Dobrodružná hra Pán Prstenů

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

Dobrodružná hra Pán Prstenů

Příspěvek od RPG Fórum »

Obrázek

:arrow? Anotace v Databázi RPG
Tolkienovská hra, jejíž českou verzi vydalo u nás na začátku 90. let nakladatelství Mladá fronta. Hráči v prostředí Středozemě prožívají příběhy ve stylu Hobita či Pána prstenů. Z dnešního pohledu je hra systémově zastaralá, nicméně přesto má své kouzlo. Je totiž určena dětem a učí je hraní RPG krůček po krůčku – působí tak jako pěkný výukový materiál. Spolu s pravidly vyšlo i několik rozšiřujících knih s dobrodružstvími, která jsou sice velmi lineární a svázaná, ale zároveň mají sympatickou Tolkienovskou atmosféru. Pěkná hra, na níž se děti mohou učit RPG, bohužel se skoro nedá sehnat.

Systémově jde o zjednodušenou verzi hry Middle-earth Role Playing (MERP) a hra měla sloužit jako úvod pro začátečníky, kteří by později přešli na „plnou“ hru. Hra má jen minimalistická pravidla bez úrovní, založená na hodech dvěma šestistěnnými kostkami. Většinu herní řady ve skutečnosti tvořila připravená dobrodružství. Přímo pro Dobrodružnou hru Pán prstenů vyšla jen dvě rozšiřující dobrodružství, ale kompatibilní s ní byla i některá dobrodružství vydávaná pro MERP.
V češtině vyšly tři herní produkty:
:arrow? Dobrodružná hra Pán prstenů (základní krabice) - obsahuje pravidla a dobrodružství; PDF pravidel (bez dobrodružství) je přiloženo dole
:arrow? dobrodružství Temnější než temno
:arrow? dobrodružství Přes horstvo, jež se v mlze pne

:!: :!: Naskenovaná pravidla a dobrodružství :!: :!:
Uživatelský avatar
asicajk
Příspěvky: 3
Registrován: 23. 11. 2020, 12:38

Re: Dobrodružná hra Pán Prstenů

Příspěvek od asicajk »

Ahoj, nemáte někdo někde v PDF ta dobrodružství nebo nevíte, kde je sehnat (česky, anglicky)?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrodružná hra Pán Prstenů

Příspěvek od Markus »

MareCZek1992 píše: 21. 11. 2020, 12:59 Zdravím, mám doma ve velmi dobrém stavu jak základní hru, tak i obě rozšíření. O prodeji sice zatím nepřemýšlím, ale tak by mě ze zvědavosti zajímalo, jakou to může mít dohromady cenu? Za případné odpovědi děkuji ☺️
Ahoj... těžko říct, jakou to může mít cenu. Záleží asi jen na tom, kdo je ti ochotný kolik zaplatit. :) Odhadoval bych tak pětistovku, možná víc, pokud seženeš nějakého nadšence, co to fakt potřebuje. Ale ta hra je dost zastaralá a nikdo ji asi dnes hrát nebude, má spíš sentimentální nebo sběratelskou hodnotu.

Plus možná je fajn jako úvod do RPG pro děti.
asicajk píše: 23. 11. 2020, 12:57 Ahoj, nemáte někdo někde v PDF ta dobrodružství nebo nevíte, kde je sehnat (česky, anglicky)?
Anglicky.

Česky tady máme jen pravidla v 1. příspěvku, ale nikdo zřejmě nenaskenovat zbylý obsah základní krabice ani rozšíření. Jestli to někdo seženete nebo máte v PDF, dejte vědět, vystavím to tady, ať je to archivované. Vzhledem k tomu, jak je ta hra stará a že už se dávno neprodává, to beru jako veřejnou službu. :)

Mimochodem, vítejte na Fóru. Oba. :wink:
Uživatelský avatar
asicajk
Příspěvky: 3
Registrován: 23. 11. 2020, 12:38

Re: Dobrodružná hra Pán Prstenů

Příspěvek od asicajk »

Díky za přivítání i ten odkaz, anglicky to dokonale stačí. :D
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: Dobrodružná hra Pán Prstenů

Příspěvek od Joe »

Taká otázka do pléna - videl resp. má niekto nejaké errata k pravidlám a všetkým 3 dobrodružstvám? Nevidel som nikde, že by niekto reportoval nejaké chyby... že by to bol tak vyladený produkt, aj v českej mutácii?
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Dobrodružná hra Pán Prstenů

Příspěvek od smrq »

Joe píše: 19. 1. 2021, 10:30 Taká otázka do pléna - videl resp. má niekto nejaké errata k pravidlám a všetkým 3 dobrodružstvám? Nevidel som nikde, že by niekto reportoval nejaké chyby... že by to bol tak vyladený produkt, aj v českej mutácii?
v dobe, kdy to vyslo, nebyl funkcni net. Zadne fora, nic. Jediny casopis byla savlozuba veverka. Imho nebylo ani kde informovat, ze jsem nasel chybu. A nebylo kde a jak vydat errata. Takze si myslim, ze nevyslo nic.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Dobrodružná hra Pán Prstenů

Příspěvek od Bouchi »

Mno, první Šavlozubka vyšla v dubnu 1993, první Dech draka v květnu 1993.
A v DD 2/95 byla recenze na ta dvě další dobrodružství.
Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrodružná hra Pán Prstenů

Příspěvek od Markus »

ObrázekObrázekObrázek

Konečně se mi podařilo zjistit a zaevidovat, co pro tuhle hru vůbec česky vyšlo a co je to zač. Koukněte na anotaci hry a seznam doplňujících produktů pod ní – celkem česky vyšly tři věci: základní krabice a potom dvě dobrodružství (respektive tři, v jednom z nich jsou obsažená dvě).

Není tu někdo, kdo to vlastní a byl by ochotný to naskenovat? Štve mě, že je tenhle český překlad ztracený v hlubinách času a nedá se sehnat.

Vallun kdysi blahé paměti naskenoval pravidla hry ze základní krabice (v záhlaví). To je chvályhodné, ale chybí tomu to dobrodružství, postavy a mapy, které tvoří většinu základní krabice. A pak ještě ta dvě rozšíření...

Nehlaste se všichni. :)
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Dobrodružná hra Pán Prstenů

Příspěvek od Bouchi »

Markus píše: 8. 8. 2021, 11:28 Konečně se mi podařilo zjistit a zaevidovat, co pro tuhle hru vůbec česky vyšlo a co je to zač.
Ses měl zeptat tady, krabice mi leží na skříni, i s oběma doplňky.
Markus píše: 8. 8. 2021, 11:28 Není tu někdo, kdo to vlastní a byl by ochotný to naskenovat?
Ochotný bych byl, ale s časem je to bída, navíc se to nebude moc dobře skenovat, protože zatímco v krabici jsou buď volné listy nebo sešity se sponkovou vazbou (čili by šly bez újmy rozebrat, naskenovat a zase scvaknout), rozšíření mají lepenou vazbu a skenování by tomu mohlo dost ublížit (příručky jsou ve stavu "jako nové" a rád bych aby tak zůstaly).
Obrázek
ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Re: Dobrodružná hra Pán Prstenů

Příspěvek od ondralukas1010 »

Ono se dá celkem dobře 'skenovat' i foťákem z mobilu (kdy ti aplikace automaticky vystřihne jen stránku, kterou se snažíš ofotit), třeba zde je výsledek za využití aplikace SimpleScan:
Obrázek

Soubory se ti uloží i jako PDF. Samozřejmě že tradiční sken by asi vypadal lépe, ale lepší než nic.
Naposledy upravil(a) ondralukas1010 dne 8. 8. 2021, 18:48, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: Dobrodružná hra Pán Prstenů

Příspěvek od KDolecek »

Uděláme si výlet k Bouchimu a uspořádáme skenovací párty! (v té skříní toho bude beztak víc)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Dobrodružná hra Pán Prstenů

Příspěvek od Vitus »

KDolecek píše: 8. 8. 2021, 13:49 Uděláme si výlet k Bouchimu a uspořádáme skenovací párty! (v té skříní toho bude beztak víc)
To podporuji, na Gameconu jsem na něj nikde nenarazil, abych ho pozdravil :wink: .
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Dobrodružná hra Pán Prstenů

Příspěvek od Bouchi »

Vždyť jsem celou dobu (vyjma obědů, večeří, plus jedné cca hodinové pauze v pátek a jedné v sobotu) seděl u stánku ALTARu ve velké deskoherně... Jako ostatně každý rok.

Nicméně na té skříni, kde je krabice s Pánem prstenů, je jinak už jen pár deskovek, a v regálech pod nimi samé knihy a knihy...
RPG archiv je úplně jinde. ;)
Obrázek
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Dobrodružná hra Pán Prstenů

Příspěvek od smrq »

Bouchi píše: 8. 8. 2021, 11:58
Markus píše: 8. 8. 2021, 11:28 Konečně se mi podařilo zjistit a zaevidovat, co pro tuhle hru vůbec česky vyšlo a co je to zač.
Ses měl zeptat tady, krabice mi leží na skříni, i s oběma doplňky.
Markus píše: 8. 8. 2021, 11:28 Není tu někdo, kdo to vlastní a byl by ochotný to naskenovat?
Ochotný bych byl, ale s časem je to bída, navíc se to nebude moc dobře skenovat, protože zatímco v krabici jsou buď volné listy nebo sešity se sponkovou vazbou (čili by šly bez újmy rozebrat, naskenovat a zase scvaknout), rozšíření mají lepenou vazbu a skenování by tomu mohlo dost ublížit (příručky jsou ve stavu "jako nové" a rád bych aby tak zůstaly).
+1 ve všech bodech (včetně toho prvního :D ).
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Veronika

Re: Dobrodružná hra Pán Prstenů

Příspěvek od Veronika »

Dobrý den,
mám tuto hru doma, nikdy nehranou. Poradil by mi prosím někdo, jakou má hodnotu ?
Dekuji 😊
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrodružná hra Pán Prstenů

Příspěvek od crowen »

Netusim, ale kupim :-)
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů