Call of Cthulhu + jeho klony a varianty

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Call of Cthulhu + jeho klony a varianty

Příspěvek od Markus »

Diskuze o Call of Cthulhu a jeho různých inkarnacích na poli RPG her.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

:arrow? Call of Cthulhu (2. až 6. edice) (anotace)
:arrow? Call of Cthulhu (7. edice) (anotace)
:arrow? :arrow? a jeho adaptace Pulp Cthulhu (anotace)
:arrow? Call of Cthulhu d20 (anotace)
:arrow? Cthulhu Dark (anotace) – hra má samostatnou diskuzi, včetně slovenského překladu
:arrow? Delta Green - setting pro CoC (anotace)
:arrow? Delta Green: The Role-Playing Game (anotace) - samostatná adaptace výše uvedeného
:arrow? Fate of Cthulhu - adaptace Fate na Cthulhu (anotace)
:arrow? Trail of Cthulhu (anotace)
:arrow? The Fall of Delta Green (anotace)
:arrow? Cthulhu for President (anotace)

Související diskuze:
:arrow? Slovenský preklad a adaptácia Cthulhu Dark
:arrow? [Call of Cthulhu d20] Kontakty
:arrow? Hry v systému GUMSHOE (ve kterém je Trail of Cthulhu)

Užitečné odkazy:
:arrow? Překlad deníků a handoutů pro CoC 7e
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: hry z prostředí Call of Cthulhu

Příspěvek od Rillae »

1e neznám vůbec, (ale jak ji někde zahlídnu ve slušnym stavu, tak si ji pořídím), takže tu srovnávat nemůžu. Co se 7e týče, po rychlym prolítnutí, zásadnější změny na který je při použití materiálů z jinejch edic třeba pamatovat, jsou akorát přeškálování atributů (6e ATT (x5) = 7e ATT, z toho vyplývající změnu jedný hodnoty při výpočtu hitpointů ((CON+SIZ)/2 vs (CON+SIZ)/10), zmizela resistance table, a sloučily se některý skilly. Plus zavádí něco navíc, ale to snad byl případ i 6e proti 5e. Určitě bych neřekla, že ty změny dosahujou úrovně třeba SR. World War Cthulhu: Cold War má konverzní poznámky na asi stranu a půl

edit: a chaosium má konverzní guidelines ke stažení: https://www.chaosium.com/content/FreePD ... elines.pdf
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: hry z prostředí Call of Cthulhu

Příspěvek od Markus »

Tak jsi mě přiměla něco googlit :) Vypadá to, že podle „komunity“ jsou 2e až 6e vesměs totéž a když máš jednu z nich, můžeš směle používat produkty pro kteroukoli a ani nemá moc smysl pořizovat si jinou edici. Oproti tomu 7e už dělá výraznější změny - „výraznější“ ve srovnání s tím, jaké byly změny mezi předchozími edicemi.

Mám z toho dojem, jako by 2e až 6e byly něco jako naše DrD 1.1 až 1.6 - drobné inkrementální změny, ale vesměs totéž. Oproti 7e je celkový revamp s nutností koverze, dokonce i od jiných autorů.

Viz třeba tu, pak tady nebo tady. Jinde jsem viděl rady jako "if you have 6th edition, you can use pretty much anything from 2nd edition onwards".

Změny v 7e jsi doložila sama třeba tím, že je k tomu nutné mít konverzní brožurku. :) Nejde jenom o mechanické změny. Pokud je kompletně přepsaný text příručky (což hádám je), tak je to samo o sobě na oddělenou anotaci. Prostě nová hra.

Asi bych to radši nechal, jak to je. I s přihlédnutím k tomu, že 7e je nová hra, a tak si zaslouží vlastní kolonku, kdežto ty starší hry jsou tam spíš pro archivační účely, a tak se nějaké seskupování snese. A kdyby se mělo něco měnit, tak bych šel spíš tou cestou, že bych to rozsekal na jednotlivé edice (ale kdo bude psát separátní anotace a separátně to hodnotit?). Asi by to dávalo větší smysl než shlukovat edice za 40 let do jednoho záznamu.

Nic z toho nám neřeší problém, že tam tu sedmou, nejnovější edici vůbec nemáme. Nechceš to sepsat? Mrk mrk :wink:

EDIT: I Wikipedie zmiňuje změny pravidel jen u 2e a 7e.
cthulhu.png
EDIT2: Provádím RPG archeologii a začíná se mi zdát, že nejčistší by to bylo úplně rozsekat na edice :roll: Listuju třeba 6e ve srovnání s 2e a tam nezůstalo jediné slovo stejné.
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: hry z prostředí Call of Cthulhu

Příspěvek od Rillae »

OK, je to na tobě jak moc chceš mít edice rozsekaný. extra konverzní brožirku mít nepotřebuješ, jednak pokud znáš některou ze starších edic, tak ty nejdůležitější změny tě kopnou už při tvorbě postavy, jednak je to co sem ti linkovala jako samostatný pdf i součástí rulebooku, takže když máš na stole 7e pravidla a dobrodružství nebo supplement pro starší edici (nebo pro BPR obecně), nemáš podle mýho zásadnější problém, ta backward kompabilita tam je. Ale uznávám, problém nastane obráceně, máš pětkový (třeba) základní pravidla a materiál pro sedmičku, tam už to konverzní pdfko potřebovat budeš, abys vůbec věděl co se změnilo a jak.

Jestli chceš něco sepsat, tak si budeš muset ale chvilku počkat, než si sedmičku přečtu pořádně, a hlavně než si ji zahraju
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: hry z prostředí Call of Cthulhu

Příspěvek od Markus »

Ono to rozhodně nikam nespěchá. :) To já jen začal nahlas uvažovat o tom, jak to vlastně v té databázi mít, aby to bylo co možno nejužitečnější. A konzistentní. Když už jsme to nakousli.

Docela by mě zajímalo, co si o tom myslí další místní znalci CoC.
Purgator
Příspěvky: 2
Registrován: 15. 9. 2020, 14:02

CZ preklad Call of Cthulhu

Příspěvek od Purgator »

Zdravím,

rád by som si s rodičmi zahral CoC RPG, problém je, že sú starší ročník a nevedia po anglicky. Hľadal som aspoň český/slovenský preklad skillov a narazil som na jeden na tomo fóre (!), lenže odkazy na drive sú už nefunkčné. Konkrétne z tohto postu https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 56#p550756

Je tu niekto taký, kto si to stihol stiahnuť, kým boli súbory dostupné a bol by taký dobrý, že by sa o to podelil?

Díky dopredu za ochotu
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: CZ preklad Call of Cthulhu

Příspěvek od Markus »

Purgator píše: 15. 9. 2020, 14:06 Zdravím,
Ahoj a vítej na Fóru!

A slovenský překlad Cthulhu Dark jsi viděl? Je to dost minimalistické, ale zrovna pro účely ukázání principu rodičům by to mohlo vyhovovat.

Překlad regulérního Call of Cthuhlhu RPG co vím neexistuje. Ale na d20 se chystá překlad základní sady.
Purgator
Příspěvky: 2
Registrován: 15. 9. 2020, 14:02

Re: Hry z prostředí Call of Cthulhu

Příspěvek od Purgator »

Mám Starter set v angličtine, takže ten druhý odkaz je presne to, čo potrebujem, díky! Minimálne zoznam skillov chcem dať hráčom, aby sme sa nemuseli furt zastavovať, keď budú chcieť vykonať nejakú akciu. Už len počkať na vydanie :)
Black Adder
Příspěvky: 148
Registrován: 3. 2. 2018, 16:35

Re: Hry z prostředí Call of Cthulhu

Příspěvek od Black Adder »

Kooukal jsem na změny v edicích. Na konci Corerulebook 7.ed je souhrn toho co je jinak :-)

7.ed všechny charakteristiky převedla na procenta.

Mírně se upravil Damage bonus

Zavedla se Stavba těla (Build): počítá se ze STR a SIZ, a využívá se při rvačce a honičce.

Celá jedna kapitola je věnována pronásledování/honičce. Vypadá to, že vražedné boje nahradili pronásledováním, kde se umírá podstatně méně a dle 7ed to jsou dost podrobná pravidla pro něco takového.

Díky tomu se mírně předělala Rychlost

Sjednotili spoustu dovedností, z čeho radost nemám, ale nakonec se to ukázalo jako praktické (jak se odvažuji soudit z pár sehrávek cca před dvěma lety). Takže, např. úder, kop, chycení atd. zjednodušili prostě do Rvačky.

Některé testy se při neúspěchu dají Pushnout,tzn. reroll, ale musí se to příběhově obhájit. Při Push neúspěchu se stane kritický neúspěch.

Co jsem si nevšiml v 6-ed. je možnost snižovat Štěstí a tím zvyšovat šanci úspěchu. Mění se to 1/1.

Tak to je zatím, vše co jsem zjistil z letmého nahlédnutí.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry z prostředí Call of Cthulhu

Příspěvek od Markus »

V archivářském zápalu jsem teda doplnil chybějící anotaci Call of Cthulhu 7. edice.

Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry z prostředí Call of Cthulhu

Příspěvek od Jerson »

Vzhledem k časovému a stylovému zasazení Omegy chci do pravidel rovnou zapracovat možnost zasazení do Cthulhu settingu, ať v podobě přímého propojení se settingem Omegy, tak samostatného využití, a pro fanoušky Cthulhu RPG mám otázku:

Co vás na tomto settingu přitahuje, kvůli čemu ho hrajete? Na FB jsem už pár odpovědí posbíral, ale tak je sem dodatečně hodím, ale zatím by mě zajímal neovlivněný názor fanoušků.

Druhá věc - povídky jsou zasazené do 20. let, hry pokrývají dobu až někam do studené války - jaký máte názor na zasazení zrovna do konce 30. let?
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Hry z prostředí Call of Cthulhu

Příspěvek od Vitus »

Jerson píše: 4. 11. 2020, 14:53 Druhá věc - povídky jsou zasazené do 20. let, hry pokrývají dobu až někam do studené války - jaký máte názor na zasazení zrovna do konce 30. let?
My jsme to hráli na přelomu 20./30. let (a kvůli časové smyčce byl přesah i do minulosti), takže k tvému dotazu - určitě by to mohlo fungovat na konci 30. let.

(K první dotazu se vyjadřovat moc nechci, protože setting CoC si vybrali ostatní spoluhráči, já jsem s tím měl od začátku potíže to nějak rozumně uchopit a na konci už mi tekly nervy z toho, jak mi postava ztrácela "sanity" :D . Ale pokud někoho baví vyšetřování afér, sítí a podobně různého druhu, tak settingově by to s Omegou, co jsem tak pozoroval, kompatibilní mohlo. Jenom Vypravěč to asi bude mít náročné udržet to vše vybalancované.)
Uživatelský avatar
exi
Příspěvky: 38
Registrován: 17. 7. 2020, 18:58

Re: Hry z prostředí Call of Cthulhu

Příspěvek od exi »

Jerson píše: 4. 11. 2020, 14:53 Druhá věc - povídky jsou zasazené do 20. let, hry pokrývají dobu až někam do studené války - jaký máte názor na zasazení zrovna do konce 30. let?
Povídky jsou jedna věc, ale pokud jde o scénáře, viděl jsem 30. léta, 2. SV, 70. léta i věci ze středověku, divokýho západu, moderní doby - Google a tak. Takže zrovna v tomhle bych problém neviděl.
Black Adder
Příspěvky: 148
Registrován: 3. 2. 2018, 16:35

Re: Hry z prostředí Call of Cthulhu

Příspěvek od Black Adder »

doplním z toho co mám:
Gaslight - kampaň kolem roku 1890
Cthulhu Now - úprava pravidel do roku 1990 a nějaká dobrodružství.

A proč tenhle setting - no chtěl jsem něco napsat, ale nebylo by to pár vět a na to jsem línej
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry z prostředí Call of Cthulhu

Příspěvek od Markus »

Call of Cthulhu jsem zatím neměl tu čest hrát, ale pokud to správně chápu, důležitou součástí těch her a jejich atmosféry je, že tvé postavě reálně hrozí potupná smrt nebo přinejmenším šílenství. Nejsem si jistý, nakolik tohle dokážeš napodobit v pravidlech, kde nic takového nehrozí (aspoň ne pokud to hráč dobrovolně nepřijme).

Nebo jinými slovy: myslím, že k tomu patří i drsná pravidla, která na hráče dokážou být "zlá" a kterých se hráč fakt "bojí". Protože to hře pak dává jistou "hmatatelnost" a usazenost.

Potvrdí mi to znalci CoC, nebo vyvrátí?
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry z prostředí Call of Cthulhu

Příspěvek od Jerson »

V Omeze se určitá firma šílenství děje všem postavám, aniž se o to nějak moc snažím, a velmi snadno lze přitvrdit. Ostatně smrt postavy nebyla v mých hrách nikdy ta nejhorší možnost.

Současná hra je v nejmírnějším nastavení. Když od začátku mise nastaví Vypravěč hrozbu na 1 místo na 0, případně když za každou scénu bude přidávat jednu komplikací do výsledků jako hrozbu postupující na pozadí, tak se hráči budou muset hodně snažit, aby s tím dokázali alespoň držet krok.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů