Quest

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Quest

Příspěvek od KDolecek »

Quest
Obrázek

:arrow? Anotace v Databázi RPG
Quest je hravá fantasy hra, která se zaměřuje na hráčův první kontakt s RPG. Jednak se zaměřuje na úvodní rady pro hráče (jak hrát, jak se chovat u stolu, na co se zaměřovat), jednak se drží jednoduchých pravidel, které situace často abstrahují. Hra neobsahuje žádné atributy a nepracuje s modifikátory. Možnosti postav jsou mechanicky definovány schopnostmi dle role a magickými předměty. Akce je buď automaticky úspěšná, nebo se rozhoduje hodem d20 bez úprav, kde 1-5 je neúspěch s těžkým následkem, 6-10 je úspěch s následkem a 11+ je úspěch. Hra v podstatě neřeší běžné vybavení nebo peníze.

Tvorba postavy je složená jednak z výběru role a schopností, jednak z vyplnění profilu, který zjednodušeně říká "Jsem ___, je mi ____ a v naší skupině jsem _____. Jako prvního si na mně lidé všimnou _____, pocházím z ____, kde jsme známí díky ____. Věřím v ____, ale moje _____ povaha mne často dostává do problémů. Sním o ____" (plná verze má více položek). Podobný profil má i herní svět.

Jediná vlastnost, kterou Quest dává všem herním světům jsou sféry, alternativní světy a možnost mezi nimi cestovat.

Quest obsahuje mnoho rad pro začínající GMs (zde Guides). Na co se soustředit, nástroje pro bezpečí při hře, jak vést hru a předávat informace. Jak aplikovat mechaniky, postavit bojové setkání a další.
Naposledy upravil(a) KDolecek dne 30. 6. 2021, 10:02, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Quest

Příspěvek od Quentin »

Už jste to někdo hráli? Tell me more.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Quest

Příspěvek od Markus »

Dovolím si sem pra viditelnost zkopírovat komentář, který Stařec poslal k anotaci. Zároveň to vlastně reaguje na Quentinovu otázku o příspěvek výš. Starče, díky moc za pěkný a poučný komentář.
Stařec píše:Quest je tou dobrou duší na party, kde nikoho neznáte, ale všichni ostatní se navzájem znají. Vezme si vás pod svá křídla, všechny vám představí, snaží se s vámi bavit a dokonce vám aktivně naslouchá, a tak vám nakonec ani nevadí, že to není nejzajímavější a nejpoutavější člověk v místnosti.

The Quest má vynikající uspořádání textu speciálně pro nováčky a vše podrtrhuje vskutku nádhernou grafickou úpravou. Klasická DnD-like povolání jsou předělána tak, aby byla atmosféričtější, zaměřují se na vytváření silného pocitového dojmu a budování narativního patosu. Právě schopnosti povolání jsou hlavní devizou celého textu a nejpíš to, co může potenciálně lákat i zkušenějšího hráče, který má přehled.

V čem ovšem Quest pokulhává je samotný design pravidel. Vyhodnocování testů neobsahuje žádnou podporu storytellingu nebo role-playingu a komplexnější mechanika vyhodnocování - Trial - je ke všemu vyloženě nejasná, vágní, a hráčská komunita ji interpretuje jinak člověk od člověka, nebo ji rovnou nahrazují, většinou pravidly z Forged in the Dark.

Pasáž pro Vypravěče rovněž není vůbec špatná - obsahuje návrhy na kolaborativní vytváření settingu a dobrodružství sadou otázek a tak-akorát dlouhými seznamy možných, nepovinných odpovědí. Neobsahuje ovšem žádné skutečné mechaniky, které by dále tento přístup rozvíjely. Příkladové zápletky mi víc než cokoliv jiného připomněly komiks/seriál Hilda od britského tvůrce Lukea Pearsona.

Quest jsem vyzkoušel na autorem vytvořeném příkladovém dobrodružství, které překvapilo svou podprůměrnou kvalitou. Tvrdý railroading bez možnosti vícera řešení jednotlivých problémů a prakticky nulová příležitost k role-playingu. Na to, že spousta věcí se v Questu točí kolem ideálů, charakterových vad a setkání s krásnem či kýčem (v tom pozitivním slova smyslu) to byla překvapivá studená sprcha ve stylu krátkých one-shotů od Paiza (v tom negativním slova smyslu).
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: Quest

Příspěvek od KDolecek »

To úvodní dobrodružství je tak strašné, že jsem se nechal dohnat k prohlášení typu "Autorovo nepochopení vlastní hry" a teď na to v té databázi koukám a říkám si, že je to strašlivě arogantní a měl bych to přepsat, ale ještě pořád jsem z toho tak otrávený, že to tam nechám.

Zároveň je nezpochybnitelné, že si Quest svou komunitu našel. Mají aktivní Discord, kde se řeší překlady, fanouškovská tvorba a další. Mají vyjít další připravená dobrodružství a dokonce i svět, ve kterém je Quest zasazený.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů