Čerstvě dočteno

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Čerstvě dočteno

Příspěvek od Selhan »

Pročítám Asterion, a musím se podělit o jednu perličku:

(Abych nekřivdil, ony v tom poklad jsou i nějaké magické předměty, ale tohle je prostě roztomilé.)
Přílohy
20201112_231245.jpg
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Čerstvě dočteno

Příspěvek od Vitus »

Selhan píše: 12. 11. 2020, 23:15 Pročítám Asterion, a musím se podělit o jednu perličku:

(Abych nekřivdil, ony v tom poklad jsou i nějaké magické předměty, ale tohle je prostě roztomilé.)
Hezky, tohle by bylo něco pro našeho dávného dračákovského (v1.1) kouzelníka Dalibora, ten měl úžasný smysl pro chamtivost. Už to vidím úplně plasticky - po cca hodinové hře a náhodném objevu pokladu následuje čtyřhodinové dohadování s kouzelníkem kdo si co vezme a zejména proč zrovna on musí mít ty nejcool věci a všechny náušnice. :D :D :D
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Čerstvě dočteno

Příspěvek od Jerson »

Hlavně by reálně zabralo několik hodin počítání a přepočítávání jednotlivých mincí, zejména v případě, když by si skupina nevěřila, a když by v ní byl nějaký zloděj, který by se pokusil nějaké mince nebo spíše šperky získat pro sebe. :-)
(mám váček s dvacetikorunami, celkem asi 5000 Kč, ale když je doma syn, tak těch cca 250 mincí se nedopočítám ani za hodinu. A spočítat deset tisíc různých mincí... :-)
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15029
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Čerstvě dočteno

Příspěvek od Pieta »

Dark Sun pro 4e, konkrétně Dark Sun Campaign Setting a Dark Sun Creature Catalog

Dark Sun mě zaujal, už když jsem na něj okrajově narazil někdy v době AD&D, takže jsem si o něm moc rád přečetl něco detailnějšího. Je to mezi D&D světy celkem unikát tím, jak moc vychází z klasického sword&sorcery a neváhá se zbavit spousty klasických prvků a svatých krav D&D. Bohové jsou mrtví, jestli někdy nějací byli; paladini neexistují a klerici, pokud vůbec jsou, vzývají podivné síly jako primordiální chaos nebo elementální póly; celý svět je v posledním tažení, vyčerpaný dávnými magickými válkami a tím, že čarodějové a podobná verbež svoje kouzla pohánějí životní silou rostlin, zvířat i lidí a nechávají za sebou jen prach a popel; elementálové a přírodní duchové jsou často buď šílení, nebo aspoň nepřátelští rozumným bytostem; spousta známých druhů a ras vyhynulo, a ty zbylé jsou často změněné k nepoznání, a hospodářská i divoká zvířata z větší části tvoří různí ještěři a přerostlí hmyzové. Snaha o přizpůsobení extrémním podmínkám taky vyvolává všelijaké mutace a způsobuje, že psionika je běžnější, než klasická magie.

Z většiny světa je vyprahlá, nehostinná poušť, a když už je nějaké místo vlhké, často to jsou tekoucí písky, bahno z jemného prachu, nebo přesolené zbytky moří. Mezi tím živoří kmeny divokých nájezdníků, a pár zbývajících měst je pod vládou nejmocnějších čarodějů a jejich poskoků. Je to prostě takový ten svět, kde nevíte, jestli se víc obávat prostředí, které je nemilosrdné a zabijácké, nebo ostatních humanoidů, kteří si všichni snaží zajistit vlastní přežití a nikdy není jisté, jestli pro ně nezačnete mít větší cenu jako maso, než jako spojenci.

Obzvlášť Creature Catalog bývá hodně chválený i z mechanické stránky, k čemuž se můžu přidat. Je vidět, že tahle kniha vznikala až na konci čtvrté edice, kdy autoři měli systém dobře zvládnutý, takže je fakt radost se tím probírat. Každý tvor je něčím unikátní, a často jsou jejich schopnosti velmi tematicky pojaté. Namátkou, třeba golemové jsou sestavení z materiálů, které jsou tu běžné - soli, písku a obsidianu. Píseční golemové nepřátele v boji doslova zasypávají, obsidiánoví způsobují ošklivé řezné rány, a solní své protivníky doslova vysušují, a je těžké s nimi bojovat, protože pálí v očích i ranách.

Podobně pěkné je, že tu jsou popsaní i všichni velcí čarodějové-vládci, a každý z nich dává přednost úplně jinému stylu boje. Jeden se rád probourává do myslí nepřátel, druhý vyvolává duchy padlých legionářů, třetí spolehá na hrubou elementální silu, čtvrtý proklíná protivníky, aby na ně padly efekty jejich vlastních útoků, pátý vede své poddané jako generál a šestý už dávno nechal své lidství za sebou a bojuje jako obří nestvůra.

Celý Dark Sun jako setting mi přijde úžasně evokativní. Hned před sebou vidím krví zkropený písek arény, znavenou karavanu, sluncem vybělené kosti, ukřičené tržiště nebo tajné spolky chystající povstání proti svým nemilosrdným vládcům. A je mi sympatické, že je to svět, kde hrdinové nejsou vůbec běžní, ale kde pořád ještě je možné být hrdinou.
Za tento příspěvek děkují uživateli Pieta:
smoldar3
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Čerstvě dočteno

Příspěvek od Sosacek »

To zni super.

Kolik knizky je mechanicka cast a kolik je genericke?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15029
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Čerstvě dočteno

Příspěvek od Pieta »

Sosacek píše: 12. 1. 2021, 09:01To zni super.

Kolik knizky je mechanicka cast a kolik je genericke?
Creature Catalog je tak 1/3 popisky, 2/3 mechaniky, a ne vždycky to jde úplně oddělit - popis chování dává větší smysl, když si přečteš schopnosti, a tak.
Campaign Setting je tak 1/4 mechaniky, a hlavně je to dost oddělené - mechaniky mají nějaké kapitoly, kde to jede jedna na druhou, a ve zbytku se sem tam něco objeví, ale málo.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15029
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Čerstvě dočteno

Příspěvek od Pieta »

Ty jo, ale koukám, že jsem to četl tak dlouho, že už mi zase spousta věcí vypadla. Třeba že tam je epic destiny na "fuck everybody and everything, I'm going to become a dragon".
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti