Call of Cthulhu + jeho klony a varianty

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Call of Cthulhu + jeho klony a varianty

Příspěvek od Markus »

Diskuze o Call of Cthulhu a jeho různých inkarnacích na poli RPG her.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

:arrow? Call of Cthulhu (2. až 6. edice) (anotace)
:arrow? Call of Cthulhu (7. edice) (anotace)
:arrow? :arrow? a jeho adaptace Pulp Cthulhu (anotace)
:arrow? Call of Cthulhu d20 (anotace)
:arrow? Cthulhu Dark (anotace) – hra má samostatnou diskuzi, včetně slovenského překladu
:arrow? Delta Green - setting pro CoC (anotace)
:arrow? Delta Green: The Role-Playing Game (anotace) - samostatná adaptace výše uvedeného
:arrow? Fate of Cthulhu - adaptace Fate na Cthulhu (anotace)
:arrow? Trail of Cthulhu (anotace)
:arrow? The Fall of Delta Green (anotace)
:arrow? Cthulhu for President (anotace)

Související diskuze:
:arrow? Slovenský preklad a adaptácia Cthulhu Dark
:arrow? [Call of Cthulhu d20] Kontakty
:arrow? Hry v systému GUMSHOE (ve kterém je Trail of Cthulhu)

Užitečné odkazy:
:arrow? Překlad deníků a handoutů pro CoC 7e
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: Call of Cthulhu 7th Edition

Příspěvek od Skenderax »

:) mne sa mechanika Sanity veľmi páči. I keď je to v podstate princíp mentálnych HP, ktoré strácaš v okamihol stretu s nepredstaviteľným alebo v kritických udalostiach, a dopĺňaš ich na konci questu, návštevou psychiatra alebo i kľudom na samote. Najzaujímavejšie na Sanity je práve strata 5 bodov jedným hodom alebo 15 za hodinu herného času. V takom okamihu síce postava stratí kontrolu nad postavou, ale nemyslím si, že to oberá hru o čaro. Skôr to môže byť naopak. Práve to môže byť najväčšia zábava. Samozrejme však záleží od hráčov a ich preferencií v hre a i toho, ako dokáže GM nadchnúť hráčov pre hru.

Na nete je niekoľko famóznych podcastov z hrania Call Of Cthulhu, napríklad RPPR Actual Play alebo Skype of Cthulhu. Na ich hrách krásne vidno, že sa hrou bavia :-).

A nedá mi nehodiť tu odstavec z úvodu CoC quickstarteru:

The simplest metaphor for a game of Call of Cthulhu can be likened to the fairy tale of the Little Dutch Boy. The dam had a crack and the Little Dutch Boy had to stand there with his finger in the hole to keep the water from flooding out and destroying the nearby town. However, instead of how the original tale played out, imagine that on the other side of that dam is a bloodthirsty shark, which is gnawing away at the Dutch Boy. He loses one finger, so he must put another one in. Then he loses another finger, and another. The hole is getting bigger, and he must stick his entire arm in, and the shark keeps biting. But if he fails, if he leaves his post, the dam will collapse, and many lives will be lost. And so he stays, resolute in his convictions. He may die, but humanity will live because of him.

To je pre mňa jeden z dôvodov, prečo robiť "riskantné" a možno nerozumné veci i napriek tomu, že vieš, že sa postava dostane do problémov.

Ale musím sa i ja priznať, že i keď je CoC moja srdcovka, s ktorou spávam častejšie ako z manželkou :lol:, i tak si veľmi rád zahrám questy, kde postavy nie sú Little Dutch Boy, ale hrdinovia bažiacich posláve, bohatstve, dobrodružstve, poznaní, sile... V tom mi BRP a jeho moduly celkom vyhovujú i keď sa nebránim iným hrám.
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Call of Cthulhu 7th Edition

Příspěvek od Bifi »

Koľko sedení CoC si hral ako hráč a koľko si mástroval?

Súčasťou problému je, že hráč nemá kontrolu nad tým, za koľko sa mu to GM rozhodne napariť. Je to čistý GM fiat, či ti ako hráčovi GM povie "zahliadol si na okamih tieň, ktorý asi nebol ľudský, 0-2 body" alebo "pozrel si sa do tváre ultramega príšernosti, 10-20 bodov". Je mi jasné, že GM sa pri tom baví, a viem si aj predstaviť to, že ako zažratý CoC hráč sa s tým nejako naučíš žiť, ale v princípe to nie je OK. Nemáš ako posúdiť riziká (a stáva sa to celkom často), a je to akoby súčasťou GMovej estetiky, ako rýchlo bude rastúce príšernosti odhaľovať (napríklad je nepísané pravidlo, že Great Old One sa objavuje až na konci dobrodružstva).

Na Story Games sa objavilo zopár veľmi dobrých nápadov, ako mechaniku Sanity preorientovať pre viac player-empowered hru. Jeden z nich je, že hráč sa rozhoduje, koľko bodov Sanity obetuje na to, aby získal do problému vhľad. To trebárs znamená, že sa rozhodneš neriskovať a vycúvaš (O bodov), že sa priplazíš bližšie a zahliadneš tú bytosť jasnejšie (2 body), ale získaš informáciu o tom, čo to asi je, tretia možnosť je, že sa priplazíš ešte bližšie a vypočuješ si kúsok rozhovoru alebo uvidíš čo číta alebo tak (5 bodov, ale solídny vhľad). To samozrejme nevylučuje aj klasické straty Sanity - napríklad keď zlyháš pri hode na zakrádanie ťa môžu začať naháňať a fakt sa nechceš obzrieť.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: Call of Cthulhu 7th Edition

Příspěvek od Skenderax »

Bifi píše:Koľko sedení CoC si hral ako hráč a koľko si mástroval?
Asi desať ale pätnásť som mástroval, nahrával a potom si vypočul. Uznávam, že je niečo iné mastrovať a iné hrať. A tiež i s tým, že začínajúci GMovia v CoC robia veľa zlých rozhodnutí pokiaľ ide o Sanity hráčov :).
Bifi píše:Súčasťou problému je, že hráč nemá kontrolu nad tým, za koľko sa mu to GM rozhodne napariť. Je to čistý GM fiat, či ti ako hráčovi GM povie "zahliadol si na okamih tieň, ktorý asi nebol ľudský, 0-2 body" alebo "pozrel si sa do tváre ultramega príšernosti, 10-20 bodov".
Hodiť niečo na hráča bez varovania je podľa mňa nesprávne hranie CoC. Môže to GM síce z času na čas spraviť, ale v princípe je CoC o postupnom odhaľovaní pozadia príbehu. Stále hlbšie a hlbšie sa zavŕtať do tajomstva, tušiť, čo bude následovať... CoC však podľa mňa nie je o tom, že na konci každého questu má byť Great Old One, alebo sa každý quest postavy stretávajú s mimozemštanmi. Možno okultisti a nejaká forma mágie je častá, ale vyšetrovatelia by sa mali snažiť zabrániť najhoršiemu, odhaliť pôvodcov podivností skôr a odovzdat evidenciu zákonu a podobne. A keď to z nejakého dôvodu nestihnú, tak... :think:. Hral si niekedy Elder Sign? :D
Bifi píše:Na Story Games sa objavilo zopár veľmi dobrých nápadov, ako mechaniku Sanity preorientovať pre viac player-empowered hru.
:-D ja budem len rád, ak vymyslia i niečo iné, aby si hráči i GM mohli vybrať systém Sanity, ktorý by im vyhovoval. Súhlasím z tvojim názorom, že nie každému vyhovuje ten terajší :-)-
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Call of Cthulhu 7th Edition

Příspěvek od Bifi »

Skenderax píše:Asi desať ale pätnásť som mástroval, nahrával a potom si vypočul. Uznávam, že je niečo iné mastrovať a iné hrať. A tiež i s tým, že začínajúci GMovia v CoC robia veľa zlých rozhodnutí pokiaľ ide o Sanity hráčov :).
Ja som v klasickom BRP hral snáď len jedno sedenie, aj keď hier, ktoré mali z CoC odvodenú mechaniku Sanity, som hral celkom veľa. Okrem toho som mástroval niekoľko one-shotov Delta Green v GURPS (mechanika Mythos Checkov je popísaná v GURPS Cthulhupunk), mal som krátku skúsenosť s mástrovaním CoC d20 a mástroval som zopár one-shotov v Trail of Cthulhu a Cthulhu Dark. (Fakt je ale, že som už zďaleka nebol neskúsený GM, keď som sa k týmto hrám dostal.) Veľa mojich spoluhráčov ma navyše obviňovalo, že každá hra, ktorú mástrujem, sa časom mení na Call of Cthulhu...
Skenderax píše:Hodiť niečo na hráča bez varovania je podľa mňa nesprávne hranie CoC.
Ja som hovoril o tom, že napriek tomu, že to varovanie ako hráč dostaneš (okrem toho, okolo "varovaní" GMom by sa dala viesť dlhá a boľavá diskusia), nemáš kontrolu nad tým, za koľko ti to GM naparí.

Alebo varovanie uposlúchneš a dobrodružstvo končí. Fuck me, right?
Bifi píše:CoC však podľa mňa nie je o tom, že na konci každého questu má byť Great Old One, alebo sa každý quest postavy stretávajú s mimozemštanmi.
To som nepovedal. Povedal som, že súčasťou tej estetiky, ktorú má na starosti GM, je, že ak sa GOO objaví, je to na konci dobrodružstva. (S možnou výnimkou, že ako Nyarlathotep sa objaví už skôr, ale postavy nevedia, že je überbeast.)
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: Call of Cthulhu 7th Edition

Příspěvek od Skenderax »

Tak ja som navýšil svoj vklad na 100$, resp. 122$. Myslím, že to stojí za tie stretch goaly a bonusy :-).
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Call of Cthulhu 7th Edition

Příspěvek od Aljen »

kurna ... este 25 dni to go
pockam za goals sa objavia
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: Call of Cthulhu 7th Edition

Příspěvek od Skenderax »

7-čka presiahla 340K $ a stretch goals sú úplne úžasné. Odporúčam sa hodiť očkom na kickstartery :-D.
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Uživatelský avatar
klaymen
Příspěvky: 110
Registrován: 6. 6. 2011, 12:17
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Call of Cthulhu 7th Edition

Příspěvek od klaymen »

Takze vysledna suma je $561,836. Tie PDF za $60 mi celkom stoja za to, ked vezmem do uvahy vsetky bonusy k tomu.
BTW neviete niekto kedy by mali rozosielat tie quick-start rules?
"All power demands sacrifice." - Sindri Myr, Alpha Legion
"The only good is knowledge and the only evil is ignorance." - Ahzek Ahriman, Thousand Sons
"A dagger in the dark is worth a thousand swords at dawn." -Tactica Imperium
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Call Of Cthulhu 7ed. Quick Start

Příspěvek od Skenderax »

Prajem krásny deň.

CoC 7 edícia je už dosť dlho na svete a rovnako tak i quickstart rules. Komu by sa to ale chcelo čítať nové pravidlá? Však áno :-)?

Ja som veľkým nadšencom CoC, a stále tvrdím, že pravidlá je možné vysvetliť skôr, ako dopijem pivo. A tu je praktická ukážka. 5 dielov, v ktorých je postupne vysvetlené všetko, čo je na hranie CoC potrebné vedieť z pravidiel. A i o dosť viac :-D.

1. Character Creation
2. Game System
3. Sanity Rules
4. Combat
5. Wounds And Healing

Quickstart je free a ako je vidno, pravidlá sú veľmi jednoduché a intuitívne.

Prajem príjemné počúvanie.
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
beavisCZ
Příspěvky: 8
Registrován: 20. 1. 2019, 11:12

Call of Cthulhu 7ed

Příspěvek od beavisCZ »

Ahoj, rozhodl jsem se přeložit list postavy a udělat souhrn QuickStart pravidel abychom mohli zahrát s neangličtináři scénář co je obsažení v QuickStart pravidlech a otestovat to. Jistě se to hodí i někomu dalšímu, tak zde nabízím ke stažení co jsem udělal:

1) Souhrn QSR pravidel na jednu A4 pro hráče https://1url.cz/KMEpU
2) List postavy (character sheet) https://1url.cz/mMEpS
3) Překlad schopností postavy jako pomůcka pro keepra https://1url.cz/FMEpv
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Call of Cthulhu 7ed

Příspěvek od Ecthelion »

beavisCZ: Vítej na Fóru a moc děkujeme, že ses podělil o svoje překlady! :clap:

Vypadá to moc pěkně, určitě se najdou lidi, kterým se to bude hodit! :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
beavisCZ
Příspěvky: 8
Registrován: 20. 1. 2019, 11:12

Re: Call of Cthulhu 7ed

Příspěvek od beavisCZ »

Tak ještě jsem dodělal Handouts pro hráče pro scénář The Haunting, který je součástí QuickStart Rules. Teď už se dá odehrát celé dobrodružství i s neangličtináři.

https://1url.cz/WMEZ5
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: Call of Cthulhu 7ed

Příspěvek od Skenderax »

Dobrá práca :-D.
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: hry z prostředí Call of Cthulhu

Příspěvek od Rillae »

Chaosium vydalo hned několik edic. Edice od 2. až po 6. jsou si natolik podobné, že je pro naše účely považujeme za stejnou hru.
Markusi, nechtěl bys tam zařadit i 7ed? Rozdíly mezi šestkou a sedmičkou IMHO nejsou tak velký, aby se nedala zvládat konverze "on the fly" během hry
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: hry z prostředí Call of Cthulhu

Příspěvek od Markus »

Já se v tomhle spolehl na RPG game geek, kde to rozdělili takhle:
1e
2e až 6e
7e

Opravte mě, kdo ty hry skutečně znáte, ale já to pochopil tak, že 2e až 6e jsou víceméně identické, kdežto 7e už je posun. Asi to jde konvertovat on the fly, ale už je to prostě trochu jiná hra. Když se podíváš na Shadwruny, tam je taky každá edice separátní, i když jsou si blízké. Beru to tak, že zadávat edice separátně je default, slučovat je do sebe je spíš výjimka pro případy, kdy se fakt moc neliší (DnD 3e a 3.5e).

Ale jak říkám, klidně mě opravte. Není problém to sloučit, nebo naopak oddělit předchozí edice do separátních anotací.

Kdyby ta 7e zůstala samostatně, slušela by jí anotace. Já to ale neznám, abych tu anotaci napsal z hlavy, a když se to budu snažit nastudovat, tak mě to bude stát moc času. Lepší, když to napíše někdo, kdo to zná.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů