bojovníků). Jen ten RP by musel být nějaký freeform.

No a pak jsou tu Tales of Blades and Heroes, které vychází z wargamu Song of Blades and Heroes. Je to ale na wargame dost abstraktní.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od ShadoWWW »

Jaroslav: DnD 4E má na Kostce svůj překlad.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů