Čerstvě dočteno

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: čerstvě dočteno

Příspěvek od Aljen »

uff cital som toho dost ale nejak sa mi nechcelo pisat o veciach ktore aj tak vsetci poznate

Space Oddysey 2001 a 2010 (adventures)
Discordia
Schauermarchen
Delta Green core
Delta Green (nejake 4 adventures, prekvapivo malo linearne a podla mna dobre spravene ... len ten nazov neviem)
Warhammer 1ed core
Warhammer 2ed core
Warhammer Realm of Chaos
Warhammer Sigmar's Heirs
Warhammer Path of The Damned 0,1,2
Fate Core a Fate Toolkit
Dark Heresy core
Dark Heresy Shattered Hope
Dark Heresy Edge of Darkness
Dark Heresy Blood of Martyrs - prave rozcitane
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: čerstvě dočteno

Příspěvek od Skenderax »

Tentoraz spravím len kratučkú vlastnú recenziu kvôli momentálnej časovej vyťaženosti, ale postujem link na recenzie od Františky Vrbovenskej.

Ide o dvojicu kníh

Obrázek a Obrázek

Obe knihy mi dali veľa informácií o živote po 10 storočí v oblasti Čiech a okolý. Autor popisuje v prvom diele život v meste, na dedine a v hrade. Ako to tam vyzeralo, aký ľudia tam žili, čím sa živili, akým právom sa riadili a podobne. V druhom diele sa autor venuje vojskám, ťaženiu, obliehaniu, cestovaniu, právu trestnému a na koniec súbojom.

Knihy majú len okolo 70 strán a okrem faktov su prepletené príbehom dvojice Martina a Iluve, ktorý sa z nájmných vrahov - podvodníkov dostanú až k jednému úderu, ktorý rozhodne o ich živote. Nebudem viac o nich prezrádzať, aby ste sa mali na čo tešiť.

Čítanie je skutočne veľmi príjemné a podľa mňa i poučné pre GMov, ktorý chcú svoj fantasy svet (alebo alternatívnu históriu) postaviť na realite blízkych našej minulosti.

linky: http://www.daemon.cz/recenze/detail/343/stredoveky-svet
http://www.daemon.cz/recenze/detail/706
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Uživatelský avatar
Jarxes
Příspěvky: 425
Registrován: 28. 3. 2010, 16:50
Bydliště: Praha 10 Křeslice
Kontaktovat uživatele:

Re: čerstvě dočteno

Příspěvek od Jarxes »

Tak sem četl, a přečetl...

Střepy snů, které sem dostal darem (opožděným vánočním) v Pondělí ráno, no nějak mě mile překvapili. Hrát v nich popravdě asi moc nebudu, zkusím si možná pár sezení... Ale je to rozhodně inspirace, a zase se musím trochu zastydět, že vlastně až nyní doháním české Hry na hrdiny (nedavno Příběhy Impéria, teď Střepy, dál do budoucna se chystám ještě na Kouzlem a meřem, a možná se opět vrátím k Času pro hrdiny a přemůžu se k opětovnému přečtení). Ještě autorům, na to jejich "fórko" musím napsat gratulaci a poděkování, i když asi budu jen promlouvat k (el.) duchům :D .

Krom toho sem přelouskal i "In a wicked age", ale tam sem zrovna nadšený fakt nebyl, už sem hold povahou na tohle nevhodný. Zajímavost se té hře, ale opravdu nedá upřít, pro mě se, ale ukázala být jen malou inspirací.

Teď nastal čas na Sorcerera, o kterým se po dočtení taky rád zmíním se svým názorem.
Kdysi jsem měl nick: Jakub88
Stále tvořím:
- Mythos, Slovanský Fantasy Svět
- Fantasy Univerzum Mezisféry, inspirovaný Planescapem a WFRP
- Transcendenci, Pokračovatele Mezisfér překlenující do Sci-fi, stále silně ovlivněné Planescapem (a Sagou, SW, a dost umírající Coorabií)
- Metropolis, Postapo Setting, zakončující éru Mezisfér pádem do prachu a popelu hvězdných civilizací
Vyvíjím: Modus & Dice Modulární Univerzální Systém pro hraní RPG
Založil jsme a Spravuji: komunitu Hry na Hrdiny Fb & Web
Jsem Freeform hráč, s tabulkama na mě nechoďte!
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: čerstvě dočteno

Příspěvek od Aljen »

Dark Heresy: Haarlocks legacy 1-3 (celkom prijemne nie-az-tak-linearne dobrodruzstva v skvelych lokalitach, urcite sa oplati kuknut aspon popis planety v prvej a tretej knihe)
Remember Tomorrow (vyzera skvele zanrovo ale zatial si moc neviem predstavit hru - vyzaduje dobre zoskupenie rovnako naladenych a schopnych hracov)
Chtonian Stars (vyborny setting aj ked uplne odstranime Cthulhu mythos - skvely popis Solarneho systemu osidleneho ludstvom)
Dust Devils
Blade Runner 2 (pravidla nic moc a len veelmi malo flufu k settingu, mohli si dat viac zalezat)
Fear Itself - prave citam a vyzera to celkom fajn na horrorovu hru (samozrejme Dread je ine kafe)
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: čerstvě dočteno

Příspěvek od Pieta »

Fate Accelerated mi ze všech verzí Fate, které jsem zatím viděl, nejvíc připomíná to, jak jsem Fate skutečně viděl používané, třeba brňákama. Je to dost jednoduché - tři až pět aspektů (kdo jsem; jakou mám slabinu; ty ostatní), šest "dovedností" - opatrně, chytře, (flashy), silou, rychle, nenápadně, tři stunty (bonus za velmi specifických podmínek nebo jednou za sezení možnost zavést fakt nějakého druhu), tři fatepointy do začátku, čtyři druhy akcí (získat výhodu, překonat překážku, útok, obrana).
Mám z toho dojem, že konečně vidím Fate, které se dokázalo udržet tak jednoduché, jak mi vždycky intuitivně přišlo, než jsem se začetl do pravidel hloubějš. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: čerstvě dočteno

Příspěvek od Skenderax »

Pieta píše:Mám z toho dojem, že konečně vidím Fate, které se dokázalo udržet tak jednoduché, jak mi vždycky intuitivně přišlo, než jsem se začetl do pravidel hloubějš. (:
V takom prípade ti odporúčam pozrieť Fate-Freeport Companion

Obrázek

Pravidlá sú na hranici medzi FAE a FATE. Miesto prístupov má postava priamo vlastnosti (Sila, Odolnosť, Obratnosť, Inteligencia, "Wisdom" a Charizma). Sú tam samozrejme aspekty i stuntsy a je tam veľmi zaujímavo popísaná mágia s niekoľko desiatkami kúziel i beštiár pre GMa.

Urči pravidlá, ktoré stoja za prečítanie.
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: čerstvě dočteno

Příspěvek od Pieta »

Skenderax píše:V takom prípade ti odporúčam pozrieť Fate-Freeport Companion

Pravidlá sú na hranici medzi FAE a FATE. Miesto prístupov má postava priamo vlastnosti (Sila, Odolnosť, Obratnosť, Inteligencia, "Wisdom" a Charizma). Sú tam samozrejme aspekty i stuntsy a je tam veľmi zaujímavo popísaná mágia s niekoľko desiatkami kúziel i beštiár pre GMa.
Myslím, že složitější verzi Fate ani nehledám; takhle jednoduše ošéfované, s tím, že magie je "utrať fate a použij aspekt" případně lehce modifikovaný stuntem mi přijde přiměřené.

S komplikovanějším Fate jsem se třeba dost spálil u Spirit of the Century, kde je ten zdánlivě jednoduchý systém dovedený do extrémů typu "nemůžeš použít Bohatství, aby sis někoho naklonil, pokud nemáš stunt 'můžu použít Bohatství, abych si někoho naklonil'..."

A upřímně, Str Con Dex Int Wis Cha jako atributy mě spíš odradí než přilákají. (-: Na přístupech se mi líbí, že jsou obecný, že si pod tím můžu představit leccos, a netlačí mě to do omezení jako třeba muset bejt silnej, pokud chci používat Forceful.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: čerstvě dočteno

Příspěvek od Aljen »

Obrázek
Tak po Chtonian Stars som pozrel aj settingovo rovnake VOID pravidla (nie ten Void CZ, ale nieco ... pouzitelne a so zaujimavym settingom - negenerovanym podla matematickeho pakluca.)

Pravidla vyzeraju celkom prijemne - system d6tiek (skily a atributy sa pohybuju v hodnotach 1-5), hadze sa pool d6 a uspechy sa pocitaju pri 5 a 6, pricom je tu sanca aj na exploding dice (ak cely pool hodi uspechy tak sa prihodi dalsia d6 a ta je exploding na 6). Inak to ma Horror a Madness checky na simulaciu Cthulhu zanru tak ako Chtonian Star.
DV urcuje GM a ide vlastne o pocet nutnych uspechov 1-6 (trivial az legendary narocnost sa mi vidi). V pripade aktivnej opozicie (combat) sa hadze Utok a Defense pricom kto ma viac vyhrava. Pri remize vyhrava utocnik.

Mame tu Travellerovsky plno skillov, plno Qualities (advantage/disadvantage) a dokonca Quirks (kazda postava ma dva zadarmo. Ide o sranda skilly typu ... Fakt viem dobre upratovat, Trivia!, Barman, Zonglovanie, Piskat do rytmu, Citovat zo znamych filmov, Identifikacia koreni ...). K tomu su Talenty obvykle naviazane na znalost konkretnych skillov.
Ista novinka je Trigger spojeny s danym talentom ako prerekvizita. Trigger je spusteny (a teda talent sa da pouzit) ak pouzitie naviazneho skillu skoncilo aspon s jednym uspechom (teda nie remizou)

Priklad Talentu (ktory mi pride hodne brutalny):
Killer Instinct (Requires Any Combat Skill + Trigger)
Your character knows how to hit where it hurts and this one attack ignores any targets armor.

+Pouzitelny Socialny kombat
+ FATE point ktory dokaze zachranit postavu pred smrtou ak sa to da aspon trosilinku vo fikcii okecat. Je vsak len jeden a po pouziti sa refreshne az ob-session (ultra ultra drsne postavy mozu mat az 2. To je herne maximum )
+ Wealth rebricek a FATElike mechaniky (nie pocitanie kreditov), delenie na Osobne a Sponsored bohatstvo (hraci su castou organizacie Warden a vedia mat casom pristup k lepsiemu equipu ako stupaju v organizacii. Sponsored Wealth je aku hodnotu je organizacia ochotna postave zverit, pricom obvykle ide o predmety inak nedostupne a "poziciavane" len na konkretnu misiu.)
+Plot Points podobne Core Clues z GUMSHOE aj ked trosku middleschoolovsky nemotorne (Plot point ma hodnotu a pri vstupe postav na scenu s PP GM scita definovane skily a zisti ci postavy maju dost "resources" aby automaticky objavili PP, alebo si musia hodit testy alebo zaplatit Tension Point ... az tak velmi sa mi tento pristup nepaci, podla mna GUMSHOE to riesi lepsie)
+ Tension Points
Ide o spolocny pool hracov (na sesnu priblizne 5) ktore moze hocikto hocikedy pouzit na veci ako: Reroll (aj Force GM reRoll), Najdenie vhodnej veci vo vybave ci na scene, Get a clue (pri klasickom GMovi hrajucom predpripravenu strukturu sa zide ak su hraci deadlocknuti. Zaplatia GMovi za informaciu co ich pohne dalej v pribehu GMa ... mno, Get Fatepoint). Cena jednotlivych pouziti je pritom rozna. Na zaciatku sesny sa refreshuju ale kazdy pouzity Tension point ide k GMovi ... ktory ich udajne moze pouzit na veci ako :
Deny (zabrani najdenie nejakej veci ktora by inak bola na scene bezna ci ocakavatelna), reroll, force player reroll, Give NPC Fate point)

+PC Dead: hrac si moze vytvorit novu postavu na rovnakej urovni ako ta co zomrela (takze ziadny trest za "neuspech")

Vsehovsudy je to pekny system v crunchy middlschool duchu (ale s par newschool prvkami , ktory nie je moc sikovne popisany a co je horsie ziadne odkazy a bookmarky vobec nie su. Co sa tyka vyrovnanosti jednotlivych elementov, mam iste pochybnosti o niektorych Qualities a Talentoch (ale staci nehrat s manchkinmi a gamistami a az tak by to pri hre nekricalo).

Lubi sa mi. Viem si predstavit to hrat aj mastrovat :)
edit: teda ak by som z nejakeho dovodu middleschool isiel hrat/mastrovat tak si vyberiem toto alebo d6
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: čerstvě dočteno

Příspěvek od Pieta »

Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: čerstvě dočteno

Příspěvek od Skenderax »

Je to už dlhá doba, čo som naposledy prispel a tak by som to dnes chcel trochu dobehnúť.

Ako prvé by som chcel napísať niekoľko slov o Achtung! Cthulhu

Obrázek

Pravidlá sú rozdelené do dvoch častí. Pravidlá pre hráča a pravidlá pre GM tak, ako je to teraz už štandartom.

V pravidlách pre hráča sa dá okrem toho, ako si navoliť postavu dozvedieť, ako sa v časoch WWII žilo v zázemí, aký dopad mala vojna na tých, ktorý do nej nemuseli, plus jedna kapitola je venovaná stručnej histórii. Samozrejmosťou je nahadzovanie postavy, popis vedomostí, vybavenia a povolaní. 154 strán, ktoré sa čítajú samé.

V pravidlách pre GMa sú oveľa obsiahlejšie, niečo menej ako 300 strán. Úvodné kapitoly sú rovnako ako v pravidlách pre hráča venované prehľadu histórie. Potom sa autor venuje zloženiu armád, hodnostiam, živote vojaka v boji i momo neho. Je tu uvedené i množstvo príkladov parametrov vojakov a tak GM len otvorí pravidlá a už má predstavu do koho sa postavy pustili. Celá obsiahla kapitola je venovaná americkým, britským, francúskym a nemeckým spravodajským službám prípadne odboju, a tiež okultistickým štátnym organizáciám v týchto štátoch. Rozvádza ich na pozadí historických udalostí, popisuej hlavné čínnosti, zameranie, zloženie. Mohutnú kapitolu potom tvoria lietadlá, tanky, pomocné vozidlá, ponorky, rakety a okultné zbrane. A ďalšiu veľmi zábavnú časť súboj lietadiel, tankov, charakterov voči vehiclom a podobne. Na záver knihy je niekoľko desiatok strán venovaných artefaktom, kúzlam a beštiáru.

Ako systém bol pôvodne použitý Call Of Cthulhu a Savage Worlds, ale už vydali i pravidlá pre FATE Core a vyzerajú tak dobre, ako sa dalo čakať. Pravidlá FATE sú rovnako ako základné pravidlá rozdelené do dvoch knižiek a fungujú ako samostatná jednotka. Nie je to "doplnok"! Naviac vydali tri knihy, každá o rozsahu približne 130, ktoré doplňujú svet o Východný Front, Severnú Afriku a Pacifik. Ďalším krásnym doplnkom je náhodný generátor questov, čo je niečo cez desať strán tabuliek.

Knihy sú jednoducho krásne. Tvrdý obal, krásna grafika stránok, pekné obrázky. Pravidlá pre CoC sú farebne oddelené od SW a tak sa to nemieša. Je v nich veľké množstvo informácií a tak i GMovia, ktorý nepozerajú jeden dokument za druhým vedia navodiť atmosféru WWII.
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: čerstvě dočteno

Příspěvek od Skenderax »

Obrázek

THE LAUNDRY

D100-kové pravidlá postavené podľa vynikajúcej knižnej série Laundry Files. Minimálne prvý diel The Atrocity Archives si treba prečítať :-). Niekde som videl prvý diel i preložený do češtiny...

Ale o čom to vlastne je?

Laundry je Britská tajná organizácia starajúca sa o to, aby žiadna mimozemská entita nezmazala Zem z vesmírnej mapy a aby žiadne civilista nezískal dostatok vedomostí na to, aby niečo také privolal. Inak je to tiež jediná tajná organizácia, ktorá spĺňa ISO - neviemaké.

Zatiaľ to vyzerá ako klasická Lovecraftovská Bondovka. A ak si to niekto myslí, tak je veľmi blízko pravdy. Špionážno, okultisticko moderný horrorový setting, v ktorom sa len blázni púšťajú do mágie bez výpočtovej techniky. A to je jedna zo stránok settingu, ktorá sa mi veľmi páči. Mágia v knihe vychádza z premisy:

Mathematics does not just represent the structure of reality; it actually is the structure of reality.

Popísať, ako mágia funguje, že sú rôzne prístupy k nej, zariadenia alebo gagdžety, ktoré na to je možné použiť i predmety schopné prevádzkovať mágiu je úlohou jednej z kapitol knihy. Ja len poznamenám, že ak si niekto myslí, že James Bond mal pekné hračky, tak agend Laundry môže mať lepšiu zubnú kefku :-D.

D100 pravidlá sú štandartne jednoduché. Samotný hráč nepotrebuje na prvé hranie pravidlá ani čítať. Samotné pravidlá, i napriek tomu, že vychádzajú z BRP alebo Call Of Cthulhu, obsahujú všetko, čo na hranie je potrebné. Nahadzovanie postavy, povolania, vedomosti, zbrane, vybavenie. Pravidlá pre súboj, SANITY, mágiu, históriu Laundry i konkurenčných organizácií a plus nacistov, ktorý sa schovali po skončení WWII v alternatýchnych dimenziách. Samozrejmosťou je beštiár.

Kniha je v poctivom tvrdom obale a i keď má toľko strán ako Achtung! Cthulhu, je dvakrát tak široká a o polovicu lahšia. Je to asi nižšou kvalitou papieru, ale i toto jej s radosčou odpustím, lebo sa lepšie vyníma v knižničke :-D. Ilustrácie sú pekné, text je pekne sadený, fondy sú pútavé a kodia sa do settingu.

Na záver ešte dodám, až ak niekto z vás niekedy fungoval alebo pracoval alebo komunikoval s nejakou štátnou organizáciou a pokúsil sa "prechytračiť" jej byrokratický aparát, tak i v tomto si Laundry užijete.

Je to krásna kniha, krásne pravidlá i krásne knihy od Strossa.
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: čerstvě dočteno

Příspěvek od Skenderax »

Dvojica knižiek, rovnakých a predsa rozdielnych, bude môj ďalší príspevok:

Obrázek Obrázek

Obe knihy sú veľmi zaujímavým náhľadom do hrania pirátov a veľkých lodiach plaviacich sa slanými vodami.

Pirates & Dragons zasadili svoj setting do fantasy sveta nie moc sa líšiaceho od sveta v 17.-18. storočí. Jednoduchosť je ich hlavné moto. Pravidlá sú D100-kové so zaujimavým prístupom ku mágií. Tvorba postavy je otázkou štvrť hodiny plus nejaký čas ak chce mať hráč postavu s minulosťou. Na výber je primerané množstvo národov, povolaní a veľké množstvo lodí :-). Lode majú v princípe svoje vlastnosti ako celok a tak sa i používajú. Musím tvorcov pochváliť sa krásne a jednoduché súboje posádok (armád), v ktorých samozrejme prím hrajú hrdinovia. Niekoľko kapitol sa samozrejme venuje i fantasy svetu, drakom, dračín národom, ale nechávajú dosť priestoru na to, aby si GM zasadil doň svoje ostrovy, svoje poklady, svoje nápady. Pikoškou týchto pravidiel je ich OneDice mutácia, kde na hranie stačí jedna kocka. 350 strán

Blood Tide je rovnako ako P&D D100 systém od Chaosiumu. Tento je však zasadený do reálneho sveta 17.-18. storočia. K tomu samozrejme patrí krásna kapitola/y, ktorá popisuje živoť i históriu pirátov, bukanierov, privaterov. Ich radosti, starosti, život na mory i na pevnine. V týchto pravidlách sú lode popísané zložitejši a pri boji záleží na každom dele, na každom námorníkovy. Záleží na velitelstve kapitána, na schopnosti navigovať lodivoda, na delmajstrovi, na lekárovi a dokonca i na kuchárovi :-). Na prvý pohľad sa mi to zdalo zložité, ale potom som si prečítal pravidlá druhý krát a je to paráda. BT tiež pridal do pravidiel voodoo kúzlenie a pre ostatné postavy STUNTS, ktoré robia každého PC výnimočným a osobitým. 250 strán.

Jedna i druhá kniha má svoje prednosti a je určená inej skupine hráčov a GMov. Jedna i druhá je kvalitne napísaná a hodnotná svojim obsahom. Osoben sa mi viac páčia čiernobiele obrázky v BT, ale ani P&T nemá zlú grafiku. Obe knihy mám zatiaľ len v PDF forme a tu sa musím posťažovať, že na tlačenú formu P&T čakám už celú večnosť :-(. Podľa toho, ako sa tvorci vyjadrili, pracuje sa na tom.
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: čerstvě dočteno

Příspěvek od Ecthelion »

Skenderax, moc díky, že tyhle čerstvě přečtené věci sem dáváš. Hlásím, že pozorně čtu!
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: čerstvě dočteno

Příspěvek od crowen »

Ecthelion píše:Skenderax, moc díky, že tyhle čerstvě přečtené věci sem dáváš. Hlásím, že pozorně čtu!

JJ, citam aj ja. Mozeme to ukradnut do niektoreho z buducich Drakkarov? :-)
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: čerstvě dočteno

Příspěvek od Skenderax »

Na jednu knihu som zabudol a tak ju teraz dodatočne spomínam.

The Covetous Poet's Adventure Creator and Solo GM Guidebook

Obrázek

Bol to kickstartovský projekt, na ktorý som sa skutočne tešil a teraz, odstupom času, sa s vami podelím o svoje pocity.

Kniha v Deluxe verzii má 115 strán. Obrázky podľa môjho názoru nestoja za reč. Je to totiž jeden alebo dva obrázky, ktoré sú rôzne nastrihané. Papier je síce kvalitný rovnako ako tlač, ale použitá väzba je zas tak na 4-ku (keď už začala škola). Kniha je určená na denné používanie a už vygenerovanie jedného kratkeho questu je aspoň 60 hodov čo vyžaduje i určité listovanie. Mne už vypadáva jedna strana :-(. Vážne rozmýšlam, že si nechám knihu previazať.

Pokiaľ ide o obsah, tak prvých 30 strán je rozoberaná teória tvorenia aktov v dobrodružstve. Nič, čo by sa nedalo vygooglovať alebo rovno nájsť na wikipedii. Je to síce fajn mať na jednom mieste a raz si to prečítať, ale ...

Nasleduje 50 strán, ktoré dávajú knihe skutočnú cenu. Cenu, za ktorú mi kniha skutočne stála. Tieto strany sú tabulkami pre hranie Fantasy, Horror a Sci-Fi. Okrem toho som dostal i pdf pre Mystery a Superhero dobrodružstvá. Hádže sa, až na občasné výnimky, s k1000. TISÍC! A sú to skutočne masívne tabuľky, kde jedna "hodnota" nepokrýva viac, ako 5 bodov.

Poznáte Story Cubes? 6x6x6x6x6x6 možností na vytvorenie príbehu. Samozrejme sa to dá rovno násobiť číslom, ktoré vyjadrí počet slov, ktoré obrázok vo vás evokuje. Covetous Poet' je podľa môjho názoru ešte masívnejšie, jemnejšie a inšpirujúcejšie. A stačí cca 6 hodov na scénu. I menej.

Ďalších 10 strán sa autor venuje otázke, ako použiť generátor dobrodružstiev na SOLO hranie bez ohľadu na RPG systém, ktorý hráč preferuje. Jeho postup je pekný a obohacuje to s ANSWER ORACLE table, kde na každú možnosť, ktorá hráča napadne je určitá pravdepodobnosť, že sa mýli, resp. nie je pravdou. To robí quest otvorený. Taký, kde ani jeho tvorca nevie, kam bude smerovať, resp. ako sa vyvinie.

Knihu prakticky uzatvára generovanie NPC, čo je určite zaujímavé hlavne pri SOLO hraní.

Môj záver z knihy je i napriek tomu, že si ju budem musieť nechať previazať, alebo možno rovno ešte raz vytlačiť, veľmi dobrý. Je to pomôcka, s ktorou by som si trúfol odohrať quest bez prípravy a nechať dej sa vyvíjať samotným hraním ak by som mal kreatívnu družinu (FATE pravidlá sú na to ako strvorené). Ale i pre nás, ktorý majú quest radi pripravený pred samotným hraním je to krásna zábava = kreatívna hádanka :-).

Na stránke http://covetouspoet.blogspot.sk/ sa dá dočítať trochu viac o tomto projekte a tý, ktorý buď nemajú čas na prípravu questov alebo majú radi kreatívne rozmýšlanie, by sa na knihu určite mali pozrieť.
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů