Historie RPG – zásadní hry (a formování herních stylů)

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Zásadní RPG (a formování herních stylů)

Příspěvek od Alef0 »

Teraz nechapem pointu: Mephit to nevie kupit? Vsak sa neda objednat 5 kusov a rozpredat? Ci co s tym maju distribucne kanaly? [vyznam sa v tom ako hus pisaniu RRPG]
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Zásadní RPG (a formování herních stylů)

Příspěvek od Sparkle »

Alef0 píše:Teraz nechapem pointu: Mephit to nevie kupit? Vsak sa neda objednat 5 kusov a rozpredat? Ci co s tym maju distribucne kanaly? [vyznam sa v tom ako hus pisaniu RRPG]
Mephit to ví koupit, ale musí to objednat rovnou z USA. V Evropě není velkosklad, který by tuto hru fyzicky měl. Což reálně znamená, že do naprosté většiny evropských herních speciálek a eshopů se ta hra nemá šanci dostat, pokud nákupčím krámu není nadšenec, který to zná a je motivovaný vzít to i za cenu problémů přímého dovozu z USA. (já to dovezu, zaujalo mě to z recenzí, ale nevím o nikom jiném). Srovnej se Star Wars: Edge of the Empire, kterou jen v Praze koupíš na čtyřech místech - protože ji má snad 100 % evropských distributorů her a krámy nemají problém přihodit 1 kus, když objednávají nějaké deskovky.

Tím bohužel vzniká začarovaný kruh, kdy "průměrný" RPGčkář bude radši hrát to, co si může koupit v krámě nebo objednat z domácího eshopu, i když víme, že jsou mnohem zajímavější hry. A zrovna u Apocalypse World mě opravdu hodně mrzí, že ta hra už existuje 3 roky, sbírá to awardy a ještě si pořádně nedokázali distribuci do Evropy pořešit.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Zásadní RPG (a formování herních stylů)

Příspěvek od Sosacek »

Indie, no. Kdyby to nebylo indie, tak to vubec nevyslo, protoze takovouhle hru by si zadnej vydavatel vydat nedovolil.

Jinak, myslim, ze precenujes ceske hrace. Tech, kteri jsou schopni a ochotni hrat hru ktera je anglicky a pritom ji nedokazi objednat z USA, podle meho bude velmi malo. Vetsina ma dracak nebo piratskej preklad dnd a je spokojena.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Zásadní RPG (a formování herních stylů)

Příspěvek od York »

Přijde mi, že se tohle téma nezabývá formováním herních stylů u nás, ale v anglicky mluvící části světa. Dostupnost AW ve střední Evropě mi tudíž nepřijde moc relevantní.

Možná by nebylo od věci v novém sesterském tématu probrat naopak vývoj v našich podmínkách. Dost se toho napsalo o hrách vydaných v češtině a slovenštině, ale méně už o tom, jaké zahraničné hry jim nejvíce konkurují.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Zásadní RPG (a formování herních stylů)

Příspěvek od Sparkle »

Pro spoustu herních nadšenců v čr je stále problém platit kartou nebo bankovním převodem. Vidím to na statistikách našeho eshopu, kde polovina lidí stále radši zvolí dobírku, i když je to dražší, než kdyby platili kartou.
Sosacek píše:Indie, no. Kdyby to nebylo indie, tak to vubec nevyslo, protoze takovouhle hru by si zadnej vydavatel vydat nedovolil.
Tam se nabízí otázka, jestli vydavatelé typu Pelgrane Press / Evil Hat / Green Ronin jsou ještě indie.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Zásadní RPG (a formování herních stylů)

Příspěvek od Sosacek »

Jak by mohl vydavatel byt indie?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Zásadní RPG (a formování herních stylů)

Příspěvek od Alef0 »

Zamyslel som sa vo vlaku a po omylnom sa ocitnutí na literárnej konferencii: čo je kritérium zásadnosti? Predajnosť a dostupnosť môže byť jedna, ale ja som silný zástanca, že argument predajnosťou, teda per populum je blbosť^Wnešťastný.

To, že my sme nezvyklý trh (platba na dobierku) nijak neovplyvňuje samotnú zásadnosť alebo inovatívnosť RPG.

Apocalypse World vyrába Vincent Baker na kolene, čo je singulárny človek a distribúciu rieši zrejme cez IndiePress / DriveThru a asi nemá silu to riešiť komplexnejšie, lebo by nečičíkal svoju manželku a dieťa, ale nastúpil na cestu distribútora, čo je o level vyššie.

Dokonca v tejto téme ani nejde o priemerného RPGčkára.

A dokonca mám tú drzosť povedať, že ty si ten hybný moment, ktorý vie rozhodnúť, či Apocalypse World na českom trhu bude alebo nie. Napriek tomu, že poštovné je psychedelicky drahé (ale tým trpia od nedávna všetci malí distribútori) a napriek tomu, že to nie je mainstream: ale to bremä cyrilometodiády ohurovania priemerných RPGčkárov ide práve od lokálnych distribútorov.

Z praxe: porovnávam to s nórskym Outlandom v Osle, kde som naraboval Do, Houses of the Blooded + videl som Fiasco a ďalšie EvilHatiny.

...Evil Hat je presne na pomedzí, ale neviem, či oni vôbec nejak tlačia na distribučné kanály. Podľa toho, čo Fred Hicks píše, funguje to skôr pullom než pushom, teda lokálni distribútori si objednávajú od neho a nie naopak. (Ale ber ma s rezervou). Ale EH je už vydavateľ, zatiaľčo AW tuším ide len cez distribútora.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Zásadní RPG (a formování herních stylů)

Příspěvek od Sparkle »

No minimálně by mohl AW / DW upíchnout do nabídky Impressions Game Distribution, což je hlavní americký distributor pro tištěné obskurní indie RPG. Tu je seznam produktů. Fakt by mě zajímalo, co vedlo tvůrce AW, že s nima nespolupracuje. (Nebo naopak, co vedlo Impressions, že AW nechtěj.)
Alef0 píše:...Evil Hat je presne na pomedzí, ale neviem, či oni vôbec nejak tlačia na distribučné kanály. Podľa toho, čo Fred Hicks píše, funguje to skôr pullom než pushom, teda lokálni distribútori si objednávajú od neho a nie naopak. (Ale ber ma s rezervou). Ale EH je už vydavateľ, zatiaľčo AW tuším ide len cez distribútora.
Evil Hat, z toho co vím, je spoustou distributorů bojkotován, protože vše tlačí přes Kickstarter a tím je svačí o spoustu peněz. Když jsem se snažila dovézt Fate, distributor to skladem měl ale netvářil se, že ho to moc těší a bylo evidentní, že by mi radši prodal jiný RPG.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Zásadní RPG (a formování herních stylů)

Příspěvek od Alef0 »

Fakt by mě zajímalo, co vedlo tvůrce AW
Asi sa mu nechce :-) Môžeš mu napísať lumpley@gmail.com* A keď sa ti nechce, aspoň máš odpoveď na svoju otázku. :>;o)
Evil Hat, z toho co vím, je spoustou distributorů bojkotován, protože vše tlačí přes Kickstarter a tím je svačí o spoustu peněz. Když jsem se snažila dovézt Fate, distributor to skladem měl ale netvářil se, že ho to moc těší a bylo evidentní, že by mi radši prodal jiný RPG.
WTF? Dvoj-level WTF:
* Kickstarteristi sú primárne predobjednávatelia, ale stále existuje asi viac ľudí, čo zmeškali Kickstarter a chcú si to kúpiť. To hovorím ako človek, čo popchal do Evil Hatu mnoho eúr, či už cez KS alebo priamo cez Evil Hat alebo ako nákupca papiera pri návšteve v Nórsku.

* To je teda dosť prirodzené, že prvý, kto chce zarobiť, je Evil Hat a nie distribútor, nie? Či mi niečo uniká?

Okrem toho, Evil Hat sa momentálne tvári, že má obdobie 7 tučných kráv.

Neviem, zatiaľ mám z toho pocit, že u autorov je všetko na poriadku, len distribútori bedákajú nad nečinnosťou.
Lebo
A) zákazník turbofanúšik si to kickstartne a má svoje veci ako predobjednávky.
B) zákazník erudovaný ofaká lokálneho distribútora a urobí megaobjednávku z USA a zaplatí ju kartou (možno vidieť na RPGFóre)
C) zákazník štandardizovaný príde, a kúpi čo vidí na polici. A keďže mu to kamenný predajca na policu nechce dať (lebo argument, argument, argument) a sám autor hry nemá duševnú silu riešiť nejaké zámorské trhy, nastáva kotvenie.

Potom ale nie je čo rozoberať, a nie je dôvod na bedáky, lebo, ehm, sama kamenná predajňa je si na vine. Alebo nie?

Fakt, existujú nejaké politické dôvody, prečo ty nemôžeš objednať do Mephitu poza bučky 10 Apocalypse Worldov a predávať ich? (Dôvod "nik by to nekúpil" je úplne validný, lebo aj Sosáček je človek a nemôže evanjelizovať nonstop ;-)).

--------

Bunosovka: Impressions Game majú iné povedomie o obskúrnych indie RPG. Kde je Dread? Kde je Môj život s Pánom? Kde je Sorcerer?
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Zásadní RPG (a formování herních stylů)

Příspěvek od Sparkle »

Tam budou podle mě problémy s minimální objednávkou. Že ten distributor, aby dostal distributorskou cenu, musí objednat třeba 200 kusů naráz, což on si myslí že neprodá, tak to neveme vůbec.

Další problém bude asi v době dodání. Pokud to vydavatel začne prodávat na svém eshopu, a až o 3 měsíce později povolí distributorovi objednat to velkoobchodně, tak se nedivím distributorovi, že ho za tohle pošle k šípku. Já si třeba věřím, že starší hru dokážu prodat, ale spousta krámů může mít skutečně zkušenost, že co doveze o 14 dní později než je release date, to už si jeho zákazníci radši objednají z ciziny.

Naprostý extrém předvedli Wizards of the Coast, když jsme přihlásili novou sezónu DnD Encounters, a oni pak vyhlásili, že k odehrání těch dobrodružství potřebuješ knížku, kterou ale uvolnili do evropské distribuce 4 dny před termínem hraní, což nebyla šance dovézt do ČR včas. Tak jsme další sezonu už nepřihlašovali a místo toho jsme si radši zaregistrovali 13th Age open kampaň, kterou mi poslali emailem.

10 kusů Apocalypse Worldu klidně objednám, jakmile najdu způsob, jak to dovézt bez nutnosti strávit pak celý den na celnici.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Zamčeno

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů